Jump to content

Carburator de dacie pe Broasca...


apunctg
 Share

Postare recomandată

mi-am pus mai nou carb. de dacie ... si mi-a scos la drum intins 7,3 (pana la mare si-napoi)

... problema era ca nu aveam retur la el ... da nu s-a intamplat nimic pana ce mi s-a stricat flotoru - s-a fisurat si s-a umplut cu benzina... acum l-am schimbat si i-am pus si un fel de retur. Am tras o mica conducta , am pus un T intre carb si pompa si altu la intrarea in pompa la alimentare, si suna bine motoru...

e buna varianta asta ... de retur?

sa ma astept acum la un consum mai mic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am pus mai nou carb. de dacie ... si mi-a scos la drum intins 7,3 (pana la mare si-napoi)
mi-a placut sistemul de adaptare
... si i-am pus si un fel de retur. Am tras o mica conducta , am pus un T intre carb si pompa si altu la intrarea in pompa la alimentare, si suna bine motoru...

e buna varianta asta ... de retur?

sa ma astept acum la un consum mai mic ?

ce ai pus tu pare by-pass :lol: (ocolire)... eu zic sa folosesti doar T-ul dintre pompa si carburator si sa duci o conducta de retur in rezervor...

PS: oricum merita sa vezi consumul cu varianta ta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut sistemul tau, l-am tinut cam 2 ani. A mers. Singura problema, ca , dupa ce statea masina mai mult timp, se amorsa mai greu pompa de benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut sistemul tau, l-am tinut cam 2 ani. A mers. Singura problema, ca , dupa ce statea masina mai mult timp, se amorsa mai greu pompa de benzina

da inafara de amorsarea asta la pompa de benzina ... mergea bine?

sau mai avea si alte probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, mergea bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...l-am pus asa ca nu prea aveam acum cum sa trag teava spre rezervor (mi-a fost mai comod asa) ... si la o adika poate il fac pe ala vechi al lui (ii shimb membranele) ---> "pentru iarna"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa postez aici inca ceva probleme ... ca sa nu mai incep un topic nou!!!

:lol: Mai am o problema de care m-am lamurit abia acum ... ce e :lol: . Tot auzeam un sunet de harjait(de metal pe metal) la roata dupa fata dreapta... asa din cand in cand si destul de tare ... opream si plecam din nou si disparea sunetu asta. mi-am dat seama ca acum se aude din ce in ce mai des si are legatura cu pedala de frana(nu se aude de fiecare data cand pun frana). Am verificat sa nu aiba joc roata ... si nu prea are - cred ca e de la tamburu de frana ... da chestia e ca nu se aude constant (nu are leg cu mishcarea volanului) si uneori cand merg in linie dreapta - incepe!!!.

are cineva idee cam ce ar putea fi? :cub: ... pana imi fac curaj sa il desfac sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa postez aici inca ceva probleme ... ca sa nu mai incep un topic nou!!!

:lol: Mai am o problema de care m-am lamurit abia acum ... ce e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am facut curaj ... si am desfacut roata !!! Insa nu am gasit nimic in neregula... nu e nici un arc rupt, rulmentu era in regula, joc in roata n-are ... asa ca am pus-o la loc ... cu niste extra vaselina ... si am dat un tur cu masina sa vad rezultatele ... nu prea se mai aude cat am mers cu ea acum ... am mai auzit nishte tentative de zgomot da nu foarte indelungate si nu asa de dese ... :?:

daca se mai aude asa des o sa mai vad ce fac ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!