Jump to content

merita 6000 banii un golf 4 TDI din 2000 sau este tzeapa?


ygor
 Share

Postare recomandată

un var m-a sunat si mi-a zis ca a venit un tovaras de-al sefului lui si are o masina de vanzare cu 6000 din Belgia.Eu i-am zis ca este tzeapa dar vreau sa ascult si parerile voastre si cum ar trebui sa-l indrum sa-l conving(sa se convinga singur) ca este cam prea putini bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu te pot ajuta decat spunandu-ti ca pe masina mea, Golf IV Variant 1.9TDI, motor ALH 90CP, an 2000, 4 geamuri + oglinzi electrice, ABS+ESP, AC(nu climatronic :P ), 4 airbag(dotare de serie daca nu ma insel), 190k km, adusa din Germania, am dat 8000 euro acum vreo 2 luni. Acum sper sa nu fiu eu cel ce a luat teapa :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6000 e cam putin, parerea mea, ar trebui sa o verifice atent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa pret am fi tentati sa credem ca e ceva grav in neregula cu masina insa nu e obligatoriu sa fie asa. Eu as purica-o pana la molecula si daca totul e ok atunci as lua-o imediat. Dar necesita teste f. amanuntite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poa' sa fie 6000 fara taxe...la asta nu v-ati gandit.....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact...poate e fara taxe sau poate e chel si are 500000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are peste 250-300k km, alba, eventual variant, dotari de baza, nici macar AC, motor SDI sau 1.4 (cu putin noroc si alte variante de motorizare) poate sa fie o oferta reala. O asa masina poti sa o cumperi cu ~4000 de euro din Belgia, nu cumperi numere de acolo, in tara o bagi pe firma si platesti vama dupa valoarea de factura nu catalog, si ai si un profit la o masina ca asta vanduta la 6k euro.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi '99 MY2000 probabil fara dotari multe. Culoare nu neaparat alba. Dar cand e vb despre km..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate generaliza treaba cu teapa.

De exemplu:

1. Nasul meu a luat in '93 de la o doamna din tarile nordice un Volvo 340 la jumatate din pretul pietei numai pentru ca proprietara se plictisise de el si nu i se mai potrivea culoarea masinii cu garderoba. Teapa a luat-o in tara cand mecanicii au inceput sa-i inlocuiasca piesele originale;

2. Acum 2 luni un coleg a luat din .de un VW Golf variant SDI cam cheala (AC; geamuri manuale ...etc.) din 2001 cu cca 5800 E si l-a ajuns dupa inmatriculare cu toate cheltuielile aproape 8200 E (dupa spusele lui)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este rosie si din cate am inteles are vama platita.Are numere provizorii de alea rosii asta nu inseamna ca are vama platita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are vama platita, 6000 mi se pare un pret suspect de mic. Asa ca verifica foarte atent masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar chiar si asa daca nu ar avea vama platita tot mi se pare cam mic

6000+1200=7200 nu? bine na ca este din 2000.este bun pretuld de 7200?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum are vama platita? Ca taxa vamala la o masina UE e zero.

Are doar de achitat accize si TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fi fost tare lovita si reparata rapid :banghead:

Mai vezi si din astea - gasisem acum 2 ani un G4 la 4500 euro busit binisor in fata, si era un anunt real pe mobile.de. Deci ai grija !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum sa mai plateasca inca odata TVA-ul dar nu l-a platit in germania 16% (parca asa este acolo) acum plateste doar accizele care asa spunem la ele vama sau cam asa ceva.parca pentru motorina este 4.5 si pentru benzina 2.5 (in functie de motor) si se calculeaza dupa pretul de catalog al vamii.

pentru o masina ex. A6 model 2006 cu motor de 2.0 TDi ai sa platesti vama la fel ca pentru o Skoda din acelasi an cu acelasi motor.

Daca gresesc sa ma corecteze cineva care stie mai bine treburile acestea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde cand faci tranzactia; In decembrie 2006 sau in ianuarie 2007.

In ambele cazuri TVA va fi platit in romania (impropriu numit de multi vama) si in 2006 si in 2007. Cel platit in germania il recuperezi la iesirea din UE in 2006 (desi exista si alte metode) si teoretic nu il vei mai plati din 2007.

Din 2007 masina nu va mai fi "pt. export" pt. ca economic nu vor mai exista granite. Va fi achizitie intracomunitara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand mi-am adus masina am platit parca 19%+4.5%=23.5% din valoare din catalog in Romania.nu mai stiu exact exact ca nu sunt samsat de masini si nu ma ocup cu de astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica precizare...vama este 1690 de euro nu 1200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina mea cea din semnatura parca nu am dat asa mult si stiu cu cat este mai noua cu atat este mai mica taxa ma refer la 1.9 TDi si invers mai vecge mai mare.deci sigur la 1.9 tdi din 2000 este 1690?

as dori o lista cu preturile si sa-mi spuna (sa-mi aminteasca ca stiam odata) cineva EXACT cum se calculeaza

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici vezi cum se calculeaza...eu am platit vama la a mea acum o luna 1690e 1,9 din 2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitati-va aici: http://www.autovit.ro/html/2/4/6/6/452466.php exceptia ce intareste regula.

si btw, daca e alb si variant nu inseamna ca e mai ieftin. parerea mea. starea masinii , motorizarea, nr. de km. si optionalele conteaza. Alb si variant e chiar un plus pt. mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost importata pe firma in Romania? Daca da, iti trimit un PM cu niste chestii interesante..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o comparatie. Acum am venit de la o prietena care s-a dus in Germania si a luat un golf 4 variant argintiu din 2005 cu 110.000 km, direct de la o firma de distributie calculatoare cu 8000 euro (pret cu inmatriculare in Ro, putin peste 10000 E). Ca dotari: 4 geamuri electrice, AC (nu climatronic), 10 airbaguri, 1,9TDI de 74 kW, radio casetofon beta + CD ..... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!