Jump to content

Incap cauciucuri mai mari decat cele standard?


TazVW
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Da, n-ar trebui sa intampini nicio problema la RAR. Mie mi le-au trecut din prima fara sa cer acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este cineva interesat de cauciucuri le scot la vanzare deoarece nu am decat 2 si le frec pe alea de iarna pe fata. Cu 205 nu se poate folosi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina din semnatura as vrea sa-mi pun niste pneuri mai mari, in sensul ca as vrea sa castig ceva in latimea acestuia dar si in inaltimea lui. Ma " oftica" un pic , din cauza ca fiind mai ridicata decat cele celelalte distanta dintre pneu si aripa e mai mare.

Care ar fi mai indicat 225\55\16 , 225\50\16 sau 215\50\16 ? ... binenteles, ideea e sa nu atinga nimic ...

Modificat de galeshu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 225/55/16 le rezolvi pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o intrebare putin offtopic.

Am un prieten cu Passat B5 incaltat cu anvelope 205/60/R15.

Intrebarea este:

Se pot monta anvelope cu dimensiunea 205/65/R16 pe aceleasi jante?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...pe jantele de 15, merg doar anvelope de 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. 205 e latimea in milimetri, 65 e procent din aceasta dimensiune. Aici mai poti sa jonglezi un pic.

R15 este diametrul jentii in inches. Nu poti pune roti pentru alt diametru pentru ca sunt prea largi pentru janta respectiva, adica anvelopa are gaura prea mare pentru janta care e mai mica in diametru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

Insa din graba am scris R16. De fapt era vorba de 205/65/R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg, fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pun pe jante de 16' balon cu dimensiunile 205/65 se mai micsoreaza distanta dintre balon si aripa ?

post-68118-0-45045200-1294324378_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am gasit 4 bucati 215/60/R16 la 400 Ron dar parca nu le vad bine pe masina.ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea noastra este ca iarna a trecut deja, nu mai investi in anvelope de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este fix invers. Iarna a trecut si acuma se iau anvelopele de iarna la preturi bune. Nu recomand in schimb dimensiunea aia. Iti sugerez un 195/65/15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar vei intra in iarna 2011/2012 cu anvelope "imbatranite" din oficiu cu 1 an :) plus ca un leu astazi e mai valoros decat un leu maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine dau acuma 400 lei pe 4 anvelope mai imbatranite cu 1 an decat sa dau la toamna cand toti vor sa cumpere pentru ca sunt obligatorii minim dublu pe acelasi anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la dimensiuni. 215/60/R16 nu sunt dimensiuni standard pentru Passat.

Iar cum din noiembrie n-ar fi exclus sa existe controale in acest sens, e ca si cum n-ai avea cauciucuri de iarna. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea cu controlul nu e motiv de ingrijorare ca doar in talon (last edition) nu mai sunt trecute aceste dimensiuni (ca si codul motorului de altfel :offtopic: ) dar o problema va fi probabil diferenta dintre 205/55/16 (din cate stiu astea sunt indicate) si ceea ce cumperi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in talon (last edition) nu mai sunt trecute aceste dimensiuni

Ba tocmai ca sunt. Si eu am sperat ca nu, dar... sunt trecute. Un amic si-a schimbat talonul tocmai pe acest considerent. Degeaba.

215/60 R16 am eu acum. Iti inalta masina cam cu 1.5cm (in acest fel devine un mic allroad :) ). Pentru iarna sunt ok, dar pentru vara n-as pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vorba de cauciucuri de vara cu dimensiunile alea nu de iarna...

*Cosmin de ce nu sunt dimensiuni standard pt passat ?adica daca vine echipata cu 205/55/R16 nu pot sa pun 215/60/R16 sau cum ?scuze dar nu am inteles exact ce vrei sa zici :blush:

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica nu sunt dimensiuni OMOLOGATE pentru Passat B5/B5.5.

In consecinta, nu este legal sa "incalti" masina cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in talon (last edition) nu mai sunt trecute aceste dimensiuni

Ba tocmai ca sunt. Si eu am sperat ca nu, dar... sunt trecute. Un amic si-a schimbat talonul tocmai pe acest considerent. Degeaba.

215/60 R16 am eu acum. Iti inalta masina cam cu 1.5cm (in acest fel devine un mic allroad :) ). Pentru iarna sunt ok, dar pentru vara n-as pune.

:offtopic: Nu sunt trecute Cosmin..am in fata un talon din asta nou si nu are rubrica de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deduc ca depinde de serviciul de inmatriculari. Si eu am tinut in mana talonul de care spuneam si... ARE trecute dimensiunile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultima masina inmatriculata la firma are talonul asa (ianuarie 2011). Nici macar rubrica in care trebuie trecute dimensiunile nu exista. daca sunt trecute de serviciul de inmatriculari inseamna ca din exces de zel au fost scrise la observatii.

1240_0001.pdf

1241_0001.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum s-a si intamplat. La rubrica observatii sunt trecute. Deci se poate...

Oricum, aceste aspecte s-au mai discutat in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina din semnatura eu am roti pe 17 inch si anvelope 225/50/17 si nu am probleme absolut deloc,nu ating nici la incarcatura;dar fiind putin mai inalta iarna asta cel putin a fost f bine pentru ca nu am atins deloc cu ea, in schimb la viteza mi se pare un pic cam instabila masina.oricum acuma in primavara as vrea sa imi cumpar unele 225/45/17 dimensiunile astea fiind recomandate si de constructor cele actuale fiind de iarna si trb pastrate neaparat ca din noiembrie sa pun baietii veseli pe npoi cu amenzi daca nu avem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!