Jump to content

Passat B6


CATAVENCU
 Share

Postare recomandată

Vreau sa ii dau lu tata A4 ca sa il scap de troaca de MeganneII pe care il poseda.

Imi place Passatu asta nou....si am facut o configuratie cu motor de 1.6FSI care ajunge pe la 28 000 de coco DDP

Cum e motoru asta de 1.6?nu e cam mititel pt caroseria asta de passat?

Am pe Audi 2.0 care papa ceva benzina,sa nu mai zic de V8 si d'aia vreau 1.6 pe passat,m-am cam saturat sa las in medie 8 mil pe luna la Peco pe troacele astea 3 de masini....

PS:nu vreau sa aud de Diesel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mai greu Passatul decat Octavia 2 ? Daca nu faci liniute, cred ca nu ar trebui sa-ti faci probleme. Ceva mai greu cu depasirile. In concluzie, ii lipsesc reprizele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti vreo motorizare TSI poti sa iti iei si 1,4 ca o sa ai vreo 140CP si iti ajung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina o cumpar pt a-mi deservi deplasarilor in bucuresti si in afara.nu vreau putere decat in limita sigurantei sa nu mor intr-o depasire.

Am auzit de motorul 1.4TSI numai cuv de lauda dar pe Passat nu cred ca e disponibil.Asa ca ma gandeam la 1.6 115CP....

Dar daca stau sa ma gandesc pe passat sunt si motoare de 101 cai Diesel....astea nu sunt prea puturoase pt masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dieselul are avantajul unui cuplu foarte mare la turatii mici care, pina la TSI, era inaccesibil motoarelor pe benzina de litraj asemanator si astfel "trage" mai bine la variatii mai bruste de viteza devenind suficient pentru Passat.

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ridicol 1,6 pentru Passat... parerea mea , chiar nu corespunde un 1,6 cu clasa masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da sunt 115 cai.Dieselu are si 101 sau 105(varianta aaia slaba

)....deci si mai putin.Gandeste-te la putere nu la cilindree

Modificat de CATAVENCU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-te si la cuplu si ai sa intelegi... ma refer cand faci comparatia diesel~benzina , apoi si cel de 105 cai diesel este lenes rau... la 1,6 nici nu ma mai gandesc... o sa treaca un nene cu caruta pe langa tine si iti face papa cu mana... deci e "grea" rau masina cu o motorizare asa de mica. Eu am pe Octi2 2.0TDi 140 de cai si mi se pare ca se misca bine , nicidecum ca e rapida , am mai mers destul de mult cu Octi2 cu 1,9tdi , 105 cai si se misca dar sa zicem ca se misca la limita inferioara a acceptiunii mele cum sa se miste o masina ...

Pentru Passat cred ca cea mai nimerita motorizare este cea de 2.0 Tdi 140 de cai, iar la benzine macar 2.0

Deci merge si cu motorul de 1,6 dar daca te-ai bagat intr-o depasire trebuie sa ai mare grija sa ai timp indelungat la dispozitie sa o faci , iar daca dai de vreun paesan cu goLan care i se pune lui pata pe tine si accelereaza te cam face de kko si asta e o sa ramai sa stai in spatele lui mare si urat :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 pe Pasat o sa-ti consume ~ la fel cu cel de 2.0. +/- 0.7l/100km. Nu e o afacere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras un 1,6 de115 cp o sa iti consume la fel ca un 2.0

Pt ca pentru fiiiieeecaaare urneala de pe loc va trebui sa o turezi muuult si muuult tiimp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-te si la cuplu si ai sa intelegi... ma refer cand faci comparatia diesel~benzina , apoi si cel de 105 cai diesel este lenes rau... la 1,6 nici nu ma mai gandesc... o sa treaca un nene cu caruta pe langa tine si iti face papa cu mana... deci e "grea" rau masina cu o motorizare asa de mica. Eu am pe Octi2 2.0TDi 140 de cai si mi se pare ca se misca bine , nicidecum ca e rapida , am mai mers destul de mult cu Octi2 cu 1,9tdi , 105 cai si se misca dar sa zicem ca se misca la limita inferioara a acceptiunii mele cum sa se miste o masina ...

