Jump to content

cromare bare


capetre
 Share

Postare recomandată

Da-mi voie sa ma indoiesc. Eloxarea -din cite stiu- este un fel de matuire. Oxidarea aluminiului in aer poarta numele de eloxare, chiar. Cred (nu sunt sigur) ca eloxarea controlata se realizeaza pentru matuirea uniforma, imediat dupa rectificarea mecanica a profilelor folosid probabil niste acizi ... (cred ca si apa oxigenata e buna in cazul asta).

Luciul cromului (care tocmai de aia e crom, pentru ca are remarcabila proprietate de a nu se oxida in aer) e altceva :D Altfel, poti sa acoperi cu orice metal ... chiar cu aur :P - asta sigur nu se oxideaza ... (si are proprietatea de a reflecta cel mai bine lumina) dar nu renteaza.

Si Aluminiul, se cromeaza ... pentru edificare uitati-va la ornamentele de la geamurile broscutelor mai vechi. Sunt din aluminiu si deasupra este un strat subtire de crom.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaduI

    11

  • MishuL

    6

  • teh

    6

  • tipatescu

    5

Top Posters In This Topic

Da-mi voie sa ma indoiesc. Eloxarea -din cite stiu- este un fel de matuire. Oxidarea aluminiului in aer poarta numele de eloxare, chiar. Cred (nu sunt sigur) ca eloxarea controlata se realizeaza pentru matuirea uniforma, imediat dupa rectificarea mecanica a profilelor folosid probabil niste acizi ... (cred ca si apa oxigenata e buna in cazul asta).

Luciul cromului (care tocmai de aia e crom, pentru ca are remarcabila proprietate de a nu se oxida in aer) e altceva :D Altfel, poti sa acoperi cu orice metal ... chiar cu aur :P - asta sigur nu se oxideaza ... (si are proprietatea de a reflecta cel mai bine lumina) dar nu renteaza.

Si Aluminiul, se cromeaza ... pentru edificare uitati-va la ornamentele de la geamurile broscutelor mai vechi. Sunt din aluminiu si deasupra este un strat subtire de crom.

ELOX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oxid se obtine in 2 timpi si trei miscari daca scoti aluminiul brut in mediu "aerat", altfel spus in contact cu oxigenul... Se formeaza la suprafatza un strat -ce-i drept mai subtire- de oxid foarte rezistent (intr-adevar) la diverse coroziuni si da foarte multa bataie de cap daca incerci sa-l sudezi - (Daca nu ma insala memoria exista si o piatra pretioasa a carei compozitie contine oxid de aluminiu si care zgirie geamul - corindon cred ca-i spune). Suna pompos descrierea din DEX ... mai banala fiind dupa mine eloxarea in realitate.

Oricum, ideea e ca am doua bare din aluminiu eloxat (asa scrie pe ele) luate din Practiker care sunt foarte mate.

Gresala mea in postul anterior consta in faptul ca scopul pentru care se realizeaza eloxarea nu este matuirea (care de altfel e un efect) ci conferirea unei rezistente fizico-chimice mai mari obiectului respectiv din aluminiu.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e mai simplu sa isi ia omul piesa noua? zic si eu ca prostu', avand in vedere discutiile teoretice deosebit de interesante dar a caror concretizare este extrem de departata...iar sa faci rahatul bici si sa constati ca nu suna si mai dai si niste bani...

LATER EDIT: poate ma insel iar piesa in stare cromata sa nu existe

Ai perfecta dreptate pe cip1.com gasesti toate rahaturile indiferent de an sau model, iar barile de protectie sunt din otel ca urmare se pot croma fara prea mare bataie de cap. Fostul meu sef a cromat toate elementele de la un Opel Olympia din '55, daca nu ma insel, la Urbis ( a costat ceva de ordinul 6-10 milioane).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca vinzatorii de bare cromate noi te sfatuiesc ei insisi cum sa faci sa nu-ti rugineasca la prima ploaie. :D

Solutia: rugi aprinse sa-ti sara la inaintare un NOS.

Vezi capacele mele de la roti, noi noute....apropo, are idee cineva cum sa le protejez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi capacele mele de la roti, noi noute....apropo, are idee cineva cum sa le protejez ?

