Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Inteleg lipsa ESP-ului la Jetta si aici TE SUSTIN!

Jetta este a fratelui meu si Passatul al meu, insa am mers cu ambele si OBIECTIV vorbind:

- Passatul meu are motor de 1.9 TDI, un motor foarte fiabil, insa problema mare se ridica la caii putere (105), care nu sunt suficienti [ SI AICI NU MA REFER LA LINIUTE! ] pentru a te ajuta intr-o depasire mai riscanta sau chiar in momentul in care vrei sa depasesti un ...autocar. E LENES!

- Jetta, are motorul tot de 1.9 TDI, tot cu 105cp, insa faptul ca are o greutate mult mai mica decat Passatul, o ajuta enorm.

- Passatul e mai mare si deci are stabilitate mai buna.

- Jetta e mai "sprintena" in oras ...parcari, depasiri, etc.

- Passatul imbarca perfect 5persoane cu "dressing-ul" fiecareia.

- Jetta are portbagajul suficient, insa des se intampla sa nu intre bagajele a patru persoane.

- Passatul consuma mai mult, atat motorina cat si ulei si revizia este ceva mai scumpa. (1.9 TDI - 6.9-7.1/100km + 1L ulei/10.500km)

- Jetta consuma mai putin si este mai ieftin de intretiunt. (1.9 TDI - 5.5-6.0/100km - fara completare de ulei/12.000km)

- Passatul, pe sosea, se comporta extrem de bine, insa are majoritatea sistemelor de siguranta: ABS - ESP - ASR - EBD.

- Jetta are unuele probleme la pantele cu zapada, desi are ESP si este cam nesigura in curbele atacate cu viteza.

- Passatul e ...PASSAT.

- Jetta e ...un mini Passat, dar care , per ansamblu, se descurca excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricand as alege Passat-ul deoarece conduc unul iar in Jetta am fost pasager. Nu stiu de ce ar da cineva 20.000 pe un Golf 5 cu 'fund'. Passat-ul este intr-o alta clasa, iar motorul 1.9 tdi 'lenes' cum este catalogat se poate duce la dl Voinea :) si urcat la 135 si cuplu aprox 300Nm...e si atunci sa vezi cum prinde viata motorul.

Eu am optat pt Passat si nu regret niciodata alegerea facuta iar in jur de 15.000 km o sa fiu clientul lui Dragos :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi baieti de sfat. Aleg Passat-ul si sper sa fiu multumit. Maine sau poimaine merg la dealer sa o achit, masina fiind rezervata de azi (deci nu am cum sa raman pe dinafara :vaidecapulmeu: ). Daca aveti drum prin Cluj fac cinste o bere(fara alcool desigur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna dimineata!

Va cer si eu un sfat in ce priveste achizitionarea unui Passat. Acum posed o Octavia 2 cu motor de 1,6 mpi de 1 an si 3 luni si ma batea gandul sa trec la Passat vazand oferta cu black edition de 20000 de euro. Skoda mea mi s-a parut si mi se pare un pic submotorizata si mi-e teama sa nu patesc acelasi lucru si cu Vw. De tuning banuiesc ca nu se pune problema pe durata garantiei. Cum se descurca acest motor pe Passat? Socrul meu il are pe Oct 2 si e super OK. Credeti ca merita sa fac pasul acesta? Ma refer aici si la fiabilitate si caliatea executiei de care vad ca se plange multa lume pe forum.. E drept ca nici eu nu sunt super incantat de skoda care mi-a dat ceva batai de cap...Aveti idee cat mai dureaza promotia cu black edition si daca se poate face buy back intre skoda si vw? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum posed o Octavia 2 - nu o mai poseda, las-o libera! :D

Passat ... black edition de 20000 de euro - pretul e relativ bun pentru dotarile masinii, Versiunea BE.

