Jump to content

Cum vi se pare suspensia la Fabia


pacostiro
 Share

Postare recomandată

Combi cu "drumuri grele" aici!

Sunt, in general, foarte multumit de suspensia masinii. Are cursa destul de mare dar totusi amortizare ferma si eficienta. Imi permite sa merg la viteza de croaziera destul de mare in siguranta si pe drumuri foarte denivelate (ex. Buzias -> Lugoj, pt. cunoscatori, e un fel de roller-coaster. Dar la mine in masina se poate dormi la 80Km/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 120 L

    9

  • pacostiro

    4

  • Rock

    4

  • sveck78

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Combi cu pachet de drumuri grele:

daca nu e nimeni pe bancheta din spate (si deobicei nu este), imi clantane dintii in gura pe drum cu gropi sau din placi de beton, deci mi se pare extraordinar de rigida. Pe soseaua din placi din beton la trecerea peste spatiul dintre 2 placi efectul simtit e la fel ca acela simtit in tren cand trece peste imbinarea dintre 2 sine. Cand trec cu rotile din fata peste imbinare, vibratia transmisa este mai mica decat cea transmisa cand trec si rotile din spate. Masina nu sare chiar deloc dar mi se pare extrem de rigida.

Daca am doua persoane in spate vibratia transmisa in habitaclu este mult mai mica deci e super OK. Tot mi-am zis ca am sa imi pun cativa bolovani in portbagaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Daca ai tangaj inseamna ca amortizoarele sunt f uzate...iti recomand un test pe stand si inlocuirea urgenta !!!

Facut testul la Craiova la reprezentanta si rezultatele sunt urmatoarele: fata-ambele = 80% spate: stanga 69%, dreapta 73%. Nu mi-au recomandat sa le schimb deocamdata.

Se pare ca devin mai pretentios :P cu masina daca pana acum nu mi-am dat seama cum se comporta - plina fiind. O solutie ar fi una de clasa mai mare care sa "pluteasca" dar :D deh! as vrea eu..

Numai bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am reusit sa agat bara din spate intr-un limitator de viteza, cu doar 10 km/h si doua persoane in spate. In stanga a si sarit din clema ei de sustinere, am repozitionat-o ulterior, insa de atunci am ramas cu bara curbata pe mijloc (s-a deformat plasticul). E putin pretentioasa pe drumurile noastre, mai ales in oras deci atentia este cuvantul de ordine si ma gandesc sa fac un upgrade al amortizoarelor, insa arcurile mai scurte nu le vad bine deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa agat bara din spate intr-un limitator de viteza, cu doar 10 km/h si doua persoane in spate. In stanga a si sarit din clema ei de sustinere, am repozitionat-o ulterior, insa de atunci am ramas cu bara curbata pe mijloc (s-a deformat plasticul). E putin pretentioasa pe drumurile noastre, mai ales in oras deci atentia este cuvantul de ordine si ma gandesc sa fac un upgrade al amortizoarelor, insa arcurile mai scurte nu le vad bine deloc.

Pai daca ai reusit neplacuta performanta , cred ca ai o problema destul de grava cu suspensiile de pe spate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cineva care are nevoie de arcurile spate stock de Fabia Combi poate sa-mi dea un PM si ne intelegem.

Eu tocmai le-am schimbat sa mai cistig vreo 3-4 cm inaltime caci rezervorul de GPL imi "lasa" spatele cu vreo 2 :))

Acum e mai inalta decit inainte cel putin cu 2 cm pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut, este cineva interesat sa schimbe o suspensie sport de pe o fabia1 cu una normala?

o cunostinta de a mea are suspensie sport pe o fabia combi din 2003 cumparata sh acum vreo 2 ani si ar vrea sa o schimbe cu una normala (deoarece achizitionarea uneia noi este prea mult pt bugetul sau). Daca este vreun doritor pt acest schimb contact pe pm va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mi-am amintit de topicul asta acum ca a trebuit sa caut o masina si am testat mai multe marci de diferite dimensiuni. Ca o concluzie, Fabia 1 sta mai bine la suspensii si are o tinuta de drum mult mai sigura decat o Toyota Yaris sau un Suzuki Swift, cu care o pot compara dpdv al clasei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine pe spate se simte cateodata ca e prea rigida si zgomotaoasa , dar am mers cu multe masini si este pe placul meu acest tip de suspensie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai nou am un balans agresiv mai ales la denivelari de asfalt si treceri in diagonala peste linii de tramvai denivelate.

La test pe loc dupa miscarea de ruliu cu mainile, se mai misca de cateva ori pana se stabilizeaza ( cam greu ) si e semn de eficienta scazuta amortizoare.

