Jump to content

Proiectoare Golf V


lile
 Share

Postare recomandată

am vazut, daca nu ma insel, la masina colegei WVW ca proiectoarele se aprind alternativ in cazul semnalizarii. am inteles din alte posturi ca merg numai ptr masinile fabricate dupa 2007. este adevarat ? ar fi o idee foarte interesanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    45

  • F l o r i n

    30

  • 4abc

    18

  • WooZie

    17

Este vorba de functia cornering. Proiectoarele se aprind, alternativ, cum ai spus, in momentul in care virez intr-o parte la sub ~40-50kmph (daca nu ma insel), sau in momentul in care stau pe loc si semnalizez, sau la viteze foarte mici. Din cate stiu eu, se poate activa la masinile fabricate dupa 2008.

Daca esti interesat, citeste aici, informatii despre activare gasesti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu viratu' nu o stiam. o sa citesc acolo unde m-ai redirectionat, dar nu o sa ma ajute cu nimic avand in vedere ca masina e 2004 :)

oricum, am multi doritori in focsani care mereu ma intreaba daca am aflat ceva nou.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...problema e clara. masinile sub 2007 au 21 bytes care asigura lumina din proiectoare si necesar ptr functia cornering (asa cum am citit in postul indicat de WVWZZZ) sunt 30 bytes. deci "astia" de nu avem masini mai noi tre' sa gasim o solutie. tre sa mearga intr-un fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna tenta rosie, adica cu intensitate mai slaba a becului ca si luminile de zi de la golf 6?

Da

@Dudu: Doar pentru look. Nu prea le folosesc. Ma gandeam cu tenta rosie fiindca masina este rosie. Daca nu, poate un albastru rece?!

Modificat de cip12cip12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu riscul de a fi off-topic,( rog moderatorii sa nu ma taxeze) rog pe cei care si-au efectuat upgrade-ul sa imi dea niste sfaturi in legatura cu proiectoarele:de unde le-au procurat,la ce pret,etc.Mentionez ca inca nu am apucat sa le montez pe masina,iar in curand va trebui sa trec ITP si am inteles ca nu e ok sa lipseasca proiectoarele.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la proiectoare GTI/GTsport/Jetta,pentru ca pe celelalte normale nu le-am putut pune si am ramas cu ele.

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare intrebatoare: sigur proiectoarele de pe Jetta merg si pe GTI?Din cate stiu eu da,dar am nevoie de confirmarea celor care se pricep pentru a nu avea vreo surpriza cand le montez!

Astept raspunsurile voastre cat mai repede posibil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1T0 941 699D halogen fog light left GTI/GT

1T0 941 700D halogen fog light right GTI/GT

Aceleasi coduri si pt Jetta, toate cu bec HB4...

Asta-mi spune mie ETKA :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si citit in topicul unui coleg ca pe bara de gti (nu bag mana ca e OEM) i-au mers proiectoarele normale, cele de golf 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Golful cu bara normala are alte coduri pt proiectoarele de ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru rasp Dudu!

Bara mea este GTI (OEM) deci se vor potrivi si cele de Jetta! :offtopic:

Bara de GTI pe care se potrivesc cele normale nu e o bara OEM,este cea din Taiwan,care practic vine dintr-o bucata!(spoilerul fata este inclus in bara,difera calitatea grilelor,iar cei care le vand iti asigura si proiectoarele,care sunt ca si cele de pe CL,TL,SL.) Spun acest lucru din experienta proprie,intrucat am vazut o asemenea bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa manance si taiwanezii o paine, nu ? :( Sunt tare curios de bara aia daca se vede asa mare diferenta. dar nu e locul aici sa vorbim despre asta. vreau sa stiu daca sunt sau nu probleme cu politia daca se foloseste xenon pe proiectoare. pe mine m-a oprit pe drum si mi-a zis sa le opresc, noapte fiind. in oras nu le folosesc niciodata si momentan nu le mai am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei putem discuta despre bara din Taiwan pe topicul deschis pentru BARA FATA GOLF,sau PM,unde iti pot detalia tot ce am observat la ea.Cat despre proiectoare aprinse,stiu destule cazuri in care conducatorii auto au fost avertizati in legatura cu folosirea necorespunzatoare a proiectoarelor.Gen : aprinse doar pozitiile si proiectoarele(in oras),sau proiectoare aprinse odata cu farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Este vorba de functia cornering. Proiectoarele se aprind, alternativ, cum ai spus, in momentul in care virez intr-o parte la sub ~40-50kmph (daca nu ma insel), sau in momentul in care stau pe loc si semnalizez, sau la viteze foarte mici. Din cate stiu eu, se poate activa la masinile fabricate dupa 2008.

Daca esti interesat, citeste aici, informatii despre activare gasesti aici.

Pana la urma a reusit careva la Golf 5 sa activeze aceasta functie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danok, da, eu le am activate, scrie mai sus!

Te rog citeste cu atentie un topic inainte de a posta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

imi outeti recomanda vreun site ceva de unde as putea sa comand proiectoare pentru jetta + mastile cu gaura pentru proiectoare???

Am tot cautat si nu gasesc si nici in oras n-am gasit :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
drilling engineer

Sa iti arat ceva frumos, poate te mai gandesti la proiectoare si mai ieftin. Niste leduri puse intr-un sir siliconat ca sa zic asa.

post-24943-1257608281_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu am priceput. Pana la urma daca eu cumpar proiectoare + bloc lumini pot instala proiectoarele? Unde le leg? Daca vreau sa functioneze pe butonul normal de la proiectoare mai trebuie sa schimb ceva sau trebuie tras doar ceva fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie trase fire si codata centrala eleectrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand spui ca trebuie "codata centrala electrica" te referi la ceva modificari care trebuie facute cu VAG-COM-ul (daca da, ce modificari trebuie sa fac) ? Ideea mea era ...merita sa iau blocul de lumini sau mai bine pun un buton separat sau le leg pe pozitii/faruri (in termen de pret. Daca iau blocul de lumini am de bagat mai multi bani in montaj decat cu un buton separat? )

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei blocul de lumini e mai usor decat cu butoane separate. Unde pui butonul? Codare inseamna ca trebuie sa intri cu vagcom pe centrala si sa-i spui ca are proiectoare (fog light)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sal mi-am schimbat si eu proiectoarele cele standard cu cele cu Lupa am mai si montat si xenon pe ele arata masina super bine, promit sa revin si cu poze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am spart un proiector, (ceva pietricele), ce pret are unul cu lupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa pun cu lupa.As fi incantat de poze cu xenon pe ele!

Daca stie cineva codurile si preturile la cele cu lupa,eventual si preturile la cele normale sa fac o comparatie il rog sa posteze aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!