Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

ai comanadat bine .....

hl-2tdi-140-4motion...(eram mai bine benzina......o sa vezi ...si nici 4motion ....nu prea vad utilitate a ..am si eu 4 motion da pana acum nu am simtit nici un avanataj decat 1 litru in plus la consum)

nu cred ca ai comandat bine....

scaune beige se fac ....rht...dupa prima luna si cand incep sa se scamosezs scama e neagra....

sistem audio 250 w .....

(asta normalul de 80 nu poti sa il dai mai sus de 50% si iti sparge splina de basss)

erau mai importante luminile decat muzica ....cand mergi cu pachetul de xenon ...parca e ziuua in fata ta .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am piele beige, ce-i drept Nappa, deci partea centrala a scaunelor nu este din piele intoarsa ci din piele Nappa fina, eu unul am vazut ca se poate trai foarte bine si fara xenon. Probabil ca merita, insa nu mi-au ajuns nici mie banii, insa sincer sa fiu mi se pare ca farurile lumineaza destul de bine.

Cat despre sistemul audio... mie ala de 80 mi s-a parut doar normal, nicidecum nu iti sparge splina, de fapt mie nici asta de 250 w nu mi se pare ca te omoara. Eu sa zicem la 75% din sunet, cu bass-ul la maxim pot sa spun ca mi se pare OK. Peste 75% distorsioneaza un pic, abia sesizabil, insa oricum e mai mult decat suficient sa stai pana in 75% din volum. Eu zic ca e o afacere buna acest sistem, mai ales ca asta costa vreo 500 euro iar xenonul vreo 1000 CIP. Nu spun ca nu era bun xenonul insa cand nu iti ajung banii, 500 euro sunt chiar multi. Eu chiar nu ma mai incadram pt ca am dat avans maxim si rata aproape de 50% din venit. Mai incapeau maxim 500 si am decis sa aleg pielea Nappa. Mi se pare ca am facut o afacere buna pt ca arata impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-da poate ai dreptate cu sistemul audio ....pa pachetul masinii mele are dc cu mp 3 -6cd charger ...nu stiu daca e vreo diferenta de amplificare dar cam la 50 % volum e...destul sa si dansezi...

-de xenon ...normal ca se poate trai si fara ......dar daca le ai pe masina e o chestie de vis sa mergi noapteachiar si pe inserat cand majoritatea farurilor sunt oarbe cu xenonul parca inca ai lumina solara ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai comanadat bine .....

hl-2tdi-140-4motion...(eram mai bine benzina......o sa vezi ...si nici 4motion ....nu prea vad utilitate a ..am si eu 4 motion da pana acum nu am simtit nici un avanataj decat 1 litru in plus la consum)

nu cred ca ai comandat bine....

scaune beige se fac ....rht...dupa prima luna si cand incep sa se scamosezs scama e neagra....

sistem audio 250 w .....

(asta normalul de 80 nu poti sa il dai mai sus de 50% si iti sparge splina de basss)

erau mai importante luminile decat muzica ....cand mergi cu pachetul de xenon ...parca e ziuua in fata ta .....

Pai nu ai simtit nimic la 4 Motion pentru ca probabil nu a fost nevoie sa intre in functiune,parca sistemul nu este permanent,ci se activeaza cand rotile din fata nu au suficienta tractiune!! :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, e clar: cu cat ai mai multe optionale cu atat e mai bine :D asta e ..la mine nu au vrut sa mai accepte in plus.tot ce regret e bixenonul..la scune .daca ma supara le pun husa :D si am terminat cu toata elagantza le pun margele din lemn ca sa se asorteze cu lemnul de pe plansha:)) . dar xenoanele se pot adauga dupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot adauga, dar nu o sa fie niciodata ca alea de fabrica. Si in plus chestia cu miscatul farurilor la curbe e f utila. Parerea mea e ca daca nu le-ai pus, lasa-le asa cum sunt, merg oricum f bine.

Daca nu mergi f mult noaptea nu se justifica pretul enorm pentru xenoane. Eu mai merg uneori noaptea cate 6 ore si la masina asta am pus xenoanele cap de lista, desi nici cu halogenele nu a fost chiar asa de rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tempomatul are vreo utilizare pe drumurile noastre?

Are , dar doar pe distante mai mari si pe drumuri mai putin aglomerate: sa spunem pe autostrada. In ceea ce priveste utilitatea optiunilor cred ca toate sint utile atata tyimp cit iti trebuie. Cred ca daca iei una full nu strica. Intotdeauna ne dorim ceva mai mult...nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zarurile au fost aruncate... am comandat.... si voiam sa stiu ce am pierdut...daca le pui pe toate se aduna ceva euroi, si sacu' are fund :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
nu cred ca ai comandat bine....

scaune beige se fac ....rht...dupa prima luna si cand incep sa se scamosezs scama e neagra....

Asta nu e adevarat. Eu am si deja am facut 39.000 km si n-au nimic.

