Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

o mica idee..

mie mi-a reusit

va propun sa scoateti manerele si sa le lasati la inmuiat circa 10 minute in apa calda apoi sa le frecati cu o bucata de perdea, sau un material similar

mie mi-au iesit ca noi :D

PS: nu e delok usor :vaidecapulmeu: trebuie sa frecati cu simt de raspundere :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, asa l-am curatat si eu pe cel de la sofer - inmuiate in apa calda, si curatate cu axion si partea mai dura de la buretele de spalat vase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Cel mai "elegant" se curata cu apa calda, cif si un burete de spalat vase - se foloseste partea aceea mai aspra. E mai mult de munca, dar iese perfect si nu afecteaza plasticul.

Eu am frecat cu cif si burete de mi s-a luat pielea de pe degete si degeaba. Tot cu decanol a iesit ok, apoi finisat cu hartie de 800 si lac direct. Nuanta e OEM, doar la atigere se simte diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce chestie..... si cum se traduce asta - nu se mai face cif-ul ca alta data. :blah:

Lucrurile care aduc bucurie, nu sunt obligatoriu cele care se fac usor......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

si eu am fercat o zi intreaga la ele cu ciff..un card...si burete abraziv...dupa ce leam lasat la inmuiat o gramada...

de vopsit mi lea vopsit un prieten...si nu am vrut negru mat...am ales lucios:)

sa colantez cu folie ornamentele originale?ce ziceti?

post-14266-0-47220300-1304424727_thumb.j

post-14266-0-93433700-1304424740_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca au iesit bine:)Dupa cate vad cea mai buna metoda e sa le freci bine cu cif sau axion si dupa aia merg ori colatate ori vopsite...care e mai de durata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Lawrentzyu_86, au iesit ok. Trebuie sa faci ceva cu capacele lor, ca sunt foarte zgariate. Merge un folie carbon, pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

pai cred ca mai rezistenta la zgarieturi este folia...la mine au fost costurile mai mici pt vopsit...dasta am ales asa...

chiar am fost atentionat ca se vor zgaria...dar a zis ca mi le vopseste lunar daca vreau:))

asa ma gandeam si eu florin...dar dupa capace...tre sa continui si cu toata consola...sa fie in ton...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

automat.....si capacul scrumierei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aplica folie, cum se procedeaza la curburi? Se incalzeste cu aer cald folia? Cei care au ales procedura asta, poate dati mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu sunt interesat sa aflu cum se lipeste folia la curburi, pentru ca am incercat si a iesit groaznic. ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se incalzeste cu un foen si se trage de ea. Cautati pe youtube ca sunt destule filmulete in care se prezinta procedura. Este mult usor de vizualizat in filmulet decat de explicat in cuvinte.

In alta ordine de idei, mi-a adus aminte de dimineata sa trag si eu cateva poze cu manerele mele proaspat imbracate (de 2 luni :lol: ) in folie neagra mata - Oracal. Am muncit ceva la ele, cred ca in jur de 45min pentru fiecare, dar au iesit destul de bine. Sper sa si tina in timp mai mult decat vopseaua mata.

IMAG0010.jpg

IMAG0011.jpg

IMAG0012.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Frumos lucrat! Am experimentat si eu, iese frumos, trebuie sa ai rabdare si ceva indemanare!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am lucrat si eu, urmeaza sa fac si manerele la usi si usita de la scrumiera.

Asa a fost inainte

post-50982-0-25904400-1307194274_thumb.j

post-50982-0-78212400-1307194770_thumb.j

Modificat de clopos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au iesit foarte bine. Bravo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tapiteria si implicit elementele din plastic crem.

In mod clar nu as putea sa vopsesc/colantez manerele in negru. S-ar vedea ca dracu.

Presupunem ca fac rost de colant crem (de unde, nu stiu... :blink: ), eu am o mare problema la zona butoanelor de la geamuri.

Cum se poate face acolo dintr-o bucata? E destul de greu sa tragi de margine, dupa ce ai decupat 3 laturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine faci doar curatare si ramane nuanta de dedesubt sau iei altele noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vor fi altele noi, dar cand le va veni randul :)

Nu agreez curatarea si atat, pentru ca se vede clar ca nu e ceea ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am facut cu folie corbon 3d si daca nu o sa dureze am sa le slefuiesc ca imi sunt de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gHapciu - nu ai cum sa faci dintr-o bucata zona butoanelor de la geamurile electrice! De fapt acea zona nu se face deloc, se decupeaza pe margine, scoica aia ramane nemodificata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

cu toate ca e un pic off topic, indraznesc totusi. Eu as vrea sa reconditionez pragurile interioare, cele de plastic la O2, cel din dreapta in special e foarte zgariat de la tocuri. Am gasit aceasta solutie: http://www.sonax.store.ro/sonax.php?id=40

A incercat cineva asa ceva? Functioneaza? Aspectul este mat sau lucios? Cum functioneaza, acopera szarieturile si slefuieste marginile?

Multumesc anticipat si scuzati off-topicul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paul, nu cred sa te ajute.....zice ca e abraziva....sa nu faca mai mult rau, decat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Este ceva solutie care se da pe manare dupa ce sunt curatate sa adere vopseaua si dupaia se pot vopsi cu vospea. nu stiti cum se numeste solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai frumos cu diluant si adera perfect vopseaua aerosol pe manere

eu le-am reconditionat anul trecut, mi-a fost cam ciuda ca am facut cu negru lucios, se vad frumos, dar era si mai frumos cu negru mat

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ceva solutie care se da pe manare dupa ce sunt curatate sa adere vopseaua si dupaia se pot vopsi cu vospea. nu stiti cum se numeste solutie?

Grund pentru plastic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!