Pentru Passat cred ca cea mai nimerita motorizare este cea de 2.0 Tdi 140 de cai, iar la benzine macar 2.0

Deci merge si cu motorul de 1,6 dar daca te-ai bagat intr-o depasire trebuie sa ai mare grija sa ai timp indelungat la dispozitie sa o faci , iar daca dai de vreun paesan cu goLan care i se pune lui pata pe tine si accelereaza te cam face de kko si asta e o sa ramai sa stai in spatele lui mare si urat :P

:)

1.6 pe Pasat o sa-ti consume ~ la fel cu cel de 2.0. +/- 0.7l/100km. Nu e o afacere.

aha...asta e bine de stiut.O sa cer un test drive cu passat la PBR...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu un Passat 1.6 FSI Variant.

Masina se misca modest si consuma destul mult. Cred ca merita cumparat doar daca vrei neaparat Passat si nu ai bani pt un motor mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina care am configurat-o a ajuns pe la 28 000€...as putea sa iau si 2.0 si 2.0 tdi.

Dar voiam un consum un pic mai redus si sa nu fie diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci mergi pe un motor pe benzina dar altul decat 1,6 :) , dupa cum vezi nu e valabil ca daca ai un motor mic ai si consum mai mic , bine nici sa ai nu stiu ce 3,2 V6 pe benzina si sa zici ca iti consuma cat un 1,6 , cel mai bine e sa gasesti o solutie de compromis... asa ca un 2.0 FSi ar fi o alegere "desteapta" , chestia e ca mie nu imi prea imi plac FSI-urile astea sensibile la benzina noastra... deci tot pe un TDI as merge dar probabil ca te deranjeaza pretul si zgomotul :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDI nu imi place din motive subiective...zgomot,vibratii....devine din ce in ce mai zgomotos dupa parcurgerea catorva zeci de mii de km.

Din cate am vazut nu e mare diferenta de pret la TDI fata de FSI

Nu am cumparat niciodata o masina diesel dar am condus forte multe si nici una nu m-a impresionat prea placut.

pana nici tata care era obsedat si maniac dupa diesel nu mai vrea....abia asteapta sa ii pasez A4.

Sa inteleg ca acum e la moda ...ai TDI inseamna ca ai si bani? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicidecum , cine isi ia TDi isi ia ca sa faca economie , daca ai bani te bagi la un V6 benzina , ca sa nu mai ai vibratii , zgomot etc :) insa unora le place dieselu' pur si simplu , cuplu , alte chestii... depinde de gustul fiecaruia , eu am si diesel si benzina si fiecare are farmecul ei... acum depinde si de ce vrei tu , asa ca mergi pe un 2.0 FSI :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crede-ma ca bag benzina in 3 masini dintre care una e V8...si stiu ce inseamna.D'asta ma cam inec ca tiganu la mal si as vrea 1.6.Dar pana la urma cred ca iau 2.0...ai dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se exagereaza mult aici.. 1.6fsi 115CP e mai sportiva, mai rapida cu reprize cel putin la fel de bune, daca nu mai bune, ca 1.9TDI de 105CP. E sub cel de 140cp atat la reprize cat si la demaraj. Singura "problema" e ca trebuie turata. Si turata mult, adica peste 3000rpm pt orice depasire. Sunetul insa e absent sub 3000rpm si peste e o placere. La drum lung insa, nu e diferenta mare ca si intensitate a sunetului intre tdi si fsi, poate chiar o idee mai mare la fsi la viteze mari. In oras insa diferenta e enorm de mare intre TDI (cam cel mai zgomotos motor diesel la ora actuala) si FSI (cam cel mai silentios motor pe benzina.. in oras ai impresia ca e motor electric din cand in cand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord ca 1.6 FSI (11.4s) este mai rapid la 0-100 decat 1.9 TDi(12.1 s), dar la reprize in nici un caz. Eu am cautat pe vw.ro si nu am dat de datele despre reprize. Am un vecin de bloc cu un 1.6FSI Trendline...si mi-a zis ca e multumit de alegere, el vrand neaparat benzina( zgomot,vibratii si face doar 10k km pe an) dar la consum...crede ca si 2.0FSI scoate la fel. In oras ii ia intre 10-13% asta ca medii si in afara sub 7% nu a vazut niciodata oricat de incet merge. Cred ca este un motor corect doar daca nu ai nevoie de putere, in acest caz iti iei 2.0FSI si la consum oricum nu se simte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei diesel ia 2.0 FSI. Dar gandeste-te bine - FSI e tehnologie noua, nu se stie cat de fiabila, in plus pui numai benzina de 98. Nici economia nu e cine stie ce (si compenseaza cu pretul la benzina). Nu sunt deloc fan diesel (chiar sunt impotriva) dar noul Passat mi l-as lua doar cu 2.0 TDI. Intre TDI si FSI as alege TDI. La benzina, oricum VW exceptand 1.8 T nu prea a avut super motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu putin.

