Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Myke, daca stii sa foliezi, iese f bine si la butoane. Plus ca nu te pune nimeni sa faci operatia cu manerul pe usa, cel ma bine dai jos, scoti placa cu butoane si se foliaza f frumos.

50 euro au costat cele 4 manere?

Sincer mi se pare mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa ce am citit cu grija topicul am zis sa imi fac putin curaj si sa reconditionez si eu manerul exfoliat de pe usa soferului ( pe celelalte inca nu le-am reconditonat deoarece am zis sa incerc cu 1 sa vad ce iese ) iar rezultatul se vede in poze . Mentionez ca am aplicat 3 straturi subtiri, cu 15 minute pauza intre ele.

Materiale folosite : burete vase ( partea verde inchis ) , cif, apa , spray dupli color black mat , ziare, rabdare. Stiu ca nu a iesit perfect, dar la celelalte voi avea mai multa rabdare sa curat vopseaua veche in totalitate si sper ca rezultatul sa fie si mai bun .

http://imageshack.us...dsc01131dz.jpg/

http://imageshack.us...dsc01132cr.jpg/

http://imageshack.us...dsc01133ts.jpg/

http://imageshack.us.../dsc01134f.jpg/

http://imageshack.us...dsc01137hg.jpg/

http://imageshack.us...dsc01136au.jpg/

http://imageshack.us.../dsc01135a.jpg/

Modificat de ionut v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata destul de bine, daca mai insistai putin cu pregatirea, curatarea vopselei vechi, ieseau perfect :)

In alta ordine de idei, PlastiDip a folosit cineva pentru reconditionare manerelor? Ar trebui sa fie la ca vopseaua originala, cauciucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta treaba.. sa dam cu vopsea cauciucata ca iar sa se exfolieze :D

si eu am dat cu vopsea dupli... numai ca e negru lucios.. si se mentine excelent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa va chinuiti cu reconditionarea,mai bine curatati vopseaua cauciucata de pe ele.Efactul e perfect si iti ramane ''plastic lucios''.Cu putina rabdare si cu detergent de vase sau solutie de geamuri iese lucrarea bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e solutia cea mai buna.

Si la mine au iesit perfect.

Numai ca ...... trebuie rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. M-am apucat de manere si cred ca le-am facut un prea deschide la culoare. Am dat un gri care parea pe capac la fel cu culoare maea de interior. Le-am pregatit pentru vopsit am aplicat grund si vopsea.Acum pot sa aplic peste vopseaua asta un strat de alta vopsea dar mai inchisa la culoare fara sau mai dau un strat de grund.

O sa tina? Ma gandeam sa vopsesc si restul mai deschis dar imi e greu sa scot butoanele de comanda geamuri electrice din suport si mai ales la manerul de deschidere a usi cum fac cu partea aceea metalica. Se poate demonta sau sa o acopar dar pare o treaba extrem de meticuloasa.

Este vorba de un lupo.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti da alta vopsea doar sa dai cu un smirghel fin si sa le cureti cu degresant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Vreau sa ma apuc si eu de reconditionat plasticele din interior ca arata forate urat din cauza vopselei cauciucate care s-a cojit. Pe langa manere, as vrea sa fac si plasticul de sub volan, cel de langa contact, care e cam zgariat de la cheie. M-am uitat putin si din ce am vazut e prins in 4 suruburi: 2 in spatele volanului si inca 2 in partea de jos. Cu cateva pagini in urma, un coleg a facut aceeasi operatiune si am vazut ca a dat si volanul jos, dar nu inteleg de ce. Ma poate lamuri cineva?

Pun si o poza de pe net, in care am marcat locul suruburilor.

vandvolanpielein7d9ebff.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca ai acces la suruburi daca rotesti volanul.

Mai descafi un surub de la parghia de reglat volanul.

Capacul de sus are si bucata de piele care acopera gap-upll cand reglezi volanul.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu, numai ca postul #120 de aici http://vwforum.ro/topic/21444-reconditionare-manere-interioare-usa-exfoliate-zgiriate/page__st__120 m-a pus pe ganduri. Din ce vad in poze, colegul a demontat volanul si spira de la volan. Ma gandesc ca poate suruburile alea 2 de sub volan au vreo legatura. Zilele astea cred ca ma pun pe desfacut si poate fac cateva poze. Pana atunci daca mai e vreun coleg care a desfacut il rog sa ma lamureasca. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam la partea de jos a portierei acolo unde ii plasticul acela cu spatiul de depozitare cu plasa. Ii destul de zgariat. Oare cum as putea sa netezesc suprafata si sa o vopsesc.

