Jump to content

Reconditionare vopsea, zgarieturi, ciupituri


tomyro
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bigman

    8

  • Eto

    8

  • s_c

    6

  • Reed

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

@paul - se inteleg ca ai facut aceasta operatiune .

Dupa parerea ta cum a iesit , se mai vede diferenta ?

Ma intereseaza si pe mine pt ca tocmai m-am ales cu 2 zgarieturi de aprox 2cm pe o usa .

Astept raspunsul tau pt ca maine ma duc sa imi iau 100 ml de vopsea si lac .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat un creion cu vopsea si am dat pe niste zgirieturi destul de lungi. Insa din lipsa de timp nu am alta solutie.

E adevarat ca nu se vede cel mai bine si imi cam sta pe creier, dar macar protejez tabla. Si sincer sa fiu nu se vede chiar asa nasol. Daca nu stii unde sa cauti nu iti sare in ochi. Sper sa nu uit si sa fac niste poze acum cit e curata :rolleyes:

De asemenea, trebuie mentionat ca dupa o perioada in care creionul respectiv s-a uscat bine, i-am tras un polish si s-au mai nivelat asperitatile de la creion. A doua poza e cu focusul fix pe zgirietura retusata. Scuzati praful, n-am avut timp sa deretic... :rolleyes:

E clar ca la un moment dat va trebui vopsit locul insa pina cind ajung la vopsitorie, mai joaca un copil x si zero pe capota mea ...

post-13304-1182877778_thumb.jpg

post-13304-1182877789_thumb.jpg

Modificat de luc1an
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta proprie daca folositi "creionul" (de fapt e o pensula mai subtire -cam ca cea de la oja) pentru a acoperi zgirieturile ar trebui procedat cam asa: umpleti zgirietura cu finete, asteptati vreo 5-8 min. apoi stergeti vopseaua cu o cirpa uscata, moale. Va ramine vopsea doar cit sa acopere diferenta de culoare si nu va mai proemina. Apoi, dupa vreo 2 ore, acoperiti cu lac si apoi a doua zi polishati sau, mai bine, folositi un lac spray (se gaseste la magazinele de vopsele) pe care sa il pulverizati cu zgircenie de la cca. 20 cm si apoi a doua zi polishati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o zgarietura si am incercat cu creionul ala de retus( era in masina cand am cumparat-o din germania) si pot sa zic ca am facut sa se vad mai tare zgrietura fata de cum era inainte.. acuma trebuie sa gasesc o solutie sa indepartez mazgaleala care am facuto.. si pe urma o sa incerc metoda lui @Paul_L sa vedem ce o sa iasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare: stie cineva daca exista prelata anti grindina, cu vreun buret, ceva... astfel incat atunci cand ploua cu grindina, sa nu te trezesti cu tabla indoita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am prins si eu o ploaie cu grindina cumplita anul trecut pe drumul vechi dinspre C-ta spre Bucuresti. Cu totii ne-am adapostit cat am putut pe sub copaci desi na uitam cu teama sa nu pice vreunul pe masina. Imi venea sa ma duc cu ceva sa protejez macar parbrizul care era fisurat si eram convins c-o sa ma trezesc cu el in brate.

Vopseaua nu a sarit in schimb tabla a fost "ciuruita", in mod deosebit pe plafon.

Cand m-am uitat de la nivelul plafonului, m-a apucat plansul. O reparatie + vopsire nu am luat-o in calcul si am asteptat. Dupa aproape un an (nu prea am mai urmarit dupa 1-2 luni deci nu pot spune exact cat a durat) tabla si-a revenit de la sine, probabil din cauza diferentelor de temperatura. Acum mai am 1-2 "gropite" sesizabile numai la o privire atenta, care sper sa dispara ca si celelalte, de la sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in prima poza asa arata masina mea, pozata pe timp de noapte: se vedeau zgirieturile foarte bine, iar pe timp de zi nu mai vorbesc (bine ca nu sint pe partea soferului ca sa ma enervez de fiecare data cind ma apropii de masina :) )

Dupa ce am comandat putina vopsea la nuanta, am degresat zgirieturile, am izolat ranile cu banda adeziva din hirtie, a fost putin mai greu sa ma plimb pe conturul in zonele curbe, dar a iesit bine. Cu o pensula fina, am aplicat vreo 3 straturi de vopsea in lungul zgirieturilor si al 4lea perpendicular, pierdut. Dupa ce s-a uscat vopseaua am luat benzile adezive si m-am enervat un pic pe faptul ca ramasese lipici de pe banda (initial am crezut ca era de la vopsea). A doua zi dimineata am curatat lipiciul cu alcool si a ramas numai vopseaua.

