Jump to content

Setari navigatie MCD


Catalin
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am un Passat din 2002 cu navigatie cred MCD (pentru ca merg toate CD-urile audio - fara MP3 si are ecran dreptunghiular de aproximativ 6x4 cm). Am si eu o intrebare : de unde pot sa-mi procur CD-ul de navigatie pentru Romania ? si daca hartile pot fi stocate in navigatie - sau trebuie sa-mi cumpar magazie de CD-uri si sa merg cu cd-ul de navigatie in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bbogdanmircea

    28

  • nick_n

    13

  • PiltZu

    13

  • Mihai.Nechifor

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

"de unde pot sa-mi procur CD-ul de navigatie pentru Romania ?"

De nicaieri. Inca nu s-a produs minunea.

"si daca hartile pot fi stocate in navigatie - sau trebuie sa-mi cumpar magazie de CD-uri si sa merg cu cd-ul de navigatie in bord?"

Hartile sunt stocate pe CD-uri. Fiecare tara a Europei e cu harta ei(cu mici exceptii - BENELUX,Spania-Portugalia). Magazia se foloseste numai pentru muzica.

Tibi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista doar 2 harti digitale care merg in Romania: I-Go si ROAD (parca)

Ceea ce stiu sigur e ca nu merge nici una din cele 2 variante la navigatia originala. Se poate face ceva dar nu merita din punct de vedere financiar... se pune o "cutie" care are hartile si foloseste ecranul tau de la masina doar pentru a afisa... nu foloseste nimic altceva din navigatia originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
premiumfaraplumb

Tocmai sunt in tratative de a da 300Lire pe un MFD din UK pentru ca mi-au furat mp3u din masina si decat sa dau 10 milioane pe altu mai bine dau 16 pe MFD. Voi imi spuneti acum ca nu pot sa ascult trackuri? Imi trebuie magazie daca vreau muzica in afara de radio? Deci voi avea un ecran albastru marfa si cu radio nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Ce stiti de setarile navigatiei MCD? Sunt setari ascunse ca la climatronic?

Plus, meniul imi pare prea simplu..nu imi apare nici timpul track-ului, atunci cand schimb volumul nu imi are la ce nivel a ajuns si multe altele..poate ca asa trebuie sa fie, da macar confirmati-mi ca sa stiu o treba atata duce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Stiti cumva daca putem cumpara de undeva din Romania sistemul de navigatie color navi plus care se instaleaza in consola centrala? daca da dati si voi de veste va rog.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa incerci la reprezentanta da te rup aia la pret.

Incearca pe e-bay o sa gasesti sigur.

Oricum eu nu-i vad sensul sa ai navi color daca inca pt romania nu exista harta, nu merita sa dai 1.000 -2.000 de euro doar sa ai un ecran color (superb intradevar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca www.mbdoctor.ro ei au navi-uri pt passat .cred k sunt din brasov.salo si bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa incerci la reprezentanta da te rup aia la pret.

Incearca pe e-bay o sa gasesti sigur.

Oricum eu nu-i vad sensul sa ai navi color daca inca pt romania nu exista harta, nu merita sa dai 1.000 -2.000 de euro doar sa ai un ecran color (superb intradevar)

intradevar

in ce priveste calatoriile prin romania n-are rost dar daca te deplasezi si p-afara

renteaza , cred eu

si cand va fi cartata si tara noastra,

bagam cd-ul si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Foarte frumos insa pretul e 150 EURO ? Mi se pare prea ieftin :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina Navi MFD din fabricatie. Imi convine foarte mult, chiar daca inca nu sunt harti cu Romania. Oricum, in tara ma descurc. Avantajul este ca tot ce tine de sunet este integrat (navigatie, radio/CD, carkit pentru telefonul mobil). Daca ascult muzica si suna telefonul imi opreste automat muzica, sa pot vorbi. Pentru anunturile de navigatie la fel. Nu trebuie sa sar repede sa dau muzica mai incet ca suna telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ManiacuV6 pretul nu e 150 ci e licitatie. Cand te-ai uitat tu era 150...dar pana se termina licitatia....vad ca acum mai sunt vr-o 9 ore....o sa creasca ma gandesc spre 4...5 sute de euro.

Bafta!

Modificat de alexovy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu mi-as pune navigatie pe masina stock. Serios ! Mi se pare cam fara rost. Poate doar daca suporta comanda vocala. Adica sa functioneze corect treaba asta 99,9% din timp. In rest, nici nu concep. Asta e ! Parerea mea. Prefer ceva mai mic si portabil.

Derbedeu, probabil te referi la sistemul MMI de la audi. Acolo au aparut harti pentru noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat prolema m mai simplu, achizitionat PDA ASUS si card de 2 Gb pret total 1150 lei si soft de pe net si am si I-go si Mio si muzica si tot ce vrei, plus ca pot vedea si filme cand am de stat pe undeva de plictiseala.

Atentie, linkul dat de Xeo e cu dus intors, adica aparatul ala e "GPS ready" deci nu e navi, se poate face navi din el dar mai trebuie ceva...

Modificat de DosarPenal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat de curand un passat b5 din germania cu navi mic cum spun samsari adik cu ecran monocolor .....dealarul de unde am luat masina nu mi-a dat si cd-ul cu de navi .... aveti idee daca se poate face o copie acestui cd ????si cine ma poate ajuta bineinteles fara romania :icon_thumright: ca am inteles ca nu exzista

sau ce alte solutii mai exzista pentru a o putea pune in functiune ............

sorry de offtopic .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BuzzyBalL

CD-ul pentru Navi are pe el doar hartile pentru o tara (sau un grup de tari). Te ajuta la circulat in tara respectiva. Vezi ca s-a tot discutat pe forum si sunt destui care fac CD-uri din astea.

Daca vrei sa ti le faci singur (cum am facut si eu) cauta pe Torente tara care iti trebuie, descarca-l si scrie-l. De obicei in chitul descarcat ai si instructiuni de scriere.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Tine-ti apasat mai mult butonul "SET" si minunati-va :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte (am descoperit asta cand butonam pe MCD-ul unui prieten, caci eu nu am), in acel meniu erau trecute versiunea softului, semnalul GALA (care este defapt viteza cu care se deplaseaza masina, asemanator cu canalul 16 de la climatronic) si doua submeniuri care banuiesc ca sunt pentru setari de calibrare a senzorilor de navigatie (ca la MFD), dar erau blocate si nu am putut sa intru sa ma uit.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

As dori si eu o informatie stiti unde este amplasat butonul de RESET la sd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

:D am si eu o problema: la mcd-ul dintr-un golf IV. cum pot scoate TP-ul? ...ca se tot intrerupe radio-ul din cauza asta. care ma poate ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut. intrebare legata de MCD!are iesire doar pt 2 boxe si 2 tweetere? ma interesa modelul si asa am inteles de la mai multe persoane!multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

RNS MCD are 4 iesiri la care poti lega 4 boxe la care legi 4 twetere- eu asa am facut si merge perfect- am folosit boxe si twetere OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!