Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

daca masina e luata de noua din Romania si nu ai nici spalatoare de faruri cu senzor de nivel lichid de parbriz, nu o sa ai nici senzor de uzura la placute si nici senzor de nivel ulei motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da masina e luata de noua din Romania si mi se pare cam josnic sa nu aibe macar senzor uzura placute de frana la cati bani am dat pe ea.. ,dar pot activa senzorii din vag.com macar? La placute si poate nivel lichid parbriz atasez o poza cu ce mi se aprinde mie in bord cele incercuite cu rosu nu se aprind si va rog sa imi spuneti daca le pot activa din Vag.com(cand pun contactul cele cu rosu incercuite nu se aprind deloc,asta inseamna ca nici macar led-urile nu le am?)

post-159254-0-78112700-1445255751_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai senzor si il activezi iti va arata ca trebuie inlocuite...so..e mai usor sa verifici daca ai asa ceva sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot activa din soft, dar trebuie trase si firele si montati senzorii ca sa fie functionali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pret aproximativ ,te rog


Dupa parerea ta ce zici ca ar trebui schimbate?Nu conduc de loc sportiv

Modificat de beidaud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai frate, de unde sa stim noi daca trebuie sau nu, daca ai sau nu senzori?

du.te la cineva sa verifice, ca din fata calculatorului nu putem vedea.

Ti.am dat destule indicii despre ce si cum sa verifici. Mai mult nu putem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@beidaud : Babai, cauta-ma si te lamuresc eu, eventual ne uitam impreuna ce si cum. Au dreptate colegii, nu poti rezolva totul cu mouse-ul de la calculator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut! Ce discuri recomandati , pt spate, tot pe ATE? discuri + placute? Imi trebuie tip disc plin, si cu tot cu butuc, sau butucul e separat pe spate? Multumesc 

 

Astea ar fi dimensiunile pt o2 , 2.0 tdi - 2005 ? 

 

Pentru nr. PR : 1KF 
Diametru interior (mm) : 140
Diametru (mm) : 256
Grosime (mm) : 12,0
Inaltime (mm) : 48,6
Nr. gauri : 5
Nr. gauri 2 : 9
Suprafata : cu strat protector
Tip disc frana : plin

Modificat de laurt92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa fie cu tot cu butuc?

Ate power disc si placute ate ceramic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa un set Ate, placute ate, Ate Power disk cu placute Textar, un set TRW cu placute TRW montate in service autorizat cu operatiunile de montare, ungere culise, aerisire etc. facute ca la carte sub supraveghere, (toate prezentand deformari dupa nici 5000KM si vibratii la franare) am decis sa montez discuri si placute OE. Am aproximativ 10.000Km cu ele si nu prezinta niciun defect.

Toate seturile de mai sus cu probleme au fost inlocuite in garantie.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si lasa-ma sa ghicesc, toate enumerate mai sus inainte de OE au fost cumparate din acelasi loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat placutele fata acum 15000 km cu Ate normale (discurile sunt originale ) si nu am nici o problema cu ele. Nu vibratii, nu scârțâie.

La masina precedenta (Passat B5) am schimbat discuri si placute cu TRW. Pot sa spun ca de acelea nu am fost multumit. La putin timp au incut sa bata in pedala la franari mai puternice si lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut din nou. Am cautat dar nu am gasit.. Stie cineva sa-mi spuna, tipul si modelul pt etrier spate - la O2 - 2005 , 2.0 tdi - cod motor bkd.  Am vazut ca este 1KD/1KF etc..  Cum pot afla, fara sa-l dau jos ? sa stiu ce cumpar.. Etrier marca TRW este ok ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRW sunt si cei originali. Ce problema au etrierii ? in 90% din cazuri se pot reconditiona forte ieftin

 

cod : 1K0615423C ( sau H sau M) si 1K0615424C ( sau H sau M)

 

Un set complet de reparatie( piston + garnituri) este 70-80 lei ( seinsa D41124C sau ERT 401380)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ai dat un link cu programul de la autonet...iti trebuie datele de conectare sa vezi ce si cum. :lol:

da-ne si datele daca vrei sa fie treaba buna. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) lasa ca se intelege ca ala e codul kit-urilor

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Etrierul, are o fisura , la parghia franei de mana, nu pierde lichid inca, insa roata cu mana pe elevator nu prea o puteai misca cu mana, la cat de intepenita era.. Mecanicul mi-a zis ca nu am ce ii face, si trebuie schimbat etrierul... Si de asta intrebam exact de etrieri , cred ca ar fi cel mai bine sa il schimb.

 

Si inca ceva, aici sunt putin sceptic, discurile pe spate, au o pelicula in jurul axului ~5mm de rugina, pe care cica placutele ating, la fel, mi-a zis ca e bine de schimbat si discurile, mentionez ca nu sunt ovalizate si nici diferente nu sunt de planeitate ( cel putin la mana ) , voi ce parere aveti? NU au fost schimbate in 200k deloc discurile pe spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia e o mare abureala... are o fisura, nu pierde lichid, insa blocheaza roata ?

Cum a vazut mecanicul fisura? Si e extrem de putin probabil sa se fisureze pe acolo etrierul. 

 

Roata infranata are cauze pistonasul relativ blocat in etrier. Care se rezolva cu kit de reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicii nu vor sa repare etriere pentru ca nu renteaza. Bineinteles ca se pot repara cu kit de reparatie (garnituri culise, piston, garnitura interioara si exterioara) la 30-40 ron kitul, insa mecanicul nu vrea sa se manjeasca pe maini, plus ca nu are cum sa faca aerisirea prin metoda dacia cu pedale/aerisist. Daca ai Ad garage la tine in judet/oras iti recomand sa mergi la ei, manopera este minuscula la fel si preturile, eu pt o asemenea interventie am platit 60 ron (manopera si kitul de etrier) si 60 ron aerisist si schimbat tot lichidul de frana dot04 ate cu aparat special in vid. Aia cu facut pedale si aerisit e frectie.

 

am fost in 3 service-uri, si prima reactie a fost, trebuie schimbat etrierul, ne trebuie etrier nou, altfel nu se poate rezolva.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma gandeam si eu, ca nu se renteaza sa-l repare, am sa dau roata jos si am sa fac niste poze, cel mai bine, concludent, fisura se vede, cu ocazia asta va arat si discurile in ce stare sunt. Este altceva, cand afli si parerea altora care s-au mai lovit oarecum de problemele astea. 

 

Insa, sa si caut din service in service, care-l repara... pot cauta acu in carul cu fan.. Am gasit totusi etrier spate TRW - cu 300 si ceva de lei. Bineinteles ca am gasit si mai scumpe, alte marci, dar nu stiu daca ar fi vreo oarecare diferenta ca sa renteze ( intre etrieri ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acei TRW la 350 lei aprox, sunt etrieri reconditionati. Ti se vor cere etrierii vechi la schimb. Si daca etrierul are fisura, nu va fi acceptat, iar pretul va fi mai mare cu vreo 300 lei.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zice nimic de piesa veche la schimb. Am sa ma interesez mai exact..  Alta intrebare, cum aflu tipu de disc pe spate, am vazut ca sunt 1KF, 1KD .. e o O2 din 2005 - 2.0 tdi. 

 

 

P.S  Un an nou fericit si implinit pe toate planurile va urez , cat si evenimente, cat mai putine sau deloc in trafic. 

Modificat de laurt92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!