Jump to content

Setari navigatie MCD


Catalin
 Share

Postare recomandată

@PiltZu cauta in coperta cartii tehnice a masinii ca s'ar putea sa ai un cartonas mic in ea pe care scrie codul...eu acolo il am...nu mai era in cartea MCD'ului ci era rupt si pus in cartea tehnica a masinii....daca nu e acolo te poti duce la un atelier de reparatii electronice ca sa ti'l decodeze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bbogdanmircea

    28

  • nick_n

    13

  • PiltZu

    13

  • Mihai.Nechifor

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta e ca nu mai am nici cartea MCD-ului, :vaidecapulmeu:

Tot incerc sa dau de un atelier de reparatii electronice in Sibiu dar nu gasesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca dau post unul sub altul dar nu mai poate astepta, i-am dat de cap la MCD.

Am fost la un service specializat si mi-au descut navigatia si i-au sters capu de citire, acum merge orice CD perfect asa ca:

DA, MCD CITESTE CD-URI TRACKURI (originale ar trebui toate, iar cele facute trebuie sa aiba viteze sub 12x, preferabil 6x si recomand CD-urile SONY)

DACA NU CITESTE CD-UL ESTE CAPUL DE CITIRE MURDAR (asta daca invarte cd-ul si totul e ok)

Am boldat si am sublinat cu rosu pentru cei care nu citesc topicul cap-coada ca sa gaseasca mai usor rezolvarea si sa nu mai posteze aiurea. Si cam asta e rezolvarea (repet daca totul functionaza ok - trage cd-ul, il scoate, se aude cum il invarte etc. daca nu s-ar putea sa fie alceva sau sanse slabe sa fie capu de citire ars, decalibrat etc.)

Nu va chinuiti sa curatati lentila cu CD de curatire (testat si retestat de mine), este eficent numai daca aveti un par sau praf putin pe lentila, dar daca este mai mult nici o sansa. Si se aduna destul de mult praf dupa MCD din cate am vazut,

Modificat de PiltZu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Un pret pt. toata operatiunea?(eventual numele firmei)

Multumim anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe masina sistem audio blaupunkt ... http://martech.pl/download/PINOUTS/mcd.jpg -> acest model.problema pe care am intampinat-o este:nu stiu cum a reusit tatal meu sa mute balance-ul de pe fata pe spate:-?(prin magia bauturii probabil).am boxe doar pe fata,dar am trase cabluri si pe spate.ideia e ca nu am optiunea aia feeder(de comuntare a balance-ul de pe fata pe spate)...cum sa fac sa mut volumul pe fata...heeelp me !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna

Stie cineva de ce se reseteaza MCD-ul,asa din senin?

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un contact imperfect la cablurile de alimentare cel mai probabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stie cineva cum se scoate MCD-ul fara acele cleme de extragere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara cheite NU se poate scoate. In cazul in care nu ai cheite originale, vezi pe topicul acesta ce solutii au mai gasit colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am si eu o intrebare, ce magazie de CD-uri merge imperecheata cu MCD-ul? Precizez ca posed un MCD pe masina, pe el scrie CD CHANGER CONTROL, cum se face comutarea pe magazie, pentru ca nu are buton dedicat.

Dati-mi va rog niste detalii, ma refer la cei ce au in dotare MCD si magazie CD-uri.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Magazie de CD-uri ai?

Buton dedicat nu este pentru magazie, dar cel care indica CD este si cel care comuta intre CD Player si magazie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu am, as dori sa-mi achizitionez una, si nu stiu de care. Recunosc ca nici macar n-am vazut cum arata magazia, nici unde se monteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Razvan, sa inteleg ca merge orice fel de magazie, doar sa se potriveasca mufele (sau adaptor)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Nu merge orice fel de magazie. Ori originala, ori blaupunkt ceva. Trebuie sa fie compatibila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/user/27425-ady0984/

daca a-ti da si voi un "google it" pe forum, pt ca este personalizat, a-ti gasit tot, poftim, un mic ajutor...

fa sau faceti exact ce am scris eu acolo, si iti garantez ca scula ta iti va functiona mult timp... sau pana o sa se strice de tot din cauza vechimii.

multa bafta...