Din ce am inteles de la cei care le au cu pictura, o pensula perfecta pentru lucrari de genul asta ar fi una din par de veverita, dar costa aproximativ 25 ron

Important e ca tablele sa nu fie incinse, masina sa nu fi stat in soare inainte de a trece la treaba.

dupa 24 ore (aseara la intilnire la 42 grade), gratie lui CristiN am dat fara multe pretentii, un polish abraziv peste vopsea sa o aduc la nivel; urmeaza sa ii mai dau o mina de vopsea ca nu a fost totusi la nivel, dupa care mai dau un polish abraziv (mi-am facut abonament la CristiN :P )

La urmatoarea vopsire o sa fac poze sa se vada izolarea :)

Dupa asta, treaba va cadea in sarcina unei firme de detailing, pe care am consultat-o inainte in problema acestor zgirieturi; ei mi-au aratat cit se acoperea din lucrarea lor (iesea la capete unde bad boy nu a zgiriat prea rau vopseaua)

Pozele dupa lucrare sint facute cu telefonul in dimineata asta (a intervenit si patina timpului :) ) :

post-1792-1184915340_thumb.jpg

post-1792-1184916051_thumb.jpg

post-1792-1184916070_thumb.jpg

post-1792-1184916085_thumb.jpg

post-1792-1184916114_thumb.jpg

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna treaba Dragos. Si eu am avut astfel de probleme si le-am rezolvat cam in acelasi mod. Mai putin polish. Dar o sa-l fac si pe ala. Frumos material :vaidecapulmeu: !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta a fost un test; materialul meserias va urma! stay tuned on vwforum!!

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stiu ce sa mai zic despre oamenii astia care nu au ce face si zgarie masini. Vreau sa mai discutam despre o problema. Dupa cum se zicea la inceputul topicului, o vopsire completa a componentelor zgariate cam costa. Nu stiu daca merita efortul. De ce? Sa va zic o mica poveste. Un prietene de al meu, masina noua de doua saptamani, gasita dimineata zgariata pe laterale, capota si portbagaj. Omul a rezolvat-o la casco prin revopsire, va dati seama ca practic aproape ca a vopsit toata masina. Deci probabil o sa ziceti ca povestea s-a terminat cu bine. La doua zile dupa ce si-a ridicat masina din service, intr-o dimineata isi gaseste masina iar zgariata in acelasi mod barbar. Saracul om s-a demoralizat asa de rau in cat a zis: "Imi bag p**a in ea de masina si o las asa!" O sa il ajut sa incercam cu niste creioane corectoare sa mai acoperim zonele.

Personal si eu am adunat ceva zgarieturi, majoratea pe capota. Nu sunt ajunse la chit deci cu un creion o sa le rezolv candva. Am ajuns sa prefer s-o las asa, o zgarietura in plus sau in minus nu ma mai afecteaza cand am vazut prima zgarietura. Cam atat am avut de zis. Ciao. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa zic...eu am platit pentru alea de le-am reparat :offtopic:

OT: pe astia care zgirie masinile cred ca ar merita ceva similar ca in filme: sa se plimbe careva cu vf cutitului numa peste fata lor (dar mai apasat, sa iasa singe, iar cutitul sa fie cu vf bont si ruginit)

ieri le mai ziceam baietilor de o masina rosie care avea pe toata portiera un foarte frumos joc de x si 0 ...cu tot cu cele 9 casute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:o Acuma vad Dragos cat de adanci erau... Sincer ai facut super meserie (eu n-as fi avut rabdare sincer, imi imgainez ce te-ai chinuit cu pensula aia mica)

@ Apollo... E clar ca in cazul prietenului tau ca e ceva intentionat, nu pot sa cred ca are atat ghinion.

Usor OT: Cred ca conteaza in mare si cum parchezi, atent sa nu incomodezi pe nimeni, protejandu-te de zgarieturi aiurea.