A incercat cineva asa ceva sau oare numai eu nu am ce lucra?

Numa bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca te referi la alt post, #120 nu arata nimic.

mie mi-a desfacut AlBundy cand a montat cruise control si nu a avut treaba cu spira.

eventual suna-l si intreaba inainte sa te apuci de desfacut; eu retin ca acel capac iese fara a scoate volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

vad ca ai vopsit maner ,etc, etc..... intrebarea mea e daca cumva ai vopsit si butonul de la tempertura, eu vreau sa-mi vopsesc comutator lumini (bloc lumini ) la un golf 5 si nu stiu deloc cum sa fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai cum sa faci comutatorul...acoperi marcajele de pe el, nu mai lumineaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe youtube cum sa-l desfac (http://www.youtube.com/watch?v=5v-RKI5X5Zw,si la golf 5 e la fel) foarte simplu, nu stiu insa cum sa procedez pt al vopssi, vad ca nimeni nu a incercat, dupa cum am spus am un golf 5 si comutatorul e singurul care arata uzat(imi sta pe creier ) , am fost la un vopsitor cu el mi-a explicat ca nu merge , ca daca il vopseste si nu il curata vopseaua cea veche se umfla si asa mai departe..... Rog daca stie cineva sau a mai facut sa-mi explice eventual niste poze.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici daca incerc sa-l razui cu grija, astup semnele cu banda hartie dupa care il vopsesc, am gasit pe net noi - nichelat , dar sincer nu vreau sa dau 150lei in conditiile in care al meu functioneaza perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai semnele/iconitele ce se aprind noaptea (indicator, pozitii,faza scurta,etc) nu ai cum sa le astupi doar pe alea, sunt f mici. iar sa le astupi "de mana" iese o tiganie.

ori il cureti de vopsea si il lasi asa, ori cumperi altul.

cat de mult iti sta pe creier, cam de 150 lei? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ma inarmez cu rabdare si am sa incerc, n-are ce sa se strice, daca o sa iasa si mai urat cumpar unul nou.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reconditionat si eu weekend-ul trecut manerele fata de la un golf 5. Ma declar multumit de ce a iesit. Trebuie rabdare multa la curatarea manerului. Le-am lasat in apa calda unde am adaugat clor, apoi le-am luat la frecat cu partea abraziva de la un burete simplu de vase si am folosit si un burete de vase din acela de sarma... de fapt nu e sarma e ceva ca un şpan asa. Dupa 2 ore de frecat am reusit sa termin. Nu am dat cu alcool sa degresez pentru ca pe maner scrie ca este din ABS si din cate stiu eu alcoolul (diluant) ce am luat eu, il dizolva. Am degresat cu apa si Pur + sapun. Apoi strat de PRMER pt plastic si vopsea gry lucios in 3 straturi. Rezultatul se vede in imagini.

post-107106-0-80263100-1350374269_thumb.

post-107106-0-31486500-1350374279_thumb.

post-107106-0-41190500-1350374292_thumb.

post-107106-0-88870600-1350374308_thumb.

post-107106-0-50374500-1350374317_thumb.

post-107106-0-74679900-1350374332_thumb.

post-107106-0-06965900-1350374346_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai avut dreptate Muale, nu mi-a iesit :(((((( ............ am astupat cu grija iconitele , dupa care am dat cu un sprai pt plastic 3 straturi , l-am lasat la uscat si a iesit putina tiganie. Noroc ca sa curatat vopseau foarte usor ( se deslipea foarte usor) si l-am lasat cum era

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cheesygrin:

cauta unul in dezmembrari, poate il scoti mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat , toate sunt curatate ,tocite , etc..

imi cumpar unul nou pana la urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu unul putin zgariat care a fost pe masina mea insa l-am schimbat cu altul chrome

daca te intereseaza PM

sper sa nu imi iau Warn sau altceva doar incerc sa ajut.

Ontopic:

Cand iti zice cineva ca nu merge vopsit sa intelegi altadata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!