Jump to content

Ce becuri folosim la Golful 5? Recomandari pentru Interior si exterior


xqzme
 Share

Postare recomandată

Salut ! Verifica instalatia din far, de obicei este dulia becului. Cu o lampa de control, pune plusul pe baterie, si minusul pe dulia becului pe care doresti sa il schimbi sa vezi daca ai continuitate in circuit. Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inversat becurile de faza scurta(cel din dreapta fiind defect si ala din stanga mergand) si tot nu a mers... cred ca e ceva de la far probabil,dar mersi pentru idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut tuturor! Pt Golf V Plus 2005 ce model e becuri sunt? sunt nou nu numai pe acest forum dar si cu marca Volkswagen. Din pacate nu am proiectoare de ceata ... si de aceea doresc ceva X-treme power 130% dar nu stiu de care sa iau... . Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici tipurile de becuri folosite de masina ta http://am-application.osram.info/en

Philips X-treme power lumineaza mai puternic, dar costa mai mult si rezista cam 1 an. Nu prea ai alternativa de marci sau becuri care sa reziste mai mult la aceeasi intensitate a luminii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! tocmai astazi mi-am montat niste led-uri pe pozitii. la inceput mi-a dat in bord,eroare de bec ars. bun am rezolvat aceasta problema cu 2 rezistente de 10W. cate 1 pe fiecare.
problema ar fi urmatoarea zic eu,se incalzeste destul de tare radiatorul de la rezistenta. si cand zic ca se incalzeste destul de tare ma refer ca nu pot sa tin 3-4 secunde degetele pe el.

e normal sa se incalzeasca asa de tare ? ma gandesc ca se incalzeste pana la o anumita temperatura nu ? ...

va intreb pe voi pt ca nu am chef pe viitor de surprize,sau sa imi topeasca pe acolo cv fire si mai stiu eu ce.

 

Va multumesc ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se incalzesc, eu am avut la nr cand am scos una ca palpaia m-am ars de mi s-a umflat pielea, atunci am renuntat total la aceste chinezarii, si asa nu tin in maxim 2-3 luni se ard.Amtrecut inapoi la becuri, am gasit albastre care scot lumina mai alba.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledurile tin o viata daca stii sa le montezi, ele trag curent cat ii dai, de aia se ard, trebuie sa ii dai limitat pt ca ele sunt facute pt 12v, daca le pui 2 diode zener inseriate, scazi tensiune fix la 12v in loc de 14,4 cat baga alternatorul. In felul asta nu se mai ard niciodata si nici nu se incing

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot sa pun aceste diode intre led si soclul de la nr. de inmatriculare? Daca as lua leduri ce duc 12-24v credeti ca s-ar mai arde?

Modificat de mva987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pui unde poti, la numar nu, dar acolo eu le am de 5 ani, cu radiator si canbus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne lasi si noua un link sau o poza de unde le-ai luat? Eu ce am avut pana acum dar mai mult de 6 luni nu au tinut, tot cu radiator si canbus. Am gasit pe aliexperess de 12v-24v si cred ca o sa comand din alea se vedem cat tin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cine mai stie, am luat de la un baiat din bucuresti, m-am intalnit cu el si am luat mai multe...pt numar, pt pozitii, pt parasolare, pt marsariere, nu mai stiu de unde sa-l iau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit cu functia search...cum schimb becul din torpedou? Nu pot sa scot soclul ala cu surubelnita.

Trebuie desfacut altceva inainte? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e la fel ca luminile de la picioare, bagi surubelnita dreapta si faci pargie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...deci trebuie sa fortez...imi era sa nu rup ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate recomanda cineva niste bec-uri / led-uri (sa fie cu canbus daca se poate) pt pozitii ?? ma intereseaza sa aiba lumina alba. fara alte noante (albastru/violet) etc.

am probat pana acuma 3 tipuri de leduri. dar 2 dintre ele aveau o noata albastra,si cel de-al 3-lea la un moment dat se facea violet (habar nu am de ce) ... m-am enervat si le-am scos.mai ales ca se incalzea foarte tare radiatorul de la rezistenta.

 

Va multumesc ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva sa ma lamureasca si pe mine: de ce ti-ai pune LED-uri la pozitii? de ce atata bataie de cap?

adica oricum, conduceti responsabil si aprindeti si faza scurta cand circulati, nu doar pozitiile care la mai mult de 5-10m distanta sunt practic inobservabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din cauza ca unii au xenon cu lumina alba si lumanarile alea de becuri w5w sunt galbene si arata urat, sau am drl in faruri(albe normal) si cand se aprinde pozitia se vede urat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. si chiar nu sunt becuri non-led cu lumina alba?

trebuie sa fie de philips, osram sau alt brand recunoscut. sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aham. inteleg.

 

m-am uitat totusi prin oferta celor de la philips. au un model numit ultra, cu o temperatura a culorii de 3400K, care mi se pare ca e destul de alba (non-albastra)


http://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-auxiliare-cu-halogen-philips-w5w-blue-vision-12v-5w-12961bvb2/pd/DT0RLBBBM/

 

ce-i drept, prin comentarii sunt unii care zic ca ar vedea galben. trebuie incercat..

 

Edit:

daca ar fi sa ma iau dupa un grafic cu diferitele temperaturi ale luminii, observ ca 5500K e cea a soarelui - adica alb curat si valoarea teoretic ideala pentru ce cautam

 

feitcolortemperature.jpg

Modificat de MFalcon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dai seama ce diferenta este intre 6000k si 3400k, nu are cum sa fie la fel, alb rece, e un fel de alb cald, foarte cald spre fierbinte :)


si daca dai un morman de bani pe 2 becuri care nici albe nu sunt si te lasa dupa un an, nu mai bine dai 5 $ pe 10 bucati de leduri canbus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus recent Philips VISION (3 stele) P21W. 7 lei in CORA, pret/calitate mai mult decat decent. Se vad foarte bine.

Am vazut, tot acolo, BEC(1 singur) POZITIE pe LED 35 de lei. De 28 de lei am mancat la KFC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alba nu, filamentul orice i-ai face nu poate da lumina alb rece

eu am de-astea

 

la pozitii ? ... nu ai putea sa imi trimit te rog o poza. prin PM sau postezi aici cum vrei tu.

Mersi ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!