Jump to content

Probleme DPF


KopiluTDI
 Share

Postare recomandată

Revin cu informatii despre DPF: incepand de la sfarsitul lunii aprilie 2007, exista informare tehnica de la fabrica despre modul in care se updateaza softul ECU pt eliminarea problemei curente aparute la motorul BMN - martorul DPF aprins.

Multumim mult pentru infomatii :D

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 559
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • KopiluTDI

    47

  • DORU_14

    35

  • BLiTZ

    33

  • spyddy

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Doru, nustiu cat efect are informatia. N-ai vazut o pagina sau doua in urma, am trimis si eu pe cineva la service (la Bacau parca) sa faca update. Aia de-acolo habar n-aveau, nici de informare, nici de varianta noua de soft. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rusinos, pt un service Skoda. Insa informarea exista si deci clientii trebuie sa stie de ea ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aproximativ 3 saptamini sunt posesorul unei OII 2.0 TDi (140 CP) . Cum as putea sa stiu daca motorul are filtru DPF sau nu ? DPF este doar pe motoarele de pe RS si de pe 4x4 combi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia din mapa ma

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rusinos, pt un service Skoda. Insa informarea exista si deci clientii trebuie sa stie de ea ! :P

eu ti-am zis ca e ceva la mijloc dorulet. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie KDN 9102 DF 103KW BKD

Deci e BKD, varianta f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai bine c

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: in pliantul skoda, la motorizari, in dreptul motorului 2.0 TDI PD 103 Kw scrie DPF! Asta inseamna ca acum vin doar cu DPF, sau la darea comenzii trebuie specificat ce motor dorim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DPF vine standard pr motoarele 2.0TDI 140/170 cod BMN (Octavia RS), BMM (Scout) si cele 4x4 (in clipa asta imi scapa codul motor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot BMM se cheama si pe 4x4, ca la Scout!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ! Chiar aveam nevoie de un mic ajutor. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru, nustiu cat efect are informatia. N-ai vazut o pagina sau doua in urma, am trimis si eu pe cineva la service (la Bacau parca) sa faca update. Aia de-acolo habar n-aveau, nici de informare, nici de varianta noua de soft. :somnmare:

De acord cu BLiTZ. Si eu am fost la prima revizie cu RS TDI in saptamana 11 - 15 iunie 2007 (chiar in data de 11 iunie daca nu ma insel) la Cluj la Compexit si am intrebat specific (de mai multe ori si pe mai multe persoane de acolo) despre acest update legat de problema DPF si mi s-a spus ca nu exista nici o notificare oficiala de la fabrica in aceasta privinta. Mi s-a spus ca singurul update pentru RS este pentru motorul 2.0 TFSI 200CP.

Intrebare: Pentru aceste notificari / updates oficiale de la fabrica cine este responsabil ca ele sa ajunga la toti dealerii autorizati? Totusi mi se pare destul de absurd ca un service de talia Compexit (fost importator direct Skoda, inainte de a prelua Porche exclusivitatea pe Romania) sa nu fie la curent cu aceste notificari...

Modificat de bigmarry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bigmarry, problema este ca aceste notificari ajung la TOTI dealerii. De-acolo e problema lor cum le gestioneaza.Este intr-adevar resoftare obligatorie la anumite RS-uri, dar la RSTDi-uri se spune ca numai in anumite conditii este necesar resoftarea. In cazul in care apar anumite erori in ECU.

De curiozitate, care este data livrarii masinii tale? Vezi ca e scrisa pe dosul corpertii din fata a ServicePlan-ului.

Thanks.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a spus ca singurul update pentru RS este pentru motorul 2.0 TFSI 200CP.

Exista actiune de rechemare pt RS TFSI dar si actiuni specifice care se refera la problemele legate de consumul afisat de BC (eronat, mai mare decat in realitate) si pt un zgomot in boxele spate la punerea contactului. Nu are legatura cu motorul, deci.

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai aprins cuiva martorul de bord pentru DPF? Eu unu am sarit de 5000 de km si nu am avut nici o problema pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori daca poate cineva sa spuna daca VW Passat 2004/2005 100 KW motor BGW are DPF sau nu?

Modificat de nikolas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu daca motorul de pe masina ta respecta doar normele de poluare Euro3, atunci sunt sanse mari sa nu aiba DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, care este data livrarii masinii tale? Vezi ca e scrisa pe dosul corpertii din fata a ServicePlan-ului.

Thanks.

Masina am ridicat-o in 23 decembrie 2006. Deci nu cred ca a venit cu acest update (daca el exista si e oficial) din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Problema nu e deloc rezolvata. Am 14.800 de km, update-ul soft i-a fost facut pe la 11.500 de km dupa care am iesit cu ea din tara vreo 3000 de km. Cum m-am intors in oras acel senzor s-a aprins din nou :cheers: desi cei din service au garantat ca nu se va mai intalmpla niciodata. Asa ca ma gandesc serios sa scap de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

AJUTOOOOOOOR!!!!!!!! Spuneti-mi cum mai pot sa sting senzorul asta???????? Nu trec 2 zile fara sa se aprinda. M-am saturat de Feleac :D Plus ca nici asa nu mai reusesc sa-l sting. Se aprinde constant si la drum lung si viteze mari (avem 160 km/h si s-a aprins din senin). Nu pot sa zic ca motorul nu e turat la viteza aia, sau ca am umblat cu ea subturata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce-ti spun cei de la Compexit? De unde alimentezi motorina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!