Skoda mea mi s-a parut si mi se pare un pic submotorizata. - daca la skoda ta ai 102cp si ai observat asta, atunci si la Passat o sa simti tot asa. Crede-ma ca nu sunt deloc multumit de felul in care "trage" masina si nu pentru ca as fi vreun vitezoman, ci pentru ca nu ma ajuta nici in depasiri. :rolleyes: Citeste postul #65!

De tuning banuiesc ca nu se pune problema pe durata garantiei. - nu te impiedica nimeni sa ii faci tuning, Voinea ti-l poate ascunde si nu se vede la service, insa eu nu m-as risca. Si eu vreau, dar sa iasa din garantie si apoi ii pun ceva caluti! :)

Cum se descurca acest motor pe Passat? - in afara faptului ca este "puturos" pentru greutatea masinii (1700kg), motorul este unul destul de fiabil, chiar mai bun decat cel de 2.0. Spun asta pentru ca cel de 2.0 consuma mai mult ulei [si motorina, desigur], este mai zgomotos si are ceva probleme tehnice - boli ale copilariei, nerezolvate nici la un ...adult. (informatii luate de pe forum)

cat mai dureaza promotia cu black edition - NU se specifica nicaieri daca promotia este limitata sau daca are vreun termen de finalitate, asa ca se presupune ca "...este in limita stocului disponibil!" Oricum grabeste-te! :P

se poate face buy back intre skoda si vw? - Conform www.weltauto.ro se poate!

Vezi si :

dark master

rifflections

Bafta multa si succes la alegere!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As adauga totusi ca promotia la BE se desfasoara pana pe 30 septembrie, dar, in acelasi timp, stocul este limitat. Ce stiu de la dealer-ul de unde am cumparat-o eu este ca s-au distribuit 300 de masini pentru fiecare dealer din tara. Unii le-au epuizat deja (crede-ma, am sunat la vreo 12 dealeri pana am gasit...) la altii insa...au mai ramas. Deci ar mai fi sanse!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de acord 100% cu tine CT 10 VWP. Poti fi convins ca e o diferenta uriasa intre 1.6mpi si 1.9tdi. Diferenta e inspre 1.9 tdi si e de bine. Alt cuplu, altfel trage masina. Accept insa ca ar mai fi fost buni niste caluti. Plus ca masina are 1450kg si nu 1700kg cu a zis colegul CT 10 VWP.

Iti recomand cu caldura Black Edition asa cum sunt convins ca ti-ar recomanda majoritatea care si-au luat acest model. Mai trebuie sa adaug cumva ca reducerea e de 2800 de euro?!?!?!?

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Poti fi convins ca e o diferenta uriasa intre 1.6mpi si 1.9tdi.

2.Accept insa ca ar mai fi fost buni niste caluti.

3.Plus ca masina are 1450kg si nu 1700kg.

1.Colegul facea referire la Octavia lui de 102cp, pe care o considera submotorizata! [ce treaba are el sau eu cu 1.6mpi?]

2.In final am dreptate.

3.Passat-ul meu are 1594kg + 100kg ale mele = 1694kg.

