Jump to content

peugeot307 vs golf 4


valighe
 Share

Postare recomandată

Las ca e bine sa mai vina, macar la topic-uri din astea. Mai auzim si noi pareri din afara, argumente...chiar daca subiective unele (cum sunt si ale noastre). Atata timp cat discutia se poarta la un nivel civilizat...si aici ma bucur ca atat cei veniti de la forum-ul Peugeot cat si noi ne-am pastrat in limite "prietenesti"... nu vad ce rau ar putea sa produca. Asa fiecare isi poate "exersa" argumentele pro/contra, in fata unui "adversar" care le are si el pe ale lui. Dupa cum zice insa si Vyk_Deejay, cu exceptia design-ului sau anumitor calitati estetice, este bine ca fiecare din celelalte afirmatii sa fie cat mai documentate, pentru a putea trage o concluzie. Partea de mecanica/electrica/optionale, poate fi demonstrata cel putin teoretic, prin datele existente...design-ul tine de gust si aici fiecare prefera un anumit lucru.

P.S. Stiu Bogdan ca nu ai spus asta pt ca ai fi impotriva...stiu ca primesti cu "portierele" deschise pe toata lumea... Chiar daca a ta e "mica"...si doar cu doua usi :D :D :blink: . Da, poate mai mult decat arata...

Referitor la motorizare, ce a spus Bogdan e corect. Cred ca abia la Golful V apare motorul de 2.0 cu 140 CP. Aici discutam de Golf IV

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • valighe

    16

  • Fiorossu

    13

  • Bogdan_wrc

    11

  • d-rive

    9

:D cred ca tu vrei o comparatie intre usile mele si alea de la tine sau de la valix..sa vezi ca dimensiunea conteaza! :blink:

mica mica..dar pe serpentine..cam mari pt voi serpentinele de pe DN1!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe serpentine, jos palaria... Adevarul ca ai niste portiere generoase. E normal, au luat din spatiul celor doua din spate care nu exista... Si nu este chiar :Driver: pt ca este legat de Golf IV si design-ul acestuia. Chiar, 307 in 2 usi exista? (nu ma refer la 307 CC).

P.S. Da initiatorul topicului ce mai face, a disparut? Am ramas sa ne "disputam" aici cu colegii de la Peugeot, doar? Sa ne spuna si noua...a ales? Inca se mai gandeste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma asteptam ca topicul asta sa se stinga intrucat tot nu duce nicaieri

gresim cu totii, si de o parte si de alta, intrucat nici nu cunoastem cele 2 exemplare supuse comparatiei. nu stim cum arata, in ce stare se afla, ce istoric au. cu ce obiectivitate ii recomandam noi o varianta sau alta in conditiile in care nu cunoastem marfa?

asa cum i-am spus si pe forumul nostru lui @valighe, nici unul dintre noi nu putem sa il ajutam ca nu stim ce comparam. si nici el nu stie. nu ma lasa inima sa ii recomand ceva si nu stiu cum de va lasa pe voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pana la urma vazand atatea discutii si atatea certuri s-a hotarat sa-si ia alta marca de masina

...pana la urma..

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar, 307 in 2 usi exista? (nu ma refer la 307 CC).