 

Ce recomandari aveti pentru Fabia la un pret decent, pe ulei si sa tina minim 50-60k ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fiabilitate au amortizoarele AM ?

Vad ca nimeni nu se baga............

 

In mod sigur ce se vinde pe piata din RO sunt de rahat.

Adu de afara si o sa merite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs, cu aceste amortizoare este echipata masina ta. Pe gaz...nu ulei.

De ce vrei tu pe ulei? Fiindca este mai ,,decent" la pret? E diferenta de 20-30 roni...nu cred ca aceasta suma  te va da peste cap.

120L au o fiabilitate buna, sau foarte buna. Depinde de cat vrei sa investesti.

Eiii, nu sunt de rahat, fiindca atunci toate panificatiile astea care fac cozonac ti-ar ,,completa" amortizoarele... :winter:

Amortizoarele care se comercializeaza la noi sunt aduse de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se stie sigur...pot fi si Monroe ( care nu mai e the best din ce am auzit )

Oricum de fabrica-s mult mai calitative decat AM.

Facut o comanda de KAYABA caci se spune ca-s cele mai ok AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sachs, cu aceste amortizoare este echipata masina ta. Pe gaz...nu ulei.

De ce vrei tu pe ulei? Fiindca este mai ,,decent" la pret? E diferenta de 20-30 roni...nu cred ca aceasta suma  te va da peste cap.

De fapt toate au ulei numai ca cele spuse de tine au si perna de gaz.

Perna respectiva a fost introdusa in anii 90 pentru a mari fiabilitatea lor.

Uzura la amortizoare de acest tip este mai mica e drept la un interval mediu de 60-80k fata de clasicele fara perna de gaz care nu prea trec de 50k.

Oricum dupa 80k sunt duse cam toate.

Daca stai sa te iei dupa teste, iei teapa iar normativele de ITP sunt absolut INSECURE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele sunt pe ulei ...sau... gaz.

Intr-adevar asa cum ai mentionat cele pe gaz(nitrogen) au in ,,compozitie" si ulei.

Dar nu este vina mea, sau a ta...daca pe producator nu il obliga nimeni sa scrie pe eticheta amortizorului nu numai codul piesei ci si ,,compozitia" asa cum scrie pe ambalajul alimentelor. :winter:

Tu l-ai achizitionat cu gandul ca in trompeta este numai gaz...si cand colo...sar si ciocanitorile din amortizor. :lol:

Rex, daca sunt noi, in opinia mea si paie sa aiba in compozitie, pe mine nu ma intereseaza.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt uleiul e majoritar, nu rumegusul :) Vezi foto 1.

Dar marketingul a bagat gazu' la inaintare ca suna fain........

Una peste alta e alta stabilitate cu ce am pus din imagine, facute in CZ.

Sa vedem cat tin.

post-14418-0-41760000-1363105625_thumb.j

post-14418-0-18328900-1363105710_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Suspensia cam ridiga pentru strazile noastre, in viraje 10+.

Trebuie sa schimb amortizoarele, ce imi recomandati ? ( Fabia Sedan - 2001 ) Exista vreo firma sau de la alte masini sa se potriveasca sa nu mai fie asa rigida ?

Cu ceva greutate pe spate - aprox 50-80 kg, parca nu se mai simt denivelarile asa tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna seara,se pare ca am ajuns si la acest capitol din problemele fabiutei mele.  Amortizorul de pe stanga spate imi bate ca o oala sparta peste denivelari la viteza mica (cand am viteza nu-l mai aud) . Imi puteti spune ce amortizoare sunt asa mai bunicele raportat la calitate/pret? Acestea pe gaz cum sunt? Daca am probleme cu unul .. trebuie schimbate amandoua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba numai pereche st-dr.

Mergi pe ce am cumparat eu. Sunt impecabile pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@120L: cat a fost o bucata?

mie mi-au pus la service febi bilstein cu 175 de ron bucata

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc de raspunsuri,dar vreau sa imi ziceti niste pareri referitoate la urmatoarele marci. Care ar fi mai indicate:Sachs,Monroe,Bilstein sau Master Sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, exact in ordinea in care ai scris, mai putin ultimul. Eu unul am pe spate Bilstein, cam de 1 an si se comporta foarte ok. Daca tot schimbi amortizoarele, verifica si flansele din capul amortizoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@120L: cat a fost o bucata?

mie mi-au pus la service febi bilstein cu 175 de ron bucata

 

210 lei aduse pe comanda.

 

Rock: Sachs sunt originalele de pe Skoda. Eu am vrut ceva mai bun si am trecut la KYB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!