Jump to content

Passat B6 170CP vs. Skoda Octavia RS


GRooVe
 Share

Postare recomandată

In care din aceste modele v-ati investi banii si care ar fi criteriile?

De asemenea, care credeti ca e castigatoarea la capitolele Demaraj, Viteza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal, in nici una momentan. Sa ma explic...

Passat-ul nu este suficient personalizat, destul de greu dpdv al masei totale, imagine ce duce cu gandul la confort, nu la sportivitate.

Octavia RS (Diesel banuiesc!) este un model sportiv, frumos desenat, insa iti recomand sa citesti topicul de pe Octavia 2 aici pe forum unde se prezinta problemele pe care le are de la lansare cu DPF-ul...

Concluzia: as astepta pana la prima revizie de fabrica la RS (alt soft motor, cel mai probabil) si abia atunci mi-as comanda-o, in principal pt linia sport a masinii, motorizarea fiind identica.

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca Octavia RS e mult mai sportiva, dar ca performante, totusi Passat-ul ii da clasa.

Zilele trecute m-a intaratat o RS de la PBA si am lasat-o mult in urma. Ma mir, pentru ca motoarele sunt aproape identice.

Care ar fi explicatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soferul cred... In mod normal passatul e ceva mai greu. Restu` tine de sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...indiferent de sofer.....dsg-ul face diferenta... :)

eu am ales passatul si fata de rs nu ma incearca nici un regret....

daca ar fi avut aceleasi calitati cu siguranta ar fi avut si acelasi pret.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceleasi motoare parca passatul pare o investitie mai buna.Sincer mie la Octavia RS nu imi place faptul ca nu poti pune piele dar asta e un fel de fix de al meu asa ca nu e important ...Si oricum as fi ales varianta pe benzina din aceleasi motive (fixuri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cam subiective motivele tale DMY :D , ia zi-ne tu ai piele in GTI?

ca sa nu fiu off-topic; passat si octavia sunt incomparabile, ce mi-e tico, ce mi-e calibra.Alt producator, alta clasa de masina, alte optiuni disponibile, alt comfort....etc...doar acelasi cap de inginer la proiectarea motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceleasi motoare parca passatul pare o investitie mai buna.Sincer mie la Octavia RS nu imi place faptul ca nu poti pune piele dar asta e un fel de fix de al meu asa ca nu e important ...Si oricum as fi ales varianta pe benzina din aceleasi motive (fixuri).

Asa este, sunt multe gadgeturi pe care nu le poti alege pt Octavia RS. Si sincer...exteriorul nu mi se pare fff modificat fata de o Octavia normala. Eleronul acela si evacuarea, in rest jantele se pot pune si pe o Octavia normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Octavia e o sportiva iar Passatul e o limuzina rapida , la asta din urma din cauza greutatii si formei. Oricum niciuna din ele nu exceleaza la vreun capitol , mai ales la motor care din pacate are probleme de adaptare :( raguseste cam des la filtrul ala de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Octavia e o sportiva iar Passatul e o limuzina rapida , la asta din urma din cauza greutatii si formei. Oricum niciuna din ele nu exceleaza la vreun capitol , mai ales la motor care din pacate are probleme de adaptare :( raguseste cam des la filtrul ala de particule.

De unde tampeniile astea cu filtrul ala??? M-a mai intrebat cineva si chiar m-am mirat. Eu nu am avut probleme deloc cu el pana acum.

Poate daca pui motorina proasta....ajungi in astfel de situatii, dar...la o asa masina nu ai voie sa pui ceva sub Euro5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele cu DPF-ul sunt DOAR la Octi 2 RS Diesel...

Pai care ar fi explicatia, daca motoarele sunt identice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Octavia e o sportiva iar Passatul e o limuzina rapida

octavia rs tdi e departe de o sportiva....este doar o masina de familie destul de agila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai care ar fi explicatia, daca motoarele sunt identice?

Software perfectibil la motor. Sunt destul de sigur. Om trai si-om vedea ! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia rs tdi e departe de o sportiva....este doar o masina de familie destul de agila

Sunt 100 % de acord.

