Jump to content

Golf V GTI vs. Leon FR


drakool21
 Share

Postare recomandată

am o prietena care tocmai si-a cumparat un Glof V GTI...cu cateva optionale (magazie 6 cd-uri, volan multifunctional imbracat in piele si cotiera) costa in jur de 20.000 Euro Cip. in acelasi pret se inscrie si Leon FR cu aceeasi motorizare. eu personal daca aveam acesti bani mi-as fi luat Leon-ul, pentru ca imi place mult mai mult designul, atat exterior cat si interior. totusi GTI-ul e deja o masina consacrata...hmmm :D

voi ce ziceti? GTI sau FR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam ciudat acest topic. Vrei doar sa ne dam cu parerea? Eu unul as lua GTI. Si ce am rezolvat? Nu cred ca este relevanta parerea noastra, mai ales ca este vorba de subiectivitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident ca nu astept pareri strict subiective :D ar fi bine de stiut ce diferente sunt intre ele in materie de fiabilitate, calitatea materialelor, cheltuieli de intretinere, consum etc...u know, chestii practice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa vorbim de diferenta una majora intre cele 2 masini mi se pare ca este la calitatea materialelor folosite la interior.Nu am avut ocazia sa stau un Leon FR nou ci doar in cel normal si pot sa zic ca a fost o deceptie totala referitor la calitatea plansei de bord si a materialului folosit.Cat despre Golf GTI nu pot sa zic decat ca am fost super incantat de interior, aici intrand aranjamentul instrumenteleor de bord dar si calitatea acestuia.

In rest nu pot sa spun mai multe.Mi se pare doar o chestiune de gust personal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..acelasi motor nu inseamna aceeas masina...

gti a facut istorie,e o legenda si sta pe locul din fata..

leon-ul e new entry ,prea mult fard si reclama...mai bun oricum

decit f. multe din clasa lui..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot GTI as lua, de fapt am luat :(. SI vezi ca motorul e 2.0 TFSI nu 2.0 FSI (ala are 150 de cai).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI. Calitate superioara. Finisaje bune, chiar foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aleg GTI. Mai bun dupa ce tragi linie...

FR arata bestial pe afara, dar interiorul e mai slab si mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit ca leon e mai sportiv decat golf. doar am auzit. cu toate astea as lua golful fara sa stau pe ganduri. leon este un frate vitreg :(, pe cand golf este the real deal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe din afara e frumos Leon-ul dar calitatea interiorului :) . Deci GTI. Just !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bag si eu :) ... as lua leon ... personal ca design mi se pare extraordinar ..iar interiorul de nava spatiala ... golful mi se pare uratel la designu' interior desi materialele or fi mai bune-nu stiu asta..am mers cu golf normal dar nu ma impresionat cu nimic.

la leon nu-mi place plasticul de la usi nu inteleg in schimb despre ce plastic la bord vorbiti voi ...mie bordul de la leon mi se pare extrem de frumos si in masina stai ca intr-un avion :( geamurile mult mai mici decat la majoritatea masinilor jante extrem de frumoase ...

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leon votez si eu, doar nu era sa tradez marca. ca design, la exterior, e mai frumos leonul, puteti zice ce vreti. si apoi, leon fr nu e chiar un leon obisnuit, are ceva schimbari la interior, alte materiale, alt volan, alte scaune, etc.

a, si suspensia cred ca e mai rigida la leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI cu toate ca se mai poate opta lejer pentru Civic Type-R care ar devora un GTI. Strict parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma acest topic s-a transformat in ceea ce am prezis. Pareri strict subiective si fara argumentari. Va rog pastrati linia topicului. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, daca tot esti aici, te rog poti modifica si titlul? de fapt sub-titlul topicului? cred ca mai lipseste un T.... :D

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara a lua in considerare pretul eu as cumpara gti. Daca insa mi se pare important ca leon e mai frumos si ceva mai ieftin si sunt gata sa renunt la traditia gti pt asta.. e ok si leon I guess. Desi chiar nu inteleg de ce cei de la seat se incapataneaza sa vanda o masina de 20k Euro CIP si materiale proaste la interior. Despre desing poate sa iti placa sau nu.. insa materialele sunt de toata jena...

Banuiesc insa ca pt targetul acestei masini, tineri pana in 25 ani, sunt ok si alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pun si eu o intrebare??

Te-ai urcat vreodat in leon. Eu am avut un soc. Nu credeam ca mai exista asa borduri urate in masini. Pe bune... e pur si simplu urat la interior. La exterior merge arata cat de cat ok ata ca daca te uiti prea mult la el bate catre un monovolum (vezi altea). GTI-u e GTI si mereu va fi cu mult peste multe masini. Si in puls de asta de ce sa iti cumperi o copie mai scumpa cand poti sa iti iei originalu la bani mai putini :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar Golf V GTI. Nici FR-ul nu arata rau, dar istoria a facut-o GTI-ul totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stiu ca e cam tarziu dar nu pot sa tac:

1. La acelasi nivel de dotari Leon FR e mai ieftin decat Golf V GTI cu vreo 1500-2500 euro.

2. Bordul de la Leon FR difera de cel standard. Arata foarte bine, instrumentele sunt asezate ergonomic in stil pur sportiv.

