Jump to content

Noul Meu Passat


dark_master

Postare recomandată

Salut!

A venit vremea (in sfarsit :) ) sa imi prezint si eu noua jucarie pe forum. Masina e un Passat Black Edition 1,9 TDI + cateva mici modificari. Pe langa dotarile care erau in oferta, am comandat senzori de parcare cu avertizare sonora, alarma, tempomat si faruri xenon pe faza scurta. Toate acestea au fost montate la Autoworld (nu afecteaza garantia masinii), mai putin tempomatul care urmeaza sa fie montat saptamana asta pentru ca le lipsea celor din service masca de sub volan.

Pana acum masina mi se pare chiar foarte buna, putin cam lenesa pe alocuri dar per total mi se pare o alegere buna tinand cont ca vin de pe un Cielo. Masina am primit-o vineri si de atunci am facut cam 950 km, intr-o mini calatorie Cluj-Iasi. Consum mediu pana acum 7% (30% oras, 70%afara).

Pe viitor ma gandeam la urmatoarele modificari:

- Navigatie originala VW RNS 510

- Ornamente cromate exterior (doar daca le gasesc la un pret decent)

- Chiptuning la TCM Turbo

- Carkit

- Xenon pe faza lunga sau becuri Philips xtreme power/blue vision

Si acum pozele:

p1030844aw5.th.jpg p1030845wz5.th.jpg p1030843zj1.th.jpg p1030846hs1.th.jpg

Link către comentariu
  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dark_master

    33

  • B_U_T

    5

  • Riddler

    5

  • rifflections

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa o stapanesti sanatos cat vrei tu de mult, arata elegant. Intr-adevar, cu crom la ramele de la usi arata mai rafinat , dar nu e rau nici fara.

Daca iti iei 510, ma ai de client pentru RCD-ul 310 din dotare, daca vrei sa-l vinzi. Multi km. fara evenimente!

Link către comentariu

Mersi de urari. In situatia in care as lua navigatia, da o sa-ti vand 310-le, dar cred ca va mai trece putin pana sa o iau ca pretul e putin cam mare si tre sa strang niste banuti. Oricum prima chestie va fi ori chiptuningul ori ornamentele cromate.

Link către comentariu

Foarte tare! Bine ai venit frate 'Blacker' :blink:. S-o stapanesti sanatos si cat mai multi km.

Poti sa-mi zici si mie cat te-au costat tempomatul si xenon-ul cu tot cu montaj?

Link către comentariu

rifflections: acum sunt cu factura in fata si iti spun exact.

- Kit Xenon H7 Can 6000k 644 lei + manopera 250 lei

- Tempomat 305 lei + 250 lei manopera

Cam scump, dar tinand cont ca le-am negociat in pret as zice ca e chiar ok, plus ca nu mi-e afectata garantia. Singura chestie ciudata e ca m-am uitat peste kit-ul de tempomat si maneta care controleaza computer-ul de bord, chiar daca are toate butoanele, nu are desenele acelea cu instructiuni. Sper maine sau poimaine sa ma duc pana la dealer sa imi monteze si tempomatul sa fiu scapat de o grija.

Pana una alta, stie cineva unde gasesc ornamente cromate pentru exterior(cele originale) si cam pe la ce pret?

Link către comentariu

Vad ca ai ales dotarile inspirat. Mult mai inspirat decat colegul nostru rifflections. Felicitari pentru masina.

Link către comentariu

@dark_master Te ajut si eu. La PBV1 in Bucuresti am gasit toata partea de jos cu un pret de 720 ron. Prin partea de jos inteleg asa: 4 badouri cromate pt fiecare usa + 2 badouri cromate bara spate. Pt partea de sus n-am intrebat inca :D

Eu zic ca e un pret corect, dar momentan bugetul meu nu sta foarte bine :D

eto_ro Esti total absent. Ce are el am si eu. Passat Black Edition. Doar ca el si-a montat xenon si tempomat AFTERMARKET.

Modificat de rifflections
Link către comentariu
pinguinuldestepa

Salut

Sa o tapanesti sanatos si fara incidente.frumoasa masina.

Am si eu o iuntrebare:cum adik kit xenon?ti-ai schimbat doar becurile si ceva fire sau ai pus instalatie oem?

Apropo de tempomat la mine era standard.Dar am un prieten cu o Octavia 2 si costa 500 de lei la AUTOGRUP.

Cat despre benzile laterale cromate e mai ieftin sa le iei de pe net.Orice piesa la reprez este cu cel putin 20%(minim)peste pretul real al piesei.Oricum vw nu o sa faca niciodata bandouri cromate.Cum nu face nici stergatoare sau faruri :) -prietenii stiu de ce :icon_cool:

Inca o data felicita de masina. Dupa c ai facut vreo 2000 fa-i si un chiptunig si nu-ti mai trebuie nimic.

Link către comentariu

Mersi inca odata de urari. Masina a costat 19.400 euro (discount de la 20.000) , iar ca bonus am primit instalatia de xenon si tempomatul. Senzorii de parcare si alarma m-au costat in jur de 1500 lei. Legat de xenon, e aftermarket, NU oem, dar e ok. Sincer sa iti spun nu stiu exact ce kit e dar daca vrei pot intreba cand merg dupa garantie. Chiptuning abia astept si eu sa ii pun dar mie cumva sa nu se vada la garantie, chiar daca am vazut ca se poate face in asa fel incat sa nu para modificata masina.

rifflections: la 720 lei nu mi se par asa scumpe ornamentele. Montajul e complicat sau doar are niste cleme cu care se prind acestea de caroserie?