Ps: si eu i-am sugerat sa o cumpere.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, m-ati convins, incep demersurile sa vad daca se poate face buy back si un drive test, desi stiu ca ptr incercari au masini tunate si nu recunosc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surprize-stupize, se poate face buy-back dar nu mai au masini, se asteapta un nou stoc peste o luna si jumatate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Din cate stiu eu nu faci mare treaba cu buyback-ul.Cel mai bine o vinzi singur. Incearca pt inceput cu un anut in presa locala apoi o dai pe net.Din experienta proprie sa o bagi in parc auto e cel mai rapid . Daca esti primul proprietar si ai toate facturile cu revizii facute la timp ai mari sanse sa o vinzi la un pret bun. Poti cauta pe forum la colegii care au incercat sistemul buyback si ai sa vezi ca este dezavantajos(la noi in tara ,afara poate este altfel). Si oricum, acum facand putin offtopic, iti zic eu ca dupa o perioada de timp , cand iti trece entuziasmul (si bineinteles daca ai o masina normala nu din categoria sport) orice motor ai avea 119-140-150-170-200cp parca tot ai mai face ceva sa obtii mai multi cai :rolleyes: .Te poate ajuta topicul impresii dupa chiptuning. E adevarat ca motorizarea asta e cam slaba si asteptarea pana va iesi din garantie va fi grea dar eu zic sa pui in balanta si partile bune. Este o masina mare si comfortabila. Fa un testdrive si ai sa vezi ca e diferenta mare intre octavia ta si passat. Pe langa asta cand zici passat (si aici ma refer la majoritatea maisnilor care le vezi pe strada) zici 1.9 TDI care s-a dovedit a fi un motor foarte fiabil. Decizi e a ta. Oricum mult succes :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa asta cand zici passat (si aici ma refer la majoritatea maisnilor care le vezi pe strada) zici 1.9 TDI care s-a dovedit a fi un motor foarte fiabil. Decizi e a ta. Oricum mult succes :)

Nu stiu ce sa spun despre afirmatia asta... Cred ca este prematur sa spune despre cel de 2.0 ca nu este un motor reusit, doar datorita faptului ca este de generatie mai noua. Am avut pe B5.5 1,9 TDI 131 CP,dar deja la 160.000 km dadea semne de oboseala turbina. In legatura cu consumul de ulei, pot sa zic ca am parte de surprize placute. Pana la revizia de 30.000 km completam cu aprox 1,2 1,5 l. Ultima revizie am facut-o la 29.000 km, iar in mom de fata am 39.000 si am completat cu doar 500 ml. In mod normal la un interval de 10.000 km completam cu aproape 1 l ulei. Deci ma pot astepta sa fie adevarat ce zic cei de la service, care mi-au spus ca dupa 60.000 km este posibil sa nu mai consume deloc ulei. :D Iar referitor la consumul de carburant intre cele 2 motorizari, 1.9 TDI 105 CP si 2.0 TDI 140 CP, putem spune ca este nesemnificativ, de max 0,5 l !!!! Iar performantele si placerea de condus pe care ti-o ofera cel de 2.0 sunt cu totul altele! Chiar si un 1.9 cu chip la 140 nu se va putea pune in discutie cu unul de 2.0 TDI 140 CP stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Asa este, nu te contrazic . Nu am spus ca 2.0 nu este un motor nereusit. Eu am 2.0 fsi care a mancat si ala putin ulei.Din ce am mai vb eu cu unii, care se pricep cat de cat, este vb de ulei si clasicul-"nu se mai fac motoare care sa nu mance ulei"

Ideea era de pret. Cu toate ca nu multi o zic ,nu dispunem toti de diferenta aceea de bani.De ex in cazul meu am vrut motorul de 200cp dar nu am mai avut 2000e disponibili.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Colegul facea referire la Octavia lui de 102cp, pe care o considera submotorizata! [ce treaba are el sau eu cu 1.6mpi?]

2.In final am dreptate.

3.Passat-ul meu are 1594kg + 100kg ale mele = 1694kg.

Ps: si eu i-am sugerat sa o cumpere.

