Jump to content

Aditiv de ulei


pacman
 Share

Sa pun aditiv in ulei sau ba?  

2 voturi

  1. 1. Sa pun aditiv in ulei sau ba?

    • Baga buey!!!!
      10
    • Nici sa nu-ti treaca prin cap....
      3


Postare recomandată

De obicei ca sa scapati de belele trebuie sa luati aditiv produs de fabrica , ..care produce si uleiu din masina Dumneavoastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evitati folosire aditivilor universali, .....sunt de obicei destul de acizi.

Iar un aditiv de ulei nu se cumpara nici o dat, dupa modelul:' cu cat mai gros cu atat mai bun " am vazut aditivi facuti de penzoil , care siceai ca is ulei normal...........da treaba ie ca odat turnati in uleiul baza, acesta si dupa un drum de 200 de km , vara , uleiu pe joja arata de ziceai ca ai bagat joja intr'un recipient abia desfacut de olei ........asta inseamna calitate , altfel bagam vaselina in motoare si gata ca tot estem "groasa", vaselina...:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am primit de la un prieten un flacon de Duralube adus direct din State.

o sa-l incerc si va spun apoi rezultatele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era odata pe net un articol foarte dur anti-duralube....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asha.... ca o concluzie: aveam din cind in cind o picatura de ulei pe jos..... eh... am pus aditiv (2+2) si... surpriza... nu mai picura DE-LOC.... :)) si motorul parca se aude mai bine.... o fi doar o impresie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

buei sa nu amestecatzi uleiurile ca atzi dat de dracu

am facut eu asta si a ieshit o spuma galbena in tot motoru' ca nici cu benzina nu se lua ( era o dacie dar nu conteaza maca motorului zic EU)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
asha.... ca o concluzie: aveam din cind in cind o picatura de ulei pe jos..... eh... am pus aditiv (2+2) si... surpriza... nu mai picura DE-LOC.... :salut: si motorul parca se aude mai bine.... o fi doar o impresie?

Aveam din cand in cand cate o baltocica de ulei pe jos - am pus 2+2 si timp de 3 schimburi de ulei n-a mai curs :D saptamana trecuta i-am pus iar

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta chestia cu 2+2. este unul special de oprit scurgerile de ulei sau este un aditiv uzual? Ce scrie pe el exact, poate imi pun si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e aditiv de ulei ..n-are nici o legatura cu opritu' uleiului DAR o face :( ... o mica observatzie... s-ar putea sa creasca nitzel temperatura motorului... si a doua mica observatzie: atentie la uleiul aral... am o vaga impresie ca l-au matrashit si pe asta... ala original nu prea miroase... am cumparat recent un bidon de 1l ... pute de iti ia nasu'.... nu m-am lamurit cu proprietatile cum sta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci.

Referitor la Aral. Eu auzisem (daca nu este adevarat nu luati in seama), ca Aral poseda cea mai avansata tehnologie de reciclare/recuperare a uleilui uzat, din care face ulei "nou".

De cand am auzit asta eu m-am ferit sa mai pun Aral, de fapt nu am mai pus de loc.

De vreo 7 ani folosesc/am folosit, in mai multe masini Valvoline, si am fost extrem de multumit de cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh... cam asha miroase uleiu' asta nou... a ulei uzat :( dar n-o luatzi chair de buna.. mai verificatzi si voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am auzit asta eu m-am ferit sa mai pun Aral, de fapt nu am mai pus de loc.

Toate firmele, din anii '70 incoace, recicleaza uleiul uzat si il transforma in ulei "nou"... de ce crezi ca scrie pe bidonashe "se preda unui colector dupa utilizare"!?

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am auzit asta eu m-am ferit sa mai pun Aral, de fapt nu am mai pus de loc.

Toate firmele, din anii '70 incoace, recicleaza uleiul uzat si il transforma in ulei "nou"... de ce crezi ca scrie pe bidonashe "se preda unui colector dupa utilizare"!?

~Nautilus

Da stiu asta. Insa ce am auzit eu ca Aral ar face asta aproape pt. toata productia. pe cand ceilalti mai baga si "componente" proaspete (sau intr-o masura mai mare).

Asta mi-a zis si mie un om cu experienta. nu stiu daca o fi avut el ceva impotriva Aral, dar am zis ca mai bine nu ma expun riscului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu cred chestia asta, uleiul se colecteaza din considerente ecologice, din cate shtiu pe afara se arde, cu injectoare speciale, in centrale electrice sau pt. incalzit, sau se recicleaza si se fac diverse uleiuri inferioare, de uz industrial.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma simt obligat sa intervin mai ales ca lucrez la PETROM inca

deci uleiul se face din ulei de baza la care se adauga aditiv....in lumea asta exista 3 firme mari de aditivi deci practic toata lumea foloseste acelasi aditiv

diferenta o face uleiul debaza

uleiul; de baza se obtine o parte direct din rafinare sau prin reciclarea uleiului uzat.....TOATE uleiurile folosesc aceasta metoda.....uleiul de baza reciclat e mult mai ieftin decit cel nou....si cum fiecare firma merge dupa profit trageti si voi concluziile.....la noi in tara teoretic se recicleaza uleiuri numai la OilReg dar practic nimeni nu ia de acolo ulei de baza....totul e din import....si cene dracu poate stii din ce provine acest ulei de baza.....?

asa ca ce ai zis tu mai devreme cu ARAL este valabil pt toate uleiurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!