Jump to content

Reconditionare vopsea, zgarieturi, ciupituri


tomyro
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Doamna VW 1302 LS de peste 30 ani cauta vopsitor auto serios in localitatea Buzau&imprejurimi.

Daca se gasesc binevoitori care pot recomanda un vopsitor priceput si pasionat, va rog sa imi dati de stire cu un PM.

PS: In ciuda varstei masina nu are probleme de tinichigerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bigman

    8

  • Eto

    8

  • s_c

    6

  • Reed

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pietricele d-alea sar constant. Cred ca singura metoda de protectie ar fi aplicarea foliei pe capota si chiar si pe proiectoarele de ceata. Si eu am cateva ciupituri inca de cand am venit cu masina si chiar pe tronsonul de drum Timisoara - Ploiesti.Din Germania pana in Romania am analizat masina constant si nu avea nimic. Cand am ajuns in Ploiesti si am inspectat-o iarasi, le-am observat.

Oare de ce?

Pentru ca avem drumurile varza. Pentru ca materialul care se toarna pe drum e varza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am frecat (cred) un stalpisor de parcaresi s-a luat pe aripa vopsea de aia neagra nasoala... si cateva zagrieturi ale lacului.

Aveam in portbagaj un turtle wax, am gasit o bucata de material din bluejeans, am frecat cu nadejde vreo 10 minute, si a iesit brici! Am dat si cu stic de ceara si cu creion vopsea.. nu e ca nou, dar nu se mai vede!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca daca freci cu prea mare nadejde, cu o pasta mai dura si mai ales pe margini s-ar putea sa iti apara vopseaua...si atunci sa vezi cum te schimbi la fata.... :P

Cat despre corecturi: eu am un recipient gen oja de unghii cu vopsea la cod (primita din service nu mai stiu cand) - are si pensula cu pricina - e perfecta pt completari unde te ating pietricelele la spoilerul fata....

Lacuirea peste un strat vechi fara vopsire nu se face deoarece rezultatul arata ca si initial (se vede locul unde era sarit lacul)

Nasol cu oglinzile cojite...au fost buni profesionisti vopsitorii cand le-au dat cu primer.....

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Probabil este putin off-topic intrebarea mea, dar nu am gasit unde sa postez. Mi-am gasit masina stropita cu vopsea(banuiesc) rosie/roz, masina fiind alba. E stropita aripa dreapta. Intrebarea mea este : Aveti idee cum poate fi curatata vopseaua fara a zgiria masina? Am incercat cu o solutie pentru smoala dar nu a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten foarte bun care a patit la fel: o masina visiniu metalizat gazata cu albastru de la o hala aflta la vreo 120m ce se vopsea cu pistolul.

a incercat aproape toate solutiile posibile si singura ce a dat rezultate a fost polisharea. Cu produse dizolvante n-a mers. a fost ceva de suprafata la stergerea cu benzina,dar nu suficient...si cand te gandesti ca masina avea doar 2 saptamani

in concluzie(ce a mers la el) - polish

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat intre timp ce este. Am gasit la vreo 20 de cm de unde era ieri parcata masina o sticluta de oja rosie. Cu alte cuvinte cineva a aruncat de la balcon o sticla de oja care s-a spart (de fapt i-a sarit doar capacul) si mi-a stropit masina. Acum nici nu stiu daca sa ma bucur ca nu a aruncat in parbriz sticluta sau sa o caut sa o tai pe persoana care a decis sa se desparta de sticluta de oja in acest fel. Eu am incercat cu apa cu detergent si para sa iasa dar foarte greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la spalatorii din cate stiu eu au solutii dedicate pentru asa ceva. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa intreb,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Poti sa incerci cu putina motorina sa o inmoi si dupa sa apesi mai consistent

La urma degresezi cu solutie de geamuri si ar trebui sa fie ok , eu am spalatorie si tot cu motorina sau degresant de motor scot majoritatea petelor

Bafta la curatat :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Am aflat intre timp ce este. Am gasit la vreo 20 de cm de unde era ieri parcata masina o sticluta de oja rosie. Cu alte cuvinte cineva a aruncat de la balcon o sticla de oja care s-a spart (de fapt i-a sarit doar capacul) si mi-a stropit masina. Acum nici nu stiu daca sa ma bucur ca nu a aruncat in parbriz sticluta sau sa o caut sa o tai pe persoana care a decis sa se desparta de sticluta de oja in acest fel. Eu am incercat cu apa cu detergent si para sa iasa dar foarte greu.

incearca cu putin polish, de orice fel, chiar si din cel mai ieftin dar cu granulatie mai mare(poti lua prevernt) si freci pe loc, poate se ia. nu baga detergent ca nu face mare lucru... poti incerca si o substanta pentru grundon si nu mai stiu ce, se gasesc prin metro-sellgros si sunt la sticlute ca cele pentru geam, dai cu ea si lasi cateva minute dupa care stergi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3M are un produs numit pasta abraziva cu care sigur rezolvi problema. dupa acesta urmeaza polish si ceruire!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut şi eu probleme cu aşa ceva, deoarece c

