Jump to content

diferente intre modele


ionut05
 Share

Postare recomandată

salut, va rog sa ma lamuriti si pe mine, care e diferenta intre aceste volkswagen-uri " broscuta"? stiu ca sunt cele cu 1200 cmc,care sunt modele mai vechi, si cele cu 1300 cmc,care cred eu, sunt mai noi.dar nu inteleg diferentele intre modelele 1302, 1303. sunt diferite capacitatile de la motor? au frane pe disc? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, va rog sa ma lamuriti si pe mine, care e diferenta intre aceste volkswagen-uri " broscuta"? stiu ca sunt cele cu 1200 cmc,care sunt modele mai vechi, si cele cu 1300 cmc,care cred eu, sunt mai noi.dar nu inteleg diferentele intre modelele 1302, 1303. sunt diferite capacitatile de la motor? au frane pe disc? multumesc

de regula motorizarea caracterizeaza si modelul

1200/1300/1500

toate aceste modele au comun - suspensie fata pe bara de torsiune, cutie de viteze cu planetare pendulare SWING AXLE - ca exceptie exista si modelul 1500 cu planetare dublu articulate IRS

discuri - de regula modelele de mai sus, dar si modelele celelalte (1302/1302) au tambure pe toate patru rotile, in special pentru motorizarile de 1200 si 1300 (pare-mi-se si pentru 1500) - discuri au fost motate pe primele modele 1500 de dupa 1968 precum si pe modelele 1302/1303 cu dotari speciale sau cu motoare mai mari de 1300 (in speta 1600)

1302/1303 - difera partial de modelele 1200/1300/1500 in ceea ce priveste partea din fata si suspensia fata - in loc de punte cu bare de torsiune au suspensie (pseudo) Mac Pherson; reconfigurarea suspensiei fata a dus la reconfigurarea portbagajului si a relocarii rotii de rezerva - la modelele anterioare sta vertical, la 1302/1303 sta orizontal, intr-o oala - astfel portbagajul a devenit cu 80% mai incapator

daca 1302 imparte de la parbriz in spate aceleasi caracteristici ale caroseriei cu modelele 1200/1300/1500, 1303 are in plus modificat parbrizul - panoramic, foarte curb precum si plansa de bord care se apropie mai mult de masinile moderne decat bordul plat al modelelelor anterioare

la suspensia spate, s-a generalizat cutia de viteze cu planetare dublu articulate

tipuri

1302/1303A - motor de 1200cm

1302/1303L

1302/1303S

1302/1303LS

pentru date legate de evolutia modelelor precum si date specifice fiecarui model

http://www.r-si-r-doctori-in-broaste.go.ro...d2_site_RO.html

http://www.1302super.com/page5.html

http://www.vw-1303.de/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

multumesc pt informatii. pot sa mai intreb care din modele sunt mai rare? oare avem si pe la noi raritati? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt informatii. pot sa mai intreb care din modele sunt mai rare? oare avem si pe la noi raritati? ;)

RARE si dorite

1. SPLIT

2. OVAL

3. DECAPOTABIL (in special modelele vechi si 1302)

4. 1302 (datorita scurtului timp de productie)

5. Unele modele hibrid, fabricate la schimbarea seriilor produse, masini care beneficiaza de ansamble atat de la modelul vechi cat si cel nou. Asta se intampla pt ca VW, din economie, folosea piese "vechi" de pe stoc la montarea "noului model".

Modificat de dihorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt informatii. pot sa mai intreb care din modele sunt mai rare? oare avem si pe la noi raritati? :D

Uite eu am 1302 RG park are si Jan are... :D si altii

Modificat de Gabi.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
RARE si dorite

1. SPLIT

2. OVAL

3. DECAPOTABIL (in special modelele vechi si 1302)

4. 1302 (datorita scurtului timp de productie)

5. Unele modele hibrid, fabricate la schimbarea seriilor produse, masini care beneficiaza de ansamble atat de la modelul vechi cat si cel nou. Asta se intampla pt ca VW, din economie, folosea piese "vechi" de pe stoc la montarea "noului model".