Da, dar sint rare la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi fac mea culpa in legatura cu motorizarea G4 pt ca intr-adevar ma gandeam la G5. :ceuameni: Si daca am venit de pe forumul Peugeot care e problema? Poate imi doresc sa aflu si parerea altora despre masina pe care o conduc nu? Chiar daca marca nu este aceeasi cu denumirea forumului pe care am intrat. Consider ca exista destui oameni cu capul pe umeri si pe acest forum si care pot purta o discutie normala in termeni amiabili. Asa cum nu doresc sa jignesc pe nimeni de aici si nici marca VW cer acelasi respect si din partea celorlalti. Nu am intrat aici doar pt ca nu aveam ce face pe forumul-'mama' ci pt acest topic care mi-a starnit curiozitatea tinand cont de faptul ca masina mea ESTE un 307. Multa sanatate si atentie la volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am hotarat pentru alta masina tot la 307 vs golf 4 am ramas..Aseara am probat un peugeot 307 din decembrie 2004,carte service,adus de 2 zile din franta 73000 km la bord,diesel,climatronic,pilot automat,computer bord,cd clarion 6 boxe,senzori ploaie,senzori lumini,tapiserie plus,argintie,motor de 2000 90CP pretul 10250 euro pret final.M-am uitat si pe acte masina a costat acolo 6700 de euro asta m-a surprins.Masina mi-a placut scaune mai comode decat cele pe care le aveam la golf si interiorul mi-a placut mai mult,motorul mult mai silentios.Nu mi-a placut cum se schimbau viteze era cam mamaliga schimbatorul de viteze la golf era perfect,tragea acceptabil nu se compara cu 131 de cai cati aveam pe golf,este normala diferenta :D tinuta de drum mi s-a parut acceptabila poate putin mai comoda ca la golf.La prima impresie nu e rau dar golfu clar se vede ca totul este mai simplu si de calitate superioara.Inca nu l-am luat ma mai gandesc mai caut.Asa ca va astept in continuare cu opinii.Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehehe @valighe tu vrei sa ne certam bine intre noi pana te hotarasti tu , lasa ca ai de ajuns date cat sa poti decide intr-un fel sau altul :D 6 pagini de dezbateri aprinse ajunge :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din 6 pagini maxim 2 pagini sunt on topic

era inevitabil :D nu ai cum sa spui ceva despre una din masini fara sa mai faci si alte referiri , oricat ai vrea tu sa fie de on-topic raspunsurile nu se poate :P

ca sa fiu on-topic , vad ca esti 50~50 hotarat , da cu banul si gata ai rezolvat o treaba si nu poti sa zici ca discutiile noastre , fie ele si off-topic nu te-au influentat intr-un fel sau altul :P eu as zice sa iei Peugeot , este model mai nou si o sa fie mai usor la revanzare , in rest fiecare masina din astea doua are partile ei bune si partile ei mai putin bune , asa ca succes , doar ca sa ne zici ce ai ales pana la urma. Ca idee mi se pare scumpisor Peugeotul ala adus din Franta. Varmiu a avut un 307 identic cu cel descris de tine si abia l-a vandut cu 7800 de euro si avea 98k la bord si arata bine masina. culmea l-a dat pe un Golf 3 break si o diferenta de bani. Acum e mai multumit de Golful 3 ca in asta nu baga niciun ban , de altfel asta e si motivul pentru care a vandut Pejoul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow. Si cum rezolva cu benzina si uleiul? As lua si eu un G3 daca nu trebuie sa bag nici un ban... sa fim seriosi, la o masina din 1992-1997 incep sa se mai coaca un furtun de frana, mai rugineste una alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi fac mea culpa in legatura cu motorizarea G4 pt ca intr-adevar ma gandeam la G5. :P Si daca am venit de pe forumul Peugeot care e problema? Poate imi doresc sa aflu si parerea altora despre masina pe care o conduc nu? Chiar daca marca nu este aceeasi cu denumirea forumului pe care am intrat. Consider ca exista destui oameni cu capul pe umeri si pe acest forum si care pot purta o discutie normala in termeni amiabili. Asa cum nu doresc sa jignesc pe nimeni de aici si nici marca VW cer acelasi respect si din partea celorlalti. Nu am intrat aici doar pt ca nu aveam ce face pe forumul-'mama' ci pt acest topic care mi-a starnit curiozitatea tinand cont de faptul ca masina mea ESTE un 307. Multa sanatate si atentie la volan.

:D esti binevnit si aici. doar am intrebat asa..in spirit de gluma :D

dar de acum, avem pretentia sa stii macar motorizarile..doar esti forumist de-al nostru acum :P. eu la Pejo le stiu. asa ca facem lectii cu tine, da? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tot ce inseamna compact si mic de la Peugeot/Renault/Citroen nu-mi place. Poate C4 sa aiba scaune bune si o pozitie cat de cat ok. In rest, 307 si Megane sunt PRAF.
Luna asta se implineste exact un an de cand am 307 si pana acum nu am avut macar o data probleme cu scaunul sau cu pozitia la volan care mi se pare chiar f comfortabila. Depinde totusi de parerea fiecaruia cu privire la acest aspect. Exista probabilitatea ca o persoana ceva mai inalta sa nu se simta prea comfortabil. Insa a spune ca un model intreg este praf doar pt acest amanunt mi se pare deja exagerat.

