Jump to content

peugeot307 vs golf 4


valighe
 Share

Postare recomandată

Citesc foarte bine ce scriu si mi-am spus pareri referitoare la peugeot si golf care e problema? tu esti exact genu care nu accepti altceva in afara de germanisme asa am fost si eu o perioada, eu nu desfac masini daca vroiam asta ma faceam mecanic :( sunte multe peugeoturi cu 500000 de km si se prezinta foarte bine asteptam pareri pro si contra

Modificat de valighe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • valighe

    16

  • Fiorossu

    13

  • Bogdan_wrc

    11

  • d-rive

    9

Cumpara 307, cu banii care iti raman fata de un Golf il intretii pana la adanci batraneti. CASCO, motorina, revizii toate iti vin gratis :(

Plus ca arata mai bine, motoare mai studiate si, probabil, dotari mai bune.

Sau daca vrei 406, are un sasiu apropiat de perfectiune si pretul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citesc foarte bine ce scriu si mi-am spus pareri referitoare la peugeot si golf care e problema? tu esti exact genu care nu accepti altceva in afara de germanisme asa am fost si eu o perioada, eu nu desfac masini daca vroiam asta ma faceam mecanic :( sunte multe peugeoturi cu 500000 de km si se prezinta foarte bine asteptam pareri pro si contra

:( ok. eu ti-am zis ca deja din ce scrii se intelege ca tu vrei Peugeot. n-o lua in nume de rau. nu am scris-o cu un ton rautacios. :(

da. la masini nu accept decat germanisme. ca multi de aici.

nu sunt mecanic, dar imi place sa ma uit si sa vb cu mecanici adevarati. care au reparat nu numai germanisme.

daca tot vb de masini mai vechi, desi nu e cazul aici, nu cred ca in afara de 205 si 405 si putin din 306 (doar la fiabilitate) poti compara cu VW. Golf, passat..etc.

cand eram mic mic (prin 85, asa) am fost fan 205 GTI, mai apoi 405 si Golf. primele si pt ca au terminat cu brio Paris Dakar. deci recunosc punctele lor forte cand le au!

oricum noi sa fim sanastosi, ca fiare sunt toate!

LE: te rog mult cand scrii, foloseste si tu semne de punctuatie...

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar ai dreptate dar se si exagereaza uneori sa fim seriosi sunt niste bani pe care ii investim in masini si trebuie sa fim realisti ma gandesc sa imi iau un peugeot deoarece platesc mai putin tehnologie mai noua mai aspect mai misto, ma gandesc sa raman la golf calitate deosebita

Modificat de valighe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan_wrc:

"dar vezi tu, aici nu e numai TDI vs HDI, ci Peugeot vs VW. 307 vs Golf. vezi nr de vanzari, vezi cum arata masinile, vezi interior, pozitie la volan, vezi plastice, cum se comparta pe drum, in timpul folosintei..etc. asta conteaza."

Eu stau pe ambele forumuri (Peug si Vw) si sunt la curent cu problemele fiecarei masini studiate in problema noastra. Pt ca nici una nu e perfecta, si cine crede asta se inseala amarnic, cu toti "robotii" :D din Germania sau nu, sau cu parfumurile din Fr.

Nr de vanzari nu reflecta decat mentalitatea clientilor, asa cum manelele sunt cele care asigura 90% din vanzarile celor cu cd-uri din piata. Mitul "DE" e asternut de ceva ani pe piata din RO.

Scuzati-ma, nu jignesc pe nimeni, nu fac manelist pe nimeni, doar compar ca fenomen ceea ce se intampla pe piata din RO.

Parerea mea e ca o masina in care te simti bine, confortabil (si nu din cauza suspensiilor), nu te oboseste, iti ofera performanta dorita, satisfactia lucrului frumos reprezinta ceea ce cauta fiecare din noi.

