Jump to content

Metabond - a folosit/foloseste cineva


mmartis
 Share

Postare recomandată

Eu am folosit metabon , consumul de ulei mi-a scazut putin, acum nu stiu daca a fost efectul metabonului sau fatul ca am pus un ulei mai bun CASTROL,

efecte negative nu am avut, vizibil cu ochiul liber ne se vede nici o inbunatatire, bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu voi proba un tratament la schimbul de ulei de sapt. viitoare. Am peste 230 000 km, am folosit numai "aral supertronic 431" (long live II) 0W-30, motorul merge excelent, totusi la drumuri mai lungi (450 km de ex.) nu-mi coboara consumul sub 6,6 , e-adevarat nu prea conduc economic! Ma gandesc ca are ceva uzura normala motorul (desi nu consuma mult ulei- 200 ml/1000km) si vreau sa vad ce se schimba. Nu cred ca e doar "MLM"... eu cred in nou, in tehnica, in cercetare...dar vreau sa fiu obiectiv deci voi reveni cand am sa observ ceva schimbat...Apropo, am 29.800 km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit metabon , consumul de ulei mi-a scazut putin, acum nu stiu daca a fost efectul metabonului sau fatul ca am pus un ulei mai bun CASTROL,

efecte negative nu am avut, vizibil cu ochiul liber ne se vede nici o inbunatatire, bafta.

inainte ce ulei foloseai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60.000 Km in ultimii 2 ani facuti cu ulei Metabond si tratament Metabond + aditiv de motorina Megasel de la Metabond. Masina are 250.000 Km la bord si merge de rupe normele. Gazele facute la RAR au iesit in limitele normale. Am pus Metabond la toti prietenii si rudele in motoare , unele dintre ele nou noute(500-1000 Km la bord).

Constatare : Inca nu m-a injurat nimeni si inca n-am stricat nici un motor.

Concluziile le trageti singuri.

PS: Anexez si Fisa tehnica a uleiului Metabond pentru motoare PD TDI impreuna cu certificatul de conformitate

Fisa_Tehnica_pdtdi.doc

post-7311-1232822753_thumb.jpg

Modificat de soundmaker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60.000 Km in ultimii 2 ani facuti cu ulei Metabond si tratament Metabond + aditiv de motorina Megasel de la Metabond. Masina are 250.000 Km la bord si merge de rupe normele. Gazele facute la RAR au iesit in limitele normale. Am pus Metabond la toti prietenii si rudele in motoare , unele dintre ele nou noute(500-1000 Km la bord).

Constatare : Inca nu m-a injurat nimeni si inca n-am stricat nici un motor.

Concluziile le trageti singuri.

PS: Anexez si Fisa tehnica a uleiului Metabond pentru motoare PD TDI impreuna cu certificatul de conformitate

Si ai observat ceva diferente fata de cand nu foloseai METABOND ? Si pe mine ma bate gandul sa bag in motor dar mai ales in motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petru mine treaba cu metabond si alte solutii e destuld e clara: sunt frectii. Atat timp cat producatorul spune ff clar in manual sa nu se utilizeze aditivi nici in ulei si nici in motorina nu vad de ce as adauga asa ceva. Daca aceste produse ar fi cu adevarat cevadeosebit as vedea si eu o reclama normala nu numai povesti transmise din gura in gura de la mecanici de la garajul din colt. Toate aceste produse nu sunt altceva decat niste tepe insa curiozitatea romanului si dorinta de a aplica un leac babesc predomina si ele se vand.

Sunt curios daca la vreun sevice din germania sunt propuse aceste solutii gen: "Pune-ti niste metabond, am auzit ca fac minuni....". Fiecare face ce vrea cu motorul sau, insa din ce am citit nu a spus nimeni ca il ajuta in vreun mod concret acest aditiv ci doar ca masina merge ff bine, lucru ce il facea in mod cert si daca era utilizat doar ulei pe norma si motorina ok...

FF funny e faptul ca acest metabond e prezent doar in folclor si este promovat doar de cativa indivizi direct interesati de aceasta afacere si nimic mai mult. Pe mine cel putin m-ar pune pe ganduri un asemenea produs...

Modificat de Baracuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste studii care sunt pro; sunt pe de alta parte procese castigate de ... statul american impotriva merketingului lor (duralube, metabond etc.) care au aratat ca sunt cam frectii reci. Si altii care au studiat spuneau: don't. Prolong sunt singurii care au castigat procesul.

