Jump to content

DSG sau manuala?


IF 86 TDR
 Share

Postare recomandată

Da, dar daca fortezi si D-ul trage sportiv. Nu la fel de sportiv ca S-ul, dar...

Ce nu-mi place mie la DSG e ca nu poti trece de pe D pe S in mers.

Stiu ca e o chestie normala sa fie asa, dar...asta mi-ar fi placut maxim.

La mine mere sa schimb din D in N sau in S fara probleme. Fara frana de serviciu. Doar apas pe maneta si trag in spate. Nu smuceste nu nimic. II place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG-ul este o cutie de viteze adaptiva. Adica invata stilul de condus si daca se conduce preponderent sportiv atunci va adopta un stil sportiv. Idem pentru condusul economic.

La revizie cutia DSG este mai costisitoare. LiviuXP2000 stie mai bine. La 60 mii km se schimba uleiul 7.2 litri ulei special care costa ceva mai mult. Dar, daca ai bani de revizie de GTI cred ca poti sa treci peste impedimentul asta financiar, banuiesc ca nu o sa faci 60 mii km la fiecare 6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine mere sa schimb din D in N sau in S fara probleme. Fara frana de serviciu. Doar apas pe maneta si trag in spate. Nu smuceste nu nimic. II place.

In MERS??? :)

Esti sigur ca faci bine ceea ce faci? In carte scrie clar sa nu schimbi in mers, nici macar din D in N, chiar scrie mare. Ca sunt multi care o scot din D in N cand dau de o panta si lasa masina sa mearga singura. Nu e si cazul unei astfel de cutii.

Modificat de GRooVe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am citit cartea. Insa atata timp cat imi da voie sa o schimb nu vad de ce o problema. Repet. Nu se intampla absolut nimic ciudat. Ii dau S, din mers, imi schimba mai mereu treapta imediat inferioara si ramane acolo. Apoi ii dau D daca am nevoie si la fel nu se intampla nimic.

Nu vad de ce sa fie o problema.. E o comanda electronica doar. in S e alt managament, atata tot. Nu e bine din N in D sau S in mers. Asta e clar, dar nu are legatura cu ce vb noi mai sus. O sa studiez manualu`

LE: Am citit manualu`. Nu scrie absolut nimic de interzis de schimbat din/in S sau D in mers. Se pote selecta orice mod D S sau tiptronic din mers. Sigura recomandare e sa nu se accelereze, prea tarem cand se schimba pt a nu fi produce un "accident", in sensul ca masina va accelera mult mai puternic.

Scrie chiar ca daca din greseala am schimbat din D in N in mers se poate recupla D fara nici o problema dupa ce motorul a ajuns la "relanti".

Singurul lucru interzis clar e sa comuti in R sau P din mers. Un prieten, din greseala, a mutat in P din mers, la semafor, si masina a facut extrem de urat. Un tremurat foarte puternic. Nu cred ca e bine sa se repete.. :)

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma mai uit si eu in manual. Ca stiu ca scria. Chiar si acum cand stiu ca nu ar avea ce sa fie aiurea...parca ma simt aiurea sa schimb in S din mers. Poate voi incerca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@NetFlow ai perfecta dreptate. In mers se poate schimba fara probleme din D in S si invers. Dar in carte scrie sa nu se scoata in N in mers si dupa aia sa se comute din nou in D. Asa scrie. Eu am incercat la a mea si nu a facut de loc urit ci mai mult s-a cluplat exact treapata care era si inainte.

Ar trebui sa ne intilnim cei cu cutii DSG sa schimbam si alte pareri, Eu de exemplu nu-mi place cum face masina cind o opresc. Parca apare o smucitura si se opreste forte brusc, sau nu sint eu obisnuit inca cu ea, sau e ea prea noua.

@IF 86 TDR. Sa fii sigur ca la 60.000 km cind trebuie sa schimbi uleiul si filtrul pt. cutie revizia o sa fie mai scumpa. Dar vorba aia orice lux se plateste. Eu cred ca o sa fac aceasta manevra pe la 50.000 km sa fiu sigur.

Manual pg. 111

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Dar in carte scrie sa nu se scoata in N in mers si dupa aia sa se comute din nou in D. Asa scrie.

Tu postezi pagina din carte si aici spui altceva?! :huh: :P :P

; citeste mai atent punctul acela "i" (indicatie). Este un sfat/o indicatie cat se poate de fireasca. Cum crezi ca s-ar simti sarmana cutie ca in timpul mersului (D) sa o scoti in "N", sa uiti piciorul pe acceleratie si sa comuti asa in "D"?! :hainoroc: :P Oricum, treaba nu se traduce in "interzis comutarea D-N-D in timpul mersului" :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma mai uit si eu in manual. Ca stiu ca scria. Chiar si acum cand stiu ca nu ar avea ce sa fie aiurea...parca ma simt aiurea sa schimb in S din mers. Poate voi incerca.

