Jump to content

Proiectoare Golf V


lile
 Share

Postare recomandată

Nustiu ce sa zic, daca stau lejer in scaun nici nu vad lumina data de proiectoare... treb sa am ridic putin sa vad botu masini! o fi si de becuri ca nu erau noi. In curnad imi voi pune un kit xenon pe ele si o sa revin cu detali. Mi-ar rau rau dk nu se schimba cumva lumida data de ele mai ales k sunt cu lupa :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    45

  • F l o r i n

    30

  • 4abc

    18

  • WooZie

    17

la noi in tara nu prea e o afacere sa iti pui proiectoare ...nici macar de design ...ca iti sare vreun grivei in fata si sunt pa...sa nu zic de pisici/gaini s.a . eu unu am deja ceva vieti curmate(de animale) la activ ...concluzia: bine ca nu mi-am luat proiectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Exact domnul Camsonat butonul de la blocul de lumini ar ramane absolut la fel cu acelasi pozitii de rotire. Toate posibilitatile enumerate de tine sunt ok cu completarea ca daca vor fi legate de pozitii sau faza scurta vor functiona non stop atat timp cat vor merge luminile iar legate de lampa ceata sau actionate separat printr-un buton le poti da drumul cand se doreste. Eu mi-am pus "Proiectoare" copie DLR si le-am legat de pozitii. Orice "poiector" este doar de design.

Cat ai dat pe "proiectoarele" tale..? am gasit proiectoare cu 180lei setul... exact cum sunt cele originale... si ma gandeam sa le montez la un buton separat... la scrumera..unde este.."SRS"(parca asa... am un lapsus acuma) ... problema este ca nu gasesc buton asemanator cu "SRS"-ul...daca iau unul tot la fel...oare o sa mearga...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm... Nu stiu ce sa zic... Or fi utile, n-or fi...

Eu nu le-am aprins decat de vreo 4-5 ori, nu am simtit nevoia.

Lumina lor este buna, intr-adevar, atunci cand mergi cu viteza mica pentru a ocoli gropi si alte obstacole (mai ales pe drum de tara, si din pacate, chiar si in Bucuresti).

In rest, nu sunt convins de utilitatea lor, avand in vedere ca sunt gandite sa bata jos/aproape. Poate imi voi schimba parerea cand voi prinde o ceata mai densa.

Ca fapt divers, eu mi-am gasit un proiector spart cand am ocupat locul de parcare al unui "gospodar" si va pot spune ca unul original, cumparat de la reprezentanta costa 230 RON. Macar daca mi-ar fi fost de folos. :)

Ca o rugaminte generala (o sa para "lame", dar asta e...):

Va rog eu mult de tot (si sunt convins ca nu sunt singurul), NU va puneti xenon pe proiectoare daca intentionati sa mergeti cu ele aprinse mereu. Stiu ca nu e legal, dar nu va pot impune eu ce sa faceti, sunteti stapani pe butoanele voastre.

Am intalnit destui indivizi cu asemenea modificari, si nu fac decat sa orbeasca ceilalti participanti la trafic.

E o chestiune ce tine de respectul intre noi, la urma urmei... Nu stiu cum si le regleaza, dar numai jos nu bat proiectoarele lor cu xenon. Majoritatea sunt niste manelisti frustrati care merg cu farurile stinse prin spatele blocului, dar cu proiectoarele pe "full speed". Mi se pare jenant...

Ma voi opri aici, ca nu sunt la "suprize, suprize" sa ma descarc zanei maseluta.

Va multumesc pentru intelegere si scuze pentru off-topic!;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la noi in tara nu prea e o afacere sa iti pui proiectoare ...nici macar de design ...ca iti sare vreun grivei in fata si sunt pa...sa nu zic de pisici/gaini s.a . eu unu am deja ceva vieti curmate(de animale) la activ ...concluzia: bine ca nu mi-am luat proiectoare