Sal oval inseamna ca e cu faruri ovale sau e o denumire ? ca am o curiozitate :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba de luneta... split e din 2 bucati, oval e ovala, etc... se ia dupa forma lunetei, ptr ca ea a suferit cele mai mari modificari. de la inceputuri spre prezent geamurile s-au marit progresiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal oval inseamna ca e cu faruri ovale sau e o denumire ? ca am o curiozitate :banghead:

E vorba ca si la SPLIT de luneta spate care e ovala.

post-5838-1169840427_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba ca si la SPLIT de luneta spate care e ovala.

..atat doar ca e split-uita...respectiva luntea :lol:

post-6468-1169857921_thumb.jpg

post-6468-1169857927_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

B)-->

QUOTE(Gabi.B @ Jan 4 2007, 09:57 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Uite eu am 1302 RG park are si Jan are... ;) si altii

Salut! o intrebare...am si eu o 1302 din `72,bordul de plastic e specific modelui 1302? Hmmm? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B)--><div class='quotetop'>QUOTE(Gabi.B @ Jan 4 2007, 09:57 AM) <{POST_SNAPBACK}></div><div class='quotemain'><!--quotec-->Uite eu am 1302 RG park are si Jan are... ;) si altii

Salut! o intrebare...am si eu o 1302 din `72,bordul de plastic e specific modelui 1302? Hmmm? ;)

da, pentru modelele fabricate dupa august 1971 (Adica an de model 1972) - ar trebui sa ai bordul de plastic, volanul de plastic si maneta de stergator pe coloana de directie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca s-a facut vreodata motor de 1200 pe 1302 LS ? Eu asa am si pe masina si in acte...daca nu inseamna ca vreun fost proprietar a schimbat motorul si l-a si omologat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca s-a facut vreodata motor de 1200 pe 1302 LS ? Eu asa am si pe masina si in acte...daca nu inseamna ca vreun fost proprietar a schimbat motorul si l-a si omologat.

- modelul 1302A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- modelul 1302A

Multumesc ! Si daca mai ai ceva detalii despre modelul asta sau stii unde ma pot documenta te rog spune-mi si mie sunt tare curios vreau sa aflu cat mai multe despre ea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ! Si daca mai ai ceva detalii despre modelul asta sau stii unde ma pot documenta te rog spune-mi si mie sunt tare curios vreau sa aflu cat mai multe despre ea .

http://www.vw1302.de/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa pun si eu niste date luate de pe vw1302.de pe aircooled.ro in 2-3 zile :vaidecapulmeu:

Modificat de Gabi.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati-ma..dar intreb si eu ca ala nestiutorul care se baga in seama..am un 1302 din 1971 ....se potriveste luneta de la un 1300?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati-ma..dar intreb si eu ca ala nestiutorul care se baga in seama..am un 1302 din 1971 ....se potriveste luneta de la un 1300?

multumesc!

lunetele se categorisesc in linii mari astfel:

modelele 1946-1952 - luneta din doua geamuri

modelele 1953-1957 - luneta ovala

modelele 1958-1964 - luneta patrata mica

modelele 1965-1971 si mexicanele post 78 - luneta cu inaltimea mica

toate modelele 1972-1978 - luneta cu patru centimetri mai inalta decat modelul anterior

asa ca daca prin 1300 intelegi un broscan standard pentru anii 1965-1971 - da merge sa pui pe un 1302 din 1971, cu conditia sa fie 1971 (august 1970-iulie 1971)

tine totusi cont de diferenta de 4 centimetri indicata si masoara inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RARE si dorite

1. SPLIT

2. OVAL

3. DECAPOTABIL (in special modelele vechi si 1302)

4. 1302 (datorita scurtului timp de productie)

5. Unele modele hibrid, fabricate la schimbarea seriilor produse, masini care beneficiaza de ansamble atat de la modelul vechi cat si cel nou. Asta se intampla pt ca VW, din economie, folosea piese "vechi" de pe stoc la montarea "noului model".

hehe ... daca mai imi trag si-un split si-un decapo s-ar numi ca le am pe toate.... nu??? :Driver: :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu imi ziceti si mie, unde pot verifica niste serii de sasiu? zicea cineva...da am pierdut firu`... multzumex

se poate si seria de la motor ? ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil
nu imi ziceti si mie, unde pot verifica niste serii de sasiu? zicea cineva...da am pierdut firu`... multzumex

se poate si seria de la motor ? ....

iete aci pt toata lumea http://www.freeweb.hu/vw1300/data.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, imi era util daca stiam limba maghiara :P o sa incerc sa ma descurc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!