Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Nu am avut multe experiente cu motoarele pe benzina cu exceptia celor pe 2 roti.

Din cate stiu eu si din spusele prietenilor este un motor destul de gurmand in comparatie cu tfsi-ul care e mai economic si mai puternic- tfsi-ul de 2,0 are 280 de nm cuplu (2.0 motorina are 320 nm )

Fsi-ul e un motor de generatie mai veche dar fiabil cred ca si distributia e pe lant.

Tfsi-ul e un motor de actualitate care se gaseste si pe audi 2012.

Daca nu faci multi km pe an nu ar fi o problema mare diferenta de consum.

Acum depinde de ce cauti tu si daca masina ti-a picat cu tronc poti sa o vezi si sa o testezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anuntul postat de colegul mai sus nu mai este ,mai sunt si anunturi false ca ssa ma scada din preturi la masini ca vine si vorba accea mai veche batraneasa "nu tot ce zboara se mananca"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa argumentezi raspunsul ? De ce e asa rau motorul asta ? eu nu ma pricep sivreau sa alfu

Tin sa mentionez ca , caut un pret bun si calitate .... nu o sa fac multi km , si CP nu prea ma intereseaza

Salut,

Motorul 2.0FSI este un motor excelent din toate punctele de vedere! Consumul este unul ceva mai mic decat la un TFSI cu ~1-2L in functie de exploatare, fiabil iar distributia este pe curea. Haideti sa nu mai descurajam oamenii si/sau sa-i inducem in eroare.

Succes la achizitie, eu zic ca se preteaza excelent la tot ceea ce cauti si te intereseaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad eu pe specificatii tfsi-ul este mai economic cu 0.1/100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, teoretic ar trebui sa fie minimum/aproximativ egale dar este imposibil mai ales in oras. Consumurile reale pentru 2.0FSI sunt 10-12-14% urban, mixt 8-9% iar extraurban 6-8%. Clar 2.0TFSI este un motor mai potent dar cu siguranta mai gurmand si mai costisitor. Consumul este unul asemanator cu cel al motorului nou, 1,8TSI cel de 160cai la o exploatare normala si cu cel de vechi si simplu, 1,6 benzina 102cai, 148nm(11urban, 6extr., combinat 8L/100km). Eu am motorul de 2.0fsi pe Passat-ul meu, are 90.000km, achizitionat din Romania, toate reviziile la zi conform planului de service, face 7ani la sfarsitul anului si este ok din toate punctele de vedere. Punctul slab si regret este ca nu l-am ales la momentul respectiv 4motion!

Toate cele bune,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pute-ti sa-mi spune-ti va rog care este diferenta intre cele 2 tipuri de display la passat b6? daca sunt variante diferite de echipare care sunt ele ?

post-80371-0-93411900-1331571574_thumb.j

post-80371-0-58510800-1331571589_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am impresia ca prima poza sunt passat pana in 2008, 2009, iar a2-a passatul dupa 2009. Spun asta pt ca un amic al meu are masina din 2008 si are bord ca in prima poza, iar eu am masina din 2010 si am bordul ca in a2a poza. dar eu sunt necunoscutor, doar o parere umila :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima poza este a unui bord de passat B6 pana in 2008, iar a doua poza este a unui bord dupa 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

As dori sa achizitionez un vw passat tdi, 2.0, DSG, 170 CP, highline, 2008, insa sfaturile primite de la diversi ma fac sa ezit. Mai precis, mi s-a spus ca la volkswagen cutia de viteze automata incepe sa dea rateuri cam la 100000 de km, (masina sh pe care as vrea sa o cumpar are 88.000 km). De asemenea am auzit ca o cutie de viteze noua este 5000-7000 de euro. De asemenea, m-ar interesa care este consumul real, oras/ exterior/ mixt. Pretul de vanzare al masinii este 12.000 euro? Este ok? Este mult sau putin? Care ar fi un pret corect? Astept sfaturi! Va multumesc!

Ce trebuie verificat la un vw passat sh, cand vrei sa-l cumperi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cad injectoarele la BMR-ul de 170 cp, chiar daca se schimba gratuit e cam neplacut sa ramai pe nu stiu unde.. Consumul e cam maricel comparativ cu suratele tdi mai slabe ca putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

As dori sa achizitionez un vw passat tdi, 2.0, DSG, 170 CP, highline, 2008, insa sfaturile primite de la diversi ma fac sa ezit.

Cutia DSG este excelenta, a fost un lot parca din 2009 cu ceva probleme, exista informatie pe forum.

Important este sa fi fost schimbat uleiul la fiecare 60,000 km la cutie (+ filtrul respectiv).

Pe motorul meu de 140 CR consuma extra-urban cca 5.5 / 100 km in limita legala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, nu consuma asa mult....

Imi poti da cateva detalii - pe PM - ca sa nu poluam aici - legat de consum, fiabilitate, etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru ''Bodizzy'', tu chiar crezi ca o sa cumperi un Passat din 2006 si nu o sa bagi nimic in el?

