Jump to content

Passat B6


CATAVENCU
 Share

Postare recomandată

ei, pai si comparatia cu autobuzu era o gluma....Ideea e ca mi s-a parut lent rau, si nu cred ca te poti astepta la mai mult de la 1.6 FSI. Daca cu 1.9 TDI ti s-a parut decent, cam la fel o sa fie si cu 1.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut motor de 2.0 FSi si am facut record de consum mediu pe o zi de condus infect in Bucuresti: 17 litri/100 - consum dat de BC pentru o zi. Dar in medie imi lua in oras undeva la 12-13 litri.

In afara nu am reusit sa cobor sub 9 litri/100 cu condus relativ sportiv.

Gandeste-te si la motorul TDI de 170 de cai , care este mai silentios si mai smooth. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no diesel

no car-car-car-car

no ditamai fumalau in spate la o acceleratie mai intepata

no miros naspa la relanti

no motor destul de scump de intretinut

no posibilitate de turbina distrusa in 100 000km

no worry no diesel

asta eparerea mea subiectiva sau obiectiva despre diesel,vreau sa o luati ca atare si sa nu discutam pe tema asta.

so...1.6 benzina ?hmmm....stiu si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ramaneti in subniectul topicului. Nu facem aici un versus intre benzina si motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am precizat de la inceputul topicului ca nu vreau sa aud de Diesel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum frumusetea e in ochii privitorului asa si masina e in "piciorul" sau mintea fiecaruia. Fostul golf de 100CP mie mi se parea super puturos, insa sotia susgtine ca era super suficient pt ea. De mers mergea repede.. insa accelera mai incet...Motorul de 115CP e suficient pt un passat insa nu e la fel de "usor" de condus ca un diesel de putere similara. Este insa mai performant daca schimbi corect treptele. Reprezile sunt la fel cu un diesel de 105 cu conditia sa se foloseasca o tr mai mica. De ex daca cu acel diesel depasesti cu tr a 5-a la benzina aspirata e obligatorie a 4-a sa ai acelasi "efect". Motorul de 2L consuma mult mai mult ca cel de 1.6. "real" la motor de 1.6fsi e cam 8-8.5% o medie pe multi km. La un 2L sare lejer de 10. Cine a avut acest motor poate sa iti confirme. Ar fi consumat mai putin daca alegeai versiunea turbo. Motorul 2l TFSI consuma mai putin ca 2l aspirat oricat de ciudat ar parea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie A4 de 2.0 imi ia 14 in oras la mers de domnisoara...si ceva peste 8 in afara....ma gandeam ca 1.6 de pe VW sa ia cam 11 in oras....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, dar motor de 1,8 nu este pe Pasatul nou? Decat 1,6 FSI sau 2,0 FSI mai bine 1,8 T. Poate consuma un pic mai mult decat 2,0 FSI(nu prea cred, dar daca e as nu poate dif mai mare de 0,5 l/100km), dar macar stii o treba...parerea mea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mmm...pt dat in goarna si de stiut o treaba am V8-ul.Passatul ma gandeam asa la o masina noua,de zi cu zi...de serviciu,pt delegatii...etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu cauti sportivitate sau adrenalina motorul este ok. E silentios si rafinat, exact cum trebuie sa fie un motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
uita-te si la cuplu si ai sa intelegi... ma refer cand faci comparatia diesel~benzina , apoi si cel de 105 cai diesel este lenes rau... la 1,6 nici nu ma mai gandesc... o sa treaca un nene cu caruta pe langa tine si iti face papa cu mana... deci e "grea" rau masina cu o motorizare asa de mica. Eu am pe Octi2 2.0TDi 140 de cai si mi se pare ca se misca bine , nicidecum ca e rapida , am mai mers destul de mult cu Octi2 cu 1,9tdi , 105 cai si se misca dar sa zicem ca se misca la limita inferioara a acceptiunii mele cum sa se miste o masina ...

Pentru Passat cred ca cea mai nimerita motorizare este cea de 2.0 Tdi 140 de cai, iar la benzine macar 2.0

Deci merge si cu motorul de 1,6 dar daca te-ai bagat intr-o depasire trebuie sa ai mare grija sa ai timp indelungat la dispozitie sa o faci , iar daca dai de vreun paesan cu goLan care i se pune lui pata pe tine si accelereaza te cam face de kko si asta e o sa ramai sa stai in spatele lui mare si urat :)

....sunt nou pe forum dar vreau sa zic ca un passat 1.6 "nu are ce discuta" cu LOGANU ..... asta testez de fiecare data cand am ocazia!!!.... :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!