Jump to content

Cum instalam cruise control


Xtream_Spirit
 Share

Postare recomandată

Multumesc frumos.

Asa cum mi-ai cerut, ti-am trimis pe PM poze cu pinii si culorile cablurilor.

Ce trebuie sa mai stiu?

Multumec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA tu ai un cablaj de golf, la acre difera culorile firelor, cauta schema de golf si faci corespondenta culorilor si le legi ca cea de passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Membru senior

  • photo-thumb-1788.gif?_r=0
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Sent Yesterday, 11:26

Fa-mi o poza cu pinii si culorile de la fire.

Uite schema, ccs e la pag 7

 

http://www.girlshare.ro/35063015.9

My cars : O2FL 2009 si G4 2003 , Link Feedback , Link Prestari Servicii , Telefon 0722.598.806
ed edward
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:1.9 TDI 115 CP

Sent Yesterday, 11:32

Al Bundy, on 31 Aug 2015 - 11:26, said:

Fa-mi o poza cu pinii si culorile de la fire.

Uite schema, ccs e la pag 7

 

http://www.girlshare.ro/35063015.9

image.jpg

ed edward
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:1.9 TDI 115 CP

Sent Yesterday, 11:35

Asta este poza. Daca nu se vede prea bine cobor la masina si iti fac o poza mai buna si o trimit in 5 min. Multumesc.

ed edward, on 31 Aug 2015 - 11:32, said:

 

Al Bundy, on 31 Aug 2015 - 11:26, said:

Fa-mi o poza cu pinii si culorile de la fire.

Uite schema, ccs e la pag 7

 

http://www.girlshare.ro/35063015.9

image.jpg

 

 

ed edward
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:1.9 TDI 115 CP

Sent Yesterday, 12:08

Al Bundy

Membru senior

  • photo-thumb-1788.gif?_r=0
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Sent Yesterday, 21:28

E cablul de golf, trebuie sa cauti schema de la golf si sa o pui la passat.

My cars : O2FL 2009 si G4 2003 , Link Feedback , Link Prestari Servicii , Telefon 0722.598.806
ed edward
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:1.9 TDI 115 CP

Sent Yesterday, 22:27

Pai nu ma pricep. Asa am primit kit-ul.
Trimite-mi te rog schema potrivita si ce adaptari ar trebui sa fac.
MULTUMESC FRUMOS.
Al Bundy

Membru senior

  • photo-thumb-1788.gif?_r=0
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Sent Yesterday, 22:29

Schema de G4 a tot fost postata pe forum, un search nu strica nimanui.

My cars : O2FL 2009 si G4 2003 , Link Feedback , Link Prestari Servicii , Telefon 0722.598.806
ed edward
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:1.9 TDI 115 CP

Sent Yesterday, 22:30

Si te rog sa imi spui daca acest cablu care e pentru Golf se poate folosi la Superb-ul meu sau trebuie schimbat, modificat sau adaptat.
MULTUMESC FRUMOS.
ed edward
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:1.9 TDI 115 CP

Sent Yesterday, 22:30

Si te rog sa imi spui daca acest cablu care e pentru Golf se poate folosi la Superb-ul meu sau trebuie schimbat, modificat sau adaptat.
MULTUMESC FRUMOS.
Al Bundy

Membru senior

  • photo-thumb-1788.gif?_r=0
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2 FL MY09 DSG
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Sent Yesterday, 22:30

uite si schema

Attached Thumbnails
  • msg-1788-0-42132500-1441049445_thumb.png
My cars : O2FL 2009 si G4 2003 , Link Feedback , Link Prestari Servicii , Telefon 0722.598.806
ed edward
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Skoda
  • Model:Superb
  • Motorizarea:1.9 TDI 115 CP

Sent Yesterday, 22:33

MULTUMESC FOARTE FRUMOS !!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-am ce castiga baietii care dau informatii pe acest forum.

 

DAR fara ajutorul lui Al Bundy, care a fost extrem de obiectiv (dupa cum se vede din postarea anterioara in care am avut discutia pe mesaj privat), sunt sigur ca as fi intampinat dificultati foarte mari la montare.

