Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Daca gandim asa ca toate sunt consumabile.....

Pai normal ca sunt, ca nu o sa reziste 100 de ani.

Discutam la nivelu de cativa ani... cat are durata de viata o masina. Pana la urma si masina e consumabila daca mergem pe principiu ca totul e consumabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vechiul meu Passat nu consider a fi consumabil. Am 242k km cu ea si pot zice ca e in floarea varstei. Merge de rupe!! Am vazut motor ca al meu cu 600k km si nu a avut probleme cu el. La modelele acestea mai noi, la banii care dam pe ele, ar trebui sa avem oarece pretentii.

Din pacate cam asa este si aveti foarte multe motive sa fiti suparati. Pana-n modelele acestea sau facut masini cu adevarat, acum nu-ti mai garanteaza nimeni ca te tine o masina 4-6ani(durata ei de amortizare) fara a baga mii de euro in ea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mc mult baieti,m-ati ajutat mult sa ma hotarasc la achizitie si astazi am reusit intr-un final :P Am luat un Passat din 2008 Common Rail,2.0 tdi 140 cp ,145.000 km reali,verificati la reprezentanta,cu destul de multe optiuni: piele alcantara,bixenon adaptiv,incalzire in scaune,4*4, Start&Stop,Coming &Leaving me home,etc ! Sper ca in urmatooarele zile sa vi-l prezint la membri,sa il vedeti si voi. L-am verificat ca la carte,nu am nimic de obiectat la el.Zilele urmatoare urmeaza schimburile de ulei +filtre ,ca nu s-a mai facut de 15.000 km ! Va urez cat mai multi km fara probleme si multumesc inca o data de sfaturi si tot ce am citit pe aici m-a ajutat foarte mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati

Mc mult baieti,m-ati ajutat mult sa ma hotarasc la achizitie si astazi am reusit intr-un final :P Am luat un Passat din 2008 Common Rail,2.0 tdi 140 cp ,145.000 km reali,verificati la reprezentanta,cu destul de multe optiuni: piele alcantara,bixenon adaptiv,incalzire in scaune,4*4, Start&Stop,Coming &Leaving me home,etc !

Cati euroi a facut masinutza!!!!!! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o stapanesti sanatos !

Asteptam sa-i faci topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are AC automat , de aceea si pretul sub 10.000 euro

trebuie verificata in service si verificat la cei 125k in caz ca sunt reali , daca a fost schimbat la ea ce trebuia la 100k

altfel trebuie sa mai bagi bani in ea si s-ar putea ca la suma totala sa gasesti ceva mai bun daca astepti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da o cautare dupa numarul de telefon+4 0722296223 si vezi ce vinde omul.Citroen,Renault,Alfa ...cu asta se ocupa.

Atentie mare pe Autovit,am prieten care "a luat-o Bine".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

badazz , daca ai 10.000 euro ptr un passat break si ai si masina de care sa te folosesti momentan , te sfatuiesc sa astepti linistit pana gasesti ceva bun

nu te grabi , nu te uita la masini ieftine din Bucuresti mai ales ca esti departe

eu vreau acelasi tip de masina ca si tine la acelasi pret , dar mi-am propus un termen limita mare ca sa gasesc masina - ianuarie 2013

daca nu te preseaza timpul ai sanse mult mai mari sa gasesti exact ce ai nevoie

calculeaza pretul real in functie de mai multe criterii :

nr de km - imediat sub 100.000 nu e neaparat ok , va trebui schimbata distributia si te va costa

jantele

uzura anvelopelor

volanul

bordul

navigatia

aerul conditionat , etc

toate aduc un plus sau un minus la pretul real al unei masini

plus evident un service autorizat unde sa poti verifica masina asa cum trebuie

eu am ca target un break CR 2009 ( 2010 ) cu 150k reali , in stare f buna , cu bord tip nou , navi nu ma pasioneaza f mult sa fie mare atata timp cat nu are un soft de navigatie performant ptr tara noastra - volanul tip nou ( e mai fain ) , AC automat , Bluemotion - de 3 luni adun informatii si citesc in limita timpului tot ce s-a scris aici pe forum

