Jump to content

Proiectoare Golf V


lile
 Share

Postare recomandată

E vreo diferenta la vizibilitate la cele cu lupa sau sunt doar de design ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    45

  • F l o r i n

    30

  • 4abc

    18

  • WooZie

    17

se pot lega proiectoarele la pozitii?adica sa nu mai schimb si blocul de lumini?ca tare as vrea o schimbare si sa ii pun un set de proiectoare :coolpics:....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nu rezista centrala electrica, o sa ai eroare de bec ars si pe langa asta e si ilegal sa mergi cu proiectoarele aprinse tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo diferenta la vizibilitate la cele cu lupa sau sunt doar de design ?

In principiu sunt mai mult de design...daca se monteaza xenon in ele,se va observa si o diferenta de vizibilitate destul de mare fata de halogenele clasice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pana la urma normale (hella,asa au venit OEM) si am montat in kit de xenon in ele.Reglate bine nu orbesc si se vad foarte frumos.

Nu merita diferenta de 200 lei pentru cele cu lupa,pentru ca la cat de mult le folosesc(pe ceata si vizibilitate scazuta) nici kitul de xenon nu prea merita...inafara de design binenteles!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt un model foarte interesant si chiar ma gandesc serios sa mi le acizitionez tinand cont ca au doua functii de lumina una pentru proiector ceea ce era si normal si a doua pentru day light in care au o lumina mai galbena si disipata si distanta de vizibilitate mai redusa. Un lucru iarasi important este ca vin deja in pachet cu cabluri relee si si grilele aferente. Numai bine tuturor !

post-51074-1263887706_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,cele propuse de Mircea sunt foarte tari,dar pretul se invarte in jurul la 250e.Cele 3 beculete din proiector sunt halogene sau leduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma gandeam la asa ceva.Eu le-am schimbat pe casco si am pus un kit de xenon pe ele si sunt foarte multumit de rezultat.Ideea e ca oricum nu le poti face Daylights pentru ca la noi este permis folosirea lor pe ceata si vizibilitate redusa.

Sunt prea scumpe pentru ceea ce ofera...parerea mea! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar sunt leduri cu lupe pe fiecare led in parte si ba da se pot folosi si ca day light pentru ca au doua trepte de iluminare.Cand pui contactul au o lumina galbuie ca si un bec de day light iar cand comuti pe pozitia de halogen acestea au lumina alba spre albastrui ca si un halogen de Philips blue vision dar cum spune si colegul 4abc pretul lor este undeva 150-200 de euro in functie de distribuitori.Fiind o tehnologie noua pe undeva se transpune si in pret si tinand cont ca vin cu toate accesoriile asat compenseaza cumva costurile ridicate.Si tin sa-l contrazic pe colegul 4abc si sa-i demonstrez asa cum am citi pe pagine producatorului in sectiune europe: http://b2c.hella.com/b2c_hella/b2c/init.do...io.xcm=hella_gb

Aceasta ar fi si pagina cu toate modele de daylight tip proictor in bara atat cu leduri cat si cu bulb(bec normal) Eu personal am modelul cu bec si cu marginea argintie aluminium look. Numai bine tuturor !

post-51074-1263967358_thumb.jpg

post-51074-1263967894_thumb.jpg

post-51074-1263967918_thumb.jpg

post-51074-1263967946_thumb.jpg

Modificat de Mircea Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca iti pui day-light-ul in proiectoarele de ceata si te opres

te vreun nene politai, ce ii zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o,in sensul ca am fost oprit la intrarea in Iasi pentru faptul ca mergeam pe timp de zi(soare),cu proiectoarele si pozitiile(fara faza scurta).Am luat avertisment,insa amenda era 300 ron(150 in 48 ore)+4 puncte penalizare.Am intrebat care e logica,de ce nu poti merge cu proiectoare,asa cum poti merge cu faza scurta...mi-a spus ca asa scrie 'la legislatie' :icon_thumright: .Nu am avut curiozitatea sa caut,dar la mersul cu proiectoarele nu am renuntat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca iti pui day-light-ul in proiectoarele de ceata si te opres

te vreun nene politai, ce ii zici?

Aprinzi si proiectoarele sa vada diferenta si-i explici ca normele Uniunii europene au impus folosirea luminilor de zi si pe autovehicolele care nu aveau aceasta dotare si fiind un sistem aditional se monteaza in grila de proiectoare dar cred eu ca diferenta e clara intre lumina de daylight si cea cu functie de proiector atunci hai sa nu mai folosim nici functia corneering ca ne luam amenda si cam toate modele daylight after market se monteaza in grila de proiectoare. Uite cateva exemple:

http://www.oulondun.com/DRLS.asp?id_code=0...CFdSCzAodDDRHzw

European Union

Hella 6w halogen-bulb DRLs for retrofit. Other retrofit DRLs use LEDs

Germany, Spain, France and others have encouraged or required daytime use of low-beam headlamps on certain roads at certain times of year, Ireland encourages and Bulgaria requires the use of low-beam headlights at all times during winter, Italy, Hungary and Romania require daytime running lamps outside populated areas, and Czech Republic, Estonia, Lithuania, Poland, Slovakia and Slovenia require the use of full or reduced voltage low-beam headlights at all times. Most EU states no longer significantly disagree over whether DRLs should be required, permitted, or prohibited; by member-state consensus, from 2011, ECE R48 will require DRLs conforming to ECE R87 on all new motor vehicles[14][15]. DRLs compliant with R87 emit white light of between 400 and 1200 candelas.[16]

Exista si varianta care se monteaza in grila de proiector da pe lungimea iei.