Daca pentru unii designul mult prea ingradit al Golfului inca reprezinta o atractie, f. bine. Daca pentru altii ideea de masina frumoasa o reprezinta formele ne-conventionale, iarasi f. bine. Insa de data asta 307-le e clar mai frumos. Binenteles pe criteriile expuse mai sus si ...asta nu e doar convingerea mea.

Eu cred ca plasticele intr-adevar la 307 sunt cam naspa. Insa legat de performante, modul in care se manevreaza sau pozitia la volan, nu sunt de acord.

Astept sa vad ce credeti voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai si tu dreptate. dar la design nu e normal sa comparam un Golf desenat prin 97, si un peugeot de prin 200x (2,3 ? !).

da..mie imi place mai mult designul Golfului. 307 mi se pare ca o bila .... :D no offence. parerea mea.. loc destul in interios..dar nu imi place. asta legat de design... ca la motoare..e alta discutie.

iar la bord, iar peugeot nu imi place.

inca o intrebare, de ce nu se importa frantusesti in State sau Japonia? ca au incercat prin '70- '80 si au avut mare esec ;) ia baga un oki prin vwvortex sa vezi VAGuri! mai zic si de japonezi? Europa si Asia (de America Latina chiar nu stiu...) gasesti Peugeot! de ce? ;)

ahh si apropo, zici tu ca nr de vanzari nu e un barometru. nu daca iei nr de vanzari din RO, desi si aici ar fi cazul sa terminam cu asemanarea dintre VW, Audi si manelisti..sau alte pers mai iesite din comun, ca VAG nu in nr de vanzari pers astea sta. aia aduc masini din afara... ;) la SH

nr de vanzari din lume (bine, Europa...) conteaza! sa mai zic ca si nr de vanzari SH conteaza? ca pretul si valoarea unei masini la SH spune destule despre acea masina? (masina aici..facand referire nu la una, ci la tipul de masina...)

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-a parut tie ca americanii sau japonezii au gusturi bune la masini ??

Daca imi spui un model de masina, o marca ce se produce in SUA sau in Japonia si care sa debordeze de stil si frumusete...eu o mananc. Asta e explicatia: oamenii sunt obisnuiti cu formele lor specifice (patratoase si sterse) si nu sunt pregatiti sa faca pasul la un nou mod de gandire in design.

La fel se intampla si cu masinile italiene, care alaturi de frantuzesti, consider ca sunt cele mai atragatoare ca design (nu degeaba e maestrul Giugiaro pe acolo :).

Valoare unei masini SH consider eu ca este supra-evaluata la noi in tara comparativ cu alte tari europene. Imi vine in minte doar un exemplu acum, o emisiune gen auto-service pe BBC parca, in care un tip re-conditioneaza masini mai vechiute. Si s-a nimerit sa caute atunci un golf II GTI. Crede-ma ca ce a gasit arata mai bine ca troacele de la noi si a dat parca 600 lire (aprox. 1200$ deci mai putin de 1000Euro). Si la noi asa ceva nu cred ca iei sub 2500-3000 Euro.

Think about it

PS: leaga si tu propozitiile alea mai cu cap, ca incep sa imi vajaie neuronii incercand sa descifrez taina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt, Peugeot 307 > Golf IV din toate punctele de vedere, in afara de calitate asamblare si fiabilitate. Tu decizi ce-i mai important pentru tine. Daca as avea Golf IV si m-as gandi sa cumpar altceva...cu siguranta n-as considera Peugeot. Insa daca cineva mi-ar fi spus ca am de ales doar intre a pastra Golf-ul IV si a lua un 307 nou, atunci as lua Peugeot-ul.

Modificat de AND
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca ce a gasit arata mai bine ca troacele de la noi si a dat parca 600 lire (aprox. 1200$ deci mai putin de 1000Euro). Si la noi asa ceva nu cred ca iei sub 2500-3000 Euro.

