Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

ori indepartata vopseua aia de cauciuc si revopsita ori pus folie carbon ori simpla nu conteaza eu asa am facut si pe la catefon si toata zona aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la passat tot asa e la manere mai bn dau cauciucul ala jos fara sa zgari si il las asa ca nu e urat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am cumparat si eu azi din Praktiker hartie abraziva de 240 600 si 1000. Am mai cumparat si spray negru mat Nigrin, dar inca nu sunt sigur ca am sa si vopsesc manerele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. ,

Am incercat si eu sa-mi curat manerele cum ati spus voi. Am incercat pe o portiune mica la un maner sa dau cu smirgel de 150 cel mai fin pe care l-am gasit, dar imi lasa plasticul zgariat. Hartia abraziva despre care vorbiti voi e tot una cu smirgelul sau sunt 2 produse total diferite ?

Cine imi poate spune si mie din cei care au folosit vopseaua de la duplicolor negru mat daca in timp se albeste sau capata o nuanta albicioasa, etc cum s-a si se comporta in continuare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit duplicolor dar negru lucios.. si sunt ok manerele de peste 2 ani si ceva

oricum e ceva de munca pana se da vopseaua aia gumata jos, ca apoi cu smilger de 500 se niveleaza frumos plasticul, si curatat cu diluant, pregatit pentru vopsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva care are manere de vanzare pentru golf 5(usa sofer si pasager)?sau care face reconditionari?ale mele sunt varza varza.. nu stiu daca mai merg facute..mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma am aplicat primul strat de vopsea. un baiat de la auchan ma vazut cand cautam vopsea si am vorbit cu el putin si mi-a recomandat sa folosesc grund inainte de vopsea, asa am si facut. o sa aplic 3 straturi de vopsea si revin cu poze la sfarsit daca vrea cineva sa vada cum arata :D

@edit

deocamdata sunt doar 2 straturi de vopsea imcomplet uscate. cred ca o sa maine o sa le montez in masina pentru ca s-a facut si noapte, etc.

in momentul de fata vopseaua se ia daca o zgarii cu ceva dar SPER sa fie din cauza faptului ca inca nu s-a uscat cum trebuie. ma gandesc sa cumpar un lac ceva dar deocamdata maine o sa ma pronunt :tuktuk: :icon_bounce:

ca sa va faceti o idee:

http://imageshack.us/v_images.php

http://tinypic.com/r/2drtfyf/6

http://tinypic.com/r/i284uv/6

http://tinypic.com/r/2gwx6o9/6

http://tinypic.com/r/107mayr/6

Modificat de grigoremadalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa te vedem ca si eu vreau sa fac asta cat de curand . numai ca vreau sa se incalzeasca mai bine afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-am dat doar 2 straturi aluia oricum si asa l-am lasat.

un pic mai sus ziceam ca vopseaua se ia usor cand pun presiune. ei bine dupa 15 de ore de la stratul al 2 -lea am fost un incantat de dimineata cand am vazut ca vopseaua a devenit mai rigida.

din mai multe surse am citit ca vopseaua se intareste in 30 min 1 ora la atingere si ca uscarea definitiva se obtine dupa 24-48 (20 grade)de ore de la vopsire dar nu stiu daca aceasta teorie si aplica tuturor tipurilor de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta un coleg care a vopsit cu dublicolor daca a folosit vre-un aderent inainte pentru plastic? am incercat sa curat manere prin toate metodele scrise de colegi ca sa pastrez culoare plasticului,dar in zadar. pana la urma m-am hotarat sa treg la smilgher si sa le vopsesc cu dublicolor mat.

pentru cei care vor sa curete partea cauciucata de pe plasticurile de la volan, respectiv consola centrala, se poate curata foarte usor cu alcool medicinal (spirt) dar pentru manere nu a functionat la fel de bine, banuiesc ca s-au folosit mai multe maini la vopsire sau s-a folosit ceva mai rezistent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit grund ptr plastic. mi-a fost recomandat de un baiat din auchan care se ocupa de raion si mi-a spus ca daca nu dau cu grund inainte de vopsire nici cea mai buna vopsea nu o sa stea cum trebuie.

ce am eu se numeste POLICAR si am dat pe el 20 lei. sunt si mai scumpe dar ca randament fac aceeasi treaba :) daca vrei iti fac o poza la el cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat deja spray-ul de la dublicolor ca am vazut multi colegi ca l-au folosit doar vroiam sa stiu daca sa dau cu ceva inainte, pana la urma am sa iau acel grund ca sa fie treaba buna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti urez bafta. ca un sfat, acorda timp nu te grabi :)

daca poti pune si tu 2 3 poze cu ce a iesit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa ce am aruncat si eu un ochi pe aici mi-am facut curaj sa scot manerele si sa le revopsesc deoarece cauciucul acela arata ca naiba. Metoda cu smirghelu era buna dar dura a naibii de mult deoarece in unele parti cauciucul se tinea atat de bine incat nu reuseam sa-l scot la smirghel. Metoda mea... un cutit(nu partea care taie), un smirghel de 800, un smirghel de 1500 si un spray Negrin Negru Mat. A iesit de nota 10, cand o sa mai am timp o sa ma apuc de scrumiera din spate si de bord. Daca aveti rabdare si sunteti migalosi merita 100% sa scapati de cauciucul care s-a ros din masina. Bafta la tunat :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e cineva care si-a vopsit manerele cu cativa ani in urma sa lase o parere, cum se mentine vopseaua.

in zonele unde se freaca des (manerul de la sofer de ex), devine lucioasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vopsit direct negru lucios (nu era intentia) si oricum se pastreaza bine, conditia este sa cureti bine si sa degresezi bine cu diluat, apoi straturi cu pauze sa se usuce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand doar curatarea vopselei ... ce ramane sub , e plasticul calitativ ...

Trebuie sa stii sa o cureti , fara sa matuiesti ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vopsit eu smechereste ca la carte:curatat mecanic si chimic vopseaua lor cauciucata,aplicat fuller,aplicat vopsea,aplicat lac.Manerul din dreapta nu are viata lunga din cauza inelelor.. :lol:.O sa postez maine poze cu manerele buclucase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa le vedeti cum arata fara vopsea pe ele !

Lucioase - ca de fabrica arata !

Adica nu iti dai seama ca sunt curatate ...

Eu am facut 4 manere in 8 ore ... cu servetele umede si ceva de plastic pe care am pus servetelele .

A necesitat multa migala in zona butoanelor actionare geamuri ...

Cine le-a vazut , a spus ca sunt noi :)

Acum fiecare cace cum crede !

Face*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbocip,  sa le cureti "bland" astfel incat plasticul sa nu ramana cu semne pe el...asta e problema.

Altfel, micile semne se acopera cu vopsea - de aia e mai lejer sa le vopsesti.

 

Servetele umede...? Ce rol au, moaie cauciucul?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap - asa e ...

Il curata ... servetelul umed si il si inmoaie ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este varianta perfecta.Trebuie avuta rabdare dar rezultatul este spectaculor.Apa calda/fas-fas de geamuri/burete de vase...sunt destul de multe variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!