Modificat de Piorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa o polishezi linistit. Polish-ul va inlatura ceara. Va fi nevoie insa sa reaplici ceara dupa polishare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. in primul rand vreau sa va zic ca am incercat sa caut cu serch problema mea. dar nu am gasit nimic concludent. nu vreau sa mai supar vreun moderator si sa nu mai pot posta 10 zile. sa va spun in primul rand cum s-a intamplat: mergeam pe drum de tara cu viteza foarte mica si trece unu cu viteza .eram cui geamul deschis mi-au sarit pietr si in masina:(. Credeti ca as putea repara acele ciupituri(unele sunt mai adanci altele mai putin) cu un creion corector sau spray? am sa postez si o poza sa vedeti despre ce este vorba. poate ma ajuta cineva. va salut

post-13804-1216644503_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te contrazic si iti garantez 100% ca daca ai fi cautat in partea de Ingrijire auto al forumului ai fi gasit cel putin 5 topic-uri care trateaza aceasta problema.In fine...

Se poate da cu creion corector dar nu te astepta la rezultate prea bune.Adica se va si cunoaste si in timp se va si coji vopseaua.

Singura solutie de calitatea este vopsirea integrala a elementului. :lol:

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri. chestie e ca am mai vopsit o usa mai demult si se cunoaste foarte mult diferenta de culoare fata de aripa sau usa din spate. o mai las asa ca nu-i nici o problema deocamdata :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se cunostea ca aia de au vopsito erau martalogi , am patit si eu am vopsit o usa de 3 ori , da am vopsit un audi(o aripa) la reprezentanta ( pe casco ca alfel nam ce cauta pe acolo ) si nu stiam ce aripa au vopsit ma uitam ca prostu la masina

deci se poate ideea e sa se vrea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@offtopic

@vw-raz-van - ce reprezentanta si unde? (pm daca se poate)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire:

La o masina au fost facute cateva retusari la portiere. Adica avea zgarieturi si au fost date cu kit, apoi cu schmirghel (deci pregatita masina pt revopsit ). Si pana sa fie vopsita masina a fost scoasa in curte si a plouat pe ea. Afecteaza cu ceva ploaia lucrarea exacutata asupra masinii ? Sau dupa uscare completa poate fi vopsita masina fara probleme ?

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Vin si eu cu urmatoare problema. Am un VW Bora si in decursul timpului, neavand garaj, m-am ales cu o gramada de zgarieturi din parcari. Plus ca aveam eu o zgarietura foarte adanca pe usa din fata dreapta inca de cand am cumparat masina (e chiar indoita tabla). Asa ca m-am decis sa 'reconditionez' usa....chituit, vopsit, etc. Intrebarea mea este daca se vede diferenta de culoare? Chiar daca este pe calculator facuta? Masina este un negru sidefat. Astept parerile voastre. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde foarte mult unde iti faci vopseaua, dar si de "mesterul" care o aplica.

La masina dinaintea lui A4, un Opel Astra, am avut infundata putin aripa spate, chiar la pasajul rotii. Cu toate ca era de culoare alb (nemetalizat, nimic), a iesit o diferenta de culoare foarte mare. Vopseaua tot pe "calculator" a fost facuta, dar degeaba.... :P

Insa am un vecin care a avut cam aceeasi problema la un Passat, culoare verde metalizat, si a iesit super ok. Daca nu stii ca masina a fost revopsita in acea zona, nu observi nimic. Eu personal observ o mica diferenta, dar poate fi doar in inchipuirea mea.

Precizez ca ambele masini au avut vopsite aripa spate integral, la recomandarea vopsitorului.

In concluzie, depinde si de noroc, cred eu, dar mai mult de priceperea celui care face reparatia. Poate sa iasa, poate sa nu iasa. De aceea eu spun ca o vopsire a unui element trebuie facuta doar in cazuri la limita, in care chiar este necesar asa ceva. La masina personala, as amana cat de mult as putea aceasta operatiune, si nu m-as grabi ca la orice zgarietura sa dau vopsea. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o pb pe o portiera si aripa spate, zgarieturi care dau in alb de la parcare aproape de gard viu cu sarma (nu se simt la unghie..); si marginea portierei e ciupita datorita unor pasageri care nu au observat distanta pana la zid.

Mai e si o pata mata - a fost polishat locul in trecut de la "bombardament aviar."

Am un Casco nu tocmai grozav, si vopseaua pe toata masina e cam neingrijita - ii trebuie polish serios oricum. Din pacate trebuie sa vand Golful intr-o luna doua - asa ca investitia trebuie sa ma ajute sa obtin un pret bun, altfel bineinteles as fi revopsit toata masina.

Caut un atelier/service care sa faca o treaba profesionala - reparerea ciupiturilor si polishare de prima clasa, undeva pana in 300eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!