Al Bundy nu doar ca mi-a trimis imediat schema de montare pentru Passat B5 (care se potriveste pe Superb 1), dar pentru ca este un profesionist ce stie exact despre ce este vorba si cu ce probleme m-as putea confrunta, mi-a cerut si poze cu cablurile sa vada ce culori au firele si astfel mi-a raspuns imediat ca cablajul este pentru Golf 4 si mi-a trimis schema pentru a se putea face adapatarea corect pe Superb.

 

In afara faptului ca informatiile de pe site-ul de unde am achizitionat tempomatul (http://www.tempomat.ro/cumpara/tempomat-skoda-superb-diesel-1336463) sunt false din mai multe puncte de vedere si induc cumparatorul in eroare (DIN FOTOGRAFIE UN CUMPARATOR NEAVIZAT CA MINE, CARE SE IA DUPA FOTOGRAFIA DE PREZENTARE A PRODUSULUI, AR CREDE CA TEMPOMATUL ESTE "MADE IN GERMANIA", CA ARE COD DE BARE, CABLAJ NEGRU SI ESTE "ORIGINAL" / in realitate tempomatul este "Made in China", nu are nici un cod de bare, are cablaj de Golf 4 a carui cod de culoare difera si se vinde pe alte site-uri, la pret intreg de 180 lei + 18 lei transport. Dupa cum se vede pe acest site pretul "cu reducere" de 29% este de 250 lei, iar transportul este de 30 lei. In plus kitul nu contine "informatii de instalare" si este livrat intr-o bucata de folie cu bule si un carton indoit si taiat dintr-o cutie), vanzatorul (Raul Gherasim din Baia Mare) mi-a trimis si cablul gresit, iar in loc de cablul pentru Superb 3U am primit un cablu pentru Golf 4 - si NICI MACAR NU M-A AVIZAT DE ACEST LUCRU pentru a putea specifica in Service despre ce este vorba.

Acest lucru a fost destul de aiurea, mai ales in Service-ul unde am montat tempomatul.

 

DAR, din nou mentionez, cu ajutorul schemei de montaj pe care Al Bundy mi-a trimis-o imediat ce l-am contactat (fara sa-l cunosc), "electricianul" - ce este de fapt Inginer - Dl. Daniel TOMA (tel: 0749 073 288) de la Service-ul Auto RACEMI din Iasi, a reusit sa adapteze cablul de Golf 4 pe Superb-ul meu si monteze si activeze tempomatul in aproximativ 4 ore la pretul de doar 200 lei.

Cu siguranta ca si Dl. Ing. Daniel TOMA se descurca sa gaseasca schema si sa faca adapatarea potrivita, insa ar fi durat mult mai mult timp pana la finalizarea operatiei.

 

Mai mentionez ca inainte de a-l suna si a discuta cu Dl. Daniel TOMA, am sunat pe la diverse alte Service-uri si electricieni auto. Unii au spus ca nu se baga, ca nu stiu sau ca nu se poate. Cei de la Open Service Iasi (reprezentanta Skoda Iasi) au zis ca e dificil de montat, ca nu au montat pe Superb 1, ca "car ca mar", ca ar ajunge in jur de 900 lei. Cei de la Adria (reprezentanta Skoda Suceava) mi-au spus ca trebuie schimbat computerul de  bord si ar costa in jur de 2000 lei cu tot cu manopera. La Sandra Auto (reprezentanta WV Iasi) au spus ca monteaza doar daca cumpar de la ei tempomatul (probabil ca il cumparau de pe net cu 200 lei si puneau adaos 200% si ajungea pe la 900 lei).

 

In orice caz, trecand peste toate aspectele "romanesti" cu care ne confruntam zilnic, pana la urma, cu ajutorul si obiectivitatea unor oameni bine intentionati,  tempomatul s-a montat si sper sa functioneze cat mai mult.

 

MULTUMESC FOARTE FRUMOS D-lui. "Al Bundy" si D-lui. Daniel TOMA !!!

Modificat de ed edward
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ma ajuta cineva cu o serie de sasiu de la un Passat B5.5 cu echipare din fabrica cruise control ?!

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa caut.... dar zi-mi daca te pot ajuta cu un cod de piesa sau ce iti trebuie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Iasi va recomand un electrician auto foarte bun. Mie mi-a montat Cruise Control (tempomat / pilot automat) pe Superb.