M-a socat ieri un caz, eram pe Mosilor cautam un loc de parcare (toate porcariile alea mici taiate din trotuar logic ocupate sau "rezervate" de bancile de pe acolo) si ma gandesc sa o pun langa unu cu un opel astra, paralel cu trotuarul, fara sa blochez pe nimeni. Ei bine ca de obicei m-am decis ca mai bine merg pe jos 100-200 m decat sa pun in pericol masina (politie/accident) asa ca am dus-o mai departe. Cam am ajuns in dreptel Opelului tocmai venea soferul si ce se vedea... O zgarieturi gen facuta cu cuiul de la stop pana la far, continuu.... Cred ca lesinam daca pateam asa ceva sincer....

Dar in acelasi timp, scuze tuturor.. DAR UNII MERITA... De exemplu un Santa Fe care tot timpul parcheaza pe trotuar la romana blocand efectiv traficul pietonal... Dupa ce ca tot timpul sunt mase de oameni pe acolo mai pune si nesimtitu exact pe trotuar... Pare rau dar oameni ca astia merita o zgarietura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti un loc unde se pot face contra cost retusuri din astea ? Fara sa se strambe oamenii ca-i deranjezi pentru atata lucru, si unde nu te pun sa vopsesti jumate de masina pentru o zgarietura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Nu merita nimeni, indiferent de cum a parcat masina. A gresit ii ridici stergatoarele, ii pui biletel, a pracat ilegal, sa primeasca amenda, sa i se ridice masina, dar nu zagrieturi, pt ca si eu am patit la fel si acum am o "frumoasa" zgarietura pe capota (chiar si dupa polish), plus cateva mai mici pe portiera, dar care ies la polish.

DragosR sunt intru totul de acord cu pedeapsa pt idiotii care deodata se cred "mana care pedepseste" sau poate pisici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt super speriat de ce am patit.

Am fost sambata la un prieten si avea un polish de care zicea el ca e super bun si eu aveam niste nu stiu cum sa le zic ca nu sunt sgarieturi sunt asa ca niste atingeri usoare ale lacului si se vedeau putin si a inceput prietenul asta sa imi dea cu polish si sa stearga polishul si la urma rezultatul e ca a ramas ca si albicioasa culoarea masini asa ca si cum ar si prafuita nu stiu bine sa explic si acuma sunt super nemultumit ca mai bine era cu sgarieturile alea. Ce pot sa fac si ce produse sa folosesc si cum va rog sa imi explicati cu amanuntul ca nu am experientza. Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Incearca sa cureti bine suprafata, e posibil sa fi ramas pasta abraziva pe masina. Cred ca prietenul tau nu prea avea experienta la polishat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai baga si un polish FIN sau un regenerator de lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o zgarietura de 1-2 cm pe plafon, pana la tabla care a ruginit. Pentru a proteja tabla m-am gandit sa smirgheluesc, apoi sa degresez cu decanol, dupa care sa folosesc un creion. Pentru asta am si eu niste intrebari:

1. E bine sa folosesc decanol sau recomandati alt produs?

2. Intre decanol si creion ar trebui sa mai dau cu altceva?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai baga si un polish FIN sau un regenerator de lac.

cum e ala?... regenerator de lac... da-mi un link de la vre-un produs daca ai, te rog.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, eu nu prea cred ca zgarieturile alea au fost provocate de o pisica. Mi se par prea profunde. Dar nici nu-mi vine in minte ce ar fi putut sa le provoace, eventual cineva care a vrut sa-ti faca un bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E facuta cu simtul raspunderii, nici o pisica mutanta de 30 de kile nu poate sa-si infiga ghearele in vopsea pina la grund. Oricum, din poza a doua parca as vedea ca zgirietura merge un pic chiar pe muchie...

Eu cred ca pisica aia care ti-a facut zgirietura are doua picioare...

Acuma, pina cind apuci sa te duci la service, mergi la militie repede sa-ti iei dovada (si daca ai Casco da o fuga si pe la ei) , apoi acopera urgent zgirietura cu un creion de vopsea, ceva. Cel mai bine iese la revopsit si senzatia mea e ca vei revopsi toata capota.

Sau poti sa faci cum am facut eu mai demult, acoperi cu creion negru de vopsea, si apoi tragi un polish ca sa nu se vada prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spuneti si mie un pot sa fac rost de creioane in Bucuresti? mai precis pentru culoarea Blue Graphite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut azi in vitan unul gri, probabil fac si culoarea ta caci aveau o gramada de cutii in raftul de unde a luat sa-mi faca mie. Pretul a fost 35 RON, iar ghereta respectiva este pe penultimul rand in primele 10 (sper sa nu ma insel).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!