Pielea intoarsa NU SE SCAMOSEAZA. E piele, nu e textil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus 600w pe a mea dar ceea ce conteaza nu e volumul maxim ci calitatea. Eu merg cu muzica la 40-50 % din volum si imi place la nebunie, mama merge cu muzica old cu volumul la 30% dar remarca cat de frumos se aude si chiar fredoneaza!!! eu zic ca e vorba numai de claritate nu de volum maxim!!! felicitari pt. masina vom este exact gustul meu (spun asta ca si eu am p black cu piele nappa beije si lemn nuc consola si arata ff bine) xenon e bestial dar poti trai si fara el

offtopic: cine ma ajuta si pe mine cu intrebarea mea de la postul 14 din topicul "... comenzi interoara, cum se seteaza .. " deschis de bigdanny ca eu nu am gasit in carte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Parerea mea este ca unele optiuni se pot pune numai atunci cand dupa ce mergi cu masina un timp le simti nevoia. Adica simti dupa un anumit timp ca ai nevoie de lumina buna noaptea si halogenele nu fac fata (adaptive sunt si halogenele cu care vine standard), iti poti comanda si cumpara. Am vazut oferte cu tot blocul original de bi-xenon adaptive. Scapi sa le adaugi la inceput la valoarea totala a masinii si sa platesti mai mult CASCO pentru ele. Si asa mai departe, vrei instalatie aduio originala de 250 w, se gaseste cam la 400-500 € , o cumperi, schimbi difuzoarele, instalezi amplificatorul, toate proiectate special pentru masina ta, deci inlocuirea se face comod. La fel am gasit noi noutze fete de usi cu tapiserie de piele, scaune cu memorie si reglaje electrice, oglinda cu reglaj automat antiorbire si tot felul de gaselnite care cresc la unii confortul, iar la altii le usureaza doar buzunarul si le folosesc doar din an in paste. Deci eu am cautat de curiozitate multe din accesoriile care fac diferenta dintre Comfortline si Highline si oricand o pot transforma in varianta cea mai echipata. Totul e de fapt chestie de gusturi si utilitati !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care se opteaza pentru BiXenon credeti ca mai au rost farurile de ceata, merita puse si astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar nu mai au rost si faruri de ceata, chiar nu se simte in plus.

adevarul e ca arata super si...doar atat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot adauga, dar nu o sa fie niciodata ca alea de fabrica. Si in plus chestia cu miscatul farurilor la curbe e f utila. Parerea mea e ca daca nu le-ai pus, lasa-le asa cum sunt, merg oricum f bine.

Daca nu mergi f mult noaptea nu se justifica pretul enorm pentru xenoane. Eu mai merg uneori noaptea cate 6 ore si la masina asta am pus xenoanele cap de lista, desi nici cu halogenele nu a fost chiar asa de rau.

Guys, la passat nu prea se misca farurile in curbe. Daca ai sub 30km/h, in curbe se aprinde un bec suplimentar la faruri ce lumineaza usor lateral in directia curbei, dupa care se stinge elegant.

Cam asta e, insa e o treaba misto cind iei curbe strinse noaptea, prin parcari, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Are cineva idee daca jaluzelele alea, luneta si laterale, se pot adauga ulterior? Oare la "binevoitorii" aia de PoRo ar trebui sa intreb...cu toata "placerea" care mi-o produce asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca la Trendline am geamuri electrice si pe spate? ca in configurator scrie geamuri electrice fata, si nu prea imi vine sa cred ...are 8 airbaguri si nu geamuri electrice spate?

Nici in lista de optionale nu am gasit pe undeva optiunea geamuri electrice fata/spate sa o pun...

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta Trendline nu are geamuri electrice spate.

si cum pot pune daca in dotarile optionale nu gasesc geamuri electrice spate? oare nu se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, in momentul de fata in toate configuratoarele fie PBN, PBV si chair si cel de pe VW.ro, gasesti multe chestii trecute la optionale si la Highline desi in fisierul PDF spune clar ca sunt standard. Inca e in "constructie" config-ul, nu ai vazut ca nici macar imaginea masinii de la o echipare la alta nu se mai schimba?! :)

Modificat de DANNY VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este.

Se pot comanda separat, char daca nu arata configuratorul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cam offtopic acum dar sunt tare curios , lasand datele tehnice deoparte , cat prinde passatu tau de 1,9 mihai , adica cat i-ai dat? Si e nervos pentru capacitatea lui ? adica te baga in scaun cat de cat? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

180 i-am dat si cred ca mai mergea un pic. Numai ca mi-a fost mie frica :P

Iar de nervos...nu stiu ce sa zic. Eu il pot compara cu fostul meu Opel Vectra 1,9 DTI, cu precedentul Opel Vectra 1,8 i, cu actualul Ford al sotiei, 1,8 TDDI sau cu prima mea Dacie... :( . E mai nervos decat toate astea. Si am mai mers cu un Subaru Forester de curand... That is life! Ala o sa imi dea praf in ochi la Passat cand vrea el :(

Daca nu as avea o "jena" financiara datorita faptului ca fac naveta la servici la 70 km de Bucuresti, eu unul sunt fan benzina...si fan Forester :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare: are careva din proprietarii de B6 optiunea cu parbriz incalzit sau pe cel cu protectie impotriva razelor solare?? Daca da merita sa fie luate in calcul sau sunt un simplu moft??

Modificat de DANNY VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cam offtopic acum dar sunt tare curios , lasand datele tehnice deoparte , cat prinde passatu tau de 1,9 mihai , adica cat i-ai dat? Si e nervos pentru capacitatea lui ? adica te baga in scaun cat de cat? :Driver:

uite cat i-am dat la al meu.

din pacate nu am fotografiat la vit. maxima atinsa (206 km/h)

sunt cam offtopic acum dar sunt tare curios , lasand datele tehnice deoparte , cat prinde passatu tau de 1,9 mihai , adica cat i-ai dat? Si e nervos pentru capacitatea lui ? adica te baga in scaun cat de cat? :(
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!