Jump to content

Cutie de viteze / timonerie Polo 6N(2)


BorisFlokow
 Share

Postare recomandată

groznii este absolut normal sa nu faca figuri la cum ai procedat tu pentru ca sincronul la o anumita turatie el franeaza si atunci poti sa bagi in viteza fara probleme chiar si fara ambreiaj.Eu unul asa am facut la a mea:am schimbat din a2 pana in a 5a fara ambreiaj numa ca trebuia sa ii gasesc o anumita turatie si crede-ma intra in viteze super si asta fara sa apas ambreiajul.Eu unul iti spun din proprie experienta ca la tine ori e dus ambreiajul ori sincronul de a5 ca din ce imi aduc aminte ai zis ca face numai cand dai din 4 in 5.Si pe treapta a5 ai sincron.BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut sunt din bistrita si am nevoie mare de o cutie de viteze pt polo 1.4 16v 55kw AUA. aveti ideea pe unde pot gasi si la ce pret. multumesc anticipat. sau daca stiti sigur de la ce altceva se potriveste, v-as ruga sa ma ajutati. de asemenea daca aveti idee cu cat o pot repara si unde. defectiunea se prezinta printr-un huruit permanent si sacaitor in toate treptele de viteza, mai ales in frana de motor.m-ar interesa daca se potriveste si de pe 1.4 mpi

Modificat de sapla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! si eu am avut aceeasi problema!Este un rulment care pana la urma o sa moara! De desfacut nu prea merge! Eu am desfacut si mi-a parut rau. Ia o cutie sh si rezolvi problema! Sfatul meu e sa iei cutia veche cu tine. Te pot ajuta cu niste cutii compatibile pentru a ta! Adresa mea cristimantarau79@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit un polo 6n de prin 98 99.. iau cutia de pe ala sper sa se potriveasca la al meu..sper sa nu fie difereta la rapoarte...ca am pus una de lupo de pe motor de 1.0 si mi se tureaza prea tare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi criutu, m-am descurcat am pus una de pe un 6n cu motor de 1.4 simplu si e ok merge bn.. raman dator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat cutia de viteze si discul de ambreiaj,am pus unul nou si acum nu mai debraiaza! Ce sa fac? Va rog autati-ma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Am si eu o problema mare, am schimbat cablul la ambreiaj si e de ala cu autoreglaj.. am apasat de vreo cateva ori pedala si la un moment dat a ramas moale de tot, m-am uitat sa verific ce e si am vazut ca s-a rupt furca aia care vine pe cutie unde se prinde cablul.. am cumparat alta si vine cu un ax. stie cineva cum se schimba axul ala? trebuie data cutia jos? ca am tras de el dar nu iese nici in ruptul capului.. precizez ca furca s-a rupt de sus unde are sudura aia. multumesc de raspuns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut. am un polo din 2000 cu motor de 1.0mpi (auc) de 37 kw 50 de cai. Va rog ajutati-ma cu o idee... ce cutii sunt compatibile cu asta de pe masina ... cred ca are cod esy. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am avut si eu probleme cu vitezele. Prima a fost marsarierul agata,pe urma viteza 1-a,2-a,3-a pana nu a mai intrat de loc decat cu japca.Am avut semeringul de la selector rupt si l-am schimbat,am schimbat si uleiul din cutie dar nimic acelasi lucru.Am inceput sa o iau usor sa vad ce are si miracol am gasit problema.Sub volan unde e prinsa pedala de la ambreiaj,cablul e o tablita care sa rupt si cand calcam ambreiajul nu mai tragea pana la capat fiind tablita rupta.rezolvarea doua afturi de sudura si doua suruburi.E ca nou ambreiajul,deci nu am schimbat nici ambreiaj nici cablu nimic.Mentionez ca masina e din 95 si are 150000 de km.Iar alte probleme nu am avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pls.ce cutie de viteza este compatibila cu vw polo6n 1.7sdi tip motor aku si la ce pret as gasi sh.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

am nevoie de ajutor daca iau un injector de pe un polo gti din 99 cu 120 de cai si il pun pe gti-ul meu din 2001 de 125 de cai se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara, dar tu ai vazut titlul topicului? Oare nu esti offtopic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu sti ce tip de cutie mai potriveste pe polo-ul meu?pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca motorul tau este AKW, 1.7 SDI 44KW, an de fabricatie, de fapt si singurul - 2000, cutiile sunt - AUG,CJF,CHB,

CHC,DFN,DFW,

DGG,DGT,ASD,

DXY,DFX,CYP,

DGF,DTA,DFQ

Peste tot pe unde am mai cautat nu am identificat exact care din acestea este exact.

DIFFERENTIAL / PINION GEAR SET / FOR 5 SPEED MANUAL TRANSMISS. / 1.6/1.9ltr. / 1.7ltr. / / / AUG,CHB,CHC, / CJF,DFN,DFW, / DGG,DGT,DXY, / DGF,DFX,DFQ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am nevoie de sfatul vostru...

Am un Polo 1043 6N 190.000 km din 1995 si am un sunet ciudat un zdranganit la cutie , dar cand apas padeala de ambreiaj nu se mai aude doar cand sta la relanti, de la ce poate fi ? (masina o am de cateva zile si nu stiu ce sa fac sa ii schimb uleiul in cutie?) idei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e de la rulmentul de presiune probabil, dupa cum descrii tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ceva rulmenti prin cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum nu am mers cu viteza 5 si am avut surpriza sa sara din viteza si scoate un sunet ciudat de fapt nici nu mai trage, trebuie sa calci ambreajul si sa bagi din nou in viteza 5 si iarasi sare...am incercat sa tin cu mana de schimbator si asa merge dar cand iei mana iara sare...cred ca de aici si zgomotele. Se poate repara sau este nevoie de cutie noua? stiti cumva ce cod are cutia sa fie la fel sa mearga? ms

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam complicata problema. In principiu orice cutie se poate si repara numai sa gasesti mecanicul potrivit, majoritatea nu se prea baga. In prima faza mergi repejor la mecanic (sau verifica tu daca ai un canal ceva) si verifica nivelul uleiului din cutie, poate ai noroc si se rezolva cu o completare desi nu prea cred. Vezi ca trebuie sa ai un stiker pe la roata de rezerva pe undeva unde scrie codul cutiei. Daca nu zi ce cod are motorul (grup de 3 litere trecut in cartea de identitate si in taloanele de tip vechi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate langa roata am gasit mai multe coduri cel de la motor daca am inteles bine este AEV cel pt cutie nu stiu. am atasat poza. Am mai incercat sa merg in viteaza a 5a si tinand mana pe schimbator se simte cum ar lovi ceva in el din cand in cand.

post-30913-0-01198000-1335346499_thumb.j

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!