Modificat de ady0984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Raspund aici ptr toti cei care cauta adaptorul de AUX-IN ptr MCD la care puteti sa va conectati orice dispozitiv care are iesire jack: mp3 player, laptop, telefon etc

adaptor aux in MCD

Eu pe al meu l-am luat de la metrafo dar se pare ca nu mai functioneaza situ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cheile acestea sunt bune pt. a scoate un mcd din bord ?

http://[...]/details.php?product_id=64

Multumesc.

Carsx. ro

Modificat de cca_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am gasit o chestie interesanta, respectiv pin-out-ul de la MCD. S-ar parea ca se poate cupla un amplificator respectiv exista iesiri de semnal si remote pe mufa C-1 din poza. A mai facut cineva asa ceva?

post-34101-0-24143700-1322132079_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare referitoare la setarile ptr MCD.

Tin apasat pe butonul de SET lung si intra in meniul ala in care aleg Volume si pot seta nivelele de volum ptr Telefon, Gala, Muzica.

Cand dau click cu rotita dreapta pe Telefon, intra si se mareste volumul la radio brusc (de ce????), dau mai tare se da mai tare si apoi ies. Fac ceva aiurea se seteaza altfel?

Zic asta pentru ca desi fac acest lucru pozitia cursorului ramane aceiasi cand ies din meniu.

Se seteaza altfel tinand apasat lung sau ceva?

Zic asta pentru ca la mine e o diferenta foarte mare de amplificare intre telefon si radio, daca dau pe telefon si apoi uit sa dau incet si apoi dau pe radio imi sparge urechile sonorul...

Sper ca s-a inteles intrebarea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
EU vad ca nu ai nici-o problema, asa e normal.

Ce tare...asa e normal sa nu mearga NICI UN CD?!? :screwy:

Daca nu ai citit mai sus cu 3 posturi, reamintesc eu:

Buna!

Am si eu navigatie VW MCD, dar am o mare problema, cand pun ORICE cd cu muzica (trackuri) dupa ce verifica CD-ul (invarte CD-ul cca 5-10sec) imi da eroare ("Cd error has accoured" ceva de genu, o sa ma uit maine mai exact). Am incercat si cu CD-uri originale (cumparate) si facute pe calculator la 2x (mai multe marci inclusiv Sony). Am incercat si sa curat lentila cu un CD de curatat cu perisori si lichid...dar degeaba tot nu imi citeste cd-urile.

Aveti vreo idee ce mai pot face?!?

In legatura cu citirea cd-urilor, asa am patit si eu la mine cand am luat masina si am desfacut mcd navi din bord cu o pila de unghii foarte usor l-am dat jos si apoi am curatat lentila de acolo si mi-a mers un timp ca apoi iar s-a pus praf pe lentila si imi dadea acea erroare care iti dadea si tie si pana la urma mi-am luat un modulator cu stick mai bun si am terminat treaba cu cd-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

URL=http://imageshack.us/photo/my-images/694/frontalnavigatie.jpg/]frontalnavigatie.jpg

Salutare colegi! Am si eu o intrebare: se pot pune senzori de parcare si camera de marsarier cu vizualizare la display-ul MCD-ului ? A incercat cineva asa ceva? Si am vazut ca spuneti de telefon la MCD ce trebuie sa fac si eu ca sa am telefon la MCD-eventual piese, pret si de unde se pot procura? Multumesc!

P.S o poza:

Modificat de florin TGV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Pentru telefon iti trebuie o interfata, OEM sau AM, chiar cu bluetooth

Camera si senzori nu cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Vrei cam multe de la MCD care a fost scos prin anii 2000 si mai e si monocolor saracul, nu vad ce camera ai putea sa vezi pe el...

Daca vrei sa asculti muzica de pe telefon poti sa-i bagi un adaptor de AUX in spate, cam asta e maximul pe care poti sa-l faci cu el...

In rest arata bine si prinde foarte bine radio pe el, plus ca e si o raritate pe Golfuri si se mira lumea cand il vede :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!