Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

led-urile pentru numarul spate costa 50 de lei (2 bucati). persoana de la care le-am luat poate face rost abia in martie de cateva seturi, iar pentru marsarier nu cunosc informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am si o intrebare...! singura modalitate de a schimba becul (ledul) din oglinda e sa cumpar tot sistemul de jos...? si chiar asa de scump e 160 -200 ron? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu cu becul de pozitie! Intr-una din zile imi apare mesajul in bord ca mi s-a ars becul de pozitie. Ma duc sa cumpar bec, pe cand sa il pun sus, mergea, deci nu am mai schimbat nimic.. Am zis ca probabil din cauza frigului sau ceva contact imperfect! Sambata aceasi poveste, dar de data asta nu si-a mai revenit, asa ca am zis sa schimb becul. M-am cam chinuit iar in final am ramas cu firele in mana. Azi am dat jos farul, am lipit firele, si nimic. Nu mai merge pozitia! Am verificat cu mai multe becuri, am verificat sigurantele si nimic. In far restul merg toate (faza lunga/scurta, semnalizare)! Unde ar putea sa fie buba? Imi pare rau ca nu am verificat daca becul era ars initial, si intr-adevar nu ii ceva contact!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi s-a ars becul de la bricheta :( Nu mai scrie nimic pe el, si e nesimtit de mic!!! Cum il ghicesc de care e , ca sa il comand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite AICI un link cu modul de schimbare a becului cat si becul in sine. In link este vorba de o consola de Passat dar procedeul si piesele sunt identice.

PS. Daca vrei, da-mi un pm cu nr tau de tel si cand ajung acasa o sa ma uit ca s-ar putea sa mai am unu.

Modificat de DemenTZial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T5 se numeste becul....am schimbat si eu unul, iar de cumparat am gasit in Kaufland set de 2 buc la 5 lei din cateimi aduc aminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu nu am gasit becul ala T5, nici nu m-am spart in cautari pt ca am adoptat alta solutie: un led (smd)+ o rezistenta. Smd-ul e rosu ;) Sper ca astfel scap de problema arderii becului T5, lucru care se intampla la foarte multe persoane (cei cu polo se plang cel mai tare, pt ca la ei trebuie data jos mare parte din consola :D )

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut, sunt nou pe forum si as avea si eu o problema cu becurile de faza scurta:as vrea sa le schimb pe alb dar nu stiu care ar fi cel mai bun.Am apelat la un prieten care mi le a schimbat si pe cele de pozitie cu led dar el mi a spus ca nu este bec normal pe alb ci doar chit xenon sau din cate am vazut bec normal H7 pe alb doar ca i punea un transformator pe fiecare bec...Va rog sa ma ajutati ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Despre becuri normale citeste acest topic

Pentru xenon, acesta

Spor la lecturat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat Osram Night Breaker H7 pe fata (toate 4) si pentru pozitie am pus Philips Blue Vision (w5w).

Sunt foarte multumit de Osram, lumina e mai alba fata de becurile pe care le-am folosit pana acum. Chiar e o diferenta in bine. Au fost 93 RON - setul de 2 becuri. Multumesc de sfaturi baieti!

post-13765-1287486793_thumb.jpg

Iar cele de pozitie, philips blue vision, chiar daca becurile sunt albastrui, lumina generata este alba, sunt foarte ok.

Revin cu info despre durata de viata a becurilor de mai sus :). Uitandu-ma la data de montare, postez acum cand s-au ars ambele de pe faza scurta (la interval de 2-3 saptamani intre ele). Concluzia este ca au durat cam 6 luni. In total am facut cam 10.000 km cu ele si mentionez ca merg cam tot timpul cu faza scurta (zi/noapte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut m am mai interesat si am gasit cum a montat si colegul Osram si Philips, care ar fi mai bune ?exceptand diferenta de pret intre ele..:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana in 10 iunie pot sa schimb 2 Philips X-treme Vision si 2 Philips Blue Vision ultra; adica daca aveti unul din aceste becuri si vi s-au ars mi-l dati mie si eu va fac rost de unul nou in schimb (sigilat). ;) Pentru cine e interesat 0721.520.671

P.S. Becurile sunt H7

Eu mi-am pus acum 3 zile Blue Vision pe scurta si pozitie si X pe lunga. Faza scurta da o lumina alba alba (dar nu se pot compara totusi cu xenon-ul); iar X se vad bine insa destul de galbui insa pe faza lunga isi fac treaba bine pt ca au o intensitate mai mare si atunci devin mai albe. Cine vrea becuri albe doar pentru look-ul masinii sa nu cumpere X-treme pt faza scurta pt ca va fi dezamagit. Am testat Blue Vision si pe ploaie torentiala, te chinuie un pic ce-i drept dar nu se poate spune ca nu poti sa conduci sau ceva de genu...

Oricum totul se compenseaza cand vezi masina in diferite oglinzi noaptea, becurile arata mortal.