Ai cat de cat dreptate. Am debutat si eu prin sept-oct 2008 cu o intalnire de genul asta, insa eu nu aveam proiectoare (mi-am distrus masca aia unde ar fi fost proiectorul si mi-au inlocuit si toata bara fata, pt ca a fost crapata in doua locuri, la fel si ornamentul cromat zic ei, eu nu am vz asa ceva). Ar fi fost distrus proiectorul din dreapta daca l-as fi avut (culmea, catelul traia si a treia zi, n-am gasit unde sa-l duc, probabil l-a luat cineva). Cu ocazia asta, fiindca aveam Casco (din cauza leasing-ului), as fi vrut sa imi pun proiectoare pt ca nu ar fi fost scump, insa cei de la AutoTop TgMures n-au vrut sa se complice si mi-au zis ca nu ma ajuta, asa ca tot fara proiectoare am ramas. (As fi vrut sa am proiectoare pt ca toamna prin zona noastra a vaii Muresului e cate o ceata s-o tai cu cutitul uneori). Oricum, pe drum dai de niste inconstienti care nu au aproape deloc lumini si asta pe E60!

Totusi, caut o solutie pe timp de ceata. Voi ziceti ca nu prea ajuta, poate mai mult la gropi. Ati auzit de ochelarii aia la care se tot face reclama pe unele site-uri? E ceva de capul lor?

Modificat de teoneo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ai dat pe "proiectoarele" tale..? am gasit proiectoare cu 180lei setul... exact cum sunt cele originale...

Da, si eu am gasit proiectoare exact pt Jetta, la un pret de 170 ron (Materom Tg-Mures) insa nu mi-am luat pt ca am masina in garantie si nu vreau sa am probleme. Cei de la reprezentanta nu vreau deocamdata sa ma ajute (AutoTop).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Mi`am montat proiectoarele azi .. am o problema, nu bat mai mult de 1.5 - 2m max. Exista posibilitatea sa se regleze sa bata mai departe?

Aceeasi problema o am si eu.Nu bateau mai deloc si mi-am pus xenon,dar mare imbunatatire nu este(sa zic maxim 7-8 metri in plus);proiectoarele sunt si cu lupa....mai mult design

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am cumparat proiectoare, le-am montat dar nu gasesc pe cineva sa mi le lege, m-am gandit sa le pun pe releu fara sa mai cumpar butonul de lumini, stie careva un DIY?

@cata tu cum le-ai montat? ai schimbat butonul de lumini? ai avut fire trase in bara pt proiectoare..? vreau sa stiu daca sunt cablajele trase pt ca altfel renunt la cumpararea butonului de lumini si imi montez un butonel langa ESP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a venit din fabrica fara ele, nu ai nici instalatia facuta. Nustiu daca merita bani investiti + kitul de xenon cum am eu, dar arata super masina acum ( sunt cu lupa ), si in primu rand vizibilitatea a crescut, acum bat la 5-6 m foarte bine, pata de lumina - vad si eu lumina fara efort si fara sa reglez proiectoarele !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am cumparat proiectoare, le-am montat dar nu gasesc pe cineva sa mi le lege, m-am gandit sa le pun pe releu fara sa mai cumpar butonul de lumini, stie careva un DIY?

@cata tu cum le-ai montat? ai schimbat butonul de lumini? ai avut fire trase in bara pt proiectoare..? vreau sa stiu daca sunt cablajele trase pt ca altfel renunt la cumpararea butonului de lumini si imi montez un butonel langa ESP

Cred ca ar fi cea mai buna idee sa montezi un butonel langa ESP. Iesi si mai ieftin, si scapi de tentatia de a le aprinde de fiecare data cand aprinzi farurile :icon_thumright:

Bafta la montat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vin si eu cu o intrebare:

Ma intereseaza daca se poate regla intensitatea becurilor din proiectoare.

Daca becurile permit asta, atunci ce modificari trebuie aduse? Vorbesc de proiectoare originale de Golf 5, nu cele tip led, ca pe audi... nu imi vine denumirea acum.

Vreau sa le pot modifica intensitatea, pentru a putea merge cu ele aprinse in oras fara sa deranjez alti participanti la trafic.

Pentru a evita sugestii gen: "De ce nu pui proiectoarele acelea tip led, carora le poti modifica intensitatea?", va spun din start ca vreau sa pastrez proiectoarele originale, sau eventual daca se pot monta unele tip led, tot rotunde ca cele originale.

