Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

volfied, daca iei din 2008 mai in adancimea anului, ai mari sanse sa nu ai probleme deloc.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut nicio problema la masina, nu vorbesc doar de motor. Nu am ce sa-i reprosez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul BMP nu mananca nici ulei deloc! Cel putin la mine asa este. Si nu sunt rare deloc in Germania sunt ff multe. BMP sunt alea cu filtru de particule,si daca nu are filtru de particule sa sti ca nu e BMP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt rare la noi.

Hai ca sunt off topic.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici a mea nu consuma ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci gata, dupa BMP ma uit! ;)

Ar mai fi si alt cod, care sa se fie la fel de bune ca BMP?

N-as vrea totusi un 1.9, ca e cam puturos am auzit si m-as risca la un 2.0. De aceea acum ma pun iar pe cautari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, va recomand sa luati o masina in functie de buget nu in functie de ceea ce va doriti fiecare. Toti ne dorim sa fie dotate.. Are an mai bun si pretul va fi pe masura bineinteles daca nu avem de-a face cu alte probleme(km mai multi, accident, lipsa carte de service, fara garantie, alte hibe ascunse samd). Vrei an mai bun teoretic renunti la optionale, dar poti lua si plasa, vrei optionale cit mai multe automat cauti o masina cu an mai mare, km reali, unic proprietar preferabil zic eu din Romania, fara accident si clar o verificare amanuntita.

PS: Toate codurile de motoare diesel au probleme mai mici sau mai mari, mai multe sau mai putine in functie de cum o mai si nimeresti.. Altfel ar fi simplu, facem bugetul, <=2008 luam toti BMP, >2009 luam toti CR. :)

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce spui tu, insa e utila informatia statisticii posesorilor de Passat 2.0 pana in 2008, multumiti de BMP. Dupa cum am citit si eu, sunt prea multi cu motoare BKP dezamagiti. Din cauza asta, cu siguranta ma voi feri de acest motor. Nu pot sa ma arunc asa la loterie, cand totusi sunt sanse de a diminua posibilitatile de a cumpara o masina proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa va mai documentati, cei dezamagiti de BKP au fost si poate nici nu mai sunt actualii proprietari dupa remedierea tuturor problemelor de fabrica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, multi posesori de BKP cu masini din generatia 2007, care ma intereseaza pe mine, deja au schimbat injectoare, pompe de motorina etc. Dar asta nu poate fi generalizat, ca la unii au aparut problemele mai devreme sau mai tarziu.

Poate ca aceste probleme nu au aparut la ei inca si vor aparea la mine dupa ce cumpar masina. De aceea as vrea sa evit astfel de situatii neplacute.

Eu ma mai documentez, bineinteles, insa din ce am citit pana acum, nu cred ca ma va putea convinge cineva sa accept si BKP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce buget doriti sa alocati in vederea achizitiei? De ce nu va orientati catre ocazia pe care o aveti in momentul de fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt dispus sa dau in jur de 9000 Euro.

Ocazia care o am pe moment este 2.0 - 170cp DSG, care mi-e terama ca va fi prea gurmand.

Modificat de volfied
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca aveti doua lucruri de luat in calcul, putere mai mare si cutia automata, consum relativ bun: Consum urban (l/100 km) 7.8 Consum extraurban (l/100 km) 6.1 Consum mixt (l/100 km) 5.1

Mixt, Extraurban..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e consumul la carte, insa ma tem ca e mai mare. Nu prea am gasit pe forum posesori cu 170cai care sa mentioneze consumul lor.

Persoana care detine masina care ma intereseaza, conduce mai agresiv si are consum cam mare. Sunt curios la un condus normal, cam ce consumuri sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Am citit si eu intreaga sectiune, insa nu am vazut decat 2-3 useri de 170 :) . Am nevoie de mai multe pareri sa ma conving ca e o alegere buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volfied, cati km. faci pe an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Dac esti un sofer bun nu o sa fie asa mare diferenta intre 170cp si 140cp.