Si un video de pe youtube ca sa intelegem diferenta intre lumina de proiector si cea de daylight:

Numai bine tuturor !

post-51074-1263973579_thumb.jpg

post-51074-1263973612_thumb.jpg

post-51074-1263973633_thumb.jpg

post-51074-1263973656_thumb.jpg

post-51074-1263973693_thumb.jpg

post-51074-1263973742_thumb.jpg

post-51074-1263973923_thumb.jpg

post-51074-1263973938_thumb.jpg

Modificat de Mircea Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si pe langa asta e si ilegal sa mergi cu proiectoarele aprinse tot timpul.

Mai exact e ilegal sa mergi cu ele aprinse daca nu e ceata. La noi e o moda nationala, trendy. Afara iti iei amenda daca tu mergi cu poztitiile si proiectoarele de ceata aprinse si afara e un soare de te ustura ochii. Legislatia zice sa aprinzi luminile de drum, sau "faza scurta" denumirea din popor.

E o chestie care naste monstri. Nu doresc nimanui sa nimereasca noaptea in trafic in oras (si in blocaj, sa fii blocat practic in spatele desteptului) in spatele unui destept care si-a luat masina si cu proiectoare, si cand aprinde proiectoarele de ceata, aprinde si becul spate tot de ceata. Sa-ti bubuie rosul ala in fata vreo 5 minute, sa vedeti ce frumos e.

Luminile de ceata se aprind doar cand conditiile atmosferice o cer. Cel mult la precipitatii. Momentan DRL-ul la noi nu e pomenit neam in legislatie, asa ca fiecare e de capul lui. Legislatia spune de "low-beam headlights" care inseamna faza scurta. Adica, poti folosi si DRL-ul, dar e musai sa fie aprins si faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am zis ca nu le poti folosi ca si Daylights.Problema apare cand te opreste politia si odata ce legea spune ca e obligatorie faza scurta si nu luminile cu daylight nu cred ca ar fi frumos sa platesti amenzi de 300 lei de fiecare data cand esti prins cu ele aprinse.Ca poti totusi sa ii explici ca de fapt nu sunt proiectoare e partea a doua..dar majoritatea nu sunt dispusi sa te asculte :rolleyes: Si eu am xenon in proiectoare si uneori le folosesc insa doar pe vizibilitate scazuta.

Scrie clar in legislatie ca proictoarele de ceata se folosec pe ceata si in conditii de vizibilitate scazuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagati si niste informatii referitoare la proiectoarele ala de le are si Voinea pe R32.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am zis ca nu le poti folosi ca si Daylights.

Sa vad cum o sa ma descurc eu cu nenea politaiul, ca eu am din fabrica DRL in proiectoare. Dar la mine sunt pe becuri separate.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e si ideea...eu zic ca nu va iesi bine si ca explicatiile sunt de prisos.Depinde si ce fel de om intalnesti! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Am si eu un proiector cu geamul crapat dar functioneaza foarte bine.

Vad ca nimeni nu zice nimic de inlocuirea geamului ci toti vorbesc de inlocuirea proiectorului ... nu se poate inlocui doar geamul ? Cat ar costa doar geamul pentru un proiector normal pus din fabrica ? Sunt curios daca renteaza doar inlocuirea geamului sau e mai OK sa schimbi tot proiectorul.

Multumesc,

Tavi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Tavi!

Se poate inlocui si numai geamul de la proiector,dar conditia este sa ai de unde sa il iei.Eu am spart proiectorul din dreapta,le-am inlocuit pe amandoua,dupa care la o saptamana s-a spart iarasi cel de pe dreapta.Nu am mai cumparat altul,ci am luat geamul de la cel vechi de pe stanga si l-am pus pe dreapta.Se desface destul de usor,este lipit cu un silicon negru.M-am interesat sa cumpar numai geam,dar se pare ca nu se gaseste separat.In cazul in care tu gasesti,sa ne anunti si pe noi! :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema, doar un geam crapat, dar proiectorul functioneaza normal.

Insa nu cred ca vom gasi sa cumparam doar geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot veni vorba, nu se poate pune ceva folie de protectie pe proiectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi este cablajul tras pana in masca la masinile care nu au venit din fabrica cu proiectoare sau nu? Stiu ca la bmw-uri ar fi. e asa si la golf 5??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la proiectorul din dreapta geamul schimbat.

L-am făcut pe

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!