 

Ing. Daniel TOMA (tel: 0749 073 288)

 

 

http://auto.3darte.ro/000%20%281%29.jpg

 

http://auto.3darte.ro/000%20%282%29.jpg

 

http://auto.3darte.ro/000%20%283%29.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca ai scris si mai sus :winter: ... in mod normal aici este arie tehnica, nu avem voie sa postam anunturi, etc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. E ptr. binele celor care au nevoie. Eu am cautat la Iasi cateva zile un electrician sa imi monteze un tempomat. Si credeam ca nu voi reusi sa gasesc pe careva sa-mi monteze piesa.

Dupa cum am scris mai sus, chiar si cei de la reprezentantele Skoda din Iasi si Suceava si cei de la reprezentanta WV din Iasi s-au comportat ca niste amatori.

Deci...

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua

Am un passat 2003 cod motor AVF iar de curand am fost la cineva si mi-am montat CC dar nu functioneaza.

Cand verific daca swictch ambreiaj functioneaza, daca nu am activat CC in momentul in care calc ambreajul imi arata ca functioneaza, se schimba valoare din 0 in 1. Daca activez CC in momentul in care calc ambreajul nu se schimba valoare din 0 in 1.

Ce ar putea fi?

Nu imi aduc aminte cu exactitate daca a conectat pin6 din maneta la tablaul de sigurante. Este posibil ca aceasta sa fie problema?

In momentul in care activez CC de pe maneta imi apare in bord martorul si il vad si pe VCDS ca este activat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curios... de ce nu mergi inapoi la meseriasul care ti l-a montat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa cateva loguri cand apesi pedalele, switch-urile de la maneta, etc - si scrie in dreptul coloanelor, sa stim ce ai apasat, etc - sa vedem daca este corect.

 

si cel care l-a montat, unde ti-a zis ca este problema ?

 

L.E - exact, Cosminu..... :icon_thumleft:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

II cam departe de mine dar am vorbit cu el la tel si mi-a spus ca a conectat si la tabloul de sigurante

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal, daca se schimba bitii din 0 in 1, ca este conectat.

 

ideea era - ce zice... de ce nu merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Intentionez sa imi pun CC dar vreau sa il montez singur, la fel si cu cablajul. Tot singur vreau sa il fac. Ma intereseaza care din terminalii din acest link imi trebuie pentru mufa T15. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru Passat-ul din semnatura ?

 

nu ai nevoie de pini pentru mufa t15 - te legi de firele existente - care sunt in mufa cablajului, ce pleaca spre ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact...pentru passat-ul din semnatura. se pare ca am inteles gresit. firele de care trebuie sa ma leg sunt deja in mufa T15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt in partea superioara si duc spre ECU - te legi direct la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. iar mufa care vine la maneta, cea cu 10 pini, din cate am citit poate fi si de la butonul de reglaj al oglinzilor. se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se potriveste - doar sa ii relochezi pinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa cateva loguri cand apesi pedalele, switch-urile de la maneta, etc - si scrie in dreptul coloanelor, sa stim ce ai apasat, etc - sa vedem daca este corect.

 

si cel care l-a montat, unde ti-a zis ca este problema ?

 

L.E - exact, Cosminu..... :icon_thumleft:

Cel care l-a montat a zis ca nu a mai intalnit problema asta si nu stie

Nu stiu cum pot sa verific switchrile de la maneta, va rog ajutati-ma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te uiti in blocurile de masura cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai detaliat??!!!! Unde mai exact? Eu am intrat LA engine LA chanell 6 sa verific switch-ul de LA ambreiaj' switch-urile de LA maneta nu stiu Unde left gasesc.Am nevoie de ajutor.

Multumesc pt intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat, LA 22

Cand este activat Cc primul 0 cand apasat ambreajul nu se schimba, daca dezactivez CC se schimba in 1 cand calc ambreajul

Al doilea 0 cand calc frana de schimba, cu Cc activat sau dezactivat

All treilea 0 de schimba in 1 cand apasat pe plus de pe switch-ul on\off

Al IV-lea 0 se schimba in cand apasat pe +/- din capatul manetei

Al V-lea 0 nu de schimba(cred ca este pedala de acceleratie si nu am verificat

Al VI-lea 0 de schimba cand activez CC

Acum am gas it ceva pe Ross tech precum ca LA ambreiaj calcat va fi tot timpul 0 in Auto. Trans

Nu stiu ce inseamna asta

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Checking_Cruise_Control_using_Measuring_Values

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!