Think about it

PS: leaga si tu propozitiile alea mai cu cap, ca incep sa imi vajaie neuronii incercand sa descifrez taina

Tu gandeste-te ca si la noi poti sa-ti iei Golf 2 si cu 300 de euro fara numere (chiar vreau sa cumpar un Golf 3 cu numere de italia cu 500 de euro)...dar la noi actele sunt scumpe...asa ca...you think about it. Scuze de off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-a parut tie ca americanii sau japonezii au gusturi bune la masini ??

Daca imi spui un model de masina, o marca ce se produce in SUA sau in Japonia si care sa debordeze de stil si frumusete...eu o mananc. Asta e explicatia: oamenii sunt obisnuiti cu formele lor specifice (patratoase si sterse) si nu sunt pregatiti sa faca pasul la un nou mod de gandire in design.

La fel se intampla si cu masinile italiene, care alaturi de frantuzesti, consider ca sunt cele mai atragatoare ca design (nu degeaba e maestrul Giugiaro pe acolo :P).

Desi suntem OFF-TOPIC, nu ma abtin sa nu-ti raspund. Ai de mancat o gramada de masini, si fiindca e seara si nu e bine sa mananci mult, fie el si fier, o sa-ti dau doar 2 exemple de marci: Honda (Accord-ul e dea dreptul SUPERB, Civic are design indraznetz, nou, dragut), Ford (vechiul Focus cand a aparut a innebunit lumea cu stopurile spate, noul Focus, noul Mondeo si conceptul Iosis sunt dementiale, nemaipomenite).

Si acum daca tot vorbim un pic de design, parerea mea e ca francezii sunt foarte indrazneti in design, desi nu de prea multe ori reusesc sa iasa cu ceva extraordinar si frumos. Nemtii sunt mai conservatori si iar parerea mea, bine fac.

Si sa stii si tu dar maestrul Giugiaro, Pininfarina si altii ca ei sunt mercenari, lucreaza pentru cine da comanda, de pe tot mapamondul. Asa ca o sa fii mirat sa gasesti design semnat de ei si pe la daewoo si pe la ferrari si peogeot. Deci totul e chestie de ce vrea clientul. Si daca Jean-... vrea ce viseaza noaptea, Giugiaro ii face.

Si acum revin un pic la topic. 307-ele cand a aparut a vrut sa intinereasca linia frumoasa a lui 206 si a reusit o perioada. Acum, parerea mea, e depasit ca design. E chiar anost. Eu m-am plictisit de el si toate modelele peogeut cu faruri intinse pe capota pana la volan :(

Nici golf 4 nu sta prea bine la capitolul design dar macar are alte avantaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....realitatea ca la fel ca pe oricare forum capitolul de vs.

ramane cel mai interesant....

frumusetea nu este sg.argument atunci atunci cand

iti dai lovelele pe o masina...altfel italienii ar fi cu siguranta leaderii...

motivul pricipal il reprezinta o suma de cerinte pe care cel in cauza le vizeaza...

eu as alege golf-ul.....

probabil ca daca as fi mers calare direct pe motor ca in henry potter as fi ales 307!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pot sa dau o parere un pic mai dreapta ..deoarece am avut vw acum caut altceva..Accord sau seria 3(ramane de vazut).

Pot sa spun ca am pus un picior afara din VAG odata ce m-a indrept catre alta marca.Dar dc am pus doar un picior..pentru ca mi-a placut..am mers cu ceva masini gen Peugeot, Renault, Golf..etc dar trebuie sa-ti zic ca te inseli.

Peugeotul 407 nici sa nu indraznesti sa-l compari u vechiul Passat macar...este sub orice critica ..in afara de aspectul ext si int..nu are nimic masina aia..aaa si mai are zgomotul mai tacut...in schimb Passatul se conduce altfel..este mult mai lejera si sportiva in acelasi timp..placere de a conduce.Prefer un zgomot in plus decat zdruncinaturi .Spun asta pentru ca la un moment dat am vrut sa-mi vand masina ..sa mai pun cativa banisori si sa iau si eu una mai buna..crede-ma cand iti spun ca am inceput sa fac misto de dealer in timpul test drv. cu masina lui cu tot.