@DMY Pe RS exista piele, chiar daca nu integrala. Personal apreciez mai mult combinatia textil-piele.

img0033xv2.jpg

img0035qc5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

combinatie ciudata, sa vezi cum se face pielea aia intoarsa argintie. Vezi pe la masinile din showroom. Oricat ai intretine-o tot se scamoseaza. Trebuia optiune de piele 100%, dar nu s-au gandit boii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e , Skoda nu e marca premium ca sa alegi tot ce vrei si ce nu vrei , insa era loc de mai bine , e drept , iar optiunea cu piele la o masina e valabila la orice echipare/motorizare , chiar nu ii inteleg pe cei de la Skoda cu faza asta , iar cine zice ca Octavia nu e o sportiva , hm nu e chiar asa , cine o compara cu M3 are dreptate dar exista o gama de masini gen Octi RS care au pretentii de sportive, la clasa lor si in gama lor de pret sunt niste sportive, repet nu am zis ca sunt masini sport ci doar setate mai sportiv si pana una alta sunt cele mai sportive din gama Skoda , comparabile cu Golf GTi , am zis comparabile , ca distanta e destul de mare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cam subiective motivele tale DMY :D , ia zi-ne tu ai piele in GTI?

Da, are piele...uite aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul TDI pentru ca din ce am citit aici pe forum observ ca RS TDI are mari probleme. Nu intentionez sa supar pe nimeni dar cine vrea masina sport si crede ca octavia RS TDI merita , face o mare greseala. Lucru deja dovedit ca cehii nu lucreaza ca nemtii. Adica degeaba ai motor bun daca nu ai creier sa-l gestioneze. Octavia RS TDI e un esec total pana acum si-mi pare rau de posesorii actuali ai acestui model. Sa va invatati minte sa nu mai cumparati NICIODATA un model de-abia iesit pe piata. In ziua de azi nu mai au timp sa testeze nimic, arunca pe piata si cei care musca le testeaza si masinile.... Profit 100%, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...total de acord..in general un model nou are nevoie de cca 1 an sa se 'aseze'

iar fabrica sa primeasca feedback-ul din service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul TDI pentru ca din ce am citit aici pe forum observ ca RS TDI are mari probleme. Nu intentionez sa supar pe nimeni dar cine vrea masina sport si crede ca octavia RS TDI merita , face o mare greseala. Lucru deja dovedit ca cehii nu lucreaza ca nemtii. Adica degeaba ai motor bun daca nu ai creier sa-l gestioneze. Octavia RS TDI e un esec total pana acum si-mi pare rau de posesorii actuali ai acestui model. Sa va invatati minte sa nu mai cumparati NICIODATA un model de-abia iesit pe piata. In ziua de azi nu mai au timp sa testeze nimic, arunca pe piata si cei care musca le testeaza si masinile.... Profit 100%, nu ?

Mari probleme, esec total, sa va invatati minte ? Esti un pic cam violent in exprimare.

RS-ul tdi are o problema cu DPF-ul si mai precis cu modalitatea de curatare.

De aici pana la a spune ca este un esec total este cale lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

combinatie ciudata, sa vezi cum se face pielea aia intoarsa argintie. Vezi pe la masinile din showroom. Oricat ai intretine-o tot se scamoseaza. Trebuia optiune de piele 100%, dar nu s-au gandit boii ...

am ramas masca in momentul in care am urcat intr-o RS cu cateva mii de km la bord si pana si bancheta era naspa deja. e o piele intoarsa usor perforata si se face naspa rau. plus ca a fost masina in service datorita problemelor din fabrica. de mers merge super :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,am la servici un Passat B5 4motion 2,5 tdi - 180 CP toate tdi rosii.

Zilele trecute am testat masina cu un audi un Passat de 170 de cp 2.0 tdi adus din germania.

La 160 la ora aveam 3 masini cel putin in fata. Unde este evolutia?????????

Modificat de StefanGolfR32
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea vad relevanta. Caii sunt tot cai, ce conteza ca sunt mai vechi cu cativa ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,am la servici un Passat B5 4motion 2,5 tdi - 180 CP toate tdi rosii.

Zilele trecute am testat masina cu un audi un Passat de 170 de cp 2.0 tdi adus din germania.

La 160 la ora aveam 3 masini cel putin in fata. Unde este evolutia?????????

Pai b5 e mai usor cu minim `150kg si are si 10CP in plus.. eu zic ca s-a tinut bine passatul nou cu doar 170cp dupa b5... De la 200km/h in sus probabil nu se mai vedea b7 in oglinda la b5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!