Eu nu ma simt deloc aiurea sa fac treaba asta si de fiecare data cand am nevoie de promptitudine in trafic o trec in S in timp ce merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite stiu eu "schimbatorul" e un simplu comutator electric. Schimbarea intre D si S face numai modificarea unor parametrii in programul de control a cutiei de viteza . Nu cred ca poate avea vreo repecursiune asuprea cutiei. Daca ar fi avut se putea face soft-ul pur si simplu sa ignore comanda respectiva. Ea insa este efectiva. Nu am mers suficient cu DSG ca sa dau sfaturi dar pe BMW X3 am facut trecerea curent si nu sunt nici un fel de probleme. De la D la N si invers obligi cutia sa se decupleze si sa se cupleze in regimuri care pot afecta functionarea ei. Softul nu poate aici sa-ti interzica comanda pentru ca e vorba de siguranta traficului. Deci comanda va fi executata dar poate avea repercursiuni.

Modificat de Paul_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu se intampla absolut nimic negativ daca din D scoti pe liber in N si apoi revii in D sau S ori sa treci pe manual prin D bineinteles, insa aceasta treaba cu scosul pe liber nu are niciun folos, deci chiar nu foloseste la nimic.

2. Poti schimba in timpul mersului absolut oricum intre D, N, S sau manual, nu trebuie insa sa apasati acel buton lateral si sa bagati in R asa ca atentie mare.

3. Se simte o mica smucitura, adica exact ca atunci cand apesi ambreiajul si se pierde fluxul de putere cu + sau minus, in cazul opririi fiind frana de motor, dar la o masina cu manuala aceste mici smucituri se intampla la greu si la schimbarea treptelor in sus si in jos dar va zic eu de ce vi se pare ciudat, pentru ca masina, respectiv cutia merge atat de "impecabil" daca imi permit sa spun asa, adica schimba atat de lin si perfect ca si ambreiaj incat e normal sa vi se para ceva de osebit cand decupleaza total cutia, deci nu este o defectiune si este ceva minor care nu poate fi considerat ca si bug sau parte negativa.

4. la aceasta cutie, se schimba doar uleiul, nu stiu ce cantitate e dar nu poate sa fie ceva iesit din comun, cum merge si confortul oferit de cutia asta merita platit odata la 60k parca, ganditi-va ca cel putin teoretic la aceasta cutie nu exista "consumabile" de genul kit ambreiaj care imi pare rau sa o spun dar cel putin la diesel-urile VAG este problematic si daca il fortezi apar probleme cu uzura si vibratii transmise in intreaga masina apoi, iar un kit de ambreiaj nu e chiar ieftin, d.p.m.d.v. aici au cam bulit-o cei de la VAG cu ambreiajele lor cu echilibrare... de aceea DSG este o varianta castigatoare, pana acum cel putin...

Concluzie, nu zic ca DSG este ceva nemaivazut in domeniul mecanicii auto dar trebuie sa recunoastem ca este cea mai evoluata si bine la pus cutie din segmentul buget, cutii mai bune fabrica doar BMW, Ferrari, dar alea sunt alta gasca in alta traista si la alti bani, ma refer la SMG II si cutia secventiala a celor de la Ferrari, in rest la bani putini si calitate apropiata ne putem bucura de DSG, asa ca DSG rulz :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dsg la touran. e ideala in oras si la drumuri lungi, nu e nevoie sa o folosesti pe S, poti sa folosest kick-down-ul cand ai nevoie de turatie mare. sa va mai spun cum e sa dai resume pe tempomat cu DSG? Dupa mine tempomatul fara DSG nu are nici un rost. trebuie avut insa in vedere ca la Golf V ridica pretul cu aproape 1000Euro. Despre modul manual si padele la volan trebuie sa recunosc ca nu prea mi-a mai trebuit o data ce am dat de D, cine isi mai bate capul sa schimbe vitezele si cu ce beneficii ..... ca doar nu schimb eu vitezele mai bine ca S care schimba la rosu si mentine turatia optima tot timpul?

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si mie imi place sa folosesc tempomatul. Si cand ii dai resume, si accelereaza tare e...un deliciu.

Aveti mare dreptate cu trecutul din D in S sau invers. Am incercat si nu vad a fi nici o problema.

De trecut din D in N se zice in carte ca nu ar fi recomandat, dar nu ca nu o puteti folosi.

Bafta si sarbatori fericite tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

In cartea tehnica de la Touareg (cutie Auto/titronik) scrie ca se poate schimba fara probleme din D in S (si invers...) in timpul mersului... la mine a functionat perfect. In schimb spune ca NU este indicat sa schimbi din D in N in timpul mersului.

Daca in caz accidental ai impins maneta din D in N in timpul mersului trebuie sa incetinesti sub 5 Km/h (sau cam asa ceva; nu am acum cartea tehnica in fata mea...) si apoi sa angajezi din nou treapta D. !!!

