Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

asta chiar m-a bagat in ceata. Adica masini cu acelasi cod la motor (4 litere), pot fi unele cu euro 4 si altele cu euro 5. Atunci ce face diferenta intre normele de poluare?

Data fabricatiei?

Stie cineva coduri de motoare produse la inceputul lui 2009 (ianuarie, febr, martie) si care sunt euro 5?

A, si inca un aspect foarte important. Facem referire la motorul de 140 de cai sau 170, pt ca doresc cumpararea unui passat cu acest tip de tip de motor diesel ; sunt excluse alte variante de motorizare .

Scuze pentru insistenta, dar , repet achizitia va fi 100% Passat si imi place sa cred ca am gasit pe acest forum persoane care imi pot furniza informatii documentate

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea este fabricatie 12.2008 si inmatriculata 01.2009, are cod CBDC si este Euro5 de 110CP......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa-ti confirm si eu;proaspat posesor de Passat adus personal din Germania acum 2 zile,prima inmatriculare 29 01 2009 ,cod motor CBBB,170 cp,euro 5.

Pun si un link cu motorizarile Vag poate o sa-ti fie de ajutor.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_diesel_engines

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acelasi cod motor poate avea norme de poluare diferite, desi cred ca e o problema de acte. CBAB asa cum are Valentin cu Euro5 am si eu, si e omologat Euro4 fiind cumparat ceva mai devreme. Asa cum am spus, cred ca e o problema mai mult de acte/proceduri de omologare, nu cred ca exista diferente constructive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cred ca m-am edificat !

multumiri lui RO_GER , care m-a indrumat pe un link destul de documentat.

Astfel, am gasit urmatoarele coduri de motoare CR - 140 HP, produse de VW, corespunzatoare normei E5:

CFHC, CBAA, CBAB, CFFB, CBDB, CJAA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este suficient codul motor, s-a mai spus de cateva ori asta. Citeste inca o data ce a spus Claudiu si nu-ti cumpara masina pe baza celor scrise pe wikipedia. Cere-i actele vanzatorului din care sa reiasa norma de poluare pe care o respecta motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai dreptate.

problema este ca eu nu prea stiu unde sa ma uit in acte, si sa stiu unde se incadreaza. daca poti sa-mi dai niste informatii, ar fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vio2000, norma euro este trecuta in talonul masinii (ex. Germania, zulassungsbescheinigung teil1) la pozitia 14,sau bineanteles in cartea romaneasca la rubrica omologare ,in cazul achizitionarii masinii din Romania..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in brief-ul mic, asa cum zice Ro_ger - la rubrica 14 - scrie EURO5 - asa e si la mine. Azi am fost si la RAR, i-am facut si cartea masinii - si au trecut dupa seria masinii - E5 - plus la omologare jos - au trecut - cu filtru de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum e totul clar. asa este cand nu te pricepi. e mai intelept sa intrebi , cu riscul aparitiei zambetelor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o vei aduce din Germania, trebuie sa scrie ca in imagine........insa a nu se confunda "prima inmatriculare" cu anul fabricatiei.

post-84251-0-97925900-1334209064_thumb.j

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti! Nu am fost pana acum posesor de VW,ci de A4 b7 din 2006 si de A6 2005.As vrea si eu sa imi iau un Passat,asta mi-a atras cel mai mult atentia.Ceva pareri la prima vedere?

http://www.autovit.r...-C23037567.html

Ar mai fi 1.dar pare prea ieftin,dupa mine : http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C23663769.html

Modificat de bogdan85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele, am impresia ca sunt BMR-uri. Consum mare, sansa sa te lase in drum si mai mare (vezi injectoare la BMR). Indreapta-te catre un CR la banii aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai astept ceva pareri,m-ai cam pus pe ganduri :-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu putina rabdare poti gasi si un CR, care sunt mai silentioase si fara atatea probleme, iar daca ai putin noroc poti gasi si un BlueMotion care are si consumul mai redus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic la fel.

CR si E5 daca este posibil.

Oferta este foarte mare, alege pe indelete.

Dar fiecare face ce vrea cu banii lui pana la urma...

Sarbatori fericite.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic

daca la rubrica 14 din brief-ul de germania nu scrie nimic si este doar"-" inseamna ca masina este non euro?

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat......ce masina si an este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw t4 1.9 D simplu,prima inmatriculare 29.10.1991 typ 70X0D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ca se gasesc teoretic la banii aia B6-uri CR E5 ,dar daca va uitati bine eu vreau doar un anumit interior:piele cum e pe CC,navi mare color ,etc ! Deci nu am cum sa gasesc asa cv in banii care costa alea din 2008 :( Inca mai studiez,daca nu poate ma indrept catre o SKoda Octavia 2010 :-\

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt adeptul pielii insa fiecare cum doreste, iar navi color sunt mai la toate masinile, deci nu va fi o problema sa gasesti......dar trebuie sa ai rabdare multa si vei gasi masina dorita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navi color mare sunt la putine masini,care sa aibe si piele ! De obicei e navi din aia mica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa tot ai navi multicolor si piele daca te lasa cine stie pe unde... ar fi mai bine daca nu ar avea piele ca daca te lasa iarna in drum, ai cam pus-o cu pielea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata si Paste fericit.

Sunt incepator in ale masinilor VAG si doresc sa cumpar aceasta masnia.

http://www.autovit.ro/show?id=C23642173

Ce pareri aveti. Pentru mine motorul e suficient si din cate am citit 1,9 cu 105 cai (nu cunosc inca tipul motorului si nici seria VIN) e cel ok. Nu am detalii tehnice dar le voi cere proprietarului si voi reveni.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!