Mergi cu un passat bine pus la punct o zi si apoi urcate in 407..primele 20 min o sa fie de cosmar..dupa aceea te obisnuiesti .

Revenind...sunt de acord ca masinile vw sunt mai fun to drive...masinile gen peugeot..frumoase si atat.

Si termin cu vorba unui mecanic priceput din oras (a lucrat in Austria 5 )(mecanic bineinteles)..

"mai bine o masina nemteasca decat o pubela frantuzeasca"

P.S. Mi-a zis ca daca i-mi iau Peugeot , sa m-a duc unde vreau eu la service..dar la el sa nu vin.

10x

Modificat de PwR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un golf VI frumusel ( exemplu: http://vwforum.ro/index.php?showto...1550&st=100 , sincer eu nu as da un golf care arata asa pe nici un 307) cred ca ar fi alegerea mea, dar eu nu sunt tu, si din ce am citit pana acum pari decis sa iei peugeot. Oricum toata discutia asta pare sa devina un versus intre masini germane si cele frantuzesti , unde cei cu masini frantuzesti dezaproba mitul masinii germane. E normal ca fiecare sa laude ceea ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-a parut tie ca americanii sau japonezii au gusturi bune la masini ??

Daca imi spui un model de masina, o marca ce se produce in SUA sau in Japonia si care sa debordeze de stil si frumusete...eu o mananc. Asta e explicatia: oamenii sunt obisnuiti cu formele lor specifice (patratoase si sterse) si nu sunt pregatiti sa faca pasul la un nou mod de gandire in design.

La fel se intampla si cu masinile italiene, care alaturi de frantuzesti, consider ca sunt cele mai atragatoare ca design (nu degeaba e maestrul Giugiaro pe acolo :().

Valoare unei masini SH consider eu ca este supra-evaluata la noi in tara comparativ cu alte tari europene. Imi vine in minte doar un exemplu acum, o emisiune gen auto-service pe BBC parca, in care un tip re-conditioneaza masini mai vechiute. Si s-a nimerit sa caute atunci un golf II GTI. Crede-ma ca ce a gasit arata mai bine ca troacele de la noi si a dat parca 600 lire (aprox. 1200$ deci mai putin de 1000Euro). Si la noi asa ceva nu cred ca iei sub 2500-3000 Euro.

Think about it

PS: leaga si tu propozitiile alea mai cu cap, ca incep sa imi vajaie neuronii incercand sa descifrez taina

da, imi cer scuze, eram obosit de la servici.

masini ..ti-au spus colegii mei. sa mai zic de Mustang, Corvette, si alte d-astea? sau nu ai pofta? de Nissan 300 zx twin turbo? Supra, Skyline? S200? astea nu sunt frumoase? mazda mx 3 a fost cea mai vanduta cabrio mult timp. dar gusturile nu se discuta. Amercianii nu se pricep ei bine la masini, pai atunci ar trebui francezii sa vanda multe acolo, ca de frumoase zici ca sunt frumoase... oricum sa revenim la noi in Europa...

valoarea unei masini in RO e mult supra evaluata, dar noi nu vb aici de Golf II. ci de masini noi, sau aproape noi. si in RO valoarea masinii e mult ridicata de taxe, si lipsa posibilitatii importurilor.

ti-am mai zis si mai sus, lasand RO la o parte, hai sa comparam preturi si nr de oferte din afara.

stiu emisiunea de la Discovery sau BBC, dar ti-am zis de ce sunt asa ieftine.

oricum, pana la urma, test drive si gustul fiecaruia conteaza.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DMY:

Intr-adevar, toti picam in pacatul asta, de a ne sustine ce ne place, sau ce avem. Vad ca tu incepi sa compari masini tunate cu cele de serie. In fine.