Tocmai din acest motiv se spune ca la cutia de viteze Auto nu poti sa treci pe Neutral intimpul coboririi unei pante (si nici nu este indicat indiferent de tipul cutiei...). Se bucura cineva ca ar face economie de 200 grame de combustibil???

Acum sunt "multi profesori" pe net... dar cartea spune clar ca NU se trece din D in N intimpul mersului...

Vrei un exemplu ??? Si la cutia manuala sunt ocazii cind nu ai apasat bine ambreajul si ea "maraie" un pic dar functioneaza... in schimb toate aceste "ocazii" contribuie la stricarea/uzarea prematura a cutieii de viteze.

In consecinta trecerea din D in N in timpul deplasarii este o greseala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi am DSG...si as fi vrut sa-mi exprim si eu parerea aici.....nu am altceva de spus decat ca-mi pare rau ca am vazut topicul prea tarziu, deoarece colegii nostri au spus cam tot ce era de spus.ca o completare pentru cei interesati de revizia de 60.000 la vag cu dsg, uleiul care-l papa cutia este 80 ron litrul si trebuie sa te duci pregatit cu nu mai putin de 7.2 litri...deci 8 :vaidecapulmeu: , daaaar, avand in vedere avantajele enumerate pe larg mai sus, este o nimica toata 640 ron intretinere...si asta o data la 60.000 km, nu in fiecare zi/luna.Cum zicea si d-rive, 640 ron este o suma cam de 3 ori mai mica decat un kit de ambreiaj de la un tdi de 1.9 de-al Vw AG , care probabil mai devreme sau mai tarziu, va pica.

Aaahhh...si de cosum nu a pomenit nimeni, din datele vag ar rezulta ca e mai mare la DSG.Mie personal, mi se pare ca am un consum mai bun cu ea decat cu fosta mea masina(golf IV ALH - 90 CP).Este foarte posibil sa ma insel, deci....nu dati cu pietre :P

Ca o concluzie, DSG merita ca pret, merita ca fiabilitate, merita ca sportivitate, ca intretinere, comoditate, usurinta in condus & so on.ultima in combinatie cu tempomatul care va va surprinde intr-un mod foarte placut, la acest tip de cutie.Sincer, eu pe manuala nu-i mai vad rostul(de tempomat vorbesc), cel putin la noi in tara unde nu mergi constant cu 130 - 140.Dar cand il folosesti de la 40 la ora in sus....si frumusetea de cutie schimba singura fara sa te intrebe ce si cum, e o senzatie......aparte.

Punct.Bafta in alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tatutzu,merita toti banii pana la ultimul cent!!cine stie c inseamna cutie automata,sigur alege DSG.cine stie c inseamna DSG stie k nu exista alta alegere!!!!!personal am un diesel d 140 CP cu DSG si crede-ma,am daramat multe masini numai din prisma cutiei!!plus k in unele "alergari" prin trafic,nici o cutie manuala de putere cat de cat apropiata nu are cum sa faca fata,decat daca il are p schumaher la bord(care schimba mai repede decat orice cutie automata din lume)!!!

inca o data!!DSG-ul tatutzu merita toti banii!!!

P.S. Xenon-ul e la fel d primordiar!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La F1 cutiile sunt robotizate. Saracu el cred ca nici nu prea stie sa schimbe vitezele la "manuala" ( la shumi ala ma refer ).

Oricum DSG e bestiala. Daca ai bani pt ea nu te mai gandi. Daca nu ai mai taie din optionale gen comenzi pe volan sau mp3 player sau alte prostii de acest gen si cumpara cutia.

Eu as lua DSG in loc de xenon. Xenon se poate pune si apoi. Mai ales ca la golf nu sunt adaptive. E corect ca reglate prost pot dauna.. insa si halogenele reglate rau dauneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ash fii vrut si eu sa aleg DSG ... dar pt sportline 2.0tdi 4motion nu era disponibila...deci manuala...data viitoare...adik in vreo 2 ani...gti cu dsg sau r32 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sint la al doi-lea Golf cu DSG.

... sint atit de multumit de ea incit am spus ca nu o sa-mi mai iau niciodata manuala... :winter:

e si comoda e si sportiva cind vrei. padelele de pe volan nu prea le folosesc... decit rar pe serpentine sau cind ma plictisesc la drum lung

DSG clar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ocazia sa conduc Golf V GTI cu DSG. :Driver: Altceva nu as mai conduce niciodata!

D S G ! ! ! !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ZZ....daca nu ai mestecau...tot dejaba.. :icon_santa: ..e fain DSG-ul....dar e mai FUN manuala....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG

Tehnologie noua.

Chiar sunt curios cati vom mai scrie aici. De la o scurta intrebare...cred ca s-a si plictisit omu' de atatea recomandari. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!