bafta sa gasesti ceva bun

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_master

Mi se pare cam ciudat sa vrei Passat din 2009-2010 la 10.000 de euro, sa fie si dotat si in stare buna. Pe mobile.de, preturile pentru modelele MY 2010, adica fabricatie din 2009, CR, break, pana in 150000km, preturile incep de pe la 11.800/900 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masini la urma urmei sunt pentru toate buzunarele,acum mai conteaza si cum o vrei,ca masina cu un pret sub valoarea pietii si perfecta cu km putini nu cred ca este dispus cineva sa o dea asa,ma refer la Passat!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sigur nu gasesti 2010 sub 10.000 euro - masina buna, curata.... totusi, 105cp sunt cam putini pentru o masina de talia Passat-ului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pt. sfaturi......mai astep numa grabesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Poate gasesti ceva pe forum... in timp. Monitorizeaza anunturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_master , nu este ciudat ca doresc , este doar problema de rabdare , de aceea mi-am pus termen maxim , inceputul anului viitor

ca vreau un passat dotat e mult spus , eu vreau doar AC automat si volan si bord preferabil tip nou , nu vreau jante aliaj , nu vreau navi mare , nu vreau DSG , nici piele , nici trapa , etc - ce vreau eu sunt dotari normale pe care le gasesti la oricare

dar ptr ca sa gasesc si bluemotion mi-am propus sa astept mai mult

cine doreste rapid , trebuie sa plateasca mai mult

dar pe masura ce trece timpul apar oferte , scad preturi , trebuie doar urmarit

eu sunt convins ca in timp se vor gasi masini in stare f buna cu 150k la 10 mii

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara: pai, ia-o metodic: volan si bord nou gasesti doar la masinile cu VIN de 2010. In felul asta iti va fi mai usor sa cauti.

Bord nou gasesti incepand cu VIN 2009.

Daca socotesti ca in Germania un Passat Diesel face in medie cel putin 50 000km/an, inseamna ca masinile 2010 deja vor avea la sfarsitul anului 2012 cei 150 000km mentionati.

Daca vezi in Germania Passat diesel de 3 ani cu 60 000km la bord poti uita de masina, sau te poti minti frumos. Dieselurile pe clasa compacta si mare in Germania vad minim 45 000km/an. Cine nu face km astia isi ia TSI la ei.

Sfatul meu e sa cauti masina iesita dintr-un leasing operational gen Arval, ALD, sau Motoractive, dar trebuie sa stii oameni....

Sunt cele mai curate seconduri cu provenienta curata de la noi. In plus, Passat-uri in leasing operational au avut oameni cu pozitii de directori, in felul asta ai o certitudine ca nu s-a dat vreun copil cu masina pe la semafoare.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva genul asta a fost masina luata de mine...neamtul a vandut.o, banii primiti pe masina au insemnat avansul pentru noul passat. Intr-un an jumatate a facut cu ea 96 mii km si mai aveam si garantie de la vw pana la 120 mii am inteles, dar trebuia sa o tin inmatriculata cu nr de germania ceea ce era f scump. Am inmatriculato in ro si am pierdut garantia..asta e. Daca cauti si nu te grabesti, gasesti dar trebuie sa fii foarte rapid cand ai vazut un anunt pentru ca turcii nu iarta nimic.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grig_sorin: tocmai asta spuneam si eu.

Inca nu inteleg de ce ne cramponam cu disperare de ideea de Germania, masina de 4 ani si 80 000km pe bord, tinuta in garaj, eventual a unor batranei.

Hai sa spunem lucrurilor pe nume, desi, din pacate, naivi, creduli, sau - ca sa ma exprim elegant - oameni care vor sa fie mintiti frumos, vor exista intotdeauna:

1- Germania e o solutie buna doar pentru dieseluri de 2 ani vechime. Care vor avea GARANTAT minim 90-100 000km reali sub capota. Daca vorbim de Golfuri sau Passaturi. Masinile nu-si arata varsta pentru ca au fost tinute pe autobahn in 2500-2700 rpm pe tempomat la regim de constant, servisate la timp si ingrijite. Punem la socoteala ca la ei nu-ti sar pietre in vopsea in draci, nu e atata mizerie si uite asa masinile arata ca noi. Eventual un lustru de lac si un detailing interior si zici ca e masina noua. Basca ca la ei rar gasesti masini de fumatori, stiu ca asta ii penalizeaza la revanzare si nu fumeaza in masina.

