Jump to content

Incap cauciucuri mai mari decat cele standard?


TazVW
 Share

Postare recomandată

Latimea de 225 creste inaltimea cauciucului. Inaltimea cauciucului este un procentaj din latime.

 

Edit. Pune-le alaturi si compara-le, ai sa vezi diferenta.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spune si Victor, ai inaltimi diferite.

Tu stii cum se calculeaza un cauciuc? 226/55/16 e mai inalt decat 205/55/16. 55 e talonul anvelopei si e procent din latime.

Nu inteleg de ce faci dinastea. Un cauciuc sh il iei pana in 100 de lei. Poate chiar il dai la schimb pe al mai mare si nu mai faci experimente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Pai inca nu am facut dinastea. De aceea am intrebat. Eu speram sa nu afecteze cu nimic. Insa vad ca e bai. 

Exact cum zici si tu, mai bine iau altul. Mersi de sfaturi  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca pun 2 bucati 215/55/16  pe fata si 2 buc 205/55/16 pe spate e bai? Afecteaza Esp-ul?

Eu am 205/55/16 pe masina......dar am gasit 2 bucati 215/55/16 la super pret si daca nu afecteaza atunci le-as lua. 

Modificat de Laurentiu Utiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Deci insisti!

Si arata ca dracu.

Lasa-le incolo de cauciucuri ieftine. Renunta la tigari o saptamana si ia-ti cauciucuri potrivite.

Mai spuneam undeva de cei ce uita ca au Passat...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laur eu am avut pe fata 225.45.17 si pe spate 225.50.17 si nu imi afecta esp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca n-ai derapat, sa vezi cum se comporta masina.

Intre 205 si 215 e diferenta mare. Una o am de vara, cealalta de iarna. Iar cu 215 masina zici ca-i offroad.

Terminati cu prostiile si puneti anvelope identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu habar n-am cu marimile astea. De aceea am si intrebat,  Nu pun de 215 sau 225 doar ca sa fiu smecher sau etc. Am in garaj un cauciuc de 225//55/16...nou nout. La fel am gasit 2 bucati de 215..55.16 la un pret foarte bun. E pacat sa ratezi ocazii de astea.... Dar daca nu merg, nu merg....asta e. Dar e bine sa intrebi prima oara.

Intra-devar esp-ul conteaza foarte mult iarna mai ales pe zapada. Pe drumurile astea Harghitene pe unde umblu pline de zapada am simtit de vreo cateva ori esp-ul.  

Fara esp te poti trezi in decor sau sa te invarti pe sosea foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate am mai spus, 215/55/16 iti creste garda la sol cu peste 1cm fata de 205/55/16. Cum crezi c-o sa arate Roadster-ul?

 

Un coleg a fost in aceeasi situatie cu tine, doar ca avea rezerva mai mare si tot noua. A mers la un depozit de anvelope sh, a dat anvelopa lui si a primit una cu dimensiunile potrivite, aceeasi marca si model cu restul de pe masina. N-a platit nimic.

Acum... chiar daca mai dai ceva acolo, dar cauti una dupa preferintele tale si tot iesi ok.

In cel mai rau caz o scoti la vanzare, ca sunt destui care au nevoie doar de o bucata.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un coleg care a avut pe fata 225/55 R16 sau 225/50 R16 pe Road America, ce distanta mai era in lateral pana la brat? dar pana sus, daca aveati 225/55?

Mi-as lua niste jante de 16" dar vad unele cu ET42... stau cu 5mm mai bagate inauntru fata de Road America si nu prea pare bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut 225 pe Road America. Nu atingeau, dar dupa 500km le-am schimbat. Masina devenise cam incontrolabila. Intr-adevar, avand talonul inalt, nu simteai nici o denivelare, insa in curbe era cam dezastru. Nu recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de ce era incontrolabila? daca cauciucurile sunt mai late nu e mai stabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prea mare balonul. Amplifica tangajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu cum sunt, eu am acum 215/65 R15 care sunt chiar un pic mai mari si e si masina ridicata cu pachet drumuri grele. Si e cam aiurea. :)

Ma gandesc sa o cobor din arcuri si sa folosesc ori 225/50 R16 care sunt echivalente diametru OEM ori 225/55 R16, oricum o sa stea mult mai bine decat acum.

As fi luat poate niste jante de la colegul sau colegul dar... ET gresit - 42, 45 si sunt aproape sigur ca aia 5-8mm conteaza si vor freca in brate.

Asa, sunt fortat pe Road America ca altele cu ET <37 nu prea se gasesc/nu-mi plac :)

 

PS: A, si am 215/65 R15 de 15000km, daca m-am descurcat cu ele ma descurc si cu restul :) Dar intr-adevar, nu recomand nici eu! Necesita un stil special de condus.

Modificat de top
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasand la o parte esteticul, cu cat le pui mai inalte o sa demarezi mai greu si o sa ai un consum crescut.

Ca sa ai roti mai mari, ar trebui alt raport de transmisie la pinioanele din diferential. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

iarna a trecut, si trebuie sa imi cumpar anvelope de vara...

Am jantele originale pe 15, si as vrea sa le pastrez

 

Intrebarea mea e: E vreo diferenta daca pun anvelope 205 60 r15 - in loc de 195 65 r15 care le am acum ?
In talon am trecut si 205 60 r15. 

As vrea sa pun ceva mai late, dar fara sa cumpar alte jante momentan... Viteza va fi mai mica cu cele mai late ? adica voi avea eroare in bord la kilometraj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune linistit. Ambele sunt dimensiuni standard.

Nu vor fi diferente de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un set de roti pe 17 ca asta din poza. ET-ul este 54. Cauciucurile sunt de 225/55 . Intreb daca a mai avut cineva pe b5.5, daca dau bine. Acum rotile-s pe un G5.

post-82361-0-33343400-1395125692_thumb.j

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e bine, ET-ul la jante de B5.5 este 37; cu 54 o sa-ti stea aproape 2cm mai inauntru si e foarte posibil sa atinga, mai ales ca-s si cauciucurile mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le iau, schimb gumele ca astea m-i se par cam uzate si iau altele cu talon de 50. ET-ul rezolv cu distantiere, dar inca nu stiu cum arata pe passat b5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-mi dau seama ce jante sunt alea dar uite unele care seamana oarecum aici:

http://www.volkszone.com/VZi/showthread.php?t=510759&page=2

 

Nu e complicat sa pui distantiere etc? Intreb pentru ca ma gandeam si eu la ceva de genul asta, dar cred ca-s vreo 500 de lei numai distantierele si prezoanele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, mai caut totusi un passat gri deschis sa vad cum arata.

Daca ma hotarasc sa le iau dau 250 eur pe ele, daca mai dau 100 pe distantiere ies bine ca bani. Arata bine jantele, nu-s zgariate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Pot pune pe fata 205/60/15 si pe spate 205/65/15? Afecteaza cumva masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine pui 205/55/16, altfel vei merge cu ESP dezactivat. Curios: la ce ti-ar folosi 2 diametre pe masina ?

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!