Jump to content

merita 6000 banii un golf 4 TDI din 2000 sau este tzeapa?


ygor
 Share

Postare recomandată

calculeaza un pic si vezi ce platesti catre statul roman (accize si TVA pentru o masina de 1900 cm3 si an de fabricatie 2005).

plus de asta, intreaba nitel ce preturi sint actualmente in germania.

probabil ca a costat acolo 9400 euro din care a dedus tva-ul nemtesc, dar preturl este neverosimil de mic, fara suparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asa e . 'Oaspetele' cred ca are dreptate . Eu pe masina din semnatura am dat 8600 in iulie anul acesta , dupa ce am colindat aproape toata Germania , intr-o luna si jumatate . N-am vazut acolo nici la privat nici la garaje un tdi variant din 2002 mai jos de 8500 , decat daca avea peste 250 - 300 k km sau era busita . La 6000 gaseai tdi variant din 1999 - 2000 dar cu peste 300 k km la bord . Nici nemtii nu-s prosti . Asa ca exemplu am gasit un tdi variant din 2000 cu cca 85k km la bord dar la 8200 eu . Eu am luat-o de la o cucoana , am dat 8600 Eu acolo ( fiind de la privat am luat-o fara TVA ) iar vama ( acciza + tva ) aici a fost 1930 Eu . Asa ca ... Mi se pare suspect de mica valoare de vanzare aici tinad cont ca are si datoriile catre stat platite .

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=18847

Concluzia o tragi tu singur .

S-ar putea sa fie o mare pleasca , dar la fel de bine ar putea fi si o mare teapa . Mult succes in continuare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma ocup nici eu si nici prietena mea cu vanzare/cumparare masini si nu am interes sa mint. Si eu am fost surprins de pret.

Masina a fost cumparata pe firma cu 8000 E direct de la firma (primul proprietar care se ocupa cu distributia de PC)

In tara a avut cateva neplaceri la vama:

-pretul de catalog al masinii era 9800 E dar fiind cumparata pe firma a platit taxele (2200 E am inteles) la valoarea facturii respectiv 8000 E ; pentru asta a dat o declaratie pe proprie raspundere referitoare la pret;

-suplimentar a trebuit sa plateasca TVA la cheltuielile corespunzatoare transportului masinii din DE in RO (eu am auzit pentru prima data asta)

Intervenind acum si o problema de credibilitate daca doriti si daca primesc acordul proprietarei asi putea scana factura de cumparare a masinii.

Daca ce am scris mai sus pot demonstra prin acte, daca-mi este permis va mai dau un exemplu: Audi A4 din 1999, nu stiu ce motor, cutie automata, fotolii din piele ....etc cu 3500 E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ca sa-ti faci o idee despre preturi uita-te pe anunturile astea . Sunt dintr-o revista de vanzari cumparari din zona Koln , revista cumparata de mine pentru un prieten care vrea sa-si cumpere masina . Scuze pentru mazgalituri dar ... cam asta si-a ales el . Unele din cele taiate erau teapa . :)

LE : :) Nu pot pune pozele pentru ca sunt prea mari , iar daca le micsorez nu se mai intelege nimic . Daca le vrei intradevar da-mi PM cu Yahoo mess si ti le trimit asa .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

eu am dat 6400E pe a mea din 2000, albastru metalizat, hatchback, 4+1usi, model generation, 1.9TDI, 90cp, 180.000km, 4airbag, geamuri el 4, aer cond, esp, abs, volan piele reglabil, oglinzi electrice heliomate,inchidere centralizata, scaune reglabile pe inaltime, radiocass, suporti pahare, jante 16" incaltate michellin, fara evenimente rutiere, eu zic ca e bine huh? eu primu proprietar dp firma de leasing (luata de la un pireten:D)

Modificat de WAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!