Si eu sunt deschis la nou, si cred ca nu au ce sa strice la motor, insa nu voi pune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste studii care sunt pro; sunt pe de alta parte procese castigate de ... statul american impotriva merketingului lor (duralube, metabond etc.) care au aratat ca sunt cam frectii reci. Si altii care au studiat spuneau: don't. Prolong sunt singurii care au castigat procesul.

Si eu sunt deschis la nou, si cred ca nu au ce sa strice la motor, insa nu voi pune...

informeza-te mai bine!

nu are nici o treaba statul american cu Metabondul!

are intradevar cu Duralube, si aici e vorba de vechile produse de la ei.

de ceva timp are si Duralube un tratament cu niste parametrii si specificatii asemanatoare Metabond, si s-ar putea sa fie acelasi tip de ``metal conditioner`` care sta la baza ambelor produse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca e o mare conspiratie faptul ca aceste produse nu pot sa faca o reclama decenta si ca nici un alt producator de uleiuri cu incasari de sute de milioane deeuro gen Castrol, Mobil sau Aral nu detin reteta secreta a "metal conditioner"-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am tot urmarit discutii despre Metabond si parerile sunt impartite,ceva normal

De curand am cumparat si eu pt. opalul meu un Metabond spedd 10W-40 ,intentionez sa iau si un tratament de motor Metabond ,inca nu am facut schimbul de ulei,sincer vreau sa vad daca exista diferenta cel putin la consumul de ulei ca asta ma intereseaza.Am folosit GM 5W-40 si l-am tinut cam 7000km,am bagat Castrol TXT care este 60 lei litru si dupa 4000km disparuse,acum mecanicul mi-a recomandat GM 10W-40 + Dura Lube sincer nu stiu daca uleiul este GM in motor pt.ca am lasat masina la service si n-am vazut ce pune,am mers pe incredere, dupa 2500km dinnou fara,am adaugat un 2+2 aditiv si jumatate dintr-un bidon de GM 5W-40 si am peste 1200km si sincer se pare ca nu a mai consumat de loc.

Intentionez sai cumpar solutie si sa curat si motorul la urmatorul schimb,vreau sa filmez cand ai pun uleiul si tratamentul,schimbul am sa-l fac In Macedonia si din capitala pana in orassul care stau sant 100 km dar am sa incerc sa fac mai multi daca pot(un reprezentant de la Metabond spune ca tre sa merg cam 150 km ca sa-si faca efectul tratamentul) am sa vad cum evolueaza ,am sa verific uleiul si am sa tin pe toata lumea la curent,daca e asa cum zic dansii jos palaria daca nu asta este la cate am incercat pana acum,numai sa nu stric motoru ca bani de alta masina nu prea am.

Opel Vectra B 2001 Benzina 1,6-acum are 100.000km( nu stiu dac sint reali, masina e din Germania am cumparat-o in 2006)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam riscant sa faci experimente pe masina ta insa referitor la consumul de ulei pot sa iti spun urmatorele: cu castrol masina mea manca cam 1-1,2 litrii la 10000 de km (Audi A4 1.9 tdi) iar cu valvoline nu aconsumat pic de ulei. Ideea e ca, consumul de ulei in anumite marje este normal la orice motor(la motorul meu spunea ca poate papa si 1 litru la 1000 de km daca o forjez ff rau); astfel luand in calcul ca un schimb de castrol era circa 250-300 de RON iar valvoline era 120 de RON 5 litrii tind sa cred ca valvoline , prin faptul ca nu papa masina nici gram si pt ca era mult mai ieftin, era un ulei mai slab calitativ(aceeasi parere o aveau si toti mecanicii). Deci niveluld e ulei consumat nu e un etalon decat in cazul in care acest consum de ulei e afara din marjele date de producator, caz in care inseaman ca motorul are un grad mare de uzura si caz in care va sugerez sa puneti orice va trece prin cap daca credeti ca ii face vreun bine; ins apt motoare ce sunt in marje nu as pune nici un aditiv(ACEASTA ESTE SFATUL PRODUCATORULUI).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai perfecta dreptate,sper sa fie un experiment reusit,problema e ca am fost in cateva service-uri ,unul chiar reprezentanta opel si nimeni nu stie de ce consuma ulei,au recomandat sa trec de la 5W-40 la 10W-40 ca motoru n-ar mai fi nou si ca trebuie un 10W,dar mai inatai vreau sa mai vb.cu un mecanic recomandat de un prieten si chiar sa fac o diagnoza la ulei,daca motoru are ceva il voi repara si nu mai bag nici un tratament Metabond.

Castrol TXT tot recomandat de un mecanic si cica trebuia sa-l tin cam 20.000km si apoi sa-i fac schimbul dar el a tinut mult mai putin.