Modificat de Polul S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am cumparat si eu becurile Blue Vision de la Philips dar dupa ce le am montat am ramas cu un gust putin amar la alegerea facuta, deoarece nu sunt exact cum as fi vrut..in orice caz acum le scot la vanzare pentru cine e interesat sunt in cutie nou noute H7 set cu becuri pentru faza scurta si pentru pozitie la 100 de RON.Pentru cine e interesat 0746.922.365 Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de niste becuri albe pt numerele de pe spate, pe unde pot gasi? de asemenea vreau sa le schimb si pe cele din interior de pe plafon. Stie cineva unde pot gasi si cum pot schimba becurile din interior.

P.S. pentru cine vrea sa SCHIMBE POZITIILE pe Golf V sa stie ca nu e imposibil dar o sa le "moara" mana incercand. Au un fel de clema sau nu stiu cum sa ii zic cert este ca daca ajungeti la ele o sa gasiti/simtiti 2 gaurele/adancituri apasati calumea pe ele (( asta e partea in care va moare mana pt ca aveti o pozitie in care daca va vede cineva zice ca sunteti handicapat (cel putin la mine asa a fost)) si trageti usor de beculet, pana la urma va iesi.

Razvan,

Testeasza-le seara pe intuneric, se vad foarte bine, cel putin eu sunt multumit

Modificat de Polul S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt mai cu pitici pe creier si vreau lumina alba sa fie intradevar fata de becurile standard sunt cu mult peste dar eu vreau lumina alba respectiva deoarece am pus pe pozitie niste becuri cu led care arata f bine iar pozitia ca sa zic asa strica tot :D,iar despre becurile de interior la fel le am schimbat tot cu led toate inclusiv la parasolare si pot sa spun ca e o diferenta enorma si nu e foarte scump la fel si cele pt numar le am schimbat ,e un alb rece spre bleu ceva de genu.Si da la becurile de pozitie trebuie sa va chinuiti un pic dar in final ies..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles eu corect mesajul tau ai pozitii faine, becuri la nr. spate faine si de interior faine, iar faza scurta strica tot nu? Da ai si tu dreptate si eu imi doream ca tine ceva alb alb insa am realizat ca daca dai 130 de lei pe 2 becuri nu ai cum sa le ceri sa se comporte ca xenon-ul care e de 10 ori mai mult nu?

In alta ordine de idei poti sa imi spui si mie un pic ce fel de becuri ai pus si unde se potrivesc si cam cat te-a costat toata afacerea ? ms frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La interior in spate ai 3 becuri sunt ca.cele de pe pozitii T10 parca si cel din mijloc e mai lat la fel cum sunt si cele din fata si de la numar si din parasolare.am pus becuri cu led cu 5 sau 9 leduri pe fiecare iar ca pret ajunge undeva la 113 ROn din care :5x T10 cu 5 leduri smd

3x T10 cu 9 leduri smd

3x T10 cu 9 leduri smd pentru numar si in portbagaj

oricum asta nu e foarte complicat trebuie sa ai mare grija cand desfaci plafonierele si la numar sa nu rupi ceva in rest o sa vezi si tu becurile cand o sa desfaci si o sa intelegi mai bine..

Modificat de Razvan Ch.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu a doar 2 becuri in spate pe plafoniera si w5w la pozitii dar o sa desfac si o sa ma uit oricum ms frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite un filmulet cu un Golf Plus in care sunt schimbate toate becurile interioare cu LED-uri.

Eu mi-am cumparat LED-uri de la un magazin de piese auto. Evident, au fost chinezarii si au reusit sa-mi arda o siguranta din cauza unui LED defect.

Problema daca iti pui LED-uri este ca daca lasi luminile pe pozitia in care sa se aprinda automat cand deschizi portiera, chiar si atunci cand ar trebui sa stea stinse, primesc un strop de curent si stau aprinse. In timpul zilei nu e sesizabil dar noaptea sunt enervante. Nu pentru ca ar face cine stie ce lumina puternica dar sunt enervante... :P Daca te apuci, macar cumpara LED-uri bune, nu pliciuri dar tot nu cred ca poti sa scapi de problema mentionata.

Am si o intrebare: Unde gasesc un set de becuri HB4/9006 ca astea ?

Am intrebat la reprezentanta si nu au decat becuri normale.

Modificat de alex_667
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da acelasi lucru se intampla si la mine din cauza ca mai primesc curect de pe firele care trec pe langa ,acuma depinde de fiecare daca il deranjeaza sau nu pe mine unu nu ma deranjeaza deloc..Eu ce mi am pus le am facute comanda de mine dar de calitate tot ce aduc in materie de leduri si banda cu leduri este calitate:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in plafoniera am becuri cu cate 8 smd-uri si nu stau aprinse, am lumina pe usa activata in permanenta si nu ramane curent, aceleasi becuri le am si la pozitii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus in interior, portbagaj, pozitii, numar de inmatriculare leduri canbus, producator Maxlux - le am deja de aprox. 2 ani si functioneaza inca fara probleme. Nu raman aprinse - dar am observat o foarte mica intarziere de aprindere la ledurile din interior din fata comparativ cu cele montate in spate.

Pe faza scurta am Philips Xtreme Power de 2 ani si inca nu s-au ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine de unde le-ai luat, din Bv? Si cam cat au fost? ma refer la cele de interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setul a fost 50 ron - de la ProXenon = CT. Acum la pretul asta gasesti si Philips leduri de interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!