Jump to content

Carkit (legaturi, moduri de prindere pe bord)


barbut
 Share

Postare recomandată

1. Daca poate sa-mi spuna cineva cum este prins bordul la modelul din semnatura (imi pocane in hopuri mai accentuate--nu mi se pare, chiar pocane----).Am smucit cu mana de el si chiar se misca putzin,la voi este la fel???

2. Am in partea dreapta jos a climatronicului 2 gauri de holdsuruburi, lucru care ma face sa ma gandesc daca are sau nu carkit. M-am uitat pe sub bord sa gasesc o mufa ceva, dar nimik. Cum imi dau seama daca am sau nu carkit????Stiu ca trebuie sa existe o legatura pe sub bord in care intra mufa de la carkit......

Multumesc si astept raspunsuri de la voi!!!

Modificat de barbut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mihai.Nechifor

    7

  • SM21KCG

    7

  • Eto

    6

  • C o s m i n

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca acum ai numai gaurile in bord,ai avut carkit sau un simplu suport de telefon.

Nu ai ce sa vezi.Mufa si firul de la car kit intra pe langa torpedo in consola centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, si in consola centrala nu trebuie sa intre o mufa ceva de la carkit?

asta ma intereseaza...daca exista asa ceva....cum imi dau seama, cum vad consola centrala???

m-am tot uitat pe sub torpedou dar nu am vazut nimik.

intreb pt ca daca a fost carkit pe masina si ulterior a fost luat la vanzarea masinii, atunci doresc sa-mi montez unul doar suportul in cazul in care restul exista.

Modificat de barbut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consola centrala este locul de pe mijlocul masinii unde sant aerul cond.,radiocas sau radio cd,scrumiera,etc.

car kitul se alimenteaza cu un singur fir.

semnalul de la telefon la radio cas sau cd trece prin acelasi cablu.in consola ar trebui sa ai o priza ptr.alimentarea car kitului,si mufa care intra in radio.

nu cred sa le ai cazute prin consola.

nu cred ca ai car kit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la passat carkit-ul vine de undeva din spatele bordului (pe la picioarele pasagerului din dreapta).

Bordul este prins in surube, incearca sa deschizi usita de la sigurante si cea din partea cealalta si sa strangi acele surube.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordul este prins in surube, incearca sa deschizi usita de la sigurante si cea din partea cealalta si sa strangi acele surube.

Bafta!

Asta ar trebui sa fie de ajuns sa nu se mai miste bordul,sau mai trebuie umblat si la alte suruburi ?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Masina mea are car-kit din fabrica pentru telefon nokia 6310. Ma gandeam sa il demontez ca nu mai are nici bunicu asa telefon. E deranjant un pic pentru pasagerul din dreapta. Tot se loveste cu piciorul de el. Cum se demonteaza? Ma intereseaza numa partea din spate unde se baga "mufa".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresesti. Eu mai am inca 2 6310i, si sant chiar mandru de ele :vaidecapulmeu:.

Ce intelegi prin "partea din spate"? Te referi la partea ce e prinsa de bord? Are un surub lateral, si o clema langa butonul ala orb din dreapta, pe care-l acopera, sau chiar un surub prin el (depinde cine l-a montat).

Intr-adevar, e foarte deranjant carkitul ala. Mie mi s-a oferit unul gratis, da' nu mi-a trebuit. E mult mai la indemana bluetooth-ul, nu ditamai holderu'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cradlelul(adica suportul telefonului) este conectat la o mufa, prin acel cablu spiralat, undeva in dreapta torpedoului. in ce priveste chestia pe care este prins acest cradle aceea nu prea poti sa o scoti deoarece este prinsa in niste surubele care vor lasa urme dupa indepartare. daca totusi vrei sa scapi de el eu caut de mult timp un astfel de cradle ptr ca tata are 6310i si a mea a venit fara el( vezi la semnatura mea si poate vb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era montat din fabrica. Asa a venit masina. Cum e consola centrala, e prins in partea dreapta. Chiar in dreapta casetofonului si climatronicului. E ca un fel de suport si in el se pune telefonul 6310i. Suportul are un cablu care trece prin partea pasagerului si ajunge undeva sub bord. Din cate vad eu merge undeva in spatele consolei centrale.

P.S: Scuze da nu am vrut sa te jignesc cu telefonu, taicameo are inca tot 6310i.

aaa si inca ceva, pe suport scrie CULLMAN parca..

Modificat de eto_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este la fel ca al meu. cam ala ar fi procedeu de inlaturare:dai torpedoul afara si apoi scoti cablu din mufa. e posibil sa iasa si daca targi de fir in jos deoarece mufa este directionata in jos. poti incerca. vezi si postul meu de sus si vb pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresesti. Eu mai am inca 2 6310i, si sant chiar mandru de ele :).

Ce intelegi prin "partea din spate"? Te referi la partea ce e prinsa de bord? Are un surub lateral, si o clema langa butonul ala orb din dreapta, pe care-l acopera, sau chiar un surub prin el (depinde cine l-a montat).

Intr-adevar, e foarte deranjant carkitul ala. Mie mi s-a oferit unul gratis, da' nu mi-a trebuit. E mult mai la indemana bluetooth-ul, nu ditamai holderu'.