Mai am auzit si alta varianta ca moturul e 16V si ca ar fi cam migalos,de aceea nu se baga nimeni, prefera sa-mi spuna ca nu are nimic.

Tipul de motor la opel Z16XE in carte scrie ca are un consum de 0,6l la 1000km.

Poate este cineva totusi care a mai trecut prin asa ceva si poate sa-mi dea o idee ,ce ar mai trebui verificat,nu scoate fum,nu curge pe nicaieri si nici nu arata ca ar fi curs ulei pe undeva.

Va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit si voi folosi in continuare. Motivul il aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, azi de dimineata am pus in passat. S-a mers cu el 100 de km, dupa care a ramas un timp. la intoarece, am observat prima diferentza. La 100 de km /h, turatia este de 2900 rpm . Inainte de a pune Metabond, era undeva la 3400. Sa vedem daca sunt si alte efecte pozitive sau negative. Va tin la curent si.. repet, sunt fair play nu tin partea nimanui, sunt iin teste nu vb din auzite :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Nu va suparati pe mine , dar cum puteti sa puneti asemenea porcarii in motoarele astea.Mai suntem pe vreme Daciei

cand puneam duralube sau mai stiu eu ce porcarie ca sa-i facem motorul la 100.000 in loc de 95.000 km? Chiar credeti ca ajungeti la 1.000.0000 de km fara reparatie capitala la motor daca puneti solutii de genu asta in motor? Fabricantul nu credeti ca recomanda chiar el un aditiv daca era necesar ! :offtopic:

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b97dmt: Uite, decat sa stam sa comentam aiurea pe internet si sa ne dam cu parerea, unii mai testeaza :offtopic: Asta e, daca se intampla ceva, paguba mea. Am preferat sa nu ma mai iau dupa toate criticile si nici dupa ridicarile in slavi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incredibil ! de la 3400 turatia a scazut la 2900 :P . asta nu am mai auzit pana acum! este absolut revolutionar. dar producatorii de ulei si de masini nu al recomanda. nu voi folosi niciodata asa ceva! avem uleiuri de toate marcile pe piata nu mai stam cu cartela sa ridicam uleiul ca in 1985 pentru oltcit. din 1992 folosesc doar castrol si nu am desfacut nici un motor pentru uzura sau ungere proasta. cine are bani de dat treaba lui!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercam sa ajut oamenii in luarea deciziilor vis-a-vis de Metabond, nu mai postez nimic pentru ca ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se poate purta un dialog civilizat, topicul se inchide. Sunt destule opinii postate care reflecta modificarile aduse de Metabond. Se pot citi si fara sa fie deschis topicul. Multumiri celor care au postat la subiect, cu informatii competente.

Topicul a fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Redfighter mai are ceva de completat la ultimul post. Pentru moment, topicul se redeschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Vald. Vreau sa pastram discutia in limitele bunului simt. Imi spun parerea fara sa aud de la nu stiu cine. Am hotarat si am icnercat, testand SINGUR.

Am observat in 300 de km cateva imbunatatiri in urma folosirii Metabondului.

In primul rand, am gresit cu turatia. vroiam sa tastez 3300 rpm la 100 km/h. In urma adaugarii tratamentului sau ce o fi , Metabond, am observat ca , la 100 de km/h, turatia este de 2900 rpm.

De asemenea, sunetul motorului de fapt zgomotul "de diesel" a disparut. Acum, motorul se aude ca un benzinar "in mintile lui" si pot spune ca suna mai incet la la golful meu (care e mai nou).

Va voi tine la curent cu alte schimbari. Repet, nu am nici un avantaj sau dezavantaj daca promovez Metabondul sau nu. Imi Spun sincer, parerea fara pic de palcebo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot mai are de completat ceva, sa ne explice si noua RedFighter cum s-au redus turatiile alea de la 3400 la 2900 dupa ce a folosit Metabond.

Nu de alta, dar imi suna a dezinformare.

PS: Sorry ... am postat in acelasi timp. Multumesc!

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndyG, nu am o explicatie logica , dar ti-o spun foarte sincer. Nu am de ce sa dezinformez. acum 2 zile am mers cu 100 km.h si era ~3300 RPM. Dupa ce am pus metabondul, nu a scazut imediat, cel putin nu am bagat de seama, am observat dupa 200 de km. Chiar imi spuneam intr-o zi ca la 100 km/h e aproximativ la fel de turata ca golful desi e motorul mai mare/puternic.

De ce v-as dezinforma? Am spus de la inceput ca sunt fair-play si asa raman indiferent de "ce cred altii" > Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Poate a mers in alta treapta de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!