Jump to content

Metabond - a folosit/foloseste cineva


mmartis
 Share

Postare recomandată

Nu am spus că este un "superbrend" nu ştiu de ce săriţi aşa

Ai spus indirect, alaturandu-l unor branduri solide, de traditie: Castrol si Aral.

Chiar daca nici eu si nici o multime de alti useri (dupa cum se "povesteste" in topicul "Diferenta ulei Romania-Germania", pe care , din nou remarc, pare a nu-l citi nimeni...)nu agreem politica de marketing a grupului BP Castrol in ceea ce priveste echilibrul calitatii produsului pe toate tipurile de piete, totusi este vorba de un brand "mare", fara nicio legatura cu "miraculosul" Metabond.

Ai "ridicat" cat ai putut de tare Metabond, si acum pari a nu recunoaste.

fiecare e liber să folosească ce doreşte

Asta-i cu totul si cu totul alta discutie.

Oamenii intra pe forumul asta ca sa afle ce e mai bine pentru motorul lor , sa foloseasca.

Altfel sunt absolut "liberi" sa toarne Floriol in motor.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut acelaşi test poţi să-l faci şi cu motorina Alpine sau orice produs vrei tu, pune o picătură să vezi dacă nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu vrei să accepţi şi un răspuns contrar. Dacă p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Discuţia a degenerat mult de la subiectul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Si eu am folosit Metabond si sunt f multumit de el .Parerea mea !Drumuri bune :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sal.,

A folosit cineva pe motorul VW 2.0 TDI-PD aditiv de motorina METABOND MEGASEL ?

Daca da ce prere aveti despre acest aditiv ?

Arata cam asa flaconul de 250 ml:

post-20331-0-26271600-1325326761_thumb.j

Multumesc,

O zi buna si,

LA MULTI ANI !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit pe masina mea, 1.9 TDI PD. Aveam un injector aproape infundat. Acum este OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

baieti nu este oare ciudat ca toate aceste " super tehnologii" au fost "preluate" sau "aparute" tocmai prin razboiul din golf, nasa etc? Daca erau super bune firmele inventatoare erau demult preluate de catre Castrol sau altii.. erau recomandate prin manuale, viata motorului este uleiul schimbat la timp sau mai devreme daca este posibil! am avut la serviciu Dacii break (injectie) care au mers peste 500 k fara interventii in motor, se folosea ulei Aral si se schimba cat de des posibil uneori la doar 5000 km. nu cred ca este necesar aditivarea uleiului. poate face mai mult rau decat bine, riscul este enorm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ai citit cu atentie ultimele posturi!

Se discuta despre un aditiv pentru motorina si nu pentru ulei. Si, da, conform datelor indicate de VCDS, la mine a avut efect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca acelasi efecte de curatare avea si zama de la 2+2 ...la mine de exemplu a avut efectul scontat...

Nu cred ca au inventat astia nici apa calda nici roata ...

Sint solutii de curatare si pt rampa de injectoare GPL care isi fac treaba foarte bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da intradevar, scuze am ramas cu gandul la ulei. Nu am folosit inca aditiv pentru motorina dar astazi am vazut in benzinaria de la Tandarei un produs care se lauda ca mareste cifra cetanica , nu am retinut marca . Oare ce cifra cetanica au motorinele noastre si care ar fi idealul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog, tu poti sa crezi ce vrei! Omul a intrebat daca a folosit cineva si i-am raspuns. Nu am dat bani pe Metabond, l-am primit cu conditia sa il folosesc si asta am facut.

Faptul ca tu bagi in masina orice zama de la 2+2, 4+4, sau alte combinatii de cifre, te priveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

METABOND Megalene

As fi tentat sa folosesc acest produs, masina are 170 k .

Ce pareri aveti [de la cei care folosesc/l-au folosit] :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna dragilor.

Am bagat eu Metabond in masina si sunt foarte multumit de rezultate.

Am motor 1. TSI nou doar 24000 Km si am tratat motorul antifrictiune cu aceasta solutie Metabond M.

Efectele sunt scaderea sunetului motorului , rulajul mai lin, accelerarea mai vioaie , frana de motor mai lina si mai nou am observat ca uleiul nu a mai prins culoare asa cum am patit dupa primul schimb ( a ramas clar -necolmartat) .

Fara prea multe alte comentarii de prisos ma declar multumit. merita.

Ma gandesc sa tratez si benzina care o folosesc cu tratament Metabond Megalene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megaselul e bun pt filtru de particule? nu scrie nicaieri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi o sa primesc si aditivul Megalene pentru benzina. Am achizitionat acest produs datorita faptului ca mia placut efectul primului tratament facut la motor si vreau sa tratez tot ce se poate cu aceaste produse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

Masina mea are un motor diesel 1,9 TD si 274000 km. Doresc sa folosesc metabond dar nu stiu ce sa iau.

Poti sa faci o recomandare ? Acest produs ajuta si la repararea suprafetelor uzate(microfisuri, denivelari..etc) ?. Multumesc !

salut !

Masina mea are un motor diesel 1,9 TD si 274000 km. Doresc sa folosesc metabond dar nu stiu ce sa iau.

Poti sa faci o recomandare ? Acest produs ajuta si la repararea suprafetelor uzate(microfisuri, denivelari..etc) ?. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gold sau old special dacakm care ii are masina nu sunt reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

M-am interesat si eu putin de acest aditiv metabond dar nu sunt inca sigur daca o sa il folosesc pt ca motorul meu are doar 22.000km...deci e inca virgin...poate ma ajutati cu niste pareri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit odata metabond,un tratament cum ar veni,pt motorina , la fiecare 40 l de motorina se adauga cam 20 ml de Metabond,asta de 5 ori deci tratamentul s-a facut pt 200 l motorina.Efectul imediat a fost reducerea zgomotului motorului si scaderea consumului.Recomand si ma declar multumit de aceste produse,acum ma gandesc sa folosesc si la schimbul de ulei,motorul avea atunci aproximativ 300,000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are 22k lasa-l in pace...de ce cauti solutii miraculoase daca nu ai nevoie...

Inteleg la unul care are 300k pe bord si real fara numar sa incerce solutii minune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc si voi folosi mereu . Am pus in ueli , folosesc si la plinurile de benzina. efectele le vede fiecare cand o face pe pielea lui . De vorbe aruncate de necunoscatori sunt satul. Recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moog eu am spus beneficiile constatate de folosirea acestui aditiv si am sa folosesc din nou un tratament pt combustibil cum am explicat mai sus,acuma la o masina mai noua nu stiu cum se manifesta utilizarea acestui aditiv dar la a mea a avut efect.Ca sa te convingi tu insuti poti incerca un astfel de tratament si vezi ce si cum s eintampla la masina ta.Cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@irinel

Nu cumva toate astea s-au intamplat de la update-urile de soft la motorul tau ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!