Daca 1.6 fsi consuma in oras aproximativ la fel cu 2.0 fsi eu zic ca merge clar 2.0. Asta daca nu e problema de bani. La drum lung nu cred sa fie diferenta prea mare intre consumurile celor doua motorizari. Repet, daca nu e problema de bani, mergi pe confortul dat de o motorizare mai decenta.

Si Fabia sau alta cu motor mic (1.4,1.2) si CP putini si tot consuma 10% prin oras.Insa astea se justifica prin faptul ca sint masini ieftine (si bune totodata) Daca ai un stil de mers nu tocmai smuls cu 2.0 fsi cred ca tot acolo iesi.

Eu asa vad problema.

La TDI las cam 3,2 mil la PECO :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar gandeste-te bine - FSI e tehnologie noua, nu se stie cat de fiabila

Sa fim seriosi. FSI-ul exista pe masinile VW din 2004, deci 3 ani de experienta. Nu se poate puna problema de fiabilitate deoarece s-a demonstrat ca sunt fiabile. Este adevarat ca trebuie sa pui benzina de calitate. Pe de alta parte TDI-urile pot fi considerate mai pretentioase la motorina decat FSI-urile la benzina. O tehnologie noua este TSI, aici se pot pune probleme de fiabilitate, dar nicidecum la FSI. Sunt motoare foarte bine gandite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe de alta parte TDI-urile pot fi considerate mai pretentioase la motorina decat FSI-urile la benzina. O tehnologie noua este TSI, aici se pot pune probleme de fiabilitate, dar nicidecum la FSI. Sunt motoare foarte bine gandite.

Esti sigur? :D

Care sunt cerintele la motorina pentru TDI-uri (chiar cele mai moderne) si care sunt cerintele pentru benzina de FSI-uri? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut cu merge Passat-ul 1.9 TDI. Ca autobuzu... :P tage greu rau....Presupun ca 1.6 FSI e cam la fel. La o masina asa grea trb un motor ceva mai puternic... ca altfel nu iti mai face nici o placere masina. Si mie imi place tot benzina. Incearca 2.0 FSI. Mie pe Leon imi consuma in oras intre 11 si 15 % iar in afara undeva pe la 7 - 9 ...depinde cum mergi. Daca vrei consum mic nu te mai gandi la Passat pe benzina ...ca nu o sa fie mic.

PS: am 9000 km, benzina am pus numai de 98, OMV, MOL, si nu am avut nici o problema...

Modificat de lucus80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eeehhh hai sa nu exageram am mers si eu cu passat 1.9 TDI si nu trage chiar ca autobuzu...hai ca maxi-taxi mai merge....glumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!