Jump to content

cromare bare


capetre
 Share

Postare recomandată

Gasiti in Campina atelier de cromare, nichelare , decapare etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaduI

    11

  • MishuL

    6

  • teh

    6

  • tipatescu

    5

Top Posters In This Topic

Gasiti in Campina atelier de cromare, nichelare , decapare etc

Da-ne si o adresa,un tel.,ceva...Ai idee ce preturi practica?

P.S. Nu cred ca are cineva pe aici Veyron,putin peste 100e costa toata broasca nu doar bara.

Modificat de 4boxer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva luni va dura.Intr-un an voi putea reconditiona , vopsi revopsi orice jante cu tot ce implica asta.Piese mici vreau sa vi le pot face din placere odata cu jantele pe care le voi croma.Iubesc oamenii pasionati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi inseala clientii cu asazisele acoperiri cu crom sau zinc, teapa mare, deoarece folosesc metoda electrochimica si e vax. Mai bine ii dai cu pensula cu bronz sau cu spray, ca tine mai mult. Cu totul altceva e baia de crom sau zinc, dar sunt greu de gasit. Eu ii stiu doar pe cei de mai sus (care fac si accesorii de yahturi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reglementarile in vigoare un EU nu mai permit folosirea cianurilor in procesul de cromare.

asadar, nicio cromare din ziua de azi nu va mai fi la nivelul calitativ al anilor '60-'70

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si asta e un factor, ... dar si faptul ca majoritatea celor care cromeaza in RO lucreaza de mantuiala. Cromarea presupune cuprare in prealabil, si dupa aceea cromul se depune in cateva straturi. Ideea e ca intre materialul acoperit (metal) si atmosfera sa fie un strat gros si impenetrabil de molecule de crom - ceea ce nu prea se intampla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cianurile au fost problema, in trecut se folosea Crom Hexavalent Cr(VI) extrem de toxic si instabil. Acum este legal sa se foloseasca numai Crom Trivalent Cr(III) mult mai stabil si fara efecte secundare atat de puternice. Din pacate placarile cu Cr(III) nu sunt la fel de rezistente, din acest motiv pentru un rezultat de calitate pregatirea materialului este extrem de importanta si destul de costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca totul decurge normal,in scurt timp o sa-mi cumpar asa ceva:

http://www.caswellplating.com/kits/reprochrome.html

sau asta

http://www.caswellplating.com/kits/copychrome.htm

sau o varianta mai simpla.doar incalzesti electrolitul si imersie

http://www.caswelleurope.co.uk/eleckrom.htm

Modificat de 4boxer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am incercat si eu insa nu se compara cu , cromul din fabrica. mai bine reconditionez pe cel vechi(lustruiesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit cu mare succes pasta "Cif" pt. curatat obiecte tehnico-sanitare si/sau Axion :)) - impreuna cu un burete aspru de vase ( cum sunt buretii aceea care pe o parte au un fel de "pasla" verde, mult mai tare decat restul buretului ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Gasiti in Campina atelier de cromare, nichelare , decapare etc

Sal all, @costi005 sa stii ca nu e frumos sa ne lasi NETERMINATI . :P

Poate ne dai mai multe detalii despre acel atelier .

As avea de cromat doua bari de Mercedes E classe din 1967 .

Va pupa tata si :) Safe

L.E. Am vazut acum ca nu au feedback-uri prea bune :(((

Alte optiuni ???

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le cumperi, noi, de otel inoxidabil... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ..e si asta o optiune :wub: de 800 de lire sterline ambele bucati din Anglia....

Am gasit pe cineva pe Theodor Palady langa IOR2 care ar cere cam 200 euro minim /bucata.... sa vad ..sa vina masina de la Brasov si ...va tin la curent

Va pupa tata si :biggrin: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

aia din anglia cumpara de la un workshop din vietnam se numeste haritong( varianta vitnameza a lui harington, bari tapteii etc ) trimit si in europa pretul este ddp, nu vorbesc din auzite...

http://www.groupharrington.com/bumper/vwbeetle.asp

Modificat de misu ploiesteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

or avea si de mexicana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!