Si nu mai compara Renault cu grupul PSA pt ca sunt o cu totul ALTA mancare de peste. Dar, in fine... fiecare cu gusturile lui. Pana la urma ce legatura are Meganul cu subiectul acestui topic?

dar de acum, avem pretentia sa stii macar motorizarile..doar esti forumist de-al nostru acum . eu la Pejo le stiu. asa ca facem lectii cu tine, da?

Gata ma apuc de invatat. Promit... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are legatura, imi pare rau ca l-am adus in discutie. Oricum, ca ergonomie din pacate nu prea discuta niciun PSA, la clasa compacta cel putin. Am 1.80m, deci exact in medie. Poate am ajuns eu prea pretentios, nu stiu ce sa zic, poate am nimerit masini cu echipari mici, sunt multi de poate. Oricum, din comparatia acestui thread castiga 307, e mai nou, mai modern, mai complet, daca vorbim de varianta noua.

Insa eu as merge pe alta compacta, dar nefiind mentionata, nu pot decat sa sugerez trecerea la Golf V, care e totusi in ton cu titlul threadului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu inchide nimeni balacareala asta ? hai ca nu ajungem nicaieri. in loc sa comparam la modul concret masinile alea doua ne manifestam simpatiile si antipatiile.

@valighe, esti cel mai in masura sa ceri moderatorilor inchiderea acestui topic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa se inchida?Sunt pareri diferite care pe mine ma ajuta sa imi aleg masina potrivita si cred ca si pe alti

pret: 9900 €

- Marca: VOLKSWAGEN

- Tip: GOLF LIMOUSINE

- Culoare: NEGRU METALIZAT

- An fabricatie: 2002

- Carburant: Diesel

- TRACTIUNE: INTEGRALA !!!!4MOTION !!!!

- Motor: TDI

- Putere motor: 85KW(116 CP)

- Cutie de viteza: manuala, cu 6+1 trepte

- 4 portiere

- Kilometraj: 130.000 km

- Carte service

- Garantie motor 100.000 km

- Aspect tehnic si optic impecabil!!!

Ce ziceti de asta?

Modificat de valighe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la prima vedere as alege Golful pentru tractiunea 4 motion. din cate inteleg eu chiar si pretul pare mai bun ca la pug. km parcursi sunt dubli dar tinand cont ca ambele au fost purtate pe afara nu cred ca mai conteaza.

poti pune Golful pe diagnoza sa "vezi" motorul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf si pentru motor, si pentru cutie. acelasi sfat ca si godaro, testeaza motorul si fa o estimare pe termen scurt - ce ai de schimbat la el, chestii importante, ca distributia sau mai stiu eu ce, sa stii citi bani o sa bagi in utmatoarea perioada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfu de mai sus e fara tva asa ca 12 mii e un pret mare.

In sfarsit mi-am luat o masina dintre cele doua si am ales Peugeot 307 :D E din 2004 decembrie,motor de 2000 90CP,climatronic,senzori ploaie,senzori lumini,computer de bord,pilot automat,cd clarion original,tapiserie plus,torpedou cu aer conditionat,geamuri,oglinzi si faruri electrice,proiectoare,argintiu adus recent din franta nerulat in romania..Am dat 10300 de euro.Imi place mult mai mult decat golful 4 e mai frumos,mai comod,am mai multe dotari,an de fabricatie excelent,imi place bordu ala e super,trage suficient motoru de 90 de cai bineinteles ca nu se compara cu 130 cati aveam pe golf :D ,motorul este mult mai silentios,spatiu mai mare in interior,mai ieftin de intretinut,m-am interesat.La peugeot se simt gropile mai rau ca la golf,nu imi place cum se inchid usile,nu imi place sonorizarea trebuie neaparat sa fac ceva poate sunt boxele de vina,schimbatoru nu este asa de perfect cum era la golf,imi zdrangane clapa aia la portbagaj.

Oricum urmatoarea masina va fi golf 5. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari,si mie imi place 307,am un prieten care si-a luat recent pe benzina 1.6,si e super multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!