Jump to content

Incap cauciucuri mai mari decat cele standard?


TazVW
 Share

Postare recomandată

E o intrebare. Si nu vad legatura cu 205/55/16!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o intrebare. Si nu vad legatura cu 205/55/16!

Desi ar trebui s-o vezi. 205/55 e STANDARD pe Passat B5.5

Dar romanul intotdeauna vrea sa sfideze legile fizicii. 

 

In alta ordine de idei, raspunsul il gasesti in topic. Trebuie doar CITIT !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti, colegula intrebat de dimensiunea cu R15.

parerea mea este ca nu afecteaza cu nimic, doar va fi mai inalta masina in spate...cred ca te ajuta cu ceva daca vrei sa cari cu ea...

de ce vrei sa faci lucrul acesta...nu ti'ar placea sa le ai mai late...225/55R15??

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e FanBarcelona, am jante pe 15. Am gasit doua cauciucuri mai bune (raport calitate-pret) 205/65/15. Eu pe masina am toate cauciucurile 205/60/15. Intrebarea era daca le montez pe cele cu 65 pe spate in ce fel (daca) va fi afectata masina. In alta ordine de idei, Cosmin, nu am gasit raspunsul pe topic,chiar daca l-am citit!!! S-a discutat despre UN cauciuc de dimensiuni diferite fata de celelalte. Sper ca nu am omis vreun post.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza ca e pe 15 sau pe 16 sau pe 20. Daca stiati ce inseamna cifrele alea de pe anvelope nu mai intrebati dar fiinca nu stiti cititi cu atentie si invatati:

205 este latimea in mm a anvelopei.

60 este inaltimea dar nu sunt mm ci sunt procente din latime adica 60% din 205.

In cazut de fata cum 60% din 205 este mai mic decat 65% din 205 rotile vor raporta viteze diferite de deplasare la calculatorul de abs care poate sa creada ca masina este in derapaj si va interveni exact cand nu trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pavy, asta am intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

 Stimati forumisti,am pe passat cauciucuri 205 55r16 si mi se pare joasa,daca pun cauciucuri 205 65r16 se inalta masina,nu apar alte probleme? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apar, cu politia, cu stabilitatea, cu eroarea de viteza pe indicator. Daca vrei sa o innalti pune-i suspensie de drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Am schimbat cauciucurile de iarna (195/65/15) la un Passat 3BG (2002 / 4Motion) cu unele de vara: niste Good Year Eagle F1 (cele cu profil in V) 225/50/16 pe niste jante Borbet cu 7J si ET40.

In afara de un zgomot accentuat pus pe seama modelului de anvelope, masina mi se pare exagerat de sensibila la denivelari, instabila, oarecum greu de controlat. Poate fi o explicatie tipul de pneu / dimensiunea acestuia sau ar trebui sa ma gandesc la alte cauze? Poate chiar presiunea in pneuri... Ce alte explicatii ar mai putea fi? Poate m-am obisnuit eu cu 195/65/15 insa mi se pare diferenta la condus prea mare. Ma asteptam sa fie mai stabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult! Am citit, descrierea se potriveste perfect cu situatia mea. Ce parere ai, e posibil sa revin la un feeling normal prin pastrarea dimensiunilor (225/50/16) si utilizarea unui cauciuc cu un profil mai putin pretentios sau ar fi mai indicat sa incerc niste clasice 205/55/16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Da. Eu am patit.

Odata cu schimbarea profilului, n-au mai fost probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut
. am un passat din 2001 3bg . si acum pe masia am anvelope 225/45/17 de vara,
precizez ca am suspensii sport pe ea fixe . deci are garda foarte joasa
intrbarea mea este. ce cauciucuri sa imi iau pentru iarna ? p.s ( daca iau cu dimensiuni mai mici de 17 o sa ating cu ea jos ) .. sunt in dilema .puteti ajuta ? multumesc

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba ai cu janta? Nu diametrul jantei da garda la sol ci diametrul rotii.

Dimensiunea standard pentru jantele pe 17 e 225/45.

Aceeasi dimensiune are roata de 205/55 R16 (tot standard). Nu inteleg ce vrei sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrea sa nu ii scada garda la sol. 195/65/r15, 205/55r16 si 225/45/r17 sunt echivalente. Adica, o sa fie la fel de mare garda la sol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact . vreau sa imi iau cauciucuri de iarna dar sa nu imi scada garda . daca ar creste putin ar fi super ok pentru iarna .

dar vreau sa mentionez ca gumele ce vreau sa le achizitionez as vrea sa le pot pune pe jantele ce le am acum de 17

si deaia intreb .. daca iau cu balonaj mai mare este posibil sa imi ajunga sa atinga in aripa ?

Modificat de bogdan4us
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Nu merita combinatia. Ramai pe standard.

Eu mai folosesc iarna 215/65/15 si creste garda la sol. Dar nu arata bine si ai o gramada de dezavantaje. Le gasesti in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

Vreau sa pun 245 45 17 pe un passat b5.5 4motion 1.9..dar pe jantele de 17 ale ei originale cu 7j nu intra cauciucul

Pot pune pe un offset de 8j et38 cu inele de centrare incap ating oare cu ele pe undeva?

Sau sa raman la 225 45 17.

In carte nu am trecut 225 45 17 de aici pleaca problema..(o pot trece la rar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Dacă în loc de 205/60 R16 am pus anvelope de 215/60 r16? 

Sunt probleme? 

Modificat de Manuel N.
La ce masina?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pentru tine e ok, nu.

Efectele sunt detaliate in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!