Jump to content

cromare bare


capetre
 Share

Postare recomandată

Da' tot metal e....si intr-adevar, alea sunt facute din zamac.... (aliaj metalic, neferos !)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaduI

    11

  • MishuL

    6

  • teh

    6

  • tipatescu

    5

Top Posters In This Topic

alexserb2000

Care se topeste in baia de cromare....asta e esentialul....si ca atare cine are vreo idee de reconditionare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am, decat o vopsea crom... dar Nautilius zice ca nu mere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mey.. ezista cromari, zincari, cromari, etc la rece.. hai ca incerc sa dau eu de o firma din valcea de voia sa faca asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge kromat si Al, io am kromat si LUMANARI, kum draq sa se topeasca, se poate kroma orice konduce elektric......orice.

De ex lumanarile kare sunt din ceara nu konduc, de aceea se "grafiteaza", sau se imbraca in pulbere de grafit (barile alea din interioru bateriilor de 1,5, se piseaza si se imbraka lumanarea , dupa aia konduk electric, deci se pot kt=roma , arginta, etx)

SIGURRRRRRRRRRRRRRR, nu se topesc !!!!!de unde ideea asta?!?!?!?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Merge kromat si Al, io am kromat si LUMANARI, kum draq sa se topeasca, se poate kroma orice konduce elektric......orice.

De ex lumanarile kare sunt din ceara nu konduc, de aceea se "grafiteaza", sau se imbraca in pulbere de grafit (barile alea din interioru bateriilor de 1,5, se piseaza si se imbraka lumanarea , dupa aia konduk electric, deci se pot kt=roma , arginta, etx)

SIGURRRRRRRRRRRRRRR, nu se topesc !!!!!de unde ideea asta?!?!?!?!?!?

Pai atunci lumineaza-ne si pe noi, cum se face o cromare, cum se construieste baia, ce substante se folosesc etc.. si atunci nu mai depindm de tot felul de ateliere

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stiu eu si va costa cam 1K. amindoua

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
stiu eu si va costa cam 1K. amindoua

:D

Stii tu un atelier de cromat ieftin si bun? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun ... habar n-am , dar fac toate tipurile de electroliza .

cand am fost eu acolo asta vara erau chiar ocupati si cand am intrebat cat m-ar costa doua bari de dacie si doua oglinzi mi-au spus ca 1,2KROL

si apropos de cromare luati-va gandul sa faceti voi ca e destul de complexa treaba (m-am documentat ca sa fac eu ).

ADICA :

Pentru cromare sunt necesare mai multe bai(3 mai exact)in care se trateaza piesa ce urmeaza a fi cromata , dupa care in a patra baie se cromeaza propriuzis .

Substante cromare (ptr a 4-a baie ):

acid chromic

sulfat

stabilizator

adaos ptr luciu

Pret (substante ) pentru o baie de 100 litri : 25KROL

A si era sa uit :

daca substanta nu se foloseste un timp e buna de aruncat

Si inca ceva :

celelate trei bai folosesc numai pentru pregatirea piesei :

decapare , etc.

Adica alte substante , alti bani , alta distractie . :salut:

CAM DEZAMAGITI NU ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
Bun ... habar n-am , dar fac toate tipurile de electroliza .

cand am fost eu acolo asta vara erau chiar ocupati si cand am intrebat cat m-ar costa doua bari de dacie si doua oglinzi mi-au spus ca 1,2KROL

si apropos de cromare luati-va gandul sa faceti voi ca e destul de complexa treaba (m-am documentat ca sa fac eu ).

ADICA :

Pentru cromare sunt necesare mai multe bai(3 mai exact)in care se trateaza piesa ce urmeaza a fi cromata , dupa care in a patra baie se cromeaza propriuzis .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spatele mag. Obor langa targuletul ala cu de toate cand te duci spre Colentina imediat in dreapta e o poarta gri.

succes!!!!! :salut:

si sa-mi spuneti si mie ce preturi mai sunt. :?

nu stiu cand ajung in zona.

PS : Stie careva de unde sa cumpar piele vrac ? mai ieftin of course. :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut, stiu ca e vechi topicul dar am o intrebare

trebuie sa-mi cromez niste suporturi de faruri - oglinzile - si peste tot unde am fost mi-au spus ca nu le pot croma ca sunt din antimoniu.

stiti cumva pe cineva care sa poata croma/nichela antimoniu?

ps - in timpul asta am incercat si niste spray crom care e cam ciudat - in primul rand se ia cu mana, si la o incercare de a-l da cu lac s-a diluat...

orice sugestii sunt bine venite

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ps - in timpul asta am incercat si niste spray crom care e cam ciudat - in primul rand se ia cu mana, si la o incercare de a-l da cu lac s-a diluat...

orice sugestii sunt bine venite

mersi

cu de-ala mi-am dat eu pe bare. Se ia cu mana numai in primele zile ....lasa-l cateva zile sa se usuce bine inainte de a-l atinge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar si asa, trebuie sa aiba si o oarecare rezistenta la caldura. cu lac ai dat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasoleala e ca dupa un timp destul de scurt se duce "oglinda" aia... adica ramine gri metalizat si nu crom-efect. Cred ca o solutie ar fi vopsea de masina, argintie. Dat cu pistolul sau pusa in spray. In vitan e o dugheana care are divais de pus vopseaua la spray.

varianta cu lacul peste nu e buna.... ala reactioneaza cu "cromul"... eventual sa lasi obiectul vopsit vreo 7 zile p-orma sa dai cu lac.