Modificat de dark_master
Link către comentariu

Sunt doar niste cleme din cate am inteles eu de la dealer. Tu ai intrebat la Autoworld un pret?

Inca o data felicitari pt monstru :blink:

Link către comentariu

Nu, inca nu am intrebat la autoworld un pret dar cu siguranta o voi face cand ma duc pana la ei zilele acestea. Sa stii ca bine zici ca e monstru , la cat de mare e ... :lol:. Oricum, pur si simplu ador sa o conduc!

Modificat de dark_master
Link către comentariu

Revin cu noi vesti legate de ornamentele cromate. Tocmai am sunat la Autoworld Cluj si am aflat preturile.

Partea inferioara:

- Ornament usa fata stanga/dreapta 117.8 lei

- Ornament usa spate stanga 95.81 lei

- Ornament usa spate dreapta 96.25 lei

Partea superioara (geamuri):

- Ornament fata/spate stanga/dreapta 153.03 lei

Tot pachetul de ornamente cromate ar veni 427.66(p. infer) + 612.12 (p. sup)= 1039.78 lei

PS: Nu am mai reusit sa editez postul precedent si de aceea e un post nou.

PS2: Am uitat sa intreb de ornamentele spate :vaidecapulmeu:

Modificat de dark_master
Link către comentariu

Poate iti faci timp pt intalnirile saptamanale de la Cluj, care se tin in fiecare miercuri. Nu de alta, dar sa iti admiram si noi `bestia` :icon_thumright:

Salut

Link către comentariu

frumoasa masina .s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. vreau si eu, dar nu mi-o permit noua de aceea urmeaza sa fac o calatorie in germania-belgia-olanda sper sa gasesc ceva ieftin/bun.

nu merita sa investesti 720 in croame... cu toate ca e frumos. mai bine pui motorina si te plimbi (a scazut pretzu: 4.19 ieri la petrom) :drunken:

multa bafta!

Link către comentariu

FLORO: Mersi de invitatie, poate o sa trec si eu pe acolo.

dance4life1: Pachetul de vrom tot va veni candva, :blink: imi place prea mult cum arata cu el.

Pana una alta am fost azi sa imi monteze tempomatul. Toate bune si frumoase dar nu reusesc nici cum sa maresc si sa micsorez viteza cu 1km/h. Merge doar din 10 in 10km/h. Oare sa nu il fi montat bine? :huh: In cartea tehnica scrie ca modificarea din 1 in 1 merge doar la bord multifunctional(ceea ce am eu).

Modificat de dark_master
Link către comentariu
Pana una alta am fost azi sa imi monteze tempomatul. Toate bune si frumoase dar nu reusesc nici cum sa maresc si sa micsorez viteza cu 1km/h. Merge doar din 10 in 10km/h. Oare sa nu il fi montat bine? :D In cartea tehnica scrie ca modificarea din 1 in 1 merge doar la bord multifunctional(ceea ce am eu).

Am rezolvat si problema cu tempomatul :)). Am aflat ziua urmatoare ca puteam modifica viteza cu 1 km pe ora doar daca masina e in mers. In fine. Masina are acum cam 2000 km. Se tine bine, nu am nimic de comentat. O sa mai pun niste poze maine seara.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Revin cu cateva poze noaptea:

p1030994qb0.th.jpg p1030995ld9.th.jpg p1030996op1.th.jpg

Xenon-ul aftermarket nu arata asa de rau pe cat se vede in poze. Pana acum am cam 2400 km si pot sa zic ca sunt extrem de multumit de masina. Alte modificari nu a primit inca masina dar sper cat de curand sa reusesc sa iau niste "upgrade-uri".

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos ...frumoasa alegere si la cat mai multi km fara probleme :P

btw...

Mersi de urari. In situatia in care as lua navigatia, da o sa-ti vand 310-le (...)

fa si tu o licitatie macar :P ...sa nu se simtzim ofensati ( glumesc desigur ;) ) ...

bonusurile masini tale sunt chiar misto, per total ai stiut sa negociezi :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu

NU ;) ... doar sus jos ( din maneta ) si din rozete reglezi spataru si-atat :huh: ...daca vrei neaparat iti monta ulterior scaune ( sau macar la sofer ) cu reglaj electric lombar si cu functii de memorare a anumitor pozitii ( in caz ca masina e folosita de 2 persoana diferite ca constitutie a corpului ) :P

P.S.: asta e unu din planurile mele de viitor pt masina din semnatura pt ca nu's singuru care o conduc, mai e si mama si prietena, iar ele is un pic mai mici ca mine ( la inaltime ma refer ) si no ma tot plictisesc sa-mi aranjez scaunu de fiecare data

Modificat de Riddler
Link către comentariu

dezavantaju' sa fii "ardelean" :( ai "no... " in sange si-l folosesti la aproape fiecare replica :)

Link către comentariu

Mersi Riddler de urari. Pana una alta masina are deja putin peste 3000 de km. Modificari inca nimic dar sper ca pana la iarna sa se mai schimbe una alta pe la masina. Apropo de iarna: vine iarna si eu am cauciucurile de iarna. Voi ce faceti? Puneti jante tabla + cauciucuri iarna sau luati niste jante de otel mai ieftine si cauciucuri de iarna. Eu ma gandeam ca a doua varianta ar da mai bine pe masina si costurile nu ar fi foarte ridicate.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!