1. Are treaba cu 1.6mpi ca ala e motorul lui. Si 1.6mpi are 102 cai.

2. Ai dreptate ca i-ar mai fi trebuit niste caluti, nu ca e submotorizata

3. Si crezi ca Octavia e semnificativ mai usoara?

In sfarsit important e sa-i placa lui, dar conducand ambele motoare stiu clar e ca mult mai rapid 1.9tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus Passat si modelul actual 2.0 tdi cu DSG (o incantare de masina) si cel anterior 2.0 benzina si amandoua sunt super. Cel pe benzina are vreo 250000 de km si e cam hartanit (al cumnatului) si totusi se tine bine...Trebuie neaparat sa fac un test cu 1,9 sa vad ce poate. Va zic sincer ca si Octavia nu e deloc de lepadat, numai ca nu prea ma omor eu dupa turatiile inalte pe care le vrea acest motor... Nu ma intereseaza cum va fi la 170000 de km , nu am tinut nici o masina mai mult de 50000. Si cand am vandut masinile erau ca noi ptr ca imi place sa am grija de ele, numai ca ma plictiesc repede si vreau mai mult. Sper sa gasesc un black edition din asta ca mai mult de 20000 nu vreau sa dau pe masina, nici nu vor sa auda de vreun discount in plus si mai ales ca skoditza ma serveste consecvent si nu are nici un an jumate... La Welt cica se pierde din start TVA-ul si apoi se aplica nu stiu ce grila a lor, sa vedem....Sunand pe la dealeri acum ma imbie cu diverse discounturi la Passat ne-black edition... Multumesc mult de raspunsuri...O sa mai vedem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunand pe la dealeri acum ma imbie cu diverse discounturi la Passat ne-black edition...

GAV ia in considerare tot ce ti se ofera, nu te bucura de BE, poate vei gasi ceva mult mai bun, la doar 1000-1500e in plus si te va satisface mult mai mult! Oricum un motor de 2.0 140CP e cu ~1500-2000e mai scump decat 1.9 105CP, asa ca vezi ce poti obtine si nu te hazarda ca ...SE TERMINA PASSAT-URILE! :rolleyes:

Eu i-am "frecat" o saptamana pana am decis sa cumpar modelul gasit de ei (desi stiam clar ce vreau: climatronic, scaune incalzite, multe airbag-uri si daca se putea sa fie ALBA!), plus ca la mine s-a pus problema cumpararii a 3 masini, ceea ce am si facut si ceea ce implica un discount substantial. Astfel ca de la 3% la suma totala, am ajuns sa obtin 7% la fiecare masina si astfel sa economisesc o buna parte din bani. AJUNSESEM CHIAR SA FIU PE PUNCTUL DE A RENUNTA LA COMANDA... m-am razgandit, m-am enervat, am facut scandal, dar sincer aveam si de ce. Citeste si aici postul #57, sa vezi prin ce am trecut. Speculeaza tot ce poti si gaseste cusur la toate ofertele, stoarce de la dealer tot ce poate sa ofere, pentru ca si el va stoarce si ultimul leu, pe care il poate obtine de la tine, in urma reviziilor. CREDE-MA!

Bafta multa si alegere usoara!

LE: incearca la Cardinal Motors Constanta, daca nu ai facut-o deja.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta pentru passat black edition va fi disponibila peste o luna,am vrut si eu sa-mi iau un black edition dar cand mam interesat totii dealeri terminasera stocurile.

Modificat de thsunnyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

gav - Daca reusesti sa scoti vreo oferta frumusica de la vreun dealer pentru Passat normal (nu BE) atunci incearca si vezi ce ti se zice despre un 1.4 TSI. Tu venind de pe benzina nu prea stiu cum ai sa reactionezi la micile zgomote produse de TDI-uri. Oricum esti invatat cu "foamea" de benzina cu toate ca TSI-ul asta daca nu-i "enervat" foarte tare face minuni.

Nu ai sa mai simti ca masina este submotorizata precum ai afirmat depsre MPI-ul tau. Nu trebuie s-o urci tare in ture pentru ca are cuplul la turatie joasa de la 1500.

Am mai zis-o si o mai zic, multa lume se fereste de motorul asta pe Passat dar eu spun cu mana pe inima ca isi face treaba foarte bine.

Ma-m uitat putin pe site-ul www.vw.ro la sectiunea "Automobile cu livrare imediata" si am vazut ca exista doua Passat-uri 1.4 TSI prin stoc. Tot ce ai de facut este sa obtii un discount maricel astfel incat sa cobori sub pragul de 20000 de care vorbeai fie masina din stoc fie pe comanda.

