Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Imi puteti spune si mie cum se demonteaza manerele astea? Ca as vrea sa le curat si eu de cauciucul ala. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu as vrea sa stiu cum se demonteaza manerele de pe fata la golf 5. Multumesc

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai fata de usa jos si le desfaci suruburile din spate.

Partea din fata a manerului e in cleme prinsa,bagi surubelnita lata si desfaci.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am citit tot... dar exista vopsea tip spray bicomponenta OEM pt refacut suprafete cauciucate! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

a incercat cineva sa colanteze manerele cu folie carbon negru mat (sau poate e mai bine cu folie carbon 3D)? ceva impresii / recomandari ? (aspect, etc.) si eventual preturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandarea mea este sa vopsesti cu platidip (daca ai bani) sau cu vopsea negru mat (iesi mai ieftin dar pierzi aspectul original, cauciucat).

 

colant negru mat e ok dar greu de aplicat pe manerul soferului, la butoanele de geamuri.

colant carbon mi se pare kitch, nu imi place nicaieri in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant cu Plasti Dip. Am vazut ca e si in Romania acum, la 90 lei tubul de spray (oare cate ar trebui pentru cele 4 manere?). trebuie dat si cu grund inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manerele la G5 sunt cu cleme. Bagi o surubelnita lata de plastic(atentie sa nu rupi tapiteria de pe usa) si tragi tare. Dupa ce ai scos "partea mai vizibila" ai doua suruburi de desfacut, apoi dai jos fata de usa(usile din fata au doua suruburi, in spate cate unul)(atentie sa nu rupi cremele) si mai ai 3 suruburi la manere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste google,youtube. gasesti info despre suprafata ce se poate acoperi cu X ml de PlastiDip. pe unele materiale se da cu un grund (parca tot de la ei facut) sa tina mai bine. la manere nu cre ca e cazul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu stiam ca in modelism se foloseste lichidul de frana pentru a curata vopseaua aplicata aiurea. Nu poate fi folosit si aici, sa inlature vopseaua cauciucata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si are la atingere aceeasi senzatie de material catifelat? De unde ai procurat recipientul si la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La atingere e foarte foarte fin :) nu are aspectul/senzatia cauciucului original, dar imi place mai mult.

Recipientul l-am luat de la Praktiker cu vreo 25RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa tina,garantat

vino si cu argumente, de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua mata va prinde luciu in timp din cauza frecarii, eu asa am patit (am scris cu ceva mai in urma).

Folia mata in schimb arata ca in prima zi si dupa aproape 2 ani  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal le-am vopsit anul trecut in august ( vezi post 302 ) si in prezent vopseaua nu a capatat luciu, nu  prezinta urme de uzura/exfoliere etc. Am folosit dupli color black mat . 

Modificat de ionut v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.

Colegii cu manere gri cum ati rezolvat problema? Ce vopsea ati folosit?

Pentru consola centrala am luat plastofix si vopsea negru mat de la Dupli-color, dar vopsea gri mat pentru manere nu gasesc de nici un fel nicaieri.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare! m-am apucat si eu de reconditionat manerele, scrumiera si alte piese. dupa ce le-am curatat bine de vopseaua cauciucata le-am dat cu plastic primer (de culoare gri) iar acum la mai bine de 2 ore de la aceasta operatie, daca dau cu degetul pe ele se ia ca un fel de praf gri. intreb pe cei ce au mai facut asta daca e ceva normal sau o fi din cauza ca nu s-au uscat complet, cu toate ca pe spray scrie ca se pot vopsi dupa 2 ore. daca e normal vreau sa stiu inainte de de a le vopsi daca trebuie sterse in prealabil cu vreo laveta sau le pot vopsi direct. astept un raspuns urgent ca maine le-as vopsi. multumesc!

post-68581-0-98606200-1380906935_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le stergi, sub praful ala ramane plastic "crud"? Primerul necesita tratament termic pt uscare, scrie ceva pe tub?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc muale pentru replyul prompt insa acum m-am mai linistit. primerul este de la Duplicolor. am dat iar cu degetul si nu se ia decat un strat superficial de pulbere fina dupa care ramane grundul curat. maine inainte de vopsire o sa le sterg bine cu o laveta uscata. a scos vreo cineva consola pe care vine radio, clima si suportul pahare? poate sa explice cum se face? am vazut pe undeva ca trebuie sa demontez mai intai partea inferioara a bordului sa am acces la niste suruburi. ma gandesc sa vopsesc marginile alea jupuite direct pe masina. oare ar fi riscul sa se duca vopseaua pulverizata pe alte elemente de prin masina? (adica plafon sau geamuri laterale, etc) pe restul o sa am grija sa le acopar bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!