Motivul pentru care vreau sa merg cu ele aprinse este ca merg destul de des prin zone in care carosabilul este plin de gropi, iar farurile nu bat atat de jos, incat sa pot vedea gropile foarte bine

Luand-o babeste, presupun ca trebuie pus ceva gen potentiometru pe circuitul proiectoarelor, corect? Sau trebuie o reglare electronica?

Cine are un pic de habar, este poftit sa dea o idee. :icon_thumright:

Mersi

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am montate proiectoarele dar nu le-am legat. Momentan sunt doar pt design si cred ca asa vor si ramane. O sa merg si la un electrician sa vedem ce modificari presupun. Daca merita le voi face. Parerea mea ... mai bine un set de faruri cu xenon decat sa ne chinuim atata cu proiectoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot le-ai pus te mai costa cam 200 de ron sa le faci functionale.

100 de ron cabalajul cu mufe si 100 de ron manopera, singurante, releu si buton pe care il alegi tu si locul lui in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa caut un electrician sa vedem. Daca tot le-am pus macar sa le fac si functionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu mi-am montat proiectoarele pe pozitie deoarece nu aveam instalatie trasa si de asemenea pretul unui bloc de lumini cu proiectoare incluse este foarte mare,iar pretul de montare m-a dus undeva la 60 ron cu tot cu releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Pentru ca am ajuns la faza la care ar trebui sa schimb proiectoarele de ceata (sunt foarte matuite si unul l-am spart) am o intrebare: am vazut ca sunt cu lupa si fara, ii sesizabila diferenta? Pe Autokarma am vazut ca fara lupa, Hella ii 190 lei, iar cu lupa de alti producatori ii undeva spre 140 de lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ai dreptate, totul e legat de estetica. e destul de mare diferenta dupa cum se vede si ar mertita o investitie, insa nu atat de mare incat sa modific blocul de lumini si nu mai stiu ce minuni

nu stiu daca merita atata efort .... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Victor

Eu am montate proiectoare originale Hella pentru Golf 5 dar ma deranjeaza faptul ca se aprind doar odata cu farul de ceata spate asta inseamna ca atunci cand folosesc proiectoarele trebuie sa merg si cu lampa ceata spate si astfel sa ii orbesc pe cei ce merg in spatele meu.Apropo astea HELLA arata mult mai bine si sunt mult mai utile decat cele cu lupa originale .

post-51074-1249636460_thumb.png

Modificat de Mircea Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine merge independent, chiar daca am pusa doar pozitia, trag de comutator pe pozitia 1. Pt. a activa lampa spate merg pe pozitia 2. Cred ca nu ai legat ceva bine acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Victor , probabil ca se intampla cum spui tu pentru ca sunt montate after market (si masina nu a avut din fabrica) si nu ai schimbat si comutatorul de lumini din interior (care este facut pentru masini fara proiectoare). O posibilitate ar fi sa il schimbi, sau sa dezactivezi din soft stopul de ceata. Ia totusi in considerare ca este foarte deranjant pentru cei din spatele tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

:P aveti grija la folosirea proiectoarelor, 4-5 puncte amenda si 3 puncte de penalizare + injuraturile celorlalti participanti la trafic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere proiectoarele sunt mai mult de design la noi in tara, ele se folosesc doar pe timp de ceata sau vreme rea si cam atat in nici un caz cum fac foarte multi, sa se dea mari! Eu cred ca le-am aprins de maxim 2 ori mai mult sa le probez :icon_cheesygrin:, faza cu proiectoare mereu aprinse sau xenon pe proiectoare nu vreau sa comentez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate face ca proiectoarele sa functioneze cu o lumina cu tenta rosie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna tenta rosie, adica cu intensitate mai slaba a becului ca si luminile de zi de la golf 6? Daca nu asa si vrei becuri rosii, sa stii ca, codul rutier specifica clar ca in partea din fata a masinii nu ai voi sa folosesti lumini de culoare rosie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cip12cip12

intrebare de 1000 de puncte: lasand la o parte legea, cam care ar fi avantajul???!!! la ce te ajuta pe tine proiectoarele rosii??? look? :icon_thumright: vei avea o masina cu fata de fund :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!