Jump to content

Martor bujii incandescente palpaie si apare Engine Workshop


dracula
 Share

Postare recomandată

mentionez ca ar fi bine sa faci o scanare, dupa cum ziceam mai sus e posibil sa ai probleme si cu filtru de particule, poti sa ai pierderi de vacuum sau sa fie fisurate furtune de la tubulatura turbo. sunt multe cauze pentru niste martori aprinsi de exemplu cel de la bujii (spirala) se aprinde si daca ai probleme cu switch-ul de frana sau daca becurile de frana din stop sunt arse la unele masini. fa o scanare, posteaza erorile complete ca sa ne putem da cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spirala nu are legatura cu becurile de frana la G5, doar la g4.

 

Diagnoza intai, si aici vedem ce coduri de roare apar si apoi trece,m la remedierea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spirala pâlpâie la golf 5 legat de switch-ul de frână, însă e irelevant în cazul de față când motorul e lipsit de putere. Dacă s-au aprins acei martori în bord cu siguranță sunt memorate coduri de eroare, postează-le ca să poți fii ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu ceea ce erori am la masina. Aveam 2 erori dupa cum urmeaza:

1.00097 Front passenger central locking (safe) motor(v162)

012 electrical fault in circuit-intermitent

freeze frame:

fault status: 00101100

fault priority: 3

fault frequency:25

reset counter:45

mileage 174348

time indication:0


si 2.

1. fault code - particulatetrap bank 1

p2002 - 000 - efficiency below threshold - intermitent

readiness: 0 1 0 0 0


Mi s-a spus de la service ca masina facea cu facea deoarece ar fi filtru de particule imbacsit si asa ar reiesi si din diagnoza.

Voi ce spuneti?

Multumesc

Modificat de Alext991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18434/P2002/008194 - Particle Filter Bank 1: Malfunction Possible Symptoms
  • Malfunction Indication Lamp (MIL) active
Possible Causes
  • Exhaust Pressure Sensor (G450) faulty
  • Diesel Particle Filter (DPF) faulty
Possible Solutions
  • Check/Replace Exhaust Pressure Sensor (G450)
  • Diesel Particle Filter (DPF)
Special Notes
  • Skoda Superb (3U) & VW Passat (3B) (Engine Codes: BGW, BSS, BWW) had issues with faulty Exhaust Pressure Sensors (G450), they were defective from factory and due to a leaking sealing the measured values were incorrect and resultet in wrong calculated particle filter load and unsuccessful regeneration cycles.

Asta zic cei de la Ross-Tech referitor la eroarea ta. Poate te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat acel senzor. Deci dpf-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu ala ar fi. Ai facut si regenerare la DPF din Vag-Com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La service-ul la care m-am dus nu au vag-com au vcds parca. Sau asa am vazut eu...se va incerca regenerarea din soft iar daca nu vrea, va fi taiat si curatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine cred ca e cam greu sa il cureti, la B5.5 cu DPF se poate curata dar de la B6 incoace cica e foarte complicata procedura, asa am auzit de la un coleg forumist din baia mare. Nu stiu daca si golful tau intra in categoria asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca nu se poate curata ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat. Aproximativ 1000 de euro +/-. depinde de unde il cumperi. mare atentie la procedura de regenerare sa o faca cum scrie pe site la ross-tech. Dar totusi, cine ti-a vandut masina nu ti-a dat carte service. un DPF tre sa tina cam 100 000 km.

Modificat de Rastafari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu avea ca e venita din germania...are 175.000 km...


In acelasi timp il pot scoate din soft, din cate stiu eu nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit si eu ca se poate dar nu stiu care e procedura.

Modificat de Rastafari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am si eu o problema: am spalat motorul si dupa ce am mers cam 10 minute mi s-a aprins martorul frana de mana care lumina cu intermitenta cateva secunde, dupa care s-a stins. Dupa alte cateva minute de mers cu masina s-a aprins martorul bujii incadescente care lumineaza cu intermitenta si workshop engine. V-ati mai confruntat cu o astfel de porblema? Problema este ca nu pot face o scanare cu vag com ca sunt plecat intr-o alta localitate pana luni si nu stiu daca problema mea este grava si este contraindicat sa merg cu ea asa. Voi ce ma sfatuiti sa fac pana sa ajung la o scanare cu vag com-ul? Multumesc! O zi buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara scanare nu prea ai ce face. nu mai spala motorul pe viitor, mai ales in spalatorii ieftine unde dau baietii jet direct pe toate componenetele electronice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit buba pana la urma - senzorul de rotatie volant G28. Cablul a fost ros de un soricel si dupa ce am spalat motorul solutia de curatat a patruns in izolatia firului facandu-l casant si imi dadea la masa. Pana la urma a fost necesar sa inlocuiesc senzorul ! O seara buna tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.. Am si eu o problema: DE cca 2 zile mi se aprinde in bord martorul din ecranul din mijloc cu un rotund si un semnu exclamarii in mijloc. Se aprinde, tiuie de 3 ori dupa care se opreste, si face asa mai mereu, nu are un interval anume de timp. Imi poate spune cineva ce poate fi? Ma zgariie pe creier cand tipaaaa :banghead:

Modificat de cosm3ngl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul acela nu este pt. frana de mana  si alte pericole ? Parca mai este o discutie aici.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este cel cu frana de mana. acela are un ,,P'' un mijloc. Asta are semnu exclamarii si in rest este la fel. Si acum dimineata am mers 10 km si cred ca mi-a facut de 10 oriii....ma disperaa. Stiu ca am placutele cam varza si ar trebui schimbate. Sa am oare senzori pe ele? desi nu cred....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''P'' era la Dacie, la Passat este semnul mirarii...acu m-am uitat in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta are semnu exclamarii si in rest este la fel....

Traim in secolul 21 si nu faci o poza macar cu un telefon sa vedem semnul ala minune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de frana este la nivel ? daca da, senzorul e in mintile lui, sita la locul ei ?

 

altfel - fa o scanare sa vedem ce erori sunt stocate pe pompa/masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze Cosmin aseara cand am ajuns in casa mi-a dat prin cap sa scriu aici si nu am avut poza.. oricum era in plan sa fac. Astazi de dim am luat-o la inspectat si cum a spus si Florin, lichidul de frana era la minim. A cumparat un lichid si vad ca acum nu a mai aparut. Am sa revin cu o poza mai trziu cu acel senzor si cu cel de la frana de mana pentru 42miticutza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin_fechete1988

Am si eu o problema...când sunt sub 15 grade afara sau dacă ploua se aprinde ESP si Martor bujii incandescente palpaie si apare Engine Workshop"....si masina e putin infranata...de ce oare? Menționez dacă afara e cald si soare nu am nici o problema...

Modificat de alin_fechete1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!