Mai Cosmine, eu eram dispus sa imi cumpar un car kit de ala, ca mie mi-a ramas suportul ala in bord pe care se prinde carkitu si arata ca dracu.

DAca ti se mai ofera gratis, anunta-ma...... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a notat Florine. Asta a fost anul trecut, si ocazii de-astea nu ti se ofera prea des. :Driver:

Daca stiam atunci... il luam si ti-l dadeam tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FLORO eu il demontez al meu dar nu il dau. Il tin pt cand vand masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut.Am si eu pe masina un car kit Nokia si cred ca nu merge,adica cand sun pe tel casetofonu nu se opreste si nici nu se aude in boxe,iar daca rasp eu manual cel de afara ma aude dar eu pe el nu il aud.Aveti idee ce ar putea fi.Tin sa va spun ca tel este un 5110 vechi.(dar vechi)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cataLIN_P, casetofonul de pe masina e cel original (care exista la momentul montarii car kit ului) sau e alteva, montat de tine sau de altcineva , ulterior montarii acestuia. Daca e altceva pus ulterior, exista posibilitatea ca sa nu fi fost facute toate conexiunile la casetofon si de aia sa nu mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

helpppp meee

am cumparat si eu un nokia 6310i pt carkitul de la masina din semnatura (si spune "bluetooth only with nokia6310i) si nu merge, sunt disperat (am dat o gramada de bani pe telefoane)....prima data am luat un 6310 si nu a mers dar am zis sa cumpar si un 6310i asa cum scrie si nimic... nu se conecteaza bluetooth, nu recunoaste, nu stiu ce se intampla...daca stie cineva, il rog sa-mi explice.... mentionez ca telefonul se incarca la carkit deci...nu cred ca e vreun fir lipsa, sau....sa fie vreo mufa in spate la ecran scoasa, acea mufa pt carkit????... am o navigatie MFD2 asa cum apare si in poza din semnatura...

mesajul care imi apare pe ecran la navi si atunci cand nu am telefonul dar si atunci cand e pus in carkit e : "no active call" - cand selectez butonul "tele" de pe navi... deci va rog sa ma ajutati, raman dator cu o lada de bere..cine ma ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mesajul "bluetooth only with nokia6310i" iti apare pe telefon sau pe navi? si ce model de navi si de cradle ai daca scrie pe ea?

Si acum si o problema mai veche de a mea - in etka scrie ca am phone preparation si intradevar am interfata in cotiera (cutiutza portocalie) de la Cullman si suportul pe dreapta bordului - intrebarea mea este pt cei care au telefoane pe masina - acea interfata este de cardle (suport) pentru telefon sau este pentru telefon dedicat ca cel din prima poza? Am scos torpedoul si nu gasesc nici o mufa prin spatele consolei desi in navigatie pinii din mufa pentru telefon au fire... :offtopic:

Si iata si cateva informatii despre acea interfata Cullman

post-13201-1263287208_thumb.jpg

post-13201-1263289133_thumb.jpg

post-13201-1263289140_thumb.jpg

post-13201-1263289146_thumb.jpg

VDC_VDA_cable.pdf

index.pdf

post-13201-1263289309_thumb.jpg

Modificat de B-52-JGP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu ceva poze cu conectorul din stanga torpedoului (scuze pentru calitate sunt facute cu telefonul) - daca are cineva de vanzare un telefon sau un cardle orice model de vanzare care sa se potriveasca la acest conector astept un PM pls - as vrea sa ma intorc la un proiect al meu mai vechi cu o interfata pe Bluetooth care sa poticnic tocmai pt ca nu am gasit un cradle sau un telefon.

Merci.

post-13201-1263716703_thumb.jpg

post-13201-1263716710_thumb.jpg

post-13201-1263716716_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si navi si carkitul sunt originle, asa a iesit masina din fabrica, navi e VW MFD2 si carkit cred ca e Cullman

mesajul"bluetooth only with 6310i" asa e scris pe carkit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telefonul iti gaseste vreun dispozitiv pe Bluetooth? Daca da incearca sa faci pairing intre ele si apoi sa ii dai conect din telefon - ar trebuii sa iti apara pe display ul telefonului ca si cand ai avea un dispozitiv hands free conectat - ai aici atasat manualul http://www.sendspace.com/file/ufsyhc la pag 80 ai descrierea meniului poate te ajuta

Succes

Modificat de B-52-JGP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu tel nu gaseste nici un dispozitiv, din ce am citit din manualul tel, scrie ca sa incerc cu celalalt dispoz bluetooth sa caut tel (6310i) si atunci sa fac conexiunea, numai ca navi nu merge sa fac chestia asta; eu cred ca la navigatie ii lipseste o mufa de bluetooth, ceva de genu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hai mai... chiar asa scumpe sunt literele?

Si btw, cred ca ai gresit aria. Trebuia sa postezi aici.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca am ales bine locul in care sa plasez intrebarea..

Am demontat carkit-ul pana in faza in care se poate vedea in poza.. in continuare nu mai vad niciun surub sau vreo alta modalitate prin care as putea sa demontez acest suport de pe bord.. daca stiti cum se poate demonta acesta, va rog sa imi spuneti si mie.. nu se vede niciun surub, nimic..

post-38353-1267124925_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!