Modificat de pacman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam daca n-o fi vreun lac mai putin agresiv care sa nu atace. da pana una-alta, zicea cineva ca el a cromat lumanari, cu antimoniul e chiar asa greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi greu .. .aveam retetele pe undeva ... insa partea extrem de proasta e ca legislatia a devenit atit de scirboasa, incit nimeni nu-si mai permite sa mai aplice tehnologiile respective (se folosesc substantze "proteice" :D ) pentru ca: 1. Statul te jupoaie cind e vorba sa trimita garda/inspectorii de mediu si sa-ti dea autorizatiile, 2. Statul te baga la puscarie (unele sunt pe lista substantze interzise -) daca nu justifici unde a disparut ... 1 gram dintr-o anumita substantza.

Ideea e ca se folosesc anumite substantze (cum a spus si UV mai demult) cu care se shpreiaza obiectul in cauza, se proceseaza, apoi se baga intr-o baie cu o sare de crom sau de nichel, apoi intr-o baie cu un fixator... Daca aveti un furnizor de substantze primare care poate si sa va aduca imi dati de veste si ma apuc sa caut reteta ... altfel, vorbim vorbe, ca nu mai gasesti nimic pe piatza libera ...

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine subiectul , dar din pacate tot ce s-a discutat pe forum m-a bagat mai mult in ceata , concluzia a fost ca la un atelier de cromat treaba e scumpa si de proasta calitate :D

Drept urmare am gasit pe net urmatoarele ... daca sunt ingineri pe domeniu sa zica acuma :D

http://www.pfonline.com/articles/pfd0015.html

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca pentru antimoniu ar fi ceva special numit cromare cianurica care nu se mai face in tara ca e impotriva normelor UE. dar asta nu ar trebui sa insemne ca nu se mai poate nichela antimoniu ci ca se cromeaza altfel.. nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, link-ul respectiv se refera la electroliza ... la fel, cred ca si UV in posturile mai vechi se referea la electroliza cu o faza intermediara (acoperire cu un material conductiv).

Eu nu ma refeream la electroliza - exista procedee chimice (nu doar electrochimice) de acoperire, sensibil mai economice, care nu necesita logistica impresionanta prin care se poate croma - (materialele plastice spre exemplu ) doar ca substantzele respective nu prea sunt de procurat - asta vroiam sa spun.

... si referitor la normele UE - aproape totul este permisiv sub control ... numai ca trebuie sa respecti anumite cerinte (neutralizarea solutiilor uzate de pilda sau o ventilatie corespunzatoare) ... ceea ce da posibilitatea doar companiilor mari (mai ales din UE ...) sa monopolizeze anumite prelucrari ... Doar ei pot investi sute de mii de $, in faza initiala in statii de neutralizare... pentru a croma o chestie din plastic pe orma cu sub 1 cent buc. Pe alta parte... cum credeti ca sunt cromate jucariile de plastic chinezesti? Oricum pe ei nu cred ca-i mai controleaza nimeni ...

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine da cu electroliza nu se poate croma antimoniu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui vazut in tabele electrochimice - ce mult a trecut din clasa a 11-a :D - ... daca asa ti s-a spus, inseamna ca nu prea "reactioneaza" si ar trebui acoperit cu un stat conductiv ... mai intreaba si la alte centre care ma ifac operatii din astea ...

Apropos, eu mai am o idee - ce-i drept SF. dar n-am reusit sa o discut cu persoane care ar putea lucra la asa ceva. Am vazut un centru care face oglinzi prin aluminare (argintarea nu se mai foloseste) ... si bagate la cuptor. Asta nu e aplicabila la faruri decit daca pui imediat peste, in vid o pelicula subtire de sticla ... pentru ca altfel aluminiul se oxideaza imediat in prezenta aerului (ce bune-s notiunile de chimie, nu-i asa ?). La oglinzi merge, pentru ca practic vaporizezi aluminiul pe geam in mediu vidat si pe partea respectiva nu se mai oxideaza ... (pe partea cealalta se da cu un strat protectiv).

Aaa, ar mai merge o solutie cu nitrat de argint, adica argintare ... asta se obtinea la sticle de la laboratoarele foto ... (din pacate statul, prin exponentii lui a trecut si banalitatea asta pe lista substantelor "xxx") - oricum apoi trebuia sa protejezi oglinda farului de apa (inchizi farul ermetic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e mai simplu sa isi ia omul piesa noua? zic si eu ca prostu', avand in vedere discutiile teoretice deosebit de interesante dar a caror concretizare este extrem de departata...iar sa faci rahatul bici si sa constati ca nu suna si mai dai si niste bani...

LATER EDIT: poate ma insel iar piesa in stare cromata sa nu existe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca vinzatorii de bare cromate noi te sfatuiesc ei insisi cum sa faci sa nu-ti rugineasca la prima ploaie. :D

Solutia: rugi aprinse sa-ti sara la inaintare un NOS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti sa va zpun ceva: ornamentele de aluminiu nu se pot croma, in schimb, acestea se eloxeaza si rezulta un luciu asemanator cu cromarea. in general, atelierele ce se ocupa cu acoperiri metalice fac si eloxari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!