Stai linistit ca si NOS-urile mele au ruginit sub actiunea "potailor pisatoare", e un spray LM 40 parca pt intretinerea si protjarea partilor cromate ( eu am fost multumit de el pe unde l-am folosit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La OMV-ul din Rahova ( nu sunt sigur daca e OMV sau nu dar o sa verific si revin cu precizari).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin off topic dar daca tot ati zis de bare, aveti idee unde pot sa le indrept? au usoare ondulatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Unde si cat costa sa cromezi niste bare

Incearca la fostul ELBA Timisoara, am cromat toate piesele de la motocicleta acolo. Au fost lucrate fain, se trage un strat de cupru, si apoi cromeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti din TM? Bine le-ai cromat dar la ce pret? Cum a calculat? La cm patrat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Esti din TM? Bine le-ai cromat dar la ce pret? Cum a calculat? La cm patrat?

Nu au fost extrem de scumpe, furca, ghidon, inaltatoare, aparatori de motor, far, stop, pedale si toba 2.8 mil. Dar sa nu uitam, acum citiva ani. Pentru motocicleta lui fiu-miu, cromarea a fost 950.000 lei, anul trecut in primavara, nu e mult crom, dar totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde e asta ELBA? Ai vre-un numar de tel?Adresa?Web?

Am gasit dar nu ai vreo cnostinta, unu care lucra acolo?

Modificat de prepeleac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

nu ati cromat si prin Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Curand voi aduce in TImisoara o instalatie de cromat.Vopsea crom :

.

Intreb sa stiu daca piata e pregatita pt. o astfel de vopsea.Avantajul este ca se poate croma orice suprafata.Plastic , lemn , sticla , aluminium etc.

Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce se vede in filmulet pare super...interesant este de stiut cat de bine adera cromul la suprafetele respective si cum se comporta in timp la contactul cu apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele trebuie pregatite ca si pt. vopsire.Curatate , sablate , date cu primer , chituite , bagate la cuptor , vopsite , date cu lac , bagate la cuptor si pt a spori calitatea si durabilitate dat inca un strat de lac, bagate iar la cuptor.Producatorii dau garantie 5 ani.Practic rezista ca orice piesa revopsita.

Modificat de rebelkid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic rezista ca orice piesa revopsita.

Practic ar fi indicat sa reziste ca si cromul.Ce ne arati tu aici e mai mult o vopsire.In afara de look,eu ma indoiesc ca e la fel de bun ca si cromul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rebelkid, cam pe la ce pret va fi aceasta vopsea? ... daca este substantial mai ieftina decat cromarea ( care oricum de multe ori in RO e vai de mama ei) s-ar putea sa fie o optiune interesanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitati-va pe youtube la comentarii. sunt multi care au folosit aceasta vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult mai ieftin nu este , mult mai scump da.Litrul de vopsea costa 350 euro , dar aspectul este clar superior unei cromari normale.Instaritii de pe dincolo cu Lamborghini M3-uri , Veyron si`au si vopsit masinile cu vopsea de genul.Acumd epinde ce vrei sa cromezi.Daca vrei sa cromezi o bara care noua costa 100 de euro nu merita, daca ai un BMW de 20 000+ si vrei sa`ti cromezi una alta , jante etc merita.

Modificat de rebelkid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink:

o vopsire mai scumpa decat o cromare? hmmm

pai normal ca vopsesc caroserii intregi cu vopsea care imita cromul, deoarece nu au cum sa cromeze o caroserie intreaga...

eu am citit review-uri si nu sunt deloc convins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

pai e clar dupa socoteala ta ai intrat la sectiunea daca nu in forumul gresit , masinutele astea au mai mult valoare sentimentala :blink:

oricum asteptam sa dai in folosinta jucaria ca avem si noi multe maruntisuri de cromat, embleme oglinzi faruri, ornamente, deci suprafete mici. poti estima un pret pe suprafata de exemplu: cromare un dmpatrat este 5 lei . oricum un serviciu profesional de calitate e bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cautati pe google, este un nene in Suceava care a incercat asa ceva si... a lasat loc la altii!

Nici pe mine nu ma convinge si costurile sunt infiorator de mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curand ...

Intreb sa stiu daca piata e pregatita pt. o astfel de vopsea.Avantajul este ca se poate croma orice suprafata.Plastic , lemn , sticla , aluminium etc.

Astept pareri.

ce inseamna "curand"? o luna , un an?

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!