Benzinarele intradevar au km mai putini, pentru ca nu sunt masini de firma sau de navetisti pe distante mari. Nemtii sunt foarte practici si isi vor cumpara masina foarte rational si o vor folosi exact pentru ce au luat-o. Fitze si greturi mai putine, practicalitate mare.

2- Romania e o solutie buna, cu conditia ca masina sa fi fost cumparata si servisata la reprezentanta. Verifici istoricul, faci un test complet de rampa la reprezentanta si stii ce ai cumparat. Iti asumi vopseaua mai matuita dupa 4 ani si parbrizul ce va trebui schimbat de la zgarieturi si pietre si asta e. Stii ce cumperi.

Si inca ceva: CHILIPIRURI SI MOS CRACIUN NU EXISTA !!! O masina cu o variatie mai mare de 1000 E fata de valoarea pietei e suspecta. Vreti masini rasturnate, facute din bucati sau recuperate din leasing ? Asumati-va o basca de costuri suplimentare dupa.

Viata e oarecum simpla, noi ne-o complicam inutil uneori.

Inca mai vad copii ce viseaza avioane in 10 000Euro si apoi vin pe forum si scriu ca sunt proaste ca le-a cazut tot de pe masina, ca troncane, sau ca au bordul pom de Craciun....

Just my two cents

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat 10 mii pe ea si nu am avut nicio problema in 43 mii km. Se exagereaza, dupa parerea mea. E plina Germania de Passat CR ~2009 la 7.500-8.000 euro in echipari modeste, decente. Or fi toate proaste? eu zic ca nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin in zona mea...sunt intradevar multe passaturi la pretule de 8, 9 mii din aproximativ 2009 dar din 100 99 sunt de fermieri. Cand imi cautam eu masina ma duceam unde vedeam pretul asta dar cand intram in masina si vedeam paie pe mocheta, zgarieturi exterioare, interior murdar, una era impecabila in interior dar mirosea de zici ca era grajd, cauciucurile 4 la numar 4 firme diferite, toate au carlig la spate si toate au tras remorci (80% din ei pleaca in fiecare weekend cu "remorca" si calul in padure si se plimba) te cam lipsesti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal , tin cont de toate parerile si multumesc pentru toti care au dat sfaturi pe acest forum

eu recunosc cinstit , sunt un copil care viseaza avioane

doar ca exista si copii de peste 40 de ani care au si 10.000 de euro , au si masina de care sa se foloseasca , doar ca asa vor ei sa isi ia si passat ( doar sunt copii , incapatanati )

si de asta nu se grabesc , isi propun un target de pret , dotari si timp de acizitionare

si apoi urmaresc in limita timpului piata si comentariile , stand lejer in fata monitorului cu un suc sau o inghetata pe bat ... Napoca - sa fim patrioti macar la inghetata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masini sunt multe numai ca trebuie sa cauti , foarte multe au fost de firma , si eu am cumparat un passat din 2009 si a fost de firma , neamtul in 3 ani a facut 120k km cu ea , mici zgarieturi are dar acceptabile care nu se vad doar daca te uiti foarte atent , servisurile lea facut la timp , dotari are multe , si eu am cautat mai mult de jumate de an pana am gasit ce imi doream asa ca rabdare ca masini apar , pretul a fost 15500 acolo in DE, cautare placuta la toata lumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cine doreste masina de aici la km putini si pret bun :

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C24095405.html

daca e curata , mai mult de 1000 euro nu cred ca bagi in ea daca nu a fost lovita

samsari , nesamsari - daca masina o duci in service , o verifica si la istoric si totul e ok , nu ar trebui sa ai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danmatias, ''E plina Germania de Passat CR ~2009 la 7.500-8.000 euro in echipari modeste, decente. Or fi toate proaste? eu zic ca nu.... ''.

Unde domnule, ca vreau si eu ma imulte bucati... Cum poti crede asemenea tampenii?

Tu de ce nu ai luat ultima generatie de motorizare CR si euro 5? Asta asa, ca tot erau la opt mii bucata...Sa fim seriosi.

Nu mai bateti campii. Nu de altceva, insa unii chiar cred si isi iau teapa vietii lor.

O zi buna tuturor.

ps. Faceti abstractie ca am masina la vanzare.

Insa nu mai suport asemeanea ineptii.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!