Jump to content

Intercooler spart


Sunpall
 Share

Postare recomandată

Mi-a sarit furtunul de la intercooler.

Fum mult, negru, se inneca...

Furtun nou - 220 RON.

Sa vedem cat tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Laurentiu Utiu

Cine poate sa ma ajute si pe mine cu niste sfaturi? Am fost la mecanic si mi-a spus ca radiatorul intercoolerului e spart si ca se pierde presiune pe acolo (nu multa dar totusi) si am dat jos intercoolerul si am observat ca imi curge putin ulei pe la "capacul" de plastic, mai bine spus undeva intre cele doua (capac si radiatorul propriu-zis).Pot sa-i fac ceva?Am atasat si o fotografie cu zona incercuita pe unde iese ulei.Mentionez ca furtunele aferente erau foarte putin umede,cu ochiul liber nu se vedea doar dupa ce am tras cu degetul pe ele(am citit pe un topic ca e normal).

post-55955-1278431807_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa mai strangi putin marginea aia din tabla. Dar daca e doar umed, nu-ti face mari probleme. Presiunea ce o scapa e nesemnificativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! De ceva timp, am observat ca se prelinge ulei pe partea de jos a interculerului. Azi lam dat jos sa vad care e problema, si mare mi-a fost uimirea cand am vazut ca interculerul meu e umflat, deformat din cauza presiunii, si are cate o fisura in fiecare colt, la baza elementilor care sau deformat. Deci acum interculerul meu nu mai este dreptunghiular ci e oval, elementii de pe margine sau umflat spre exterior. A mai intampinat cineva o astfel de problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema cu picaturile de ulei la ic le am si eu ,

- am o mica fisura in ic dar fara acel suierat pe care il aveti voi la x-rpm

- un injector cu probleme ce baga multa motorina in baie ulei ( cca 5 cm peste nivelul maxim de pe joja )

la 4000 rpm si 140 km/h a intrat in limp mode, a scos fum exagerat de mult, zgomot mare la motor, ulei excesiv lasat pe strada pe la ic ( latime ~30 cm ) pe distanta mare.

am scos cheia din contact ( nu se oprea motorul ) .

in 10 min la ic s-a facut o balta destul de mare de ulei ( ~ 2l ulei )

astea sunt unele simtome, eu vreau sa va intreb de ce atat ulei pe la IC ?

ps:

in parcare am tot timpul pete de ulei in dreptul IC, iar gaura in ic este de ~ 2 mm patrati

ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa mai strangi putin marginea aia din tabla. Dar daca e doar umed, nu-ti face mari probleme. Presiunea ce o scapa e nesemnificativa.

Am strans marginea aia din aluminiu ce tine partea de plastic apoi am pus un strat destul de gros de poxipol pe toata lungimea imbinarii si acum nu mai scapa aer deloc...nu se mai aude nici un fasait (am deja jumate de an)Se vedea marginea aia din tabla ca era putin ridicata si nu etansa deloc (s-a ridicat din cauza ca radiatorul nu statea fix la locul ci balanganea si de la fluxul de aer incet incet s-a desprins)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 12 years later...

Salutare?am găsit intercoolerul spart în partea de jos,de fapt este așa de mai mult timp pt că tot auzeam cum sufla, întrebarea este ce model am pe mașina,cu senzor sau nu?
Mașina este golf IV tdi, tip motor ATD PD.
Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!