Eroare prietene, si la una de un an ai mici maruntisuri de bagat sau chiar mai mari. Nu cumpara NICIODATA masina cu ultimii bani, oricum bagi bani in ea.

Masinile bune costa bani, asa sa stii. Este regula de aur. Nu conteaza anul, daca masina este buna are pretul ''mai sus'' fata de ce este pe piata. Uneori mult mai sus. Acuma, na, poate vrei doar caroserie...

Nu mi lua in nume de rau ce am zis, stiu foarte bine cum sta treaba.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înțeleg , și știu că aveți dreptate. Nu cumpăr mașina cu ultimii bani , dar nici nu vreau să iau vreo caroserie , la care să încep să adaug piese.

Vreau doar o părere , și un sfat la ce aș putea să mă uit mai atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei sa ne dai mai multe detalii despre ceea ce vrei sa achizitionezi poti sa citesti cele 90pag. si cu siguranta iti vei da seama, vei intelege ce inseamna ,, o achizitie reusita''..

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Razvan are dreptate. Sau pune aici ce ai gasit si facem front, pro si contra :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile bune costa bani, asa sa stii. Este regula de aur. Nu conteaza anul, daca masina este buna are pretul ''mai sus'' fata de ce este pe piata. Uneori mult mai sus. Acuma, na, poate vrei doar caroserie...

Nu mi lua in nume de rau ce am zis, stiu foarte bine cum sta treaba.

Theo are un ex. de cum arata si trebuie sa fie masina pe care doriti s-o achizitionati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-2.0 TDI BKP

-163.000km

-DSG

-piele alcantara neagră ( bine întreținută din ce am văzut ) + încălzire scaune

- distribuție schimbată recent , la fel și consumabile

-carte tehnică

Respectivul mi-a spus , că în 3 ani de când are mașina , nu a schimbat niciun injector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta ar fi un lucru bun dar cum poate sa iti demonstreze, nu au fost niciodata probleme cu injectoarele, ai verificat istoricul masinii pe baza seriei de sasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta ar fi un lucru bun dar cum poate sa iti demonstreze, nu au fost niciodata probleme cu injectoarele, ai verificat istoricul masinii pe baza seriei de sasiu?

Acesta ar fi următorul pas pe care aș vrea să-l fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este relevant. Nu fi asa sigur de ce zice proprietarul, astea au fost primele (BKP) la care au cazut pe banda rulanta (injectoarele).

Pune si tu poze cu ea sau o adresa spre ea. Consumabilele, alea sunt 450/650 lei (chiar si mai putin, depinde), nu fa ochii mari la acest aspect. Distributia da, cu acte doveditoare.

Vezi ca o DSG este super, exploatata corect. Daca nu, orice problema la ea este super costisitoare. Si nu in ultimul rand, pretul. Este foarte important.

Sfat prietenesc (daca mi permiti), nu o privi ca pe mireasa vietii tale. Fii sceptic la inceput. Balta este mare...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au fost prezentate și niște facturi c-o distribuție și o pompă de apă , dar știu cât de ușor se pot falsifica și astea.

Preț 8200€ negociabil.

post-71236-0-31139000-1332935720_thumb.j

post-71236-0-13140900-1332935726_thumb.j

post-71236-0-71719000-1332935733_thumb.j

post-71236-0-35368900-1332935740_thumb.j

post-71236-0-78821700-1332935749_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu arata rau masina. Mor de capacele de la oglinzi (chestie discutabila).

Cod VIN si la verificat cu ea. Pretul daca este in regula, asta daca si masina este la fel.

Verificata din bara n bara.Numai la reprezentanta.

Daca este luata din ROU poate avea acesti km., daca nu...cam am rezereve. Nu este imposibil numai ca este mult mai greu.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și cam căt ar putea costa o asemenea verificare ? Ca să știu dacă mă lovesc de problema banilor "studențești" pe care îi am la mine .

Edit : mori , în sensul ca îți plac , sau nu ? Mie , sincer să fiu , nu îmi plac.

Modificat de Bodizzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai asa. Constatarea asta poate sa ti aduca niste mii de euro in uzunarul tau. Nu o lua in gluma. Este carte de capatai, ceaslov, sau ce vrei tu.

Undeva sub 200 lei, poti suna si faci o intrebare. Cred ca ceva mai putin, ca este criza peste tot.

Sa verifici bine cutia atat in mers agresiv cat si in opriri/plecari. Nu are voie sa dea vreun rateu. daca nu ai mari cunostinte ia pe cineva cui tine de incredere, nu fantezist. Cat despre pret, totusi masina este 2006, un pret corect zic eu.

Lasa Alcantara si restul, astea pot lua usor ochii.

Si nu in ultimul rand, vezi daca este masina adusa spre a fi vanduta, sau daca are ceva timp de cand este in tara (asta daca este luata de afara).

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!