3. Exact acelasi motor, chiar daca FR e incetinit artificial cu 0.1 sec acceleratie 0-100km.

4. Leon FR arata cu adevarat frumos, dar chiar daca depinde de gust arata cu adevarat sportiv. Golf V GTI are o forma mai comuna, desi matura. Nu e frumos orice ati spune. E o masina obisnuita si fara dunga rosie de pe grila frontala ar fi un simplu Golf.

5. Orice masina e insotita si de o parte psihologica, sentimentala. E o senzatie pe care ti-o ofera. GTI e mai stilat, are materiale mai bine finisate, e mai matur si mai serios si isi pastreaza pretul mai bine. Dar din toate aceste cauze nu te face sa te simti la fel de incantat, nu intoarce privirile tuturor pe strada. E o masina pentru cunoscatori. Leon FR e evident ce inseamna si ce vrea. Te urci in ea si te simti ca un copil mic care o primit prima oara Lego. Toata lumea se uita dupa masina. Te face sa te simti extraordinar tocmai pentru ca nu e perfecta. Pentru ca te urci in ea si vezi plasticul de pe bord dar cand apesi acceleratia uiti de el, de politie si de orice altceva.

Din motivele de mai sus e clar ca aleg FR. Si sincer sa fiu nu sunt complet subiectiv. Si eu am avut aceeasi intrebare in cap pana m-am hotarat pe FR. De 20 de milioane de ori am fost la dealer VW si la SEAT si m-am urcat in masini si le-am testat, si verificat, si am citit articole... etc. Si nu o fost vorba neaparat de bani. Am vrut o masina speciala, ceva diferit decat era pana atunci pe drum. Exact asta am primit.

Trebuie insa sa recunosc urmatoarele:

1. Pe GTI poti pune mult mai multe optiuni decat pe FR. Mare parte din ele pentru a face diferenta intre masini. FR e mai ieftin, pentru oameni mai tineri, cu un pronuntat accent sportiv. GTI e mult mai matur, iti ofera o gramada de optiuni de confort sau chiar lux (vezi scaune Recaro din piele).

2. Desi materialele din interior sunt asemanatoare GTI e finisat mult mai bine. Nu spun ca bordul de pe FR e urat, dimpotriva. Dar finisajul lasa de dorit. (Oricum, daca asta ar fi o problema interiorul de pe FR se poate imbunatati cu 1000-2000 de euro si adus cel putin la acelasi nivel cu GTI).

Altceva nu imi vine in minte acum. Sa fie clar, GTI este masina mai "smooth and silky" dintre cele doua dar cine isi cumpara 2.0TFSI 200CP ca sa aiba ceva cuminte si serios? :) Daca vrei sa te plimbi duminica cu familia la gradina zoologica cu peste 200km/h i-ati un Golf GTI. Daca vrei sa "fugi" la mare in Ibiza cu 200km/h si o lada de Tequilla ia-ti un Leon FR.

PS: Comparatie finala e dusa la extrem dar ponderat asta e diferenta pe care VAG o face intre cele doua marci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine ai facut comparatia ( parerea mea ) dar nu pot fi de acord cu tine la un singur lucru care se pare ca iti scapa din vedere si pt mine si cred ca si VW tot asa gandesc " GOLF GTI nu este o masina mai COMUNA" cum spui tu.......daca esti atent la anumite aspecte o sa observi ca INTOTDEAUNA cand o sa vezi un Mercedes ori un BMW ori un VW ( sa nu mai zic ca nu ai cum sa confunzi un Porsche cu alta masina ) pe strada chiar de la aparitia lor ca model nou o sa iti dai seama imdeiat ce masina este fara sa te apropii de ea sau sa ii vezi emblema..... marii constructori de automobile care au un renume ( nu ma vb de numele " GOLF " ) incerca sa isi mentina stilul si liniile auoturismelor sale.....si cred ca acesta este un lucru destul de greu de realizat...sa iti scoti modelul nou si sa aibe aceiasi prestanta si linii asemanatoare cu cel vechi fara sa se confunde si + sa te clasezi bine pe piata in vanzari - uita te la o marca asiatica la acelasi model de masina dar generatii diferite si ai sa vezi ca nu au un stil impunator de marca care se mentine..Seat a facut un pas enorm cu schimbarea stilului la marcile sale daca va reusi sa isi mentina acesta linie va intra pe fagasul acestor marci care au o traditei.......din cate stiu eu noile game de la Seat , ca design ,sunt realizate chiar de ei fara a se impune o linie din partea VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul am ramas hipnotizat de jantele Detroit negre de la GTI :P

p1260898nv2.th.jpg (le-am facut poza la showroom)

leon:

- din cate stiu eu nu e pe 2 usi

+ design

- mi se par aiurea materialele folosite...am intrat in unul si am ramas socat...fost meu leon era mult mai bine finisat :| parca sunt din bazar

- stiu 3 persoane cu leon si toate imi zic ca au 'greieri' in masina, toate din fabrica

golf:

+ materiale folosite, finisare mai reusita

+ traditie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!