@furiarosie:

Nu stiu daca o sa ramana asa mult de mancat, pt ca modelele ford enumerate sunt made in Europa, cu designeri din Europa. Poate vrei sa imi enumeri unele modele din SUA. Iar Civic-ul ala e oribil. Accord intr-adevar e frumos.

@Vlady

Nu esti la curent cu emisiunea. Ei cumpara masini complet functionale, nu cazaturi, si doar le aduc la starea lor originala, urmand a le vinde apoi. Binenteles, cu acte si verificari tehnice de rigoare aprobate.

Eu zic ca n-are sens discutia atata timp cat se merge pe ideea lui Bogdan_wrc:

"la masini nu accept decat germanisme. ca multi de aici. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca n-are sens discutia atata timp cat se merge pe ideea lui Bogdan_wrc:

"la masini nu accept decat germanisme. ca multi de aici. "

eu zic sa nu o luam asa drastic. dupa cum vezi, am zis ca nu accept decat alea, dar pot purta o conversatie prieteneasca cu argumente de ce fac asta. daca nu vrei sa purtam discutie pt ca nu prea avem cum sa comparam (nu pt ca una e prea buna pt cealalta, ci pt ca e greu sa convingem pe cineva doar din vorbe) si sa rezulte un raspuns clar, asta nu inseamna ca nu putem discuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Peace, man

Putem discuta, ca mie imi place.

Oricum userul va decide, si e f. bine sa nu se arunce fara sa testeze in test-drive orice masina ar lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un pic OT. am mers cu 405. mi-a placut. la vremea aia era o masina buna. dar fata de golful meu I si mai tarziu II nu ma atragea decat la portbagaj. (sincer!!) dar eram prea mic sa ma uit la aia. am mers cu 406. nimic iesit din comun. interior simplu. masina nu avea multe optionale, dar isi facea treaba ok. (ceea ce conteaza) pe vremea aia aveam passat 35i. iar, nimic nu m-a atras. acum 2 ani am mers cu 407. pana in GR si inapoi. 2.0 HDI. de 140 cai(cred !?). consum foarte bun (7-7.5% - 4 pers, bagaje, Clima 24/24, viteze destul de mari, mers prin orase ...si vb accea ca in Gr se merge greu prin orase). dar prietenul meu avea si Passat B5.5. in tara am mai mers imediat cu acela. si fiind si satul da passatrui, si tot passatu' mi-a placut. alta lucratura, alt comfort (407 era aproape full, fara piele si trapa si navi, deci la fel ca si passatu'), alta pozitie la volan. vedeai altfel cifrele.

si cu 307 am mers destul. interior generos, dar eu nu asta caut acum. si senzatia exterioara de bila nu prea ma incanta... da, ai mai mult lod in spate decat in Golf. dar nu la asta m-am uitat la masina!

asa ca poate sunt eu prea fan VW, sau poate nu am avut ocazia clara sa fiu impresionat de Peugeot (deci am scris si mai sus, recunosc calitatile HDI) dar as alege oricand Golf in fata lui 307 si Passat in fata lui 407. zicea cineva mai sus de 605. acolo VW nu avea jucator atunci. avea Audi 100 si mai tarziu A6. dar acum, compara tu 607 cu Phaeton. sau nu sunt in aceeasi clasa? sau cu A6, poftim. intr-adevar am deviat putin si as vrea sa ne oprim aici, dar am zis astea ca s aintelegi de ce aleg eu germanisme.

asta, pt ca oricum Peugeot este peste orice frantuzeasca. cel putin la mtoare, ca la interior si exterior, cam toate sunt acolo.

sa iti mai zic ca toti prietenii mei cu 307 si chiar 406 au trecut la Golf sau Passat? (nu doar pt ca au mai multi bani...) doar cel cu 407 inca il mai are si e multumit de el. dar e ok masina. e noua si isi face treaba cu brio. dar sora lui si-a luat Golf Plus. :D exemple clare. stiu, imi poti da si tu 100, nu 2-3 cate am dat eu. si aici nu e vorba de tine sau de mine.