Ar mai fi si varianta cu TDI 2.0 stoc sau comanda dar cu discount-ul adecvat. Spun ca ar fi si varianta asta deoarece sunt motoare de generatie noua CR si ar putea fi un plus mare.

Oricum daca nu reusesti sa obtii discount-uri astfel incat sa fii sub 20000 EUR nu merita pt tine varinatele de mai sus. In cazul asta nu-ti ramane decat varianta BE. Per total Passat-ul este o masina placuta din toate punctele de vedere.

Sanatate si spor la ales

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa aud si eu alte pareri..

deci imi configurez masina dar dupa vreo 2 luni vreau sa mai pun pe ea una alta ca m-am gandit ca daca tot am ingropat o caruta de bani sa mai pun niste saci.... merg la diler si ii spun ca as mai vrea doua chestii pe masina si anume trapa si acc si cu toate ca masina nu era nici pe departe in lucru si fabricarea propriuzisa find programata peste aprox 3 saptamani zice ca nu se poate ca riscam sa treaca iar in coada listei de asteptare.

Daca e adevarat sau asta vreau sa stiu... Ca oricum sunt paraleli cu vanzarile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti sa va cer si eu parerea vis a vis de o configuratie:

passat highline 2,0, 140 cai, manuala, 6 trepte, 4 motion.(tractiunea integrala e un must, asa dar...cutie manuala).

optionale:

-alarma cu imobilizator WD01

(sincer la alarma nu stiu ce sa aleg)

-auto hold (merge bine?)

-capitonaj portbagaj cauciuc stofa

-comp de bord plus

-lemn de nuc peplansa de bord

-bi xenon+proiectoare ceata

-indicator cantitativ presiune pneuri

-interfata usb

-jante monza 7jx16, anvelope 215x55x16

-lumini coming home/leaving home inclusiv lumini de drum permanente

-lumini si vizibilitate 2

-park assist

-pregatire ipod

-priza 230

-rezerva aliaj

-suspensie drumuri grele

-volan multifunctional piele lemn

astept comentarii si pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

O masina destul de dotata

Ce pot sa-ti spun eu:

-auto-holdul e foarte util si foarte ieftin eu il folosesc tot timpul

-indicatorul de presiune in pneuri eu il am pe cel care te avertizeaza cand presiunea este la minim. Din ce am inteles eu celelalt mai scum este cam enervant pentru ca piuie imdiat si mai tot timpul

-jantele standard de aliaj are mai toata lumea(inclusiv eu) ai putea sa pui unle mai scumpe dau mai bine pe masina, cele de 18, dar depinde pe unde mergi cu masina

-suspensia drumuri grele eu unu nu prea ii vad rostul.Masina este destul de inalta.

Succes in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interfata usb nu va merge cu pregatirea ipod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu merge de ce m-a lasat sa le selectez???

inalta nu mi se pare, cu b 5 5 o atingi urgent pe dedesubt, in bucuresti iei usor o bordura sau o groapa...asa ca banuiesc ca ar prinde bine un pachetel de drumuri grele!

indicator de presiune l-am pus pe ala simplu, prin senzorii de abs.n-am chef sa ma complic cu celalalt.

jante nu pun mai mari, sunt destul alea pentru oras.

ce sunt alea parasolare duble?

cele 2 optiuni de lumini merg impreuna?in afara de pachet am pus-o pe cealalta ca sa am lumini de drum.corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

configuratorul in limba romana e cam "slabutz" ca sa nu spun altfel. Daca vrei sa iti faci o configuratie curata mergi pe configuratorul de pe vw.de si acolo iti spune incompatibilitatile. Altfel iti va spune dealerul la 2-3 sapt. dupa ce lansezi comanda si (cum a fost si cazul meu) e posibil sa fie prea tarziu sa mai poti schimba ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica vrei sa zici ca si dealerul e atat de varza incat nu imi poate spune pe moment incompatibilitatile????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!