Jump to content

Golf V GTI vs. Leon FR


drakool21
 Share

Postare recomandată

Mai baieti ... oricat de obiectiv poate fi forumul asta (in esenta lui) Seat vs VW vs Skoda .. mereu se vor scoate ochi, se va merge pe "a mea e mai tare si mai mare" si rotile mele de 17" sunt mai mari decat ale tale de 17" ;).

ce vroiam sa spun in "introducere" e ca .. fiecare judecam lucrurile in maniera pur proprie si personala, nu cred ca ne luam ceva analizand 6 pareri obiective si chiar daca nu ne place rezultatul - cumparam.

so, Leon FR .. e frumos rau, arata bine si de afara si din interior .. despre materiale, nu stiu ce sa zic - n.am observat detalii sa ma deranjeze si motorul de 170 CP 2.0 TDI DPF e senzational pe masinuta (testat) vs VW GTI e istorie pe roti .. pana si JC s-a minunat cat de bine poate fi inglobat "spiritul GTI" in aceasta ultima versiune .. despre calitatea materialelor pot spune ca : primesti ce platesti si totul trebuie sa se incadreze intr-o limita - min / max - asupra a ceea ce se poate primi (ex. : Dodge Caliber .. arata bine de afara, are preturi f mici si motoare VW dar interiorul e de un ieftin chinezaresc iesit din comun .. pana si cel cu piele) dar un A3 SB Ambition cu 1.6 MPI are pretul de la 17 000 EUR CIP .. oare de ce !?

Revenind la masinile dezbatute aici .. eu as lua GTI cu DSG - e lege combinatia asta ! E o adevarata hot hatch, motorul performant, traditia VW si calitatea + atentia acordata procesului de asamblare = castigatoarea VS ului, dp meu de vedere. Seat Leon FR e frumos, e tanar, chiar latin daca mi se permite exprimarea dar are un mare minus pe langa plusurile enumerate - nu e GTI ;) !

Cu speranta ca nu am suparat Seat-istii .. va salut !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As alege clar GTI pentru traditie, imagine, consacrare....lista ar putea continua la nesfarsit. Chiar si la design-ul exterior imi place mai mult GTI. Leon-ul are un interior absolut dezamagitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur,aleg originalul,chiar l-am si ales definitiv.Nu zic ca e o masina rea Seat-ul,dar e complect lipsita de identitate,parerea mea.Desigur,daca esti un impatimit al condusului strict sportiv,aspecte ca finisaj si altele nu conteaza.Tot ce conteaza e motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!