Cu 170cp ajungi mult mai usor la viteza dorita, cu o conditie: sa nu dai drumul la toti caii.

Pana la urma nu este o diferenta asa de mare la consumul exterior.

In oras diferenta este mult mai mare.

Tu stai in Galati (banuiesc). Pai sa mi fie cu iertare, cumpara masina asta de 170cp plus DSG.

Zici ca ti este si ruda. E masina de prim proprietar sau adusa?

De fapt daca este ok. ce mai conteaza. O viata are omul. Sunt multi care si doresc aceasta motorizare si cv. inclusiv eu (sincer sa fiu).

Nu merge la cumparaturi cu ultimii bani si fii optimist. Sa nu dai ultimii bani din buzunar pe o masina, nicioadata.

ps. Daca sunt foarte importante peste 10 plinuri de motorina /an pentru tine, atunci cauta consum mai mic.

Numai asa, altfel...nu merita.

Vezi ca cel de 170cp sigur are si revanzare mai buna. ca nu o sa tii masina cat nevasta :lol: (e doar o gluma, scuze).

Sa nu mai zic ca sari de 200 de caluti usor de tot...cu o mica optimizare.

Repet, nu traim doua vieti, fa lucruri nebunesti (daca esti tanar). Daca nu...si mai nebunesti :lol:

Of, in tineretea mea cea mai tare masina era Lada 1500. ce mai vremuri...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

precedenta masina pe care am avuto a fost un passat b5,5 cu cutie automata si avea consumul cu 1-1,5 la suta mai mult decat una cu acelasi motor dar cu cutie manuala. cutia automata are avantajele ei e buna unde e trafic aglomerat dar pe de alta parte e si o cutie foarte pretentioasa si costisitoare! Eu spun ca inainte sa cumperi o masina cu cutie automata primadata sa te documentezi si sa te interesezi ce riscuri te-ar putea astepta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, sa nu incurcam borcanele.

DSG nu este tiptronic, am avut si stiu ce spun.

Si tiptronic este ok. insa nu la a 10 a mana...

Una din fostele mele masini (cu cv. tipronic), merge lejer si are aproape doaua sute de mii km. Fara sa fie interventie la ea, so...

Nu este pretentioasa, numai ca cere si ea atentie. Atata tot. daca o oxploatezi ca nebunul si faci liniute...nu o sa tina o vesnicie.

Este o idee preconceputa vis a vis de cutiile automate ceva ce n am mai vazut. Scuzati, asta vine si din necunoastere, ce nu cunoastem ne sperie, nu?

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu e acelasi lucru,adica necesita acelasi service!Si in Romanica noasta la revanzare romani cam fug cand aud de cutie automata...nu stiu de ce dar asa este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, daca este verificata si totul este uscat pe dedesubt, uleiul schimbat la timp nu este absolut nici o problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la tiptronic uzura motorului este mai mare (mai rapida) , la DSG este cu totul alta poveste.

Aici este doar pentru cunoscatori, nu este asa cum crede lumea (pai...pentru de dimineata) :lol: Nu m am putut abtine.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine cand am cumparat masina era totul uscat pe dedesubt si cutia nu dadea nici un semn de oboseala pana intr-o zi cand am gasit o balta de ulei sub ea. cand am duso la service si mi-au insirat aia o lista cu tot ce e stricat in cutie m-a luat cu tremurici! M-a costat reparatia peste 2000 de euroi! mai puneam ceva si luam alta cutie. De atunci am ramas putin descurajat in privntta cutiilor automate cu toate ca imi placea cum se conducea masina. Dar cum spui si tu DSG poate e altceva...

daca citesti pe forum ai sa vezi ca sunt f multe probleme si la DSG

Eu locuiesc in Germania si aici sunt multe probleme cu cutiile DSG.Binenteles ca sunt si multe masini cu asemenea cutii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!