PS: sunt curios sa vad un topic pe forumul pejo despre asta. a vazut cineva ceva?

sa facem un topic in care sa poata intra toti userii de pe ambele forumuri. dar sa fie civilizat,nu flame si certuri stupide.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auziti...da nu-i mai bine ca valighe (care a deschis topicul), sa isi faca el o lista, cu chestiile pe care le considera importante la o masina si dupa ce le testeaza pe amandoua sa dea note la fiecare si sa traga linie dupa? Eventual poate sa puna lista pe cele doua forumuri (Peugeot si VWForum) sa dam si noi note.

Lista de genul:

1. Aspect

2. Motorizare

3. Finisaj interior

4. Frane

5. Optionale

.

.

.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa facem un topic in care sa poata intra toti userii de pe ambele forumuri. dar sa fie civilizat,nu flame si certuri stupide.

IMPOSIBIL ...

on-topic , 307 are atuurile lui , cum ziceau si antepostatorii mei spatiul interior , mai ales la cap , in rest nu mi se pare nimic interesant la masina asta , a avut varmiu una si a dat-o la schimb cu un Golf 3 1,9TDI si 307 -le era HDi-ul cu 90 de cai , culmea e mai multumit de Golf-ul asta vechi decat de PEjo in care a bagat o gramada de bani , iar Golful pur si simplu merge fara sa ceara nimic decat motorina...

Pejo 307 , avantaje clare , tren de rulare si spatiu interior , in rest , designul , chestie de gust...

De Golf nu ma pronunt pentru ca sunt altii mai in masura ca mine , care au avut sau au aceasta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lansat ideea unei discutii pe tema asta pe forumul Peugeot.

Sa vedem ce parere are lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uite cum apar si membrii peugeotclubromania :(... 307 are ca atuuri spatiul interior, rafinamentul motorului (in cazul lui 1.6 HDi) si designul (gusturile nu se discuta totusi). De asemenea, pot spune ca este la acelasi nivel cu Golf-ul la trenul de rulare, la frane si la stabilitate. Insa 307 are probleme de fiabilitate (trenul de rulare) ce nu pot fi trecute cu vederea. Din cate inteleg, Golf nu are acest tip de probleme. De asemenea, 307 nu are calitatea asamblarilor de la Golf. Alt minus la 307 este dat de sistemul audio integrat, care este mediocru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa imprumut de la un prieten 2-3 zile sa ma conving dupa care va spun ce decizie iau deocamdata incep sa inclin sa raman tot la golf am inceput sa caut masina am vazut ca sunt golfuri multe de vanzare am de unde alege la fel si peugeoturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa comentez prea mult, dar intr-adevar, la anumite aspecte, 307-le il depaseste pe Golf 4. Fiabilitatea insa ramane punctul forte de la Golf. Iar cineva indragostit de masinile VAG, va considera ca si designul este mai frumos (chestie de gust, evident). De exemplu, iluminarea de la VW imi place mai mult decat cea de la Peugeot. Aceste diferente insa cam dispar daca consideram Golful V (stiu versus-ul este legat de Golf 4, am vrut doar sa subliniez aspectul). Asa cum spune si WRC-ul, este o mare bila alba pentru grupul VAG, daca ajungi sa compari un Golf facut in 199x (nu stiu exact anul, parca Bogdan a zis ceva) si 307-ul facut dupa 200x... Si inca se pot compara cu succes la multe capitole...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu 14.000 EUR DDP as lua Octi Tour 1.6 sau as vedea daca nu gasesc ceva japo. Daca as avea banii in mana, oricum n-as lua VW pentru ca e aberant sa dai banul azi si sa-ti dea masina peste 1-2-3 luni.

Banuiesc ca la banul asta gasesti ceva Ford/Toyota/Honda pe stoc.

Pejeu devine masina de la 407 dar oricum acolo se abereaza cu preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!