Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

Multumesc. Oarecum era logic sa fie aceleasi dimensiuni (ca nu se apuca skoda sa schimbe tot ansamblul numai pentru un fir), dar o confirmare concreta nu strica.

Culmea e ca am intalnit situatia ca cele cu fir sa fie mai ieftine decat cele fara fir la acelasi producator - probabil stocuri cu vechimi diferite sau le-a incurcat vanzatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Direct TEXTAR cele mai bune nu scartaie deloc 170ron fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. De o saptamana am montat ATE pe fata la masina sotiei (vineri, 24.09, octy2 tedei) ca la carte, inclusiv unsa zona de contact cu etrierii si cilindrii (suruburile) de culisare cu un strat fin de vaselina cuprata. Pentru cine vrea sa incerce, are nevoie musai de un bit cu varf hexagonal de 7.

Placutele au fost cu fir (interior stanga), dar l-am taiat, masina neavand in dotare partea de semnalizare a uzurii.

Ca fapt divers, sambata dimineata am facut si o investitie in 2 cauciucuri, tot pe fata, GoodYear DuraGrip 195/65/15. In aceeasi zi am avut ocazia sa fac si rodajul la frane si cauciucuri. Rezultat: luni dimineata, la prima franare de urgenta, sotia ar fi muscat din bord daca n-avea centura pusa la cat de mare a fost diferenta fata de ce avea in reflex.

Mai ramane in 3-4000 km sa schimb si placutele de spate. Se spunea ca pe spate placutele se uzeaza mai putin, ca pe fata se schimba 2 seturi pana sa fie nevoie sa schimbi si pe spate... Nu e asa! Uzura care-am constatat-o e cam la fel si pe fata, si pe spate.

Multumesc de feed-back colegilor forumisti! Daca mai sunteti draguti sa-mi trimiteti pe PM info sau link despre demontarea bordului cei care v-ati lovit de asa ceva (sa nu poluam topicul asta), ca am un scartait in partea din dreapta, in zona pasagerului (daca imping de bord in zona aia se opreste)... inchin cu voi o halba de vin de casa! :ceuameni:

Modificat de emircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteai sa tragi fir in bord, si aveai si avertizarea de uzura. Nu e foarte scump, si zic eu ca merita. Eu am montat cu (AlBundy).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Se spunea ca pe spate placutele se uzeaza mai putin, ca pe fata se schimba 2 seturi pana sa fie nevoie sa schimbi si pe spate... Nu e asa! Uzura care-am constatat-o e cam la fel si pe fata, si pe spate.

La mine a fost invers: erau mai uzate pe spate. Si erau din fabrica placutele, ca sa nu existe dubii in privinta a ceea ce a fost montat!

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteai sa tragi fir in bord, si aveai si avertizarea de uzura. Nu e foarte scump, si zic eu ca merita. Eu am montat cu (AlBundy).

Multumesc, Kim, am mai vazut posturi pe forum spunand acelasi lucru, dar inca n-am studiat pe indelete problema. Ma voi gandi foarte serios la asta pentru urmatorul schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare , am si io o intrebare , Cum iti dai seama daca ai senzor pt placutele de frana ? La mine computerul de bord e de ala in jumatate , cand pun contactul mi se aprinde luminitele de la bord pt cateva secunde dupa care se sting , printre astea se aprinde si luminita pt senzor de frana , asta inseamna ca am ? Stie careva sigur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta inseamna sigur ca ai :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Schimbarea placutelor nu este mare treaba . eu am cuparat placute pt fata bosh si le-am montat singur. iti trebuie un imbus din ala penal de 7. scoti sarma (arc) care se vede apoi scoti capacelele la cele doua suruburi, bagi inbusul si tragi un pic cu o tubulara ceva. deoarece placutele sunt presate va trebui sa tragi un pic de etrier. mufa semzorului.pentru scoaterea de la locul ei trebui sa ridici pintenul de pe codita in forma de pana si apoi sa rotesti la 90 grade. apoi va iesi usor din clema de metal atentie la mufa sensorului este musai sa deblochezi pintenul cu o surubelnita ( daca te uiti pe plactuta noua intelegi). tragand usor de o clapita... bineinteles ca mufa la sensor o pui ultima ( eu asa am facut). atentie la vasul cu lichid . va fi necesar sa impingeti pistonul din etrier altfel nu va incap placutele. puteti folosi un dispozitiv dintr-o placuta de metal cu un surub in ea. eu nu am avut si am apasat pe pistonas cu cheia de roti in timb ce cineva dadea drumul la niplul de aerisire. atentie sa fie imediat inchis cam aproape cant apasati complet. ca sa nu intre aer. atat va pot poveati acum deoarece inca sunt murdar si merg sa fac o baie. alta varianta este la service daca ai loc si platesti 60 roni pt fata si 60 pt spate(asa e pe la mine) :frigbaitata: asa mi-au ramas bani si pentru placutele de pe spate si de ceva bere. Succes

Modificat de JR.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le schimbi si pe cele de spate, iti dau eu o bere. O lada daca le schimbi si la un pasat B6.

Pentru colegii din zona interesati de un mecanic bun si ieftin(chiar mai exista) dati-mi un PM.

In alta ordine de idei: dupa 10k km eu sunt super multumit de placutele Ate. Nu scartie si franeaza la fel ca cele originale, care culmea tot Ate au fost :-o

Revin cu feedback dupa mai multi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat SI pe spate @nervoss la O2!!! O idee de nervi si putina forta si a iesit OK!!! La Passat B6 se face din vcds'u sa se deschida, pe spate!!! Si am mai auzit de la un mecanicos ca trebuie doar destrans un surub, tot la B6, in caz ca n-ai vcds'ul la indemana!!! Inca nu stiu exact despre care surub e vb, dar revin de indata ce aflu! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa schimb si eu placutele si sunt in dubiu intre ATE si EBC Greenstuff. Diferenta este de 120lei, mai scumpe fiind cele EBC.

A avut careva EBC Greenstuff? Ceva pareri?

Multumesc!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duminica am schimbat si eu placutele fata cu TRW 18o ron cu montaj inclus, cele vechi erau Ferodo din fabrica, mentionez ca am 43.000 km, dar la demontare am constatat ca cele vechi(la fiecare disc este o placuta pe interior si una pe interior), se uzase aproape de maxim placutele din exterior, iar cele din interior erau mult mai putin uzate aveau c-am un sfet din grosime, oare care este explicatia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzura neuniforma dintre cele doua placute de datoreaza faptului ca ertrierul are pistonas doar pe exterior si in consecinta placuta care este impinsa de pistonas se uzeaza mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Azi am schimbat si eu placutele la Compexit Cluj , imi haraia placuta din dreapta fata cand franam .. 360 ron cu manopera si test de frana inclus . Scump , dar ma grabeam pentru ca maine am un drum de 300 de km . Masina are 50200 km , voi la cati km v-ati schimbat placutele ?? Mie nu mi s-a aprins nimic in bord (am computer de bord , elegance din martie 2008) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se prea poate sa nu ai senzor la placute din moment ce nu ti s-a aprins nimic in bord! Ultima schimbare am facut-o dupa 65k km cu placute marca TRW! Acum tot TRW am si 55k km! Parerea mea este ca conteaza si stilul de mers! :icon_thumright:

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aprinde nimic in bord deoarece..nu au senzor de placute...!

Si a mea este tot 2008, tot Elegance;

Asta mi se pare o prostie..sa nu ai tu un fir care sa iti indice in bord..ca doar nu e mare lucru;

Il are POLO Happy pe 1.2...STANDARD! :lol:

Enervant!

....

Opaa..am uitat, nu este masina premium! :)

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Claudiusnc , skoda-simply clever:)) . Eu sunt multumit de a mea chiar daca nu are senzoru asta :)) Danual , conteaza foarte mult stilul de condus , inaintea mea a fost un tip cu o octavia care avea 35 de mii de km si erau praf placutele:)) Foarte multi franeaza cand masina e scoasa din viteza:))))) la deal in jos:)) . Pacat ca nu m-am uitat ce firma sunt . Cutia in care se afla si placutele vechi este in masina , o sa ma uit diseara :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am senzor. Probabil conteaza echiparea.

La 65.000 km cat am eu placutele nu sunt uzate nici 50%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza echiparea, conteaza anul fabricatiei (pentru masinile luate din RO) sau pentru ce tara au fost facute, pentru masinile luate la mana a doua ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E optionala treaba, e comandata cu senzor sau fara sau in functie de nivelul de echipare il are sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma cum putem sa ne dam seama daca avem sau nu senzor?Eu cand pun contactul se aprinde si ledul pentru uzura placutelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai senzor la placute!!! Dar cel mai bine si mai bine, dai roata jos sau bagi masina pe un canal si il vei observa sigur. Este un cablu care iasa dintr-o placuta, mai exact placuta interior fata stanga! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Am facut o poza la cutie , poate imi spune si mie cineva ce placute mi-au schimbat in